خدمات ساختمانخدمات

چگونه می توان سوپاپ شیردوش اهرمی را تعمیر و تعویض کرد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در این مقاله قصد داریم توضیحات مربوط به شیرهای حمام و همچنین مشکلات رایج شیر های جدید و قدیمی، مثل چکه کردن آب و یا طریقه عوض کردن شیرهای دوش و همچنین تعمیر کردن سوپاپ شیر دوش را به شما ارائه دهیم.

انواع شیرآلات حمام

شیرهای حمام به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند.

انواع مختلف یراق آلات حمام با توجه به چگونگی عملکرد آن بخش که جریان آب را از شیر اصلی به سر دوش و عقب انتقال می دهد طبقه بندی می کنند. این قسمت جهت دهنده دوش نام دارد. سردوش حمام  به طور کلی دو نوع می باشد:

 1. شیر آب حمام با اهرم تعویضی
 2.  شیر آب حمام با شیر تعویضی

در حالت دیگر شیرآلات را طبق مکایزم شیرآلات در باز کردن آب دسته بندی می کنند:

 1. شیر حمام اهرمی
 2. شیرحمام سنتی(فلکه ای)
 3. شیر هوشمند

باید به یاد داشته باشید که عوض کردن مغز های شیر حمام بستگی به نوع شیر دارد و با یکدیگر متفاوت هستند.

شیر حمام فلکه ای و شیر حمام اهرمی رایج ترین آن ها می باشد در زیر به صورت کامل چگونگی عوض کردن شیر دوش در این دو مدل را به شما آموزش می دهیم.

آموزش تعمیر شیر دوش حمام

سوپاپ شیردوش اهرمی
شیردوش قدیمی چهار قسمت دارند که به تعمیر و تعویض نیاز دارند:
 1. عوض کردن تبدیل
 2. عوض کردن مغزی
 3. عوض کردن سوپاپ
 4. عوض کردن واشر

اهرام و شیردوش هوشمند خرابی و مشکلات کمتری نسبت به شیر های قدیمی دارند بنابراین اگر شیردوش شما قدیمی است و مشکلات زیادی برای شما ایجاد می کند، بهتر است یک شیردوش جدید بخرید و از عوض کردن قطعات و تعمیر آن خودداری کنید.

شایع ترین علت خراب شدن مغزی شیر حمام

یکی از رایج ترین عوارضی که خرابی مغزی دارد این است که شیر آب چکه می کند. اگر این مشکل را دارید، با یک فرد ماهر و با تجربه تماس بگیرید، تا این مسئله را برای شما حل کند.

مهمترین مشکل خرابی شیردوش هدر رفتن آب می باشد. چکه کردن آب هزینه شما را افزایش خواهد داد و مصرف آب زیادی خواهید داشت. همچنین سبب آسیب رسیدن به منابع طبیعی و محیط زیست می شود. در این شرایط کم آبی، صرفه جویی کردن از نکات بسیار مهم است. خراب بودن شیر حمام موجب خواهد شد که صدای چکه کردن آب هم شما را اذیت کند. همچنین اگر شیر حمام مدام چکه کند و مغزی شیر را با تأخیر تعمیر کنید، ممکن است موجب نشت آب به طبقات زیرین شود و کف حمام شما به دلیل خیس بودن، خراب می شود.

آموزش عوض کردن مغزی شیر حمام اهرمی:

وقتی مغزی شیر حمام اهرمی می شکند چه باید کرد؟ عوض کردن اصولی و سریع مغزی بهترین کاری است که باید انجام داد. رعایت کردن موارد زیر ضروری می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تغییر دکوراسیون خانه در زمستان با استفاده از نکات کلیدی
ابتدا چگونگی عوض کردن مغزی شیر حمام را آموزش می دهیم.
 • وقتی قصد تعمیر سوپاپ شیردوش اهرمی را دارید، قبل از هر کاری شیر کنتور را ببندید.
 • سپس شیر اهرم را باز کنید و آب آن را به طور کامل تخلیه کنید.
 • بهتر است در سینک را ببندید تا قطعه های کوچک مثل پیچ زمانی که داخل آب می افتد، مشکل شما را بیشتر نکند.
 • پیش از آنکه مغزی جدید را نصب کنید، واشر را حتماً چک کنید، اگر آسیب دیده باشد آن را تعویض کنید.
 • همچنین مغزی را کمی روغن کاری کنید تا زمانی که از شیر آب استفاده می کنید سفت نباشد و گیر نکند.
 • وقتی کار می کنید به مغزی فشار نیاورید، چون احتمال دارد بشکند.
 • در حین تعمیر شیر دوش اهرمی، مهره برنجی را شل کنید و بردارید. اگر حلقه خیلی سفت باشد می‌توانید از گیره دو طرفه برای باز کردن و برداشتن آن استفاده کنید
 •  حالا می توانید اهرم هسته سوپاپ را از شیر جدا کنید. این کار را بدون فشار انجام دهید تا نشکند.
 • وقتی مغزی مشابه می خرید اطمینان حاصل کنید که دو سوراخ کوچک در زیر مغزی و آخر آن به صورت کامل در جای خود قرار داشته باشد تا مغزی جدید به درستی در جای خود نصب گردد. اگر این کار را نکنید ممکن است پس از عوض کردن و نصب شیر جدید دوباره با نشت آب رو به رو شوید.
 • در آخر همه شیرهای دوش را ببندید و بررسی کنید که آب جریان دارد و وقتی شیر آب را می بندید، چکه نکند.
 • در آخرین مرحله عوض کردن شیر اهرمی، حلقه پولکی و دستگیره را در جای خودش قرار بدهید و قطعه ها را در موقعیت خودشان سفت و محکم نمایید.
 • وقتی شیر اهرمی جدید نصب شد شیر را باز کنید و به راحتی از آن استفاده کنید. کم کم مقدار آب را می توانید افزایش دهید ولی این کار را به صورت ناگهانی انجام ندهید.

سوپاپ شیردوش اهرمی

دلیل سفت شدن شیر آب اهرمی:

شیرآلات اهرمی در مکان‌هایی مانند حمام که تعداد دفعات استفاده از آن زیاد است نصب می گردد و برای این گزینه مناسب است. استفاده زیاد ممکن است باعث شکستگی شده و نیاز به تعمیر شیر اهرمی افزایش پیدا کند. سفت شدن شیر اهرمی احتمال دارد به دلیل خشک شدن یا سایش باشد. همچنین شیر اهرمی و مغزی دچار آسیب دیدگی شده باشند.

بعضی مواقع شیر اهرمی به خاطر سنگین بودن و همچنین رسوب داشتن سفت می گردد، که در این گونه موارد نیاز به نصب شیر جدید نیست و می توانید با رسوب زدایی شیر ها مشکلتان را حل کنید. بنابراین سفت شدن شیر اهرمی فقط به دلیل خرابی مغزی شیر اهرمی نیست.

چه مقدار برای تعویض مغزی شیر حمام باید هزینه کرد؟

همانطور که دید اگر آچار و پیچ گوشتی در منزل داشته باشید و با داشتن آگاهی لازم به راحتی و با دستورالعمل های داده شده می توانید مغزی شیر حمام خود را عوض کنید. اما اگر به متخصص احتیاج داشتید، هزینه تجهیزات و دستمزد را باید در نظر داشته باشید. همینطور وقتی از تعمیرکار کمک می گیرید باید از اصل بودن تجهیزات اطمینان پیدا کنید. چون بعضی از تعمیرکار ها این نکته را رعایت نمی کنند و از محصولات با کیفیت پایین استفاده می کنند که عمر کوتاهی دارند و کارایی زیادی ندارند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چکار کنیم؟

تعمیر کردن تبدیل شیر حمام:

قطعه ای در شیر حمام وجود دارد که آب را از پایین به سر دوش هدایت می کند. این قطعه شکل های مختلفی دارد. در مدل های قدیمی این اهرم به دو صورت چرخشی و همچنین نوعی که به پایین و بالا حرکت می کند وجود داشته است. در مدل شیر های جدید این قطعه آداپتور دریچه ای می باشد که به طرف بالا باز می شود، که آب به داخل دوش جریان پیدا کند. اگر می خواهید از شیر پایینی و کوچک استفاده کنید شیر را باید به سمت پایین فشار بدهید. اگر اهرم تبدیل و یا سوپاپ دچار ایراداتی مثل ترک خوردگی بشود و یا آب چکه کند، تعمیر کردن شیر حمام و عوض کردن سوپاپ شیر دوش اهرمی بهترین راهکار خواهد بود.

با انجام دادن مراحل زیر می توانید نسبت به تعویض اهرم سوپاپ جهت جریان آب اقدام کنید:

 •  جریان آب را قطع نمایید.
 • درپوش روی اهرم تبدیل را جدا کنید و پیچ زیر آن را با دقت به وسیله پیچ گوشتی باز کنید.
 • حالا قادر خواهید بود قطعه های داخلی که خراب شده اند را باز کرده و قطعه های نو و سالم را به جای آن ها بگذارید.
 • تبدیل را در جایگاه خود قرار بدهید و پیچ آن را سفت ببندید.

سوپاپ شیردوش اهرمی

عوض کردن سوپاپ شیر دوش اهرمی:

اگر می خواهید سوپاپ شیر اهرمی را تعمیر کنید، تنها با تعویض کردن قطعه سوپاپ می توانید این کار را انجام بدهید. به صورت خلاصه مراحل این کار را بیان می کنیم:

 • شیر فلکه را ببندید تا جریان آب قطع گردد.
 • سوپاپ را باید بر خلاف جهت عقربه های ساعت با استفاده از نوک انبر بچرخانید.
 • پیچ سوپاپ را با استفاده از آچار آلن در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و سوپاپ را باز کنید.
 • سوپاپ جدید را مطابق مراحل بالا از آخرین مرحله به اولین مرحله جاگذاری کنید.

سخن تکمیلی

در این مقاله از بخش خدمات ساختمان ایبک امداد با انواع شیرهای حمام آشنا شدید و پس از آن ایرادات رایج شیرهای حمام و قطعه هایی که در شیر های دوش قدیمی وجود دارد را توضیح دادیم. امیدواریم با مطالعه کردن این مقاله بتوانید شیر دوش اهرمی و شیر حمام قدیمی خود را به راحتی تعمیر کنید. اگر باز هم احتیاج به تعمیر کار داشتید، حتماً با کارشناس و افراد مجرب مشورت کنید و از متخصصین استفاده کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چگونه می توان سوپاپ شیردوش اهرمی را تعمیر و تعویض کرد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله چگونه می توان سوپاپ شیردوش اهرمی را تعمیر و تعویض کرد؟

امتیاز کاربر: ۳.۳ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا