خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

روش های از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی | علت و روش های از بین بردن کپک سرویس بهداشتی

یکی از مشکلاتی که بیشتر مردم از آن شکایت می کنند وجود کپک و قارچ در حمام و سرویس بهداشتی می باشد این قارچ ها به دلیل رطوبت در سرویس بهداشتی، به وجود می آید اگر در سرویس بهداشتی شما تهویه درست انجام نشود کپک بیشتر خواهد شد. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با روش های ساده برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی آشنا کنیم.

دلایل رشد کپک و قارچ سرویس بهداشتی

اگر می خواهید سرویس بهداشتی شما از وجود قارچ و کپک پاک و تمیز شود و هرگز آلوده به قارچ نشود باید حتماً برای سرویس بهداشتی خود تهویه مناسب تهیه کنید و از چکه نکردن شیرها اطمینان پیدا کنید. زیرا همانطور که گفتیم رطوبت باعث ایجاد کپک و قارچ خواهد شد. اگر رطوبتی در حمام باقی نماند آنگاه از رشد کپک و قارچ در سرویس بهداشتی جلوگیری خواهد شد. باید نورپردازی حمام درست انجام شده و در فضا از رطوبت گیر استفاده کنید تا رطوبت به راحتی در سرویس بهداشتی از بین برود سپس می توانید تمام کپک ها را از بین برده و از ایجاد کپک جدید در حمام و سرویس بهداشتی جلوگیری کنید.

روش های مناسب برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی

روش های از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی که کاشی و سرامیک هستند بسیار متنوع است البته دقت داشته باشید که شاید نتوانید صددرصد از رشد این قارچ ها جلوگیری کنید زیرا فضای حمام و سرویس بهداشتی مرطوب بوده و برای رشد قارچ و کپک مناسب می باشد پس بهتر است هر چند وقت یکبار سرویس بهداشتی را از این آلودگی کاملاً پاک کنید و از گسترش آن جلوگیری کنید.

در ادامه می خواهیم روش های مناسب را برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی برایتان بیان کنیم تا بتوانید به راحتی آن را تمیز کنید.

 • استفاده از سرکه سفید
 •  استفاده از بوراکس
 •  روغن درخت چای
 •  استفاده از آمونیاک
 • استفاده از مایع های سفید کننده
 •  از بین بردن کپک کاشی به وسیله جوش شیرین
حتما بخوانید:   از بین برنده چربی رسوب شده در لوله فاضلاب ظرفشویی

قارچ سرویس بهداشتی

استفاده از سرکه برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی

به کمک سرکه سفید می توانید به راحتی قارچ و کپک را در سرویس بهداشتی از بین ببرید استفاده از سرکه سفید می‌تواند باعث ضدعفونی کردن و از بین بردن کپک و قارچ شود سرکه سفید در زمان کوتاهی این مشکل را برطرف کرده و سرویس بهداشتی شما را تمیز خواهد کرد.

برای این منظور باید سرکه سفید و آب را به مقدار مساوی با یکدیگر ترکیب کنید و آن را داخل یک اسپری ریخته و روی سرامیک و کاشی و همچنین شیرآلات حمام و دستشویی اسپری کنید ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد از آن به وسیله یک برس کاملاً آن را تمیز کنید. سپس کاشی‌ها را با آب داغ شسته و صبر کنید تا کاملاً خشک شود برای خشک شدن سریعتر کاشی ها توصیه می کنیم درب و پنجره را باز بگذارید.

 استفاده از بوراکس برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی

بوراکس همان اسید بوریک است که یک ماده شیمیایی و اسید قوی می باشد می توان گفت که بوراکس یکی از بهترین مواد برای نابود کردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی است برای استفاده از بوراکس باید دو قاشق غذاخوری بوراکس را با دو پیمانه آب و نصف پیمانه سرکه مخلوط کنید و آن را داخل یک اسپری ریخته بر روی کاشی ها اسپری کنید. بعد از آن به وسیله یک برس روی کاشی ها را کاملاً بکشید تا تمیز شود. سپس با آب داغ کاشی‌ها را بشویید.

اگر می خواهید دوباره کپک و قارچ روی دیوار به وجود نیاید می توانید مقداری از این محلول را در آخر کار روی دیوار اسپری کرده و صبر کنید تا خشک شود. دقت داشته باشید که بوراکس یک ماده شیمیایی بوده و احتمال دارد باعث مشکلات تنفسی شود توصیه می کنیم حتماً از ماسک و دستکش استفاده کرده و نکات ایمنی را رعایت کنید.

استفاده از روغن درخت چای برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی

روغن درخت چای یک ماده ضدعفونی کننده قوی می باشد که ویژگی‌های خاصی دارد و می‌تواند به راحتی کپک و قارچ را از بین ببرد برای اینکه از این محلول استفاده کنید باید مقدار مساوی آب و روغن درخت چای را داخل اسپری ریخته و در محل مورد نظر اسپری کنید. حدود یک ربع صبر کنید تا محلول اثر کند سپس به وسیله یک برس روی دیوارها را کشیده تا آلودگی ها به طور کامل پاک شود

استفاده از آمونیاک برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی

استفاده از آمونیاک مانند روغن درخت چای کارایی ندارد ولی از خاصیت آنتی‌ باکتریالی برخوردار بوده و می تواند قارچ و کپک را در روی کاشی و سرامیک از بین ببرد برای این منظور می‌توانید یک بطری اسپری را از آمونیاک پر کرده و بر روی کپک ها بپاشید یک ربع صبر کنید و سپس به وسیله یک برس سطوح را پاک کنید می توانید این کار را چند بار تکرار کنید. دقت داشته باشید هیچگاه آمونیاک را با محلول های تمیز کننده دیگر مثل وایتکس مخلوط نکنید.

حتما بخوانید:   تخلیه و لایروبی سپتیک تانک به وسیله شرکت های تخلیه چاه

استفاده از مایع سفید کننده برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی

برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی می توانید از ضد عفونی کننده های استانداردی که در بازار موجود می باشند استفاده کنید یکی از معروف‌ترین این مواد شوینده وایتکس است که قابلیت سفید کنندگی و همچنین تمیز کنندگی دارد این ماده استاندارد بوده و نسبت به مواد شیمیایی دیگر ضرر کمتری برای سلامتی شما دارد ولی باز هم توصیه می کنیم در هنگام استفاده از وایتکس، حتماً ماسک زده و از دستکش استفاده کنید برای این منظور وایتکس را با اسپری روی دیوار پاشیده و به وسیله یک برس دیوارها را تمیز کنید در آخر کار با آب داغ دیوارها را شسته و صبر کنید تا کاملاً خشک شود. بعد از استفاده از وایتکس برای شستشوی سرویس بهداشتی، توصیه می کنیم درب حمام و یا دستشویی را باز بگذارید تا بوی وایتکس از بین برود زیرا ممکن است بوی وایتکس برای اعضای خانواده خوشایند نباشد.

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی

جوش شیرین برای تمیز کردن سرویس بهداشتی بسیار کارایی دارد برای این منظور می توانید جوش شیرین را با صابون مایع مخلوط کنید و کمی هم آب به آن اضافه کنید تا به صورت یک محلول در بیاید این محلول را در اسپری ریخته و روی سرامیک و کاشی اسپری کنید چند دقیقه صبر کنید سپس به وسیله برس روی کاشی را تمیز کنید و در آخر کار با آب داغ شستشو دهید.

استفاده از آب اکسیژنه برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی

یکی دیگر از روش هایی که شما می‌توانید به وسیله آن کپک و قارچ را در دستشویی و حمام از بین ببرید استفاده از آب اکسیژنه است آب اکسیژنه یا همان هیدروژن پراکسید یک ضدعفونی کننده قوی می باشد برای این منظور باید آب اکسیژنه را داخل اسپری ریخته و در تمام قسمت های سرویس بهداشتی مانند دیوار ها و شیرآلات اسپری کنید یک ربع صبر کرده تا آب اکسیژنه روی قارچ ها اثر بگذارد بعد از آن به وسیله برس سطوح را کاملا تمیز کرده و با آب داغ بشویید.

دقت داشته باشید اگر لایه کپک و قارچ زیاد است توصیه می‌کنیم از روش‌های دیگر برای از بین بردن آلودگی استفاده کنید زیرا آب اکسیژنه بیشتر برای ضد عفونی کردن مورد استفاده قرار می گیرد.

نکاتی مهم در مورد تمیز کردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی

برای اینکه شما بتوانید در هنگام تمیز کردن سرویس بهداشتی با مشکلی روبرو نشوید باید نکات مهمی را رعایت کنید که در ادامه برایتان توضیح می دهیم:

 • برای از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی هیچگاه مایع سفید کننده را با جوش شیرین مخلوط نکنید.
 • ترکیب کردن بعضی از مواد با یکدیگر می تواند خطرناک باشد همچنین ترکیب سرکه و وایتکس، آمونیاک و وایتکس می تواند خطر ساز باشد و ایجاد مشکلات تنفسی بکند.
 • وقتی می خواهید سرامیک و کاشی را تمیز کنید حتماً باید سیستم تهویه را فعال کنید.
 • در هنگام تمیز کردن سرویس بهداشتی با مواد شیمیایی، جهت رعایت نکات ایمنی از دستکش و ماسک استفاده کنید.
 • یکی از دلایل به وجود آمدن کپک و قارچ در سرویس بهداشتی می تواند گرفتگی در مسیر آب باشد می توانید با برطرف کردن گرفتگی های مسیر آب از رشد دوباره کپک جلوگیری کنید.
 • اگر لایه های کپک و قارچ زیاد شده و مقاوم می باشد می‌توانید مرحله تمیز کردن را چند بار تکرار کنید.
 • برای برطرف کردن بوی بد در سرویس بهداشتی و همچنین جلوگیری از به وجود آمدن کپک و قارچ باید حتماً از فن های تهویه هوا استفاده کنید و حتی بعد از استفاده از سرویس های بهداشتی باید فن تهویه را چند دقیقه روشن بگذارید.
 • در صورت امکان می توانید بعد از استفاده از حمام مدتی درب آن را باز بگذارید تا کاملاً خشک شود.
 • برای جلوگیری از رشد کپک و قارچ در سرویس بهداشتی توصیه می کنیم به طور منظم سرویس بهداشتی را تمیز کرده و از زیاد شدن کپک و قارچ در آن جلوگیری کنید.
حتما بخوانید:   نحوه فنر زدن لوله فاضلاب | مراحل فنر زدن لوله های فاضلاب

قارچ سرویس بهداشتی

 نتیجه گیری

وجود کپک و قارچ در سرویس های بهداشتی می تواند بسیار ناراحت کننده باشد نبودن تهویه و نور کافی در محیط و همچنین رعایت نکردن بهداشت محیط سرویس بهداشتی می تواند باعث بروز کپک و قارچ در روی کاشی و سرامیک بشود دقت داشته باشید اگر این قارچها را از بین نبرید به مرور زیاد شده و می‌تواند سطح زیادی از سرویس بهداشتی را اشغال کند.

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش های مناسب و تأثیر گذار برای از بین بردن کپک و قارچ در روی کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی آشنا کردیم. همانطور که گفتیم رطوبت یک عامل مهم برای ایجاد کپک و قارچ در سرویس بهداشتی است اگر به هر دلیلی رطوبتی داخل سرویس بهداشتی بماند باعث ایجاد کپک و قارچ خواهد شد به همین دلیل بهترین کار برای جلوگیری از ایجاد کپک و قارچ سرویس بهداشتی، برطرف کردن رطوبت داخل محیط است می توانید بعد از استفاده از حمام برای ساعتی درب آن را باز بگذارید به این ترتیب محیط خشک شده و کمتر با مشکل کپک و قارچ سرویس بهداشتی رو به رو خواهید شد.

اگر در زمینه از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی سؤالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کند تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

111111111111111111

31

روش های از بین بردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکاتی مهم در مورد تمیز کردن کپک و قارچ سرویس بهداشتی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا