تعمیرات کولر آبی

دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی | راه های جلوگیری از خرابی پمپ آب کولر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

کولر یکی از وسایل مهم برقی و پرمصرف در فصل های گرم سال می باشد که در صورت خرابی می‌تواند مشکلات زیادی برای شما به وجود بیاورد. در این مقاله می خواهیم برای شما دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی و همچنین راه های جلوگیری از خرابی پمپ آب کولر را به طور کامل توضیح دهیم با ما همراه باشید.

کار نکردن پمپ آب کولر

در هنگام تابستان وقتی می خواهید کولر را روشن کنید ولی روشن نمی شود شاید تصور کنید موتور کولر سوخته است ولی ممکن است روشن نشدن کولر به دلیل سوختن موتور نباشد. خرابی پمپ آب کولر هم می تواند باعث روشن نشدن کولر آبی شود. کار نکردن پمپ آب کولر دلایل مختلفی دارد که می خواهیم شما را با آن آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید در منزل مشکل را برطرف کنید.

کار پمپ آب کولر آبی چیست؟

یکی از اجزای مهم کولر آبی، پمپ آب می باشد وظیفه پمپ این است که مایع را از نقاط کم ارتفاع به نقاطی با ارتفاع بیشتر، به وسیله افزایش فشار مایع، انتقال دهد وظیفه دیگر پمپ کولر آبی این است که آب را از قسمت کف مخزن کولر به پوشال کولر برساند به طور معمول پمپ کولر آبی از دو قسمت مهم تشکیل شده است که به وسیله یک میله به یکدیگر وصل می شوند در ادامه می خواهیم شما را با دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی آشنا کنیم با ما همراه باشید.

پمپ کولر آبی

دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی چیست؟

در صورتی که پمپ کولر آبی شما کار نمی کند، موارد زیر می تواند باعث بروز این مشکل شده باشد:

 1. وجود اشکال در اتصال برق ورودی کولر آبی
 2.  گرم بودن بیش از حد محیط اطراف
 3.  آب به پوشال های کولر آبی نمی رسد.
 4. مسدود بودن پمپ کولر و همچنین دهانه پمپ
 5.  کثیف بودن کفی کولر
 6. درست کار نکردن شناور کولر آبی
 7.  مسدود شدن شلنگ آب ورودی به کولر
 8.  ساییدگی موتور واتر پمپ
 9.  کثیف بودن پوشال های کولر
 10.  قطع بودن آب لوله کشی خانه

 وجود اشکال در اتصال برق ورودی کولر، دلیل کار نکردن پمپ کولر آبی

یکی از دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی می تواند وجود اشکال در اتصال و همچنین برق ورودی کولر آبی باشد پمپ کولر قطعه الکترونیکی بوده که به دلیل انرژی که از برق می گیرد باعث کار کردن کولر می شود. وجود برق در پمپ کولر باعث حرکت پروانه کولر شده و آب را از ارتفاع پایین به ارتفاع بیشتر انتقال خواهد داد.

در نتیجه زمانی که پمپ کار نمی کند ابتدا باید جعبه تقسیم برق و همچنین انرژی الکتریکی که به پمپ ارسال می شود را به طور دقیق بررسی کنید و در صورتی که مشکل از این قطعه بود باید آن را برطرف کنید.

گرم بودن بیش از حد محیط اطراف دلیل کار نکردن پمپ کولر آبی

دلیل دیگر کار نکردن پمپ کولر آبی، گرم بودن بیش از اندازه اطراف محیط است ممکن است محیط گرمای زیادی داشته و یک پمپ جوابگوی آن نباشد و بعد از مدتی خراب شود در مناطقی که گرما زیاد است باید از کولرهایی استفاده کنید که دارای دو پمپ باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه جابجایی و نصب دوباره کولر آبی چگونه است؟

نرسیدن آب به پوشال کولر دلیل کار نکردن پمپ کولر آبی

در صورتی که آب به پوشال های کولر نرسد می تواند باعث کار نکردن پمپ آب کولر شود این مشکل احتمالاً به دلیل نبودن آب در شلنگ های کولر بوجود می آید. در این صورت به دلیل نبودن آب در شلنگ، پوشال ها خیس نخواهد شد برای برطرف کردن مشکل باید آب ورودی به کولر را بررسی کنید. تا زمانی که برای وصل شدن آب اقدام نکردید کولر را خاموش کنید. در صورتی که بدون رفع مشکل کولر را روشن کنید ممکن است باعث سوختن موتور کولر شود.

مسدود بودن پمپ کولر و دهانه پمپ دلیل کار نکردن پمپ کولر آبی

دلیل دیگری که می تواند باعث کار نکردن پمپ کولر آبی شود مسدود بودن پمپ کولر و همچنین دهانه پمپ می باشد که ممکن است پمپ با رسوبات و مواد آهکی مسدود شده باشد املاح موجود در آب می توانند باعث گرفتگی پمپ کولر شود و این گرفتگی هم می تواند از وارد شدن آب به داخل واترپمپ جلوگیری کند.

کثیف بودن کفی کولر دلیل کار نکردن پمپ کولر آبی

در صورتی که کفی کولر تمیز نباشد می تواند باعث کار نکردن پمپ شود، اگر تکه هایی از پوشال و یا مواد دیگر در کفی وجود داشته باشد در هنگام روشن کردن کولر، آشغال ها وارد شده پمپ شده و کارکرد آن را مختل خواهند کرد. برای برطرف کردن مشکل توصیه می‌کنیم حتماً کولر آبی خود را به طور منظم سرویس کنید و در صورتی که پوشال ها خراب شده بود آنها را عوض کنید.

کار نکردن شناور دلیل روشن نشدن پمپ کولر آبی

اگر شناور کولر درست کار نکند می‌تواند یکی از دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی باشد زیرا شناور قطعه مهم در کولر آبی است که مقدار آب داخل کفی را تنظیم می کند اگر آب داخل کولر بیش از حد باشد با کلید علامتی که در روی صفحه کولر قرار گرفته، نشان داده می شود. اگر این قطعه خراب شود باعث خواهد شد آب به کولر و قطعات دیگر نرسد و یا اینکه آب بیش از حد وارد کولر شود، در این صورت هم ممکن است قطعات کولر مخصوصاً پمپ آن کار نکند.

مسدود شدن شلنگ آب ورودی به کولر دلیل کار نکردن پمپ کولر آبی

یکی دیگر از دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی می‌تواند مسدود شدن شلنگ ورودی به کولر باشد برای برطرف کردن این خرابی باید از اتصالات برق کولر آبی خود اطمینان پیدا کنید برای این منظور ابتدا آب لوله کشی ساختمان را چک کنید ممکن است آب قطع باشد؛ بعد از آن به سراغ قسمت های دیگر کولر بروید و آنها را به طور کامل بررسی کنید ممکن است به مقدار لازم در کفی کولر آب نباشد و این باعث کار نکردن پمپ کولر خواهد شد.

کم بودن آب در کفی کولر می‌تواند به دلیل فرسودگی شلنگ آب کولر هم باشد برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید شیلنگ آب ورودی را عوض کنید.

ساییدگی موتور واترپمپ دلیل کار نکردن پمپ کولر آبی

یکی دیگر از دلایل بسیار مهم برای کار نکردن پمپ کولر آبی می تواند ساییدگی موتور واتر پمپ باشد قطعات متحرک در کولر آبی، هنگام کار کردن بر روی هم ساییده خواهند شد به دلیل این اصطکاک است که باید آنها را به طور مرتب روغن کاری کنید. موتور واتر پمپ هم ممکن است بعد از مدتی خشک شود و درست عمل نکند و گاهی هم ممکن است به طور کلی بسوزد و شما مجبور به پرداخت هزینه های زیادی بشوید. حتماً باید این قطعه به طور منظم روغن کاری شود

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش کار کولر آبی چگونه است و چه مزایا و معایبی دارد؟

کثیف بودن پوشال کولر دلیل کار نکردن پمپ کولر آبی

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث شود پمپ کولر کار نکند کثیف بودن پوشال ها می باشد. در هنگامی که کولر کار می کند کثیفی پوشال ها، باعث می شود جرم ها و رسوبات در کفی کولر بریزد، وقتی کولر روشن می شود آب کف کولر را پمپاژ می کند در نتیجه پروانه پمپ آب، مسدود شده و پمپ آب کار نخواهد کرد. برای برطرف کردن مشکل باید پوشال ها را تعویض کنید.

قطع بودن آب لوله کشی خانه دلیل کار نکردن پمپ کولر آبی

اگر آب لوله کشی قطع بوده و در لوله آب وجود نداشته باشد می تواند باعث کار نکردن پمپ کولر آبی شود قبل از هر اقدامی توصیه می کنیم ابتدا از قطع نبودن آب لوله کشی خانه خود اطمینان پیدا کنید و تا هنگامی که آب منزل وصل نشده به هیچ وجه کولر را روشن نکنید.

روش های جلوگیری از خراب شدن پمپ کولر آبی

برای اینکه از خراب شدن پمپ آب کولر جلوگیری کنید باید موارد مهمی را رعایت کنید که عبارتند از:

 •  بدنه کفی کولر را به طور مرتب بشویید تا مواد زائد و رسوبات کاملاً از آن پاک شود.
 • سه راهی های توزیع کننده آب را به طور دائم چک کنید.
 • به طور دوره ای پمپ کولر آبی را روغن کاری کنید.
 • شلنگ آب ورودی کولر را چک کنید و از رسیدن آب به کولر اطمینان پیدا کنید.
 • سال یکبار پوشال کولر آبی خود را تعویض کنید.
 • شناور کولر را درست تنظیم کنید تا آب کافی را داخل کولر نشان دهد.
 • توصیه می‌کنیم به طور مرتب کولر آبی خود را توسط سرویسکار ماهر، سرویس کنید تا از بروز مشکلات در کولر آبی و قطعات آن جلوگیری کرده باشید.

پمپ کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل خرابی پمپ کولر آبی را به طور کامل توضیح دادیم همانطور که می دانید تمام وسایل برقی برای عملکرد صحیح، نیاز به مراقبت دارند برای افزایش طول عمر کولر آبی خود باید موارد مهمی را رعایت کنید.

سرویس دوره ای کولر آبی می تواند از خرابی های آن جلوگیری کند حتماً به طور منظم کولر آبی خود را سرویس کنید و قطعات کولر مخصوصاً پمپ آن را روغن کاری کنید تا از بروز مشکلات جدی در کولر آبی خود جلوگیری کرده باشید. تعویض سالیانه پوشال ها می تواند به عملکرد صحیح کولر کمک کند.

اگر در زمینه تعمیرات کولر آبی سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کرده تا متخصصین ما در ایبک امداد پاسخ گوی شما باشند.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های جلوگیری از خراب شدن پمپ کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا