تعمیرات تاسیسات برقی

روش تعویض کلید و پریزهای برق | تعویض کلید تک پل و دو پل

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

به دلایل مختلفی ممکن است لازم باشد که تعویض کلید و پریزهای برق انجام گردد و هر کدام از این موارد نیز می‌ تواند علت محکمی جهت صرف هزینه برای خرید کلید و پریز برق باشد. گاهی ممکن است اتصالی کردن باعث ایجاد مشکل در ساختمان شده باشد و کنتاکت‌ های درون پریز نیز کاملاً سوخته باشد. در این شرایط بهترین راهکار جهت در امان ماندن از این مشکل، تعویض پریز برق می‌ باشد. گاهی نیز بازسازی کردن ساختمان یکی از دلایل تعویض کلید و پریز برق می‌ باشد. ممکن است بخواهید به جای پریز روکار کلید و پریز توکار استفاده کنید و یا کلید و پریزهای مدرن‌ تر را جایگزین قدیمی‌ ها نمایید.

نکات مهم برای تعویض کلید و پریزهای برق

هنگامی که با تعویض کلید و پریزهای برق سر و کار دارید، لازم است برای حفظ جان خودتان نکات ایمنی را رعایت کنید.

 • چنانچه در زمینه تعویض و یا نصب کلید و پریزهای برق تجربه کافی ندارید به هیچ عنوان اقدام به انجام این کار نکنید و حتماً از یک تکنسین کمک بگیرید.
 • فازمتر ابزاری مهم هنگام سیم کشی و همچنین نصب تجهیزات برقی می‌ باشد.
 • توصیه می‌ کنیم قبل از آنکه از فازمتر استفاده کنید حتماً از سالم بودن آن مطمئن شوید و چراغ آن را تست کنید.
 • حتماً پیش از باز کردن کلید و پریزهای قبلی فیوز برق را قطع کنید.
 • یکی از آسان‌ ترین روش‌ ها جهت تشخیص دادن اینکه کدام فیوز به کدام کلید و یا پریز مربوط می‌ شود می‌ توانید کلید برق مد نظر خود را روی حالت روشن بگذارید و فیوزها را یکی یکی امتحان کنید.
 • پس از آنکه فیوز را روی حالت قطع گذاشتید از قطع بودن جریان برق به صورت کامل مطمئن شوید. در اینجا هم می‌ توانید از یک فازمتر استفاده نمایید.
 • هنگام انجام مراحل تعویض کلید و پریزهای برق حتماً از دستکش ایمنی استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از فازمتر دقت کنید که دستتان با میله فلزی آن تماس پیدا نکند.

آموزش روش تعویض پریز برق

بعد از آنکه با رعایت نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم برق پریز را قطع نمودید با ابزاری مناسب که شامل پیچ گوشتی، انبر دست و فازمتر می‌ باشد، باید اقدام به تعویض پریز نمایید.روش تعویض کلید و پریزهای برق | تعویض کلید تک پل و دو پل

 • مرحله اول، باز کردن قاب پریز
حتما بخوانید:   آموزش لوله کشی برق ساختمان از سقف در تأسیسات برقی

از یک پیچ گوشتی دوسو و یا چهارسو استفاده کنید و پیچ روی قاب را باز کنید. پس از آن می‌ توانید قاب را از جای خود بردارید. چنانچه پریز برق دارای محافظ کودک بود باید آن را هم بردارید.

 • مرحله دوم، آزاد کردن پریز از دیوار

زمانی که قاب و محافظ کودک آن را برداشتید دو پیچ در دو طرف پریز مشاهده خواهید کرد. جهت آزاد کردن پریز باید این پیچ‌ ها را هم با پیچ گوشتی باز کرده و پریز را به طرف خودتان بکشید و سیم‌ هایی که به آن متصل است را مشاهده کنید.

 • مرحله سوم، قطع کردن سیم‌ های متصل به پریز

در سیم کشی برق ساختمان سه سیم نول، فاز و ارت استفاده می‌ گردد. به طور معمول سیم فاز رنگ مشکی یا قرمز، سیم نول رنگ سبز یا آبی و سیم ارت ترکیبی از رنگ سبز و زرد می‌ باشد. جهت جدا کردن سیم‌ هایی که به پریز متصل هستند ابتدا باید با پیچ گوشتی سیم‌ ها را از داخل پریز باز کنید و آنها را از ترمینال خود خارج نمایید. درست است که فیوز برق را قطع کرده‌ اید اما باز هم مراقب باشید که سیم فاز و نول با هم هیچ ارتباطی نداشته باشند.

 • مرحله چهارم، باز کردن قاب پریز جدید

از یک پیچ گوشتی استفاده کنید و پیچ نگهدارنده قاب را از روی آن باز نموده و قاب پریز را گوشه‌ ای قرار دهید.

 • مرحله پنجم، اتصال سیم برق به پریز جدید

سیم فاز و سیم نول را به دو سمت پریز اتصال دهید. توجه کنید تفاوتی ندارد که به کدام پیچ سیم نول و به کدام یک سیم فاز بسته شده است ولی سیم ارت باید به ترمینال وسطی اتصال داده شود. برای آنکه سیم را به پریز متصل کنید ابتدا لازم است که پیچ نگهدارنده سیم را با یک پیچ گوشتی کمی شل کرده و سیم را زیر پیچ قرار دهید. پس از آن سر لخت سیم برق را با انبر دست بپیچید و سیم‌ ها را از شکل افشان خارج کرده و به صورت به هم پیچیده قرار دهید. پس از آنکه سیم‌ های پیچیده شده فاز نول و ارت را زیر پیچ‌ های مربوط در پریز جدید قرار دادید، پیچ نگهدارنده آنها را با پیچ گوشتی کاملاً سفت کنید.

 • مرحله ششم، بستن پریز جدید روی دیوار
حتما بخوانید:   روش سیم‌کشی و نصب آیفون تصویری الکتروپیک در ساختمان

برای آنکه بتوانید پریز برق را داخل دیوار قرار دهید لازم است پیچ‌ های دو سمت پریز کمی شل شود. توجه کنید لازم نیست که پیچ‌ ها را کاملاً باز کنید. ابتدا سیم پشت پریز را به آرامی داخل قوطی پریز قرار دهید. پس از آن گیره‌ های پریز را داخل قوطی بگذارید و همزمان پریز را نیز نگه دارید. حالا با یک پیچ گوشتی دو پیچ پریز را که قبلاً باز کرده‌ اید محکم کنید. در آخر هم می‌ توانید قاب روی پریز را قرار داده و پس از آن پیچ را محکم نمایید.

روش تعویض کلیدهای برق تک پل

کلید برق ساختمان دارای دو مدل تک پل و دو پل می‌ باشد. چنانچه بخواهید یک لامپ را با یک کلید روشن کنید بهتر است کلید تک پل استفاده نمایید. قبل از آنکه اقدام به تعویض کلیدهای تک پل کنید باید نکات ایمنی در مورد آنها را رعایت نمایید. مهمترین نکته ایمنی قطع جریان برق قبل از آغاز کار می‌ باشد.

 • مرحله اول، باز کردن شاسی کلید از بدنه آن

یک قاب یا شاسی روی کلید تک پل وجود دارد که برای تعویض کردن کلید باید آن را باز نمایید. جهت باز کردن شاسی می‌ توانید لبه پیچ گوشتی را زیر قاب قرار دهید و پس از آن قاب را جدا نمایید.روش تعویض کلید و پریزهای برق | تعویض کلید تک پل و دو پل

 • مرحله دوم، باز کردن کلید قبلی

قابی که روی کلید قرار دارد را با یک پیچ گوشتی باز کنید. پس از آن پیچ‌ ها را کمی شل کرده و کلید را از دیوار فاصله بدهید.

 • مرحله سوم، اتصال سیم برق از کلید قبلی به کلید جدید

چند عدد پیچ روی بدنه کلید تک پل وجود دارد. دو عدد از این پیچ‌ ها که در لبه کلید قرار دارند جهت اتصال کلید به داخل دیوار می‌ باشند. دو پیچ دیگر در بالا و پایین قرار دارند که برای اتصال سیم فاز خروجی و کنتور می‌ باشند. معمولا پیچی که به سیم فاز کنتور مربوط می‌ شود رنگ دیگری نسبت به دیگر پیچ‌ ها دارد.

 • مرحله چهارم، بستن کلید جدید روی دیوار

پس از آنکه سیم کشی تمام شد پیچ‌ هایی که دو طرف کلید قرار دارد را کمی شل کرده و گیره‌ های دو سمت آن را به طرف داخل متمایل کنید و پس از آن کلید را داخل دیوار قرار دهید و در آخر پیچ‌ ها را سفت کرده و قاب را روی کلید ببندید.

حتما بخوانید:   نکات مهم رعایت ایمنی برق | اصول ایمنی در برق و تجهیزات آن

روش تعویض کلیدهای برق دو پل

اگر بخواهید از یک کلید دو استفاده داشته باشید به عنوان مثال هم لامپ و هم هواکش را روشن کنید باید کلید دو پل استفاده نمایید. طریقه تعویض این کلید مثل کلید تک پل می‌ باشد ولی سیم کشی آن کمی با یکدیگر تفاوت دارد.

 • مرحله اول، باز کردن کلید از روی دیوار

اگر کلید برق مدل دو پل باشد با یک پیچ گوشتی هر دو شاسی یا قاب را باز نمایید. پس از آن پیچ‌ هایی که دو طرف کلید قرار دارد را کمی شل کرده و کلید را از دیوار بیرون بکشید تا بتوانید به سیم‌ ها دسترسی داشته باشید.

 • مرحله دوم، اتصال سیم برق به کلید

در کلید دو پل دو سیم در فاز خروجی و یک سیم در فاز ورودی وجود دارد. آن سیمی که در فاز خروجی می‌ باشد به طرف مصرف کننده می‌ رود و معمولاً به دو پیچی که در بالای کلید قرار دارد بسته می‌ شود. سیمی که در فاز ورودی قرار دارد به دو پیچی که در قسمت پایینی قرار دارد بسته می‌ شود. زمان سیم کشی کردن کلید دو پل لازم است که نهایت دقت را در این مورد داشته باشید زیرا چنانچه یک سیم را اشتباه ببندید کلید برق به طور صحیح عمل نمی‌ کند. بنابراین باید در این زمینه مهارت داشته باشید و بدون تجربه اقدام به تعویض کلید تک پل یا دو پل نکنید.روش تعویض کلید و پریزهای برق | تعویض کلید تک پل و دو پل

 • مرحله سوم، متصل کردن کلید به دیوار

سیمی که به کلید دو پل متصل است را داخل قوطی قرار دهید و پس از آن بدنه کلید را با دو پیچی که در اطراف آن قرار دارد کاملاً روی دیوار محکم کنید. در نهایت قاب کلید را روی آن قرار داده و ببندید.

کلام آخر

تعویض کلید و پریزهای برق مخصوصاً زمانی که دچار اتصالی می‌ شوند یکی از اصلی‌ ترین اقداماتی است که جهت پیشگیری از خطرات احتمالی مانند آتش سوزی باید انجام شود. در این مقاله از ایبک امداد روش تعویض پریز برق و همچنین کلیدهای تک پل و دو پل را توضیح دادیم. اگر با برق و همچنین سیم کشی ساختمان هیچ آشنایی ندارید بهتر است که تعویض کلید و پریزهای برق را به افراد متخصص و تکنسین بسپارید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش تعویض کلید و پریزهای برق

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش تعویض کلید و پریزهای برق، تعویض کلید تک پل و دو پل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x