تعمیراتتعمیرات یخچال

آموزش کامل تعویض فیلتر یخچال فریزر

فیلتر یخچال فریزر را چگونه می توانیم عوض کنیم؟

روش تعویض فیلتر یخچال چگونه می باشد؟ همانگونه که می دانید فیلترهای یخچال باعث می شوند که بو و طعم آب لوله کشی بهتر شود جدیدترین برندهای یخچال هم نیاز دارند که گاهی فیلتر آب آن را عوض کنید تعویض فیلتر یخچال بسیار کار ساده ای می باشد و خودتان می توانید به راحتی انجام دهید البته دقت داشته باشید که مدل های مختلف یخچال فریزر ، فیلتر های مختلفی هم دارند وظیفه اصلی فیلتر آب یخچال ، تازه و تمیز نگه داشتن آب خوردنی است پس برای حفظ و نگهداری آن بهتر است که به طور مرتب فیلتر را عوض کنید بیشتر متخصصان توصیه کردند که هر شش ماه یکبار تعویض فیلتر یخچال را انجام دهید پیدا کردن فیلتر جدید و جایگزینی آن کار راحتی است در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با تعویض فیلتر آب یخچال آشنا کنیم لطفاً با ما همراه باشید.

چه زمانی لازم است که ما فیلتر آب یخچال را عوض کنیم ؟

عوض کردن فیلتر آب یخچال کار بسیار ساده ای می باشد و بیشتر از چند دقیقه طول نمی کشد اگر از فرا رسیدن زمان تعویض فیلتر اطمینان ندارید باید چراغ نشانگر یخچال را چک کنید مثلا اگر زمانی که فیلتر جدید باشد (البته بسته به مدل یخچال شما) رنگ چراغ  نشانگر آن زرد ، آبی یا سبز می باشد وقتی زمان عوض کردن فیلتر آب یخچال رسیده است که این نور به رنگ قرمز در بیاید اگر ۶ ماه به طور مداوم از آن استفاده کنید رنگ چراغ قرمز خواهد شد در این زمان لازم است که شما فیلتر را عوض کنید.

البته عمر فیلتر می تواند به اصلی بودن آن نیز مربوط شود که برای تشخیص فیلتر اصلی قبلا مقاله ای ارائه داده ایم و به دفعات پیشنهاد می کنیم که از فیلترهای اصلی استفاده کنید.

تعویض فیلتر یخچال

اول بررسی کنید تا بدانید که به کدام فیلتر نیاز دارید

فیلتر انواع مختلفی دارد و شما قبل از اینکه تصمیم بگیرید فیلتر مناسب برای یخچال خود انتخاب کنید باید بدانید که کدام فیلتر را می خواهید انتخاب کنید سه نوع فیلتر آب برای یخچال موجود است . تمام برندهای یخچال های ال جی و سامسونگ از هر سه نوع فیلتر یعنی  فیلتر کربن ، اسمز معکوس یا تبادل یونی استفاده می کنند . اگر برای آنها فیلتر جایگزین خواستید حتما باید از نمایندگی های معتبر این فیلتر را خریداری کنید . در مرحله اول همانطور که گفتیم شما باید نوع فیلتر یخچال خود را پیدا کنید برای این منظور می‌توانید دفترچه راهنمای یخچال را بخوانید بعد از آن شماره مدل فیلتر را چک کنید این شماره به شما خواهد گفت که کدام یک از انواع فیلتر را باید تهیه کنید.

 انواع فیلتر آب یخچال

بیشتر یخچال ها فیلتر هایی دارند که مکانیسم فیلتر کربن را دارا هستند یعنی اینکه آب از دانه های کربن عبور خواهد کرد تا ناخالصی هایش گرفته شود فیلتر های تبادل یونی هم به همین شکل عمل می کنند . در فیلتر اسمز معکوس ، آب با فشار از غشای نازک عبور خواهد کرد.

محفظه  فیلتر آب ، طراحی‌های مختلفی دارد که در برند های مختلف یخچال مثل یخچال امرسان و الکترواستیل با هم فرق می کنند ولی روش کارشان مانند یکدیگر است فیلترهای آب یخچال قابلیت این را دارند که آلاینده های مختلف را فیلتر کنند در حالی که بعضی از این فیلتر ها احتمال دارد فقط  کلر را کم کنند و طعم آب را بهتر کنند ولی بعضی دیگر از فیلتر ها ، فلزات سنگین و حتی مواد دارویی را هم از بین می برند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعویض موتور یخچال بوش Bosch | نمایندگی یخچال بوش

تعویض فیلتر یخچال چگونه است؟

محل قرار گرفتن فیلتر یخچال در برندهای مختلف مانند دوو و بوش معمولاً در قسمت پشت و گوشه سمت راست بالای محفظه مواد غذایی قرار گرفته است در مورد اینکه چگونه فیلتر آب یخچال را عوض کنیم به این نکته توجه داشته باشید که در برند های جدید فیلتر به صورتی تعبیه شده که اگر فیلتر را باز کنید منبع آب به صورت خودکار قطع خواهد شد پس دیگر نیاز نیست نگران قطع کردن شیر آب باشید تا جریان آب یخچال قطع شود . اگر شما مدل و برند دقیق یخچال خود را می دانید کار شما اینجا بسیار آسان خواهد شد زیرا لازم نیست حتماً  فیلتر قدیمی را به فروشگاه لوازم یدکی برده و فیلتر تهیه کنید ، می توانید به صورت آنلاین  فیلتر مورد نظر خود را خریداری کنید . معمولاً با خرید بسته های دو یا سه تایی فیلتر می توانید در هزینه هم صرفه جویی کنید.

نکته مهمی که شما باید در نحوه عوض کردن فیلتر یخچال به آن دقت داشته باشید این است که در برند های مختلف سیستم تصفیه آب یخچال فقط زمانی بهترین عملکرد خود را دارد که از آن درست نگهداری کنید ، پس سعی کنید که از فیلتر یخچال به خوبی نگهداری کنید و به موقع آن را سرویس کنید تا فیلتر آب یخچال شما طول عمر بیشتری داشته باشد.

مورد دیگری که همیشه به شما تذکر داده‌ایم این است که اگر تجربه کافی برای تعمیرات یخچال فریزر را ندارید حتما از متخصص های با تجربه کمک بگیرید و یا از طریق بخش دیدگاه ها با متخصص های تیم ایبک امداد در ارتباط باشید.

روش عوض کردن فیلتر آب یخچال

در تمامی برند های یخچال های بوش ، ال جی ، سامسونگ و ….  تعویض فیلتر یخچال به روش زیر می باشد :

  1.  فیلتر را ۴/۱ دور در خلاف جهت عقربه های ساعت چرخانده و فیلتر را به طور مستقیم از محفظه بیرون بیاورید .
  2. پوشش را از فیلتر کهنه جدا کنید و آن را روی فیلتر جدید بگذارید
  3. فیلتر جدید را به طور مستقیم داخل محفظه به آرامی فشار دهید و آن را دوباره ۴/۱ دور در جهت عقربه های ساعت چرخانده  تا در جای خود قفل گردد .

تعویض فیلتر یخچال

روش عوض کردن فیلترهای فشاری چگونه است ؟

برای این که فیلتر آب فشاری را در یخچال پیدا کنید در جلوی یخچال و یا داخل آن ، پشت گریل پایینی در یکی از کشوها و یا در بالای محفظه را بررسی کنید.

تغییر فیلتر فشاری را طبق روش زیر انجام دهید
  1. ابتدا دکمه را فشار داده تا فیلتر آزاد شود سپس آن را از محفظه بیرون بیاورید اگر دکمه را پیدا نکردید فیلتر را کمی فشار دهید تا قفل فنری که باعث نگهداری آن شده ، باز شود .
  2. درپوش را از روی فیلتر قدیمی جدا کنید و روی فیلتر جدید بگذارید
  3. فیلتر جدید را در جای مخصوص خود قرار دهید و آن را به آرامی فشار دهید تا در جای خود قفل شود.

فیلتر جدید را بشویید

نکته مهمی که باید در این مورد به آن توجه کنید این است که هنگام تعویض فیلتر آب یخچال ، حتما در ابتدا آنها را بشویید . بیشتر فیلترهای آب یخچال از نوع کربنی ساده هستند که با گرانول های کربن سیاه پر می شوند وقتی که آب برای اولین بار از فیلتر جدید رد می شود مقداری کربن را هم با خود از فیلتر عبور می دهد و باعث می شود که آب با لکه های سیاه و خاکستری خارج شود البته این را هم بگوییم که این آب همراه با کربن ، ضرر ندارد ولی مسلماً نوشیدن یک آب خاکستری با لکه های سیاه برای شما خوشایند نیست.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل یخ زدگی اواپراتور و لوله های پشت یخچال

برای شستن فیلتر جدید ، دو بطری را از دستگاه پر از آب کنید و آن را دور بریزید می توانید از آنها برای گیاهان هم استفاده کنید البته اگر  یخچال شما دستگاه یخساز دارد بهتر است که تکه‌های اول یخ را هم بیرون بریزید زیرا احتمالا یخ ها بد رنگ باشند.

تعویض فیلتر یخچال در زمان نامناسب چه پیامدی دارد؟

همانطور که گفتیم وقتی چراغ فیلتر یخچال شما قرمز می شود این هشداری است که باید فیلتر آب را تعویض کنید فیلترهای آب طوری طراحی شده اند که تقریبا می توان گفت عمر مفید آنها ۶ ماه است و بعد از آن کارایی خود را از دست خواهند داد و این یعنی اینکه مواد معدنی و رسوبات داخل لوله می تواند در منبع آب ما وارد شود و ممکن است که طعم و بوی آب هم تغییر کند دلیل دیگری که می‌تواند موجب شود ما تعویض فیلتر یخچال را به تعویق نیندازیم این است که احتمال دارد تجهیزات یخچال پوسیده شود زیرا همانطور که گفتیم رسوبات و آلاینده ها در فیلتر تجمع می‌کنند و جریان آب را آهسته کرده و باعث می شوند که آب در یخچال جمع شود و در صورت ادامه ی این روند ، باعث  آسیب رسیدن به اجزای فیلتر خواهد شد.

زمان مناسب تعویض فیلتر یخچال

تقریباً همه تولید کنندگان برندهای مختلف یخچال مانند ال جی و سامسونگ توصیه می کنند که شما باید هر ۶ ماه یکبار فیلتر یخچال را عوض کنید البته بسیاری از یخچال ها چراغ نشانگر دارند که این چراغ با چشمک زدن ، به ما نشان می دهد که زمان عوض کردن فیلتر رسیده است نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که وقتی فیلتر را عوض کردید چراغ چشمک زن را دوباره تنظیم کنید.

تعویض فیلتر یخچال

نتیجه گیری

همان طور که می دانید یخچال فریزر یکی از نیازهای ضروری هر آشپزخانه است امروزه برای استفاده از آب خنک از یخچالهای مدرن استفاده می کنند شما می‌توانید با کمک این یخچال ها آب خنک و تمیز بنوشید . ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما توضیح دادیم که اگر می خواهید طعم آب و یخ شما حفظ شود و طعم خوبی داشته باشد بهتر است که در هنگام لزوم ، فیلتر آب یخچال را تعویض کنید بیشتر یخچال ها از فیلتر هایی بر پایه کربن استفاده می کنند البته در بعضی از یخچال ها هم از انواع دیگر فیلتر استفاده می شود . فیلترها را به راحتی می‌توانید خودتان عوض کنید و نیازی به مراجعه به تعمیر کار ندارید البته بعضی از فیلترها در پایین یخچال قرار گرفته اند احتمال دارد شما به راحتی نتوانید آنها را تعویض کنید در این صورت می‌توانید از شخص ماهری کمک بگیرید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

تعویض فیلتر یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزشی برای شناخت و تعویض فیلتر یخچال فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا