تعمیراتتعمیرات یخچال

گاز یخچال چگونه شارژ و با چه گاز مبردی انجام می‌شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

چگونه گاز یخچال را شارژ کنیم؟ قبل از پر کردن گاز یخچال و فریزر، بهتر است بهترین گزینه گاز مبرد را برای دستگاه یخچال خود بیابید. گازهای مختلفی برای کاربردهای مختلف وجود دارد. ما در این گفتار به بررسی و نحوه پر کردن گاز یخچال و همچنین بهترین گاز مبرد آشنا خواهیم شد .

گاز یخچال

آمادگی برای پرکردن گاز یخچال 

چگونه گاز یخچال را شارژ کنیم؟. همان‌طور که ما گزینه‌های زیر را شرح داده‌ایم به گاز خوب نیاز دارید. می‌توانید مراحل زیر را در شارژ گاز یخچال دنبال کنید:

 • ابتدا کمپرسور و جایی که لوله فرآیند را دارید بررسی کنید.
 • وقتی به این مرحله رسیدید، یک شیر را روی لوله فرآیند کمپرسور وصل کنید.
 • روی همان ابزار، دستورالعمل‌هایی برای خواندن و همچنین سفت کردن همه پیچ‌ها وجود دارد.
 • اطمینان حاصل کنید که کمپرسور به خوبی متصل شده است.
 • دهانه شلنگ را به دریچه‌ای که قبلاً وارد شده است وارد کرده و آن را باز کنید.
 • دستورالعمل‌های روی ابزار را حتما بخوانید.
 • اکنون گیج فشار را را بررسی کنید که باید خاموش و به خوبی ثابت باشد.
 • گاهی اوقات دشوار است که کدام طرف را خاموش کنیم. با استفاده از شیر هر یک از طرفین را باز کنید و به خروج گاز گوش دهید. در اینجا می‌توانید تشخیص دهید که کدام طرف را خاموش کنید.
 • لوله کمپرسور دارای یک گیج متصل است و دارای جنبه‌های منفی و مثبت می‌باشد. این مقیاس ۰ است که دکمه سبز راست می‌باشد و قسمت سیاه نشان دهنده خلاء یا سمت منفی است.

یک علامت منفی نشان می‌دهد که یخچال شما مایع خنک کننده گاز ندارد. به یاد داشته باشید که این چیزی است که برای حفظ مواد داخل آن نیاز دارید. با روش فوق، شیر را وصل کنید تا از سفت بودن و عدم نشتی آن اطمینان حاصل شود. با بررسی گیج فشار متوجه خواهید شد که با توجه به دستورالعمل‌ها چه مقدار گاز دوباره پر می‌شود.

گاز یخچال

فرآیند پر کردن گاز یخچال

 • مایع خنک کننده یا قوطی گاز خود را بر اساس آنچه که برای یخچال شما مناسب است انتخاب کنید. با استفاده از گیج فشار به جریان هوا کمک کنید.
 • برای شلنگ بلندتر ابتدا شیری را که به کمپرسور متصل است ببندید. گاز را باز کنید و سپس شیر را کمی باز کرده تا مطمئن شوید جریان گاز شنیده می‌شود. حالا به سرعت شیر ​​را شل کنید و شلنگ را منقبض کنید و سپس شیر را در گیج خاموش کنید.
 • با فرض استفاده از گاز R-600A دریچه را باز کنید و قوطی را صاف نگه دارید.
 • گاهی گاز را به داخل یخچال هدایت کنید. در حدود ۱۰ دقیقه فعالیت روی گیج را برای افزایش یا کاهش عملکرد بررسی کنید. از شیر برای تنظیم فشار استفاده کنید.
 • دوباره شیر را باز کنید و اجازه دهید جریان گاز در فواصل ۱۰-۱۵ دقیقه بررسی شود. بررسی کنید که شیر چقدر محکم شده است.
 • در نهایت، گیج خود را بررسی کنید.

تعمیر نشتی و قطعات معیوب برای پر کردن گاز یخچال

یک کویل اواپراتور برای ساده‌تر شدن پر کردن گاز یخچال تهیه کنید

کویل اواپراتور یکی از اجزایی است که خرابی آن باعث می‌شود گاز یخچال نشتی کند. معمولا یکی از اولین اجزای یخچال که آسیب می‌بیند کویل اواپراتور است. با قرار دادن یک پیچ گوشتی سر صاف در اطراف لبه‌ها و بیرون آوردن آن، پانل پشتی را در فریزر خود باز کنید. مجموعه بزرگی از سیم پیچ‌ها را خواهید دید که به صورت یک تکه به هم متصل شده‌اند. سیم پیچ‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا اواپراتور نیاز به تعویض دارد یا خیر.

 • می‌توانید با باز کردن پیچ لوله‌ای که آن را به خط عرضی در پایین یخچال وصل می‌کند را تعویض کنید. مجموعه جدید کویل‌ها را در همان درگاه پیچ کنید. همچنین قبل از روشن کردن یخچال خود از محکم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
 • کویل‌های شما ممکن است به سادگی کثیف باشند. اگر کثیف به نظر می‌رسند، آن‌ها را با فوم تمیز کننده کویل و دستمال کاغذی تمیز کنید. کثیفی ممکن است تبخیر داخل فریزر شما را مسدود کند.همچنین باعث می‌شود به پایین یخچال شما چکه کند.
 • هرگز از کویل اواپراتور با مارک متفاوت در یخچال خود استفاده نکنید. آن‌ها طراحی شده‌اند تا برای مدل‌های خاص کار کنند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل کار نکردن پنکه چیست ؟

گاز یخچال

با جستجوی مخزن کمپرسور لوله فریون را پیدا کنید. 

 مخزن کمپرسور مخزن بزرگی است که در پایین یخچال شما در پشت پانل قرار دارد. هوای گرم را فشرده می‌کند و قبل از اینکه دوباره به یخچال بفرستد آن را خنک می‌کند. خط فریون شما مستقیماً به مخزن شما متصل شده و وارد یخچال می‌شود. اگر چندین لوله وجود دارد، برای تعیین اینکه کدام یک خط فریون است، به دفترچه راهنمای یخچال خود مراجعه کنید.

 • چیدمان قطعات مکانیکی در هر یخچال متفاوت است. مکان خطوط فریون شما به مدل یخچال بستگی دارد.
 • در برخی از یخچال‌ها، خط فریون به خط مکش اضافه می‌شود. در مدل‌های دیگر دارای لوله اختصاصی خواهد بود.
 • خط فریون تقریباً همیشه از مس ساخته می‌شود.

گازهای مختلف مورد استفاده در یخچال

انواع مختلفی از مبردها در یخچال‌ها استفاده می‌شود. استفاده از مبردهای خاص به انواع مختلفی بستگی دارد. مبردهای معمولی که در کار روزانه خود می‌بینم عبارتند از:

R-22 کلروفلوئورو کربن

این گاز در یخچال‌های قدیمی‌تر رایج است، اما لایه ازن را تخریب می‌کرد و در نتیجه از بین رفت. دیگر در هیچ یخچال مدرنی این گاز استفاده نمی‌شود.

R-134A تترافلوئورواتان

این گاز در حال حاضر در یخچال قابل استفاده می‌شود. اگرچه این گاز دوستدار ازن است، اما یک گاز گلخانه‌ای قدرتمند می‌باشد.همچنین بسیار سریع تخلیه می‌شود. با این حال، برای شرایط فعلی گزینه مناسبی است.

فریون R-438A

این گاز به عنوان جایگزینی برای گاز R22 استفاده می‌شود، زیرا فاقد تخریب کنندگی ازن است. این مبرد یکی از گازهای پرطرفدار است که در یخچال‌ها بسیار استفاده می‌شود. همچنین در بسیاری از یخچال‌های تعمیر شده که قبلاً با گاز R22 کار می‌کنند نیز یافت می‌شود.

R-600A ایزو بوتان

گاز مبرد R600a یک ایزوبوتن است. همچنین یک مبرد طبیعی می‌باشد که کاربردهای زیادی دارد. عملکرد ترمودینامیکی بالا و تأثیر محیطی کم دارد که به همین دلیل محبوبیت بیشتری به دست می‌آورد. امروزه یکی از بهترین گازهای مبرد انتخابی در یخچال‌های خانگی و تجاری کوچک می‌باشد زیرا با ODP صفر غیر سمی بوده و دوستدار محیط زیست است. آن‌ها به دلیل کاربردهایشان محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. اما مبرد قابل اشتعال نیز هستند. بنابراین، مردم باید قبل از استفاده از آن‌ها برای مقاوم سازی سیستم‌های مبرد فلوئوروکربن موجود مراقب باشند.

این گاز قابل اشتعال است و معمولاً در یخچال‌های کوچک مدرن استفاده می‌شود. R-600A تقریبا در تمامی یخچال‌ها پر استفاده است. این مبرد ویژگی‌های خاصی دارد که افراد ترجیح می‌دهند از آن برای پر کردن گاز یخچال خود استفاده کنند. مزایای این مبرد شامل موارد زیر می‌باشد:

 • گاز مبرد R600a مصرف برق بیشتری دارد.
 • برای افزایش دمای بارگذاری، R600a سرعت پایینی دارد.
 • دارای مواد سازگار با محیط زیست است. بنابراین اثر گلخانه‌ای ایجاد نمی‌کند.
 • عملکردی با راندمان بالا و عملکرد خنک کنندگی تأثیرگذار دارد.
 • برای روان کننده‌های مختلف مناسب می‌باشد.

گاز یخچال

نکات ایمنی در استفاده از R600a برای پر کردن گاز یخچال

با وجود تمام این مزایا و خواص، قبل از استفاده از آن باید اقدامات احتیاطی انجام شود. زیرا می تواند قابل اشتعال باشد و به مردم و محیط زیست آسیب برساند. شما باید با احتیاط از آن استفاده کنید و قبل از استفاده یا اجرای آنها در پر کردن گاز یخچال، تمام دستورالعمل‌های مناسب را دنبال کنید. اپراتور باید از ماسک و لباس های PPE نیز استفاده کند تا ایمن باشد. ماسک قبل از استفاده ضروری است. زیرا استنشاق گاز ممکن است منجر به مشکلات سلامتی شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش رگلاژ درب یخچال ساید ال جی

انواع گازهای مورد استفاده در پر کردن گاز یخچال

این عصر، عصر تکنولوژی است. همان‌طور که تکنولوژی زندگی ما را آسان می‌کند، برعکس، به محیط زیست نیز آسیب می‌رساند. ما در زمانی زندگی می‌کنیم که می‌توانیم تعادلی اساسی بین رفع نیازهایمان و مراقبت از محیط زیست ایجاد کنیم.

پیشرفت‌های زیادی در سطح زندگی مردمی که به بهبود شرایط جوی اطراف کمک کرده‌اند، صورت گرفته است. پیشرفت بصری که در یک جهت انجام می‌شود، استفاده از گازهای مبرد بهبود یافته و تعریف شده است. در حالی که گازهای استفاده شده قبلی به دلیل عامل تخریب لایه ازن برای محیط زیست بسیار مضر بودند، گازهای مبرد جدید بسیار هوشمندانه انتخاب می شوند.

تمامی این گازها در کنار مراقبت مناسب از حفظ تعادل محیطی، پشتیبانی لازم را از یخچال برای بهترین عملکرد خود فراهم می‌کنند. بنابراین گازی که در حال حاضر در یخچال‌های مدرن استفاده می‌شود کدام است؟ اجازه دهید در مورد آنها به تفصیل بحث کنیم.

تترافلوئورواتان

تترافلوئورواتان یک گاز غیر قابل اشتعال است که عمدتاً به عنوان گاز مبرد با دمای بالا برای پر کردن گاز یخچال و تهویه مطبوع خودروها استفاده می‌شود.

این گاز مبرد یکی از گازهای پرمصرف است که تقریباً در تمام یخچال‌های موجود می‌توانید آن را پیدا کنید . این گاز به طور موثر متراکم می‌شود تا بتواند محیط اطراف دستگاه را بدون ایجاد مشکل تخریب لایه ازن خنک کند.

استفاده از این گاز از اوایل دهه ۱۹۹۰ آغاز شد و هنوز هم تقریباً در همه انواع ماشین آلات و تجهیزات استفاده می‌شود. این گاز به راحتی در دسترس است و بهترین محافظت را در برابر شرایط تخریب لایه ازن دارد.

کلروفلوئوروکربن

گاز دیگری است که در حال حاضر در پر کردن گاز یخچال استفاده می‌شود. این گاز به عنوان یک مایع تحت فشار استفاده شده که به عنوان یک مواد در گردش است تا گرما را جذب کرده و دمای داخل یخچال را خنک کند. سپس گاز حرارتی از کمپرسورها عبور داده می‌شود تا گرما را پخش کند و پس از آن دوباره تحت فشار قرار می‌گیرد تا به عنوان مایع استفاده شود.

کلروفلوئوروکربن هیدروکربنی است که از یک  تا دو اتم کربن تشکیل شده است. در این گاز اتم‌های هیدروژن با کلر و فلوئور جایگزین می‌شوند. استفاده از کلروفلوروکربن در یخچال‌ها در اوایل دهه ۱۹۷۰ آغاز شد و بسیاری از برندها هنوز از این گاز مبرد در محصولات خود استفاده می‌کنند.

گاز یخچال

پلی استایرن

این گاز یک عایق محبوب است که به عنوان لایه داخلی در یخچال برای جلوگیری از گرما از دستگاه استفاده می‌شود. هزینه کمتری دارد و همچنین به عنوان یک بازدارنده موثر بین گرمای داخل و یخچال عمل می‌کند.

در نتیجه دمای داخلی ماشین را افزایش می‌دهد و در ارائه خنک کننده موثر می‌باشد. پلی استایرن اولین بار در قرن نوزدهم به عنوان جایگزین مبرد مورد استفاده قرار گرفت.

اکریلونیتریل

امروزه برخی از یخچال‌های مدرن از این عایق موثر استفاده می‌کنند. این گاز به عنوان یک مانع ایده آل بین گرمای اطراف و فضای داخلی دستگاه عمل می‌کند. تمیز کردن این عایق بسیار آسان است و استفاده از آن بسیار رایج است. در قرن نوزدهم استفاده از اکریلونیتریل شروع شد که هم اکنون نیز از آن استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. این مقاله تحت عنوان پر کردن گاز یخچال به شما کمک می‌کند تا بهترین مبرد گاز را برای یخچال خود انتخاب کنید. همچنین با استفاده از این مقاله می‌توانید نحوه‌ی پر کردن گاز یخچال را بیاموزید. ممنون که تا پایان این مقاله منحصر به فرد با ما همراه بودید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

شارژ گاز یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای شناخت گاز یخچال و انواع آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا