خدمات ساختمان

راهنمای تعمیر مبلمان در منزل | چرا تعمیر مبلمان مهم است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

آیا مبلمان خانه شما قدیمی شده است؟ آیا برای تعمیر مبلمان در منزل دچار تردید هستید؟ همانطور که می دانید یکی از کاربردی‌ ترین لوازم موجود در هر خانه‌ مبلمان محسوب می‌ شود که تأثیر بسیار مستقیمی در دکوراسیون و سبک داخلی خانه دارد.  به همین خاطر است که گاهی مجبور می‌ شویم بیشتر از سایر لوازم خانه از آنها نگهداری و مراقبت کنیم. برخی اوقات تعویض مبلمان باعث می‌ شود که تمامی لوازم موجود در خانه نیاز به تعویض پیدا کنند به همین خاطر نگهداری و مراقبت از این اسباب منزل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

چرا تعمیر مبلمان مهم است؟

مبلمان دارای کارایی بسیار زیادی در خانه می‌ باشد و به همین خاطر در مقایسه با دیگر اسباب منزل بیشتر در معرض فرسودگی و آسیب قرار می‌ گیرد به همین خاطر تعمیر مبلمان و یا تعویض آن هر چند وقت یک بار امر اجتناب ناپذیری می‌ باشد. همانطور که می‌ دانید طرح، رنگ و سبک مبلمان در دکوراسیون داخلی منزل و سبک آن تأثیر بسیار زیادی دارد و تعویض آن موجب ایجاد تغییرات اساسی در خانه خواهد شد.  به عنوان مثال وقتی مبلمان خانه عوض شود و رنگ آنها تغییر کند، پرده‌ ها، فرش‌ ها و سایر اسباب خانه نیز باید تغییر کنند و بر اساس آن هماهنگ شوند. تعمیرات مبلمان نه تنها می‌ تواند آنها را مانند روز اول کاربردی و زیبا کند در نهایت از هزینه‌ های جانبی دیگر نیز جلوگیری خواهد کرد و علاوه بر آنکه برای خرید مبلمان جدید هزینه‌ ای نمی‌ کنید لازم نیست دیگر در اسباب خانه نیز تغییری ایجاد نمایید زیرا معمولاً دکوراسیون خانه بر اساس طرح، رنگ و سبک مبلمان انجام می‌ شود و پرده، فرش و دیگر اجناسی که در خانه وجود دارد بر اساس آن هماهنگ می‌ گردد.

روند تعمیر مبلمان

هر ست مبلمان و یا حتی صندلی را می‌ توان دوباره احیا کرد و آن را مورد استفاده قرار داد.راهنمای تعمیر مبلمان در منزل | چرا تعمیر مبلمان مهم است؟ روند تعمیر مبلمان شامل مراحلی می‌ باشد که با رعایت همه جزئیات و بسیار دقیق باید توسط فرد ماهری انجام شود تا بتواند مبلمان قدیمی را به مبلمانی جدید و همچنین منحصر به فرد تبدیل نماید. برای تعمیر مبلمان لازم است مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا باید تصمیم بگیرید آیا مبلمان شما ارزش این را دارد که تعمیر و مرمت شود و یا خیر؟
 • از یک کارشناس ماهر می‌ توانید جهت مشاوره کمک بگیرید.
 • بررسی کنید که آیا مبلمان شما قابلیت تعمیر دارد و اگر این امکان وجود دارد چه نوع پارچه‌ ای باید خریداری نمایید؟
 • قبل از آنکه با مبل ساز قرارداد ببندید حتماً نمونه کارهای او را مشاهده کنید تا بتوانید تصویر دقیق از آنچه را که دوست دارید در ذهن خود مجسم نمایید.
 • اگر شکستگی یا آسیب در مبلمان شما وجود دارد پیش از آنکه تعمیرات را انجام دهید حتماً مبل ساز را از وجود آنها آگاه کنید.
حتما بخوانید:   جایگزین های مناسب برای بلوک بتنی کدامند؟

صدمات رایج در مبلمان

بیشتر مبلمان که نیاز به تعمیر دارند معمولاً در قسمت‌ های یکسانی مانند بدنه و یا نشیمن دچار آسیب‌ هایی شده‌ اند. معمولاً این آسیب‌ ها قابل تعمیر هستند اما گاهی نیز ممکن است قابلیت تعمیر آنها وجود نداشته باشد. در ادامه مطلب برخی از آسیب‌ هایی که ممکن است مبلمان خانه شما دچار آن شوند بیان می‌ کنیم و راه‌ های تعمیر آن را نیز توضیح می‌ دهیم.

فرورفتگی در نشیمن مبل

یکی از آسیب‌ های رایج در مبلمان، فرورفتگی روی قسمت نشیمن آن می‌ باشد که به طور معمول در بیشتر مبلمان پس از مدتی استفاده کردن از آنها ایجاد می‌ گردد. این فرورفتگی گاهی ممکن است به علت استفاده از فوم‌ های بی‌ کیفیت که در ساختار مبل مورد استفاده قرار می‌ گیرد ایجاد شود و ظاهر بسیار زشتی به مبل بدهد. این آسیب‌ ها به راحتی می‌ تواند توسط مبل ساز شناسایی شده و مرمت شود. معمولاً بهترین الیافی که برای نشیمن مبل می‌ توان از آن استفاده کرد لایکو می‌ باشد. لایکو ورق نازکی است از جنس پلی استر و پنبه می باشد و دارای طول عمر بالایی بوده و تحمل فشار آن هم بسیار زیاد است.

خراب شدن فنر مبلمان

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای مبلمان پیش آید خراب شدن فنرهای زیرین مبل است که گاهی اوقات ممکن است شل هم بشوند. همین موضوع باعث ایجاد فرورفتگی عمیقی در نشیمن مبلمان شده و صدای جیرجیر از آن به هنگام نشستن و برخاستن به گوش می‌ رسد. راهنمای تعمیر مبلمان در منزل | چرا تعمیر مبلمان مهم است؟اگر این مشکل برای مبلمان شما اتفاق افتاده باشد غیر قابل استفاده بوده و نمی‌ توان آن را تعمیر کرد. در این شرایط باید فنرها کلاً از جای خود بیرون آمده و دوباره تعویض شود.

آسیب رسیدن به پارچه مبل

خارجی‌ ترین لایه مبل پارچه آن می‌ باشد که با گذر زمان دچار فرسودگی و سایش می‌ شود. تعویض پارچه مبلمان از ساده‌ ترین کارهایی می‌ باشد که یک کارشناس تعمیرات مبل می‌ تواند آن را انجام دهد. برای آنکه پارچه مبلمان شما تعمیر شود باید از روی پارچه‌ ای که فرسوده شده الگوبرداری شود و پارچه جدید بر اساس آن دوباره دوخته شود. پارچه‌ هایی که نقش برجسته هستند خیلی زودتر از پارچه‌ هایی که ساده می‌ باشند دچار فرسودگی خواهند شد.

حتما بخوانید:   همه چیز درباره کمد دیواری رختخواب | چیدن کمد دیواری رختخواب

کدام قسمت مبلمان قابلیت تعمیر دارد؟

همانطور که گفتیم مبلمان از چندین لایه فوم، تسمه، پارچه، فنر و اسکلت اصلی ساخته شده است. هر کدام از این بخش‌ ها اگر به نوعی دچار آسیب دیدگی و صدمه شوند نیاز به بازسازی و تعمیر پیدا خواهند کرد. به عنوان مثال روند تعمیر مبل چرم با مبل استیل تفاوت‌ هایی دارد و هر کدام از آنها نیاز به مهارت خاصی خواهد داشت. همانطور که پیش از این هم گفتیم برخی از قسمت‌ های مبل چنانچه دچار خرابی شوند قابلیت تعمیر دارند و برخی دیگر نیز به هیچ عنوان نمی‌ توان آنها را تعمیر کرد و باید تعویض شوند.

تعمیر مبلمان در منزل

برخی اوقات آسیب‌ هایی که به مبل وارد شده است، خیلی جدی می‌ باشد و چاره‌ ای به جز تعویض و یا تعمیر آن وجود ندارد. ولی گاهی اوقات می‌ توانید با راهکارهای ساده به تعمیر مبلمان در خانه خود بپردازید و مثل روز اول آنها را کاربردی و زیبا کنید. در ادامه مقاله راهکارهای ساده جهت تعمیر مبلمان در خانه به شما معرفی خواهیم کرد.

لق زدن پایه‌ های مبل

در اثر حرکت و کشیده شدن پایه‌ های مبل بیشتر آنها پس از مدتی لق می‌ شوند و نیاز به تعمیر پیدا می‌ کنند. برای تعمیر مبلمان در خانه می‌ توانید پایه‌ های لق را به شکل زیر تعمیر کنید.

 • ابتدا مبل را برگردانده و نقطه‌ ای که پایه به مبل متصل شده است را پیدا کنید.
 • از یک سرنگ کمک بگیرید و مقداری چسب اطراف پایه تزریق کنید و پس از آن منتظر بمانید که چسب کاملاً خشک شود.
 • پس از آنکه چسب چوب خشک شد پایه مبل در جای خود کاملاً ثابت خواهد ماند.

شکستن پایه مبل

اگر پایه مبل به صورت کامل شکسته شده و از بدنه اصلی جدا شده است با دو عدد پیچ می‌ توانید به تعمیر آن بپردازید. ابتدا چسبی که اطراف پایه خشک شده است را سنباده بزنید.  پس از آن با دریل دو پیچ را به کار گرفته و پایه را توسط پیچ‌ ها به بدنه متصل نمایید. برای آنکه ظاهر مبل حفظ شود می توانید پیچ را از بخش داخلی مبل نصب کنید.

حتما بخوانید:   نرده پلکسی گلاس چیست | مزایای پله و نرده پلکسی گلاس

ناهمواری پایه‌ های مبل

یکی دیگر از مشکلات رایجی که برای مبلمان به وجود می‌ آید بلند و کوتاه بودن پایه‌ های آن و به اصطلاح لق زدن مبل می‌ باشد. برای آنکه بتوانید این مشکل را در منزل برطرف کنید بهتر است از پد زیر پایه کمک بگیرید. این پدها علاوه بر آنکه لق بودن مبل را برطرف می‌ کنند از سر خوردن آن روی سطح لیز جلوگیری می‌ نمایند. با قرار دادن دو یا سه عدد پد زیر مبلی می‌ توانید مشکل ناهمواری پایه‌ های آن را نیز برطرف کنید. برای آنکه پدها ثابت بمانند می‌ توانید از پونز کمک گرفته و پایه مبل‌ ها را فیکس کنید.

نوسازی کردن چوب مبل

یکی از مراحل تعمیر مبلمان نوسازی چوب آن می‌ باشد.  اگر کلاف مبلمان به صورت کامل دچار ساییدگی و خراش شده باشد زمان آن رسیده که نوسازی چوب را انجام دهید. ممکن است رنگ چوب کلاف دچار فرسودگی شده باشد و یا رنگ آنها با پارچه جدیدی که خریداری کرده‌ اید هماهنگ نباشد. در این صورت باید نوسازی چوب را نیز انجام دهید و برای انجام این کار حتماً از افراد ماهر کمک بگیرید که با دستگاه‌ های مخصوصی این کار را انجام دهند.

رویه کوبی مبل

یکی از مراحل اصلی تعمیر مبلمان رویه کوبی می‌ باشد که به مبلمان شکل و فرم اصلی خود را می‌ دهد. این مرحله در واقع در ظاهر مبلمان بسیار تأثیر گذار می‌ باشد و به سه مورد نیز بستگی دارد.راهنمای تعمیر مبلمان در منزل | چرا تعمیر مبلمان مهم است؟

 • جنس پارچه و متراژ آن
 • مهارت تعمیرکار در تعمیر مبلمان
 • سبک مبل

چنانچه می‌ خواهید علاوه بر آنکه تعمیر مبلمان انجام می‌ شود تفاوت چشمگیری نیز در ظاهر آن ایجاد گردد، از مبل ساز بخواهید رویه کوبی متفاوتی برای مبل انجام دهد.

سخن پایانی

در بیشتر موارد هزینه تعمیر مبلمان خیلی کمتر از خرید سرویس جدید می‌ باشد به همین خاطر می‌ توان با خرید پارچه‌ ای که به روز و مدرن است و همچنین مشورت با تکنسین‌ های ماهر برای تعمیر مبلمان اقدام نمود. در این مقاله از آی بک امداد شما را با جزئیاتی در مورد احیا و مرمت مبلمان آشنا کردیم و راهکارهایی برای تعمیر مبلمان در منزل ارائه دادیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید در هزینه تعمیرات مبلمان تا حد زیادی صرفه‌ جویی کنید.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

راهنمای تعمیر مبلمان در منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای تعمیر مبلمان در منزل، چرا تعمیر مبلمان مهم است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x