تعمیرات کولر آبی

آشنایی با قطعات کولر آبی و نحوه تعمیر هر کدام از این قطعات

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

کولر آبی یکی از وسایل سرمایشی پرمصرف است و در مناطقی که آب و هوای گرم و خشک دارند بیشتر از این نوع کولر استفاده می کنند. کولر آبی هم مانند تمام وسایل دیگر ممکن است دچار خرابی شود. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با قطعات کولر آبی و روش تعمیر هر کدام از آنها آشنا کنیم.

کولر آبی و قطعات آن

کولر آبی یکی از وسایل پرمصرف در فصل تابستان می‌باشد که حدوداً بین ۶ تا ۹ ماه از آن استفاده نمی شود به همین دلیل عوامل زیادی باعث خرابی قطعات کولر آبی خواهد شد. با توجه به این مورد که برای تان گفتیم توصیه می کنیم حتماً بعد از گذشت این زمان، ابتدا کولر خود را سرویس کنید و سپس از آن استفاده کنید. آشنایی با قطعات کولر آبی می تواند به شما کمک کند تا در صورت نیاز تعمیرات قطعات را خودتان انجام دهید. ولی اگر خرابی مربوط به موتور و یا سیم پیچی کولر می شد حتماً باید به تعمیرکار مراجعه کنید. در ادامه می خواهیم شما را با قطعات کولر آبی و روش تعمیر آن آشنا کنیم.

آشنایی با قطعات کولر آبی

کولر آبی دارای قطعات زیادی نیست این دستگاه پرمصرف از چند قطعه کوچک و بزرگ درست شده که شرکت سازنده آن هم می تواند در قطعات استفاده شده در کولر تأثیرگذار باشد. مثلاً ممکن است یک شرکت برای بهتر شدن کارایی کولر چند قطعه جدید را به کولر آبی اضافه کند و این باعث تفاوت بین قطعات کولرهای آبی می شود.

قطعات کولر آبی

قطعات الکتریکی کولر آبی

قطعات الکتریکی در کولر آبی بسیار مهم بوده و وظیفه انتقال انرژی و همچنین نیرو را به کولر آبی برعهده دارد. این قطعات باعث می شوند انرژی برق به دستگاه انتقال پیدا کند تا قطعات مکانیکی به حرکت درآمده و دستگاه کار خود را شروع کند. قطعات الکتریکی کولر آبی عبارتند از:

 1. موتور کولر آبی
 2. پمپ آب کولر آبی
 3. جعبه تقسیم برق کولر آبی

۱- موتور کولر آبی

موتور یکی از اصلی ترین قطعات در هر دستگاهی است. در کولر آبی هم موتور بسیار مهم بوده و در آن یک دینام وجود دارد که به وسیله برق راه اندازی می شود و کار خود را ادامه می‌دهد. موتور کولر آبی در وسط بدنه قرار گرفته و با دریافت برق و همچنین چرخاندن پروانه، باد را تولید می کند. قدرت موتور در کولر آبی بر حسب اسب بخار محاسبه شده و موتور های تولید شده در کولر از قدرت ۱ تا ۲۵ اسب بخار در بازار موجود می باشند.

وقتی می خواهید کولر آبی را خریداری کنید باید دقت داشته باشید که اندازه موتور کولر رابطه مستقیم با ظرفیت باد دهی آن دارد. بنابراین هر قدر که موتور کولر آبی بزرگتر باشد ظرفیت آن هم بیشتر بوده و قدرت بیشتری دارد.

برای مکان هایی که دارای متراژ بیشتر هستند باید از کولر هایی با اسب بخار بالا خریداری کنید تا کولر قدرت خنک کردن تمام محیط را داشته باشد ولی به این نکته هم توجه کنید که هرچه کولر بزرگتر باشد مصرف برق آن هم بیشتر است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر و سرویس کولر آبی را به چه کسی بسپاریم؟

کولرهای آبی دارای دو حالت می باشند یکی دور تند و دیگری دور کند. بیشتر افراد از دور کند در کولر آبی استفاده می کنند. خازن های کولر آبی برای تنظیم دستگاه جهت دور کند و یا دور تند، نقش زیادی دارند. با توجه به این موضوع باید بگوییم که یکی دیگر از قطعات الکتریکی کولر های آبی، خازن می باشد.

۲- پمپ آب کولر آبی

یکی دیگر از قطعات الکتریکی کولر های آبی پمپ آب است که نقش بسیار مهمی در کولر دارد. پمپ آب وظیفه دارد آب را به پوشال ها برساند و در نتیجه هوای ورودی به دستگاه خنک شود. پمپ آب وقتی شروع به کار خواهد کرد که موتور کولر هم شروع به کار کرده باشد. در بعضی از کولر ها برای پمپ آب کلیدی جداگانه قرار داده اند که شما می توانید پمپ را زودتر روشن کنید تا تمام پوشال ها خیس شود و بعد از آن موتور کولر خود را روشن کنید. با اینکار هوای خنک بعد از روشن کردن کولر، بلافاصله وارد خانه می‌شود و نیازی نیست که شما برای خنک شدن هوا صبرکنید.

پمپ کولر آبی به طور معمول در یک محفظه توری در قسمت کف بدنه کولر آبی قرار گرفته است و به وسیله سیستم پخش کننده آب را به پدهای سلولزی و یا پوشال ها می رساند.

پمپ کولر آبی به طور کلی از دوبخش الکتریکی و مکانیکی درست شده است که همیشه ابتدا قسمت الکتریکی کار خود را شروع می کند و سپس بخش مکانیکی راه اندازی خواهد شد. از قطعات مکانیکی پمپ آب کولر می توان به پروانه، پایه اصلی پمپ، کلاهک پمپ، خروجی شلنگ پمپ و کفی پمپ اشاره کرد. قطعاتی که برایتان نام بردیم در اکثر مواقع برای مکش آب داخل تشک کولر و همچنین انتقال این آب به سیستم تقسیم کننده، مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که خواستید کولر آبی را نصب کنید باید در بخش سیم پیچی کولر، بیشترین دقت را داشته باشید.

۳- جعبه تقسیم برقی کولر آبی

یکی دیگر از قسمت های الکتریکی کولر آبی، جعبه تقسیم برق کولر می باشد. می توان گفت این قسمت مبدأ وارد شدن برق به کولر است و نیرو را به بخش های دیگر منتقل می کند. جعبه تقسیم برق کولر آبی، به قطعات پمپ آب و موتور وصل است و به این قسمت ها برق رسانی می کند. جعبه تقسیم کولر آبی را معمولاً باید از رطوبت دور نگهداشت تا اتصالی نکند. یکی از نکات مهمی که در هنگام از استفاده از این قطعه باید بدانید این است که هر چند وقت یکبار باید سیم پیچی های آن را بررسی کنید تا دچار پوسیدگی و قطعی نشده باشد.

قطعات مکانیکی کولر آبی

همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم به غیر از قطعات الکتریکی در کولر آبی قطعات دیگری هم وجود دارد که به آن قطعات مکانیکی می گویند. بعضی از این قطعات با برق کار می کنند و به قطعات الکتریکی هم وابسته می باشند. قطعات مکانیکی کولر آبی عبارتند از:

 1. پولی موتور کولر آبی
 2. یاتاقان های شافت کولر آبی
 3. پروانه کولر
 4. تسمه پروانه کولر

بیشتر این قطعات در داخل کولر قرار گرفته که در ادامه شما را با آنها آشنا خواهیم کرد.

۱- پولی موتور کولر آبی

معمولاً کولر های آبی دارای دو پولی موتور می باشند که یکی از این پولی ها در موتور بوده و دیگری هم به پروانه وصل است. پولی موتور به وسیله تسمه پروانه، اتصال بین پروانه و موتور را برقرار می‌کند. اگر در پولی موتور مشکلی به وجود بیاید باید حتماً آن را عوض کنید زیرا پولی ها قابل تعمیر نمی باشند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعویض پمپ آب کولر آبی | خدمات تخصصی تعمیر و تعویض پمپ آب کولر آبی

جهت تعویض پولی ها، باید حتماً آچار آلن به همراه داشته باشید تا به وسیله آن پیچ نگهدارنده پولی را باز کنید و با پولی جدید آن را تعویض کنید. اگر آچار آلن در دسترس ندارید توصیه می‌کنیم از وسایل دیگری برای باز کردن این قطعه استفاده نکنید زیرا به پیچ های آن آسیب می رسد. در زمان خریدن پولی جدید دقت داشته باشید که پولی جدید باید هم سایز پولی کولر خودتان باشد. در صورت هم سایز نبودن پولی ممکن است که فشار زیادی به موتور کولر وارد شود و در طولانی مدت در عمل کرد پولی اثر منفی بگذارد.

۲- یاتاقان های شافت کولر آبی

محور کولر آبی و یا یاتاقان های شافت، یکی دیگر از قطعات مکانیکی کولر آبی می باشد که از جنس فلز هستند و به شکل دایره ای در کولر قرار داده شدند این یاتاقان ها باعث حرکت دورانی در پروانه کولر شده و چرخش پروانه را راحت‌تر می‌کند یاتاقان ها دارای قطری بین ۲۵ تا ۸۸ میلیمتر دارد که قطر آن به مدل کولر آبی بستگی دارد. در صورتی که این قطعه خراب شود شما صدا و لرزش زیادی از کولر مشاهده خواهید کرد. در این صورت باید یاتاقان ها را روغن کاری کنید تا مشکل رفع شود.

۳- پروانه کولر آبی

پروانه کولر آبی یکی از قطعات مهم مکانیکی در کولر است. اهمیت این قطعه به این دلیل است که در صورت نبودن پروانه، بادی در کولر تولید نخواهد شد. از جمله مشکلاتی که امکان دارد برای پروانه کولر آبی رخ دهد این است که احتمال دارد پروانه تاب برداشته و یا به دلیل کمبود روغن، چرخش کندی داشته باشد و باعث مصرف برق بیشتر شود. در صورتی که لرزش زیاد و همچنین صدای بلند در دستگاه مشاهده کردید ممکن است به دلیل تاب برداشتن و یا کمبود روغن پروانه باشد.

۴- تسمه پروانه

یکی دیگر از قطعات مکانیکی کولر آبی تسمه پروانه است که بسیار نقش مهمی در کولر دارد. تسمه پروانه از یک طرف به پولی پروانه و از طرف دیگر به پولی موتور وصل شده است و در عملکرد پولی موتور و پولی پروانه تأثیر گذار است. می‌توانیم بگوییم که تسمه پروانه باعث منتقل شدن انرژی حرکتی موتور به کولر آبی می شود. تسمه پروانه نباید بیش از اندازه معینی کشیده شود و یا اینکه خیلی شل باشد. در صورتی که این موارد رعایت نشود باعث لرزش در کولر آبی می شود.

قطعات ثابت کولر آبی

کولر آبی دارای قطعات ثابتی است که هیچ حرکت مکانیکی انجام نداده و نیروی هم برای راه اندازی نیاز ندارند این قطعات عبارتند از:

 1. شیر تخلیه کولر آبی
 2. لوله های آب کولر آبی
 3. پوشال ها
 4. دریچه ها و بدنه کولر آبی

قطعات کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با قطعات کولر آبی و روش تعمیر آنها آشنا کردیم کولرهای آبی متنوعی در بازار موجود هستند که شما می توانید با توجه به نیاز خود، کولر آبی مناسب را انتخاب کنید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آشنایی با قطعات کولر آبی و نحوه تعمیر هر کدام از این قطعات

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

قطعات ثابت کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا