تعمیرات کولر آبی

زمان مناسب برای سرویس کولر آبی | دلیل ضرورت سرویس کولر آبی چیست

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اگر شما به کولر آبی خود و همچنین افزایش طول عمر آن اهمیت می‌دهید باید کولر آبی را به طور دوره‌ای سرویس کنید سرویس نکردن کولر می تواند مشکلات زیادی برای کولر شما به وجود بیاورد در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم ضرورت سرویس کولر آبی را برایتان به طور کامل توضیح دهیم و شما را با سرویس کردن کولر آبی آشنا کنیم با ما همراه باشید.

سرویس کولر آبی

باید در فاصله زمانی معینی کولر آبی سرویس شود تشخیص اینکه زمان مناسب برای سرویس کولر چه وقت است بر عهده شما و تکنسین مربوطه می باشد توصیه می کنیم فاصله زمانی را رعایت کرده و به طور مداوم سرویس کولر را انجام دهید زیرا در غیر این صورت ممکن است خرابی های زیادی برای کولر آبی شما به وجود بیاید در ادامه می خواهیم مواردی را که به سرویس کولر آبی مربوط می‌شود و همچنین ضرورت آن را برایتان توضیح دهیم. اگر شما قصد دارید خودتان سرویس کولر را انجام دهید می توانید با استفاده از راهنمایی های ما در این‌ مقاله، به راحتی کولر آبی خود را سرویس کنید.

لزوم سرویس کردن کولر آبی چه می باشد؟

کولر آبی به طور مداوم و گاهی شبانه روز در هنگام گرما و فصل تابستان روشن است کار کردن مداوم می‌تواند باعث رسوب زدگی و فرسودگی کولر شود از طرفی به دلیل وارد شدن هوای بیرون به داخل کولر آبی، جرم و آلودگی ها داخل دستگاه شده و می تواند کولر را با مشکلات جدی روبرو کند.

یکی از ضروریات سرویس کولر آبی برطرف کردن این آلودگی ها می باشد هر کدام از قطعات کولر آبی نقش مهمی در سرمایش کولر دارند در صورت خراب شدن و یا فرسوده شدن این قطعات، قطعات دیگر هم دچار مشکل شده و درست کار نخواهند کرد اگر شما به طور منظم سرویس کولر آبی را انجام دهید از خراب شدن قطعات کولر جلوگیری خواهید کرد.

در صورتی که سرویس سالیانه کولر آبی را انجام ندهید امکان دارد کولر و همچنین شیر تخلیه کولر با آسیب‌های زیادی روبرو شوند به همین دلیل بسیاری از استفاده کنندگان کولر آبی قبل از اینکه فصل گرما شروع شود آن را سرویس و در صورت نیاز تعمیر می کنند.

سرویس کولر آبی

زمان مناسب برای سرویس کردن کولر آبی

بهتر است حداقل سالی یک بار کولر آبی را سرویس کنید زمان مناسب برای سرویس کولر آبی قبل از شروع فصل تابستان و راه اندازی کولر می باشد این سرویس می تواند باعث برطرف شدن آلودگی ها در کولر، کانال و دریچه های آن شده و از خرابی احتمالی قطعات دستگاه کولر آبی جلوگیری کند شاید شما از جمله کسانی باشید که به دلیل هزینه سرویس، از انجام آن خودداری کنید ولی باید بگوییم که هزینه سرویس کولر قطعاً کمتر از هزینه تعمیر کولر و قطعات آن است. سرویس کولر می تواند صرفه جویی در هزینه ها باشد زیرا در صورت سرویس نکردن دوره ای کولر ممکن است کولر با مشکلات جدی روبرو شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه کولر آبی را در پایان فصل تابستان جمع کنیم | نگهداری از کولر آبی در فصل زمستان

سرویس کولر آبی توسط چه کسی باید انجام شود؟

توصیه می کنیم سرویس کولر آبی را به وسیله اشخاص متخصص انجام دهید به خصوص اگر در هنگام سرویس کولر، نیاز به تعمیر دستگاه و یا تعویض قطعات آن بود حتماً از تعمیرکار ماهر در این زمینه کمک بگیرید. شاید خودتان بتوانید به تنهایی سرویس ساده کولر را انجام دهید ولی تعمیر قطعات حتماً باید به تعمیرکار سپرده شود مطالعه مقالات آموزشی می تواند در سرویس ساده کولر آبی به شما کمک زیادی بکند.

تأثیر سرویس کولر آبی بر سلامت انسان چیست؟

آیا می دانید که سرویس نکردن کولر آبی می تواند سلامتی شما را به‌ خطر بیاندازد؟ پوشال های کولر آبی می توانند مکان خوبی برای تجمع انواع باکتری ها و میکروب ها باشند به همین دلیل توصیه می کنیم سالی یکبار پوشال کولر آبی را تعویض کنید زیرا در غیر اینصورت بعد از اینکه کولر را روشن کردید باکتری ها و میکروب ها وارد ریه شما شده و می تواند آسیب های جدی برای شما و اعضای خانواده به همراه داشته باشد.

پس سعی کنید سالی یکبار پوشال ها را عوض کرده و از سالم و تمیز بودن آنها اطمینان پیدا کنید. شاید پیش خودتان فکر می کنید که تعویض سالیانه ی پوشال ها زیاد بوده و ضرورتی هم ندارد ولی باید بدانید که گرد و غبارهای یکسال که بر روی پوشال ها نشسته می تواند آسیب زیادی به ریه های شما گذاشته و سلامتی شما را بخاطر بیاندازد.

 

سرویس کردن کولر آبی شامل چه مواردی می باشد؟

برای اینکه شما قبل از استفاده از کولر آبی و همچنین قبل از شروع گرما آن را سرویس کنید باید از یک سری موارد شروع کنید مثلاً اگر قصد یک سرویس ساده و غیر تخصصی را دارید ابتدا باید قسمت قطعات کثیف کولر و همچنین بدنه کولر را بشویید و سپس پوشال ها را رسوب زدایی کرده و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید قطعاتی مانند یاتاقان، دینام، تسمه و موتور را روغن کاری کنید اگر می خواهید سرویس شما کامل انجام شود باید موارد دیگری هم در نظر بگیرید تا دستگاه کولر آبی شما با مشکل روبرو نشود:

 • بدنه کولر را شستشو دهید.
 • پوشال های کولر را رسوب زدایی و در صورت نیاز تعویض کنید.
 • رسوبات کولر را از بین ببرید و مخزن حلزونی را بشویید.
 • تسمه را تنظیم کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
 • جعبه تقسیم برق را بررسی کنید.
 • شناور کولر را تنظیم کنید.
 • فن پروانه کولر آبی را بررسی کنید.
 • سیستم انتقال آب به پوشال ها و همچنین پمپ کولر را کنترل و بررسی کنید.
 • یاتاقان ها را روغن کاری کنید.
 • دینام را بررسی و روغن کاری کنید.

اگر مواردی را که برایتان نام بردیم سرویس کنید تا حد زیادی از خراب شدن دستگاه کولر آبی خود جلوگیری خواهید کرد. شاید بعضی از کارها برایتان آسان نباشد در اینصورت باید به تعمیرکار کولر مراجعه کنید.

سرویس کولر آبی را حتماً قبل از راه اندازی کولر و در شروع فصل گرما انجام دهید. در صورت خرابی کولر، هیچگاه تعمیر آن را به بعد از راه اندازی کولر موکول نکنید و اگر کولر شما دچار مشکل است حتماً ابتدا آن را تعمیر کرده و سپس کولر را راه اندازی کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا موتور کولر آبی آتش می گیرد | نحوه پیشگیری از آتش گرفتن کولر آبی

سرویس زمستانه کولر آبی

همانطور که در ابتدا گفتیم قبل از شروع فصل گرما باید کولر آبی را سرویس کرد که به آن سرویس تابستانه می گویند ولی بعد از تابستان و زمانی که دیگر از کولر استفاده نمی کنید باید کولر را دوباره سرویس کنید که به این سرویس زمستانه می گویند این سرویس مانند سرویس تابستانه دقیق و کامل نبوده و نیازی نیست شما تمام موارد را انجام دهید.

این سرویس به دلیل جمع کردن دستگاه می باشد و به این منظور انجام می شود که آب های داخل دستگاه را کاملاً تخلیه و خشک کنید تا کولر دچار پوسیدگی نشود مواردی که در سرویس های زمستانه باید انجام دهید عبارت می‌باشند از:

 • شلنگ های کولر را باید جمع کنید.
 • شیر فلکه را ببندید.
 • تسمه ها را باز کنید.
 • آب داخل دستگاه را کاملاً تخلیه کرده و کفی دستگاه را به کمک پارچه خشک کنید.

کارهایی که برای سرویس زمستانه گفتیم بسیار راحت بوده و نیاز به تخصص هم ندارد در صورتی که شما شناخت سطحی نسبت به کولر و قطعات آن داشته باشید می توانید به راحتی این کارها را انجام دهید.

سرویس کولر آبی بهتر است یا تعمیر آن

در صورتی که در کارکرد کولر آبی شما مشکلی به وجود آمد حتماً باید با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید و قطعه خراب شده را تعمیر کنید دقت داشته باشید تعمیر کولر با سرویس آن فرق می کند شاید سرویس کولر آبی را خودتان بتوانید انجام دهید ولی برای خرابی کولر حتماً باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

مشکلاتی که ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند و با سرویس کولر از بین نمی‌روند عبارتند از:

 • خنک نکردن کولر آبی
 • سوراخ شدن و پوسیدگی کفی کولر
 • پاره شدن تسمه
 • سوختن پمپ آب
 • و…..

مراجعه به سرویس کار متخصص

اگر شما با کولر آبی و قطعات آن آشنایی ندارید توصیه می کنیم برای سرویس کولر آبی حتماً به متخصص مراجعه کنید انجام سرویس کولر آبی هزینه زیادی ندارد و هزینه آن نسبت به تعمیر خرابی کولر بسیار کمتر است هیچ گاه به دلیل صرفه جویی در هزینه ها از سرویس سالانه کولر خودداری نکنید زیرا انجام ندادن سرویس سالیانه می تواند در طولانی مدت به کولر و قطعات آن آسیب برساند.

سرویس کولر آبی

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با سرویس کولر آبی بطور کامل آشنا کرده و مزایای سرویس سالیانه کولر آبی را برایتان بیان کردیم . همانطور که گفتم شما می توانید سرویس های ساده را خودتان به راحتی انجام دهید ولی اگر کولر آبی شما دچار خرابی می باشد و به تعمیر نیاز دارد حتماً باید جهت سرویس و تعمیر کولر به متخصص مراجعه کنید.

نکته ی مهم دیگری که باید حتماً رعایت کنید این است که حتی در صورت سالم بودن قطعات کولر آبی باز هم باید در فواصل زمانی کوتاه اجزای کولر را روغن کاری کنید زیرا عدم روغن کاری کولر می تواند باعث سوختگی و یا گریپاژ موتور شود.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

زمان مناسب برای سرویس کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

سرویس کولر آبی توسط چه کسی باید انجام شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا