تعمیرات یخچال

آموزش تعویض فیلتر یخچال | زمان و نحوه تعویض فیلتر یخچال

میزان کیفیت آب در برخی شهرهای ایران به اندازه ای بد می باشد که حتی بو و طعم آب هم مصنوعی شده و باید آب را تصفیه کرد. در یخچال های به روز از فیلتر برای بهبود کیفیت آب وارد شده به یخچال استفاده می گردد. بررسی نمودن وضعیت مربوط به فیلتر یخچال و عوض کردن به موقع این قطعه یکی از مهم ترین کارهایی می باشد که در سرویس یخچال باید انجام گردد. ولی بهتر می باشد آن را در وقت های خاصی تعویض کنید. برای تعویض فیلتر یخچال باید روش های آن را بیاموزید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی خودتان این قطعه را عوض کنید.

تعویض کردن فیلتر یخچال چگونه است

روش کار فیلترهای آب در یخچال جدید به این شکل می باشد که فیلتر در واقع اجازه وارد شدن رسوب، ماسه و ذرات ریز موجود درون آب را به داخل آبسردکن دستگاه را نمی دهد و به شکلی اقدام به تصفیه آب می نماید. به همین دلیل می باشد که بعد از گذشت مدتی فیلتر های یخچال کیفیت شان را به طور کامل از دست می دهد و لازم است آن را تعویض نمایید. مرحله های تعویض فیلتر یخچال با توجه به برندها بسته به جای قرار گرفتن فیلتر با هم فرق دارد.

برای آموزش قدم به قدم عوض کردن فیلتر یخچال باید به دستورالعمل آن در دفترچه راهنما مراجعه نمایید ولی به صورت کلی عوض نمودن فیلتر آبسردکن یخچال به ترتیب مرحله های ذکر شده در زیر انجام می گردد:

 • پیش از شروع نمودن کار تعویض فیلتر یخچال، اول باید یخ ساز دستگاه را قطع کنید.
 • با خواندن دفترچه راهنمای مربوط به یخچال خود، محل قرارگیری فیلتر دستگاه را پیدا نمایید.
 • اکثر فیلترهای درون یخچال با چرخاندن به چپ یا طرف راست از جای نصب شان خارج می شوند.
 • اگر قادر نیستید فیلتر مخصوص آب را از دستگاه خارج کنید، پیچ محافظ که در بخش پشت محفظه قرار دارد را باز نمایید.
 • پس از برداشتن فیلتر کهنه، آن را با یک فیلتر تازه و سالم جایگزین نمایید.
 • اطمینان پیدا کنید که فیلتر به خوبی نصب شده است.
 • پیچ پوشش فیلتر عقب را در محل مخصوص خود سفت کنید.
 • فریزر و یخ ساز را مجدد راه اندازی نمایید.
 • دکمه فیلتر آب (Water Filter) را برای یک دقیقه فشار داده و نگه دارید تا دوباره تنظیم گردد.
 • اگر فیلتر به درستی نصب شود، چراغ فیلتر آب سبز می شود.

روش عوض کردن فیلتر یخچال چیست

دقت و آگاهی داشته باشید که آب خانه شما امکان دارد بو یا طعم مصنوعی را نداشته باشد، ولی مورد هایی مثل: گل، ماسه، ذرات آهکی، لجن، انواع خزه، مقداری جلبک، انواع مختلفی از میکروارگانیسم ها، مقداری کلر، مواد اضافی شیمیایی و همچنین سم های کشاورزی در آب شهرتان وجود داشته باشد.

این ذره ها برای شما ریزتر از آن می باشند که متوجه بودن آنها گردید. این ماده ها برای سلامتی انسان مضر هستند و حتی می توانند باعث بیماری های زیادی از جمله گوارشی و سرطان گردند. فیلتر آب در یخچال ها به جز تصفیه و پیشگیری از وارد شدن این ذرات سخت و مضر، از رسوب کردن آن ها در یخ ساز و سیستم آب خنک کننده یخچال نیز پیشگیری می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعویض موتور یخچال فریجیدر | تعمیر یخچال فریحیدر

به صورت کلی روش عوض کردن فیلتر یخچال در انواع برندها به شرح زیر است:

روش عوض کردن فیلتر یخچال برند سامسونگ

با توجه به توصیه تکنسین های یخچال، برای عوض نمودن فیلتر در یخچال های برند سامسونگ باید بعد از دیدن اخطار تعویض فیلتر آب بر روی صفحه نمایش و یا مشکل خارج شدن آب از دستگاه (زمانی که آب به آرامی از تخلیه کننده یا تخلیه یخچال خارج می شود)، طبق دستورالعمل ذکر شده در دفترچه راهنما یخچال سامسونگ انجام شود.

تعویض فیلتر یخچال

روش عوض کردن فیلتر یخچال برند ال جی

انواع فیلترها در یخچال های ساید بای ساید ال جی نصب می شوند. در موقع تشخیص حسگر های خاص، لازم می شود آنها را تعویض کنید، این علامت توسط کدها یا علائم روی پنل نمایشی یخچال ال جی اعلام می شود. اگر قادر به عوض کردن فیلتر یخچال خودتان نمی باشید، می توانید برای عوض کردن فیلتر یخچال خود با تعمیرکاران حرفه ای یخچال ال جی تماس بگیرید. تکنسین های تعمیرات یخچال به راحتی می توانند با سرعت بالایی فیلتر یخچال ساید بای ساید را عوض نموده و سایر مشکلات را نیز برطرف کنند.

روش عوض کردن فیلتر یخچال دیگر برند ها

عوض کردن فیلتر یخچال دیگر برندها باید بعد از زمان مشخصی که درون دفترچه راهنما دستگاه مشخص شده و با دستورات ذکر شده در دفترچه انجام گردد. اطلاع داشته باشید که عوض نمودن فیلتر یخچال به برند خاصی اختصاص ندارد. هر یخچال تازه ای که مجهز به یخ ساز و همچنین آبسردکن باشد دارای فیلتر یخچال است و باید بررسی و در صورت لزوم تعویض گردد.

راهنمای عوض کردن فیلتر یخچال چیست

به صورت کلی تمامی یخچال های مجهز به آبسردکن و همچنین دستگاه یخ ساز و تامین آب مستقیم با استفاده از آب لوله کشی شهری با دو مدل فیلتر; فیلتر درونی و فیلتر بیرونی یا همان فیلتر عقب استفاده می نماید. در این قسمت اطلاعاتی را برای عوض کردن فیلترهای متفاوت یخچال (فیلترهای درونی و بیرونی) ارائه می دهیم.

روش عوض کردن فیلتر های داخلی یخچال چگونه است

بسته به مدل یخچال ساید بای ساید، فیلتر درونی دستگاه ها متفاوت است و در مواقع نیاز به عوض کردن، فیلتر مشابهی را خریداری کنید و نصب نمایید. این نوع از فیلترها به وسیله شرکت های سازنده یخچال های ساید بای ساید در بازار های جهانی عرضه می گردد. فیلتر های داخلی یخچال بیشتر اوقات در زیر قسمت سقف دستگاه یا در بغل محفظه میوه های یخچال جای گذاری می شود.

روش عوض کردن فیلتر های خارجی یخچال چگونه است

فیلتر خارجی یخچال یا فیلتر عقب اغلب در خارج از یخچال قرار می گیرد و مستقیماً روی منبع آب نصب می شود. در برخی از یخچال های به روز تنها از فیلتر خارجی برای تصفیه آب استفاده می گردد و بیشتر این فیلتر در تمامی مدل های یخچال یکی می باشد.

چه زمان، وقت تعویض فیلتر یخچال فرا رسیده است

وقت عوض کردن فیلتر های یخچال در انواع برندهای معروف یخچال حدود ۵ تا ۶ ماه بعد از نصب نمودن این قطعه مهم در دستگاه می باشد. اما زمان درست بر اساس ظرفیت مخصوص فیلتر مشخص می گردد. این داده ها روی جعبه دستگاه یا روی خود قطعه فیلتر و در قسمت Lifespan و Capacity هک شده است و می توانید مشاهده نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از یخچال مای تگ | عیب یابی و تعمیر در منزل

بیشتر اوقات بعد از تمام شدن این زمان معلوم، یخچال کدها و علائمی مثل: چراغ قرمز روش، نیاز مبرم به عوض کردن فیلتر یخچال را نشان می دهد. اطلاع داشته باشید که اگر در آب سرد کن تغییر رنگ یا طعم و بو احساس نمودید یا متوجه تیره شدن یخ های درست شده در یخ ساز شدید، حتما فیلتر یخچال را تعویض کنید.

تعویض فیلتر یخچال

عمر مفید فیلتر یخچال چقدر است

اکثر سازندگان یخچال ساید بای ساید به این نکته اشاره می کنند که فیلترهای آب این واحد باید هر پنج یا شش ماه این قطعه را عوض نمود و نباید بیش از دوازده ماه از آن استفاده کرد.

عمر مفید این قطعات به علت هایی مانند اندازه آب مصرفی و همچنین سرعت حرکت آب میزان زیادی بستگی دارد. نور قرمزی که در بالا توضیح دادیم علامت دهنده آخر عمر این قطعه مهم در یخچال می باشد.

برترین برند فیلتر یخچال چیست

برخی از برترین برند های مربوط به فیلتر یخچال به شرح زیر است:

 • فیلتر یخچال General Electric نوع MWF
 • فیلتر یخچال Crystala
 • فیلتر یخچال Samsung نوع Genuine
 • فیلتر یخچال General Electric نوع PRWFE
 • فیلتر یخچالWaterdrip UKF8001

در زمان تعویض فیلتر یخچال باید دقت داشته باشید که امکان دارد فیلتر های برند های دیگر به یخچال شما همخوانی داشته باشد اما بهترین کار این است که از فیلتر مربوط به برند یخچال خودتان خریداری و استفاده نمایید تا بالاترین کارایی را از دستگاه خود داشته باشید. زیرا امکان دارد فیلتر برند های دیگر در یخچال به خوبی عمل نکنند و در نتیجه آب به خوبی تصفیه نمی شود.

عدم عوض نمودن فیلتر یخچال چه عوارضی دارد

عدم عوض نمودن به موقع قطعه فیلتر یخچال منجر به مشکلاتی از جمله موارد ذکر شده در زیر می شود:

 • خرابی و مشکلات در قطعه شیر برقی یخچال
 • پوسیده شدن لوله های ورودی آب به یخچال
 • رسوب کردن ذره ها در دیسپنسر یا قسمت  لبه های مربوط به آبریز یخچال فریزر
 • آلودگی آب به دلیل تجزیه مواد و ذره های درون فیلتر دستگاه
 • گرفتگی لوله آب خنک کننده و قالب های یخ پوسیده در یخچال

در این مقاله سعی شده است همه نکته هایی که باید در مورد تعویض نمودن فیلتر یخچال و روش انجام این کار بدانید را به ساده ترین زبانی که می دانیم، بیان نماییم. با رعایت دستورالعمل های ارائه شده در این مقاله می توانید خودتان اقدام به تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید خود کنید. اما اگر وقت کافی برای انجام این کار ندارید یا به هر علتی نمی خواهید خودتان تعویض فیلتر یخچال را انجام دهید، می توانید برای انجام این کار از تعمیرکاران حرفه ای و متخصص یخچال های ساید بای ساید کمک بگیرید تا به بهترین روش اقدام به تعویض فیلتر یخچال شما نمایند.

تعویض فیلتر یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

برای آشنایی با روش و زمان تعویض فیلتر یخچال این مقاله را مطالعه نمایید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا