تعمیرات یخچال

یخچال در فصول سرد و گرم سال باید روی چه دمایی باشند؟

دمای یخچال های ایرانی | عوامل موثر در تنظیم دمای یخچال

در فصل داغ تابستان آب خنک در یخچال یک گزینه مهم و ضروری محسوب می‌ شود. حال اگر درب یخچال را باز کنید و آب داخل آن خنک نباشد، حس بدی خواهید داشت. بنابراین لازم است دمای مناسب یخچال را در فصول مختلف سال بدانید تا بتوانید متناسب با آن دمای یخچال را تنظیم کنید.

اهمیت تنظیم دمای مناسب یخچال

تنظیم دمای مناسب یخچال بسیار مهم است تا مواد غذایی داخل آن به خوبی نگه داشته شوند و فاسد نشوند. دمای مناسب برای یخچال بین ۲ تا ۵ درجه سانتی ‌گراد است. درجه حرارت بین ۰ تا ۲ درجه سانتی‌ گراد برای بخش فریزر مناسب است.

بهترین روش برای تنظیم دمای یخچال استفاده از ترمومتر دیجیتالی است. در صورتی که ترمومتر دیجیتالی در دسترس نیست، می ‌توانید با استفاده از کنترل دما در بخش داخلی یخچال، دمای مناسب را تنظیم کنید.

همچنین بهتر است برای حفظ دمای مناسب، درب یخچال را در طولانی مدت باز نگه ندارید و به دور از وسایل گرمازا مانند دستگاه‌ های الکتریکی و نور مستقیم خورشید قرار دهید.

عوامل موثر در تنظیم دمای یخچال

عوامل مختلفی می ‌توانند بر تنظیم دمای یخچال تأثیر بگذارند. از جمله:

  • درجه حرارت اتاق
  • میزان باز و بسته شدن درب یخچال
  • حجم مواد غذایی در داخل یخچال
  • فصلی که در آن قرار داریم
  • ظرفیت فضای داخلی یخچال
  • میزان سلامت پلاستیک درب و بخش ‌های داخلی یخچال

توجه داشته باشید که تعداد مواد غذایی و حجم آن‌ ها در داخل یخچال نباید به حدی باشد که بتواند تأثیری بر تنظیم دمای مناسب یخچال داشته باشد. بنابراین، بهتر است همیشه فضای کافی برای گردش هوا داخل یخچال وجود داشته باشد.

دمای مناسب برای یخچال و فریزر در زمستان و تابستان

تنظیم دمای مناسب یخچال و فریزر بسته به فصل و دمای محیط متفاوت است. در فصل تابستان، بهتر است دمای یخچال را بین ۲-۵ درجه سانتی ‌گراد و دمای فریزر را در حدود ۰ درجه سانتی ‌گراد تنظیم کنید. این دماها می ‌تواند برای نگهداری انواع مواد غذایی در فصل تابستان مناسب باشد.

اما در فصل زمستان، بهتر است دمای یخچال را بین ۳-۷ درجه سانتی ‌گراد و دمای فریزر را در حدود -۱۸ درجه سانتی‌ گراد تنظیم کنید.

همواره توجه داشته باشید که درب یخچال بسته است و مطمئن شوید که هوا به داخل یخچال نفوذ نمی‌ کند.

سردترین درجه یخچال

دمای داخلی یخچال بین صفر تا ۵ درجه تنظیم می ‌شود. دمای صفر سردترین درجه و ۵ بالاترین آن است. البته در یخچال فریزر این مسئله کاملاً برعکس می ‌باشد به این صورت که هرچه عدد دما بالاتر باشد، یخچال سردتر است.

چگونگی تنظیم دمای یخچال‌ های قدیمی ولوم‌دار

چنانچه مدل یخچال شما قدیمی است و دارای ولوم برای تنظیم دما می باشد، لازم است ولوم را پیدا کرده و آن را تنظیم نمایید. معمولا ولوم یخچال در بخش بالایی آن و در مجاورت لامپ یخچال تعبیه شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ارورهای یخچال فریزر هیمالیا | نحوه رفع ارورهای یخچال فریزر هیمالیا

ولوم تنظیم دما دارای شیارهایی است که برای چرخاندن راحت می توان از آن استفاده کرد. عدد بیشتر یخچال را سردتر می کند. به این صورت که هر چه ولوم را به سمت عدد بزرگتر بچرخانید، دمای یخچال پایین تر می آید. عمدتا اعداد ولوم یخچال از ۱ تا ۵ می باشد و اگر ولوم را روی ۵ قرار دهید، دمای یخچال در پایین ترین حد ممکن خواهد بود. برخی از انواع یخچال ها نیز دارای عدد نیستند در این صورت لازم است ولوم را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا یخچال سردتر شود.

 توجه داشته باشید اگر ولوم عددی باشد، بهترین حالت این است که روی عدد ۳ قرار بگیرد.

تنظیم دمای یخچال های دارای دمای کشوی

برخی از مدل ‌های یخچال ‌ها به گونه ‌ای هستند که دارای یک تنظیم کننده دمای کشویی در قسمت بالا می ‌باشند. عملکرد این نوع تنظیم کننده‌ ها نیز مانند مدل ولومی است و تفاوت چندانی با آن ندارد.

این نوع تنظیم کننده در قسمت بالای لولای درب قرار می ‌گیرد و یک سری اعداد به صورت افقی روی آن نوشته شده‌ اند که باید سوئیچ آن را بر روی عدد مورد نظر قرار دهید. در صورتی که تمایل دارید دمای یخچال پایین ‌تر باشد، باید سوئیچ را به سمت راست حرکت دهید.

تنظیم دمای یخچال دارای صفحه نمایش دیجیتال

یخچال ‌های امروزی دارای صفحه نمایش دیجیتال هستند که نحوه تنظیم دمای آنها بسیار ساده است. معمولاً پنل تنظیم کردن دما در قسمت درب یخچال قرار دارد با استفاده از دکمه‌ های لمسی می ‌توانید دما را کم یا زیاد کنید.

کاملاً واضح است که با بالا بردن دما فضای داخل یخچال گرمتر و با پایین آوردن آن یخچال سردتر خواهد شد.

درجه مناسب یخچال

تنظیم دمای یخچال ال جی

یخچال ال جی در مدل ‌های مختلفی است که هر یک سنسور تنظیم دمای متفاوتی دارد. البته عملکرد تمامی آنها شبیه به هم است. اما مدل ‌هایی از یخچال ال جی دارای تنظیم کننده دما هستند که عمدتاً به صورت خطی، نقطه‌ ای، یک خط همراه با عدد و دیجیتالی هستند. با استفاده از دفترچه راهنمای یخچال ال جی می ‌توانید تنظیم دمای یخچال خود را به راحتی انجام دهید. و دمای مناسب یخچال را بدانید.

تنظیم دمای یخچال سامسونگ

در کلیه یخچال ‌های سامسونگ دکمه تنظیم دما در قسمت جلوی یخچال قرار دارد. هر کدام از این دکمه‌ ها به صورت جداگانه طراحی شده ‌اند و برای فریزر و یخچال مجزا هستند. دمای مناسب یخچال سامسونگ باید بین ۱ تا ۷ درجه سانتیگراد و دمای فریزر سامسونگ باید بین منفی ۱۴ تا منفی ۲۵ باشد.

تنظیم دمای یخچال فریزر پارس

برای تنظیم دمای یخچال فریزر پارس می ‌توانید از دکمه ‌های موجود بر روی پنل کنترل دستگاه استفاده کنید. برای تنظیم دمای یخچال:

  • دکمه “دما” را فشار دهید تا بتوانید دمای داخلی یخچال را تنظیم کنید.
  • از دکمه های “+” و “-” برای تنظیم دمای مطلوب استفاده کنید.
  • بعد از انجام تنظیمات مورد نظر، دکمه “تأیید” را برای ثبت تنظیمات فشار دهید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترموستات سه فیش و 4 مرحله تست سلامت آن

برای تنظیم دمای فریزر پارس نیز به همین روش عمل کنید، با این تفاوت که باید از دکمه “فریزر” برای ورود به حالت تنظیم دمای فریزر استفاده کنید. همچنین، دمای مناسب برای فریزر باید بین -۱۸ تا -۲۰ درجه سانتی ‌گراد باشد.

تنظیم دمای یخچال جنرال الکتریک

چال‌های جنرال الکتریک باید به صورت نرمال یا مید پوینت تنظیم شود .عمدتا دکمه تنظیم دمای یخچال جنرال الکتریک روی پنل و در قسمت جلوی یخچال قرار دارد البته این دکمه در مدل  ‌های مختلف یخچال متنوع هستند. که عبارتند از:

 مدل دو کنترله

این مدل یخچال جنرال الکتریک دمای فریزر و یخچال به صورت مجزا تنظیم می‌ شود و تنظیم دما به صورت ۵ و C و یا به صورت ۵ و ۵ انجام می ‌شود.

 مدل تک کنترله

در این مدل یخچال دمای فریزر و یخچال با یک دکمه انجام می ‌شود و در حالت طبیعی باید روی عدد ۵ باشد.

نمایشگر دیجیتال

یخچال ‌های جدید جنرال الکتریک دارای نمایشگری هستند که می‌ توان بر اساس آن می توان دمای مناسب یخچال را تنظیم کرد.

تنظیم دمای یخچال‌های ایرانی

جهت تنظیم دمای انواع یخچال ‌های ایرانی از قبیل الکترواستیل، امرسان، هیمالیا و اسنوا باید به شکل زیر عمل کنید :

تنظیم دمای یخچال ایرانی با برندهای خارجی تفاوت چندانی ندارد. اما نوع درجه آنها متفاوت است. از یخچال‌ ها به صورت عددی دما را نشان می‌ دهند و برخی دیگر به صورت کلمه‌ ای است. اما به طور کلی دمای مناسب برای یخچال‌ های ایرانی با خارجی فرقی ندارد و بین ۲ تا ۵ درجه متغیر است.

دمای مناسب یخچال

در صورت قطعی برق دمای یخچال تا چه مدت ثابت می ‌ماند؟

این روزها که با قطعی برق در سراسر کشور به صورت مداوم مواجه هستیم، مسئله فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال بسیار مورد توجه است. در صورتی که بدانید هنگام قطعی برق چه مدت دمای یخچال ثابت می‌ ماند، می ‌توانید راحت‌ تر نسبت به آن نامه ‌ریزی کنید. به این صورت که درب یخچال را باز و بسته نکنید اما به طور کلی با رعایت این نکات تا ۴ ساعت دمای یخچال ثابت خواهد ماند. داخل فریزری که مواد غذایی در آن کاملا پر شده و امکان جریان گردش هوا وجود ندارد، مواد غذایی تا ۴۸ ساعت سالم می ماند. اما در فریزی که پر نیست و حجم خالی دارد، تا یک روز مواد غذایی سالم می ماند.

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی دمای مناسب یخچال پرداختیم و بیان داشتیم که هر یک از انواع یخچال ها چه نوع دمایی دارند و نحوه تنظیم آن ها چگونه است؟ در صورتی که در جهت تنظیم دمای یخچال به مشکل برخوردید، یا هر مشکل دیگری در انواع مدل های یخچال شما ایجاد شده است، می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید. و درخواست اعزام تعمیرکار به محل نمایید.

دمای مناسب یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دمای مناسب یخچال چند است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا