تعمیرات کولر آبی

روش کار کولر آبی چگونه است و چه مزایا و معایبی دارد؟

بیشتر اشخاصی که در مناطق گرم و خشک زندگی می کنند تمایل به استفاده از کولر آبی دارند زیرا روش کار این کولرها به صورتی است که باعث زیاد شدن رطوبت محیط خواهند شد. از کولرهای آبی در مناطق مرطوب استفاده نمی شود ولی در مناطق گرم و خشک، در پشت بام خانه ها شاهد نصب کولرهای آبی هستیم. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با مزایا و همچنین معایب کولر آبی به طور کامل آشنا کنیم.

کولر آبی چیست؟

کولر آبی یک وسیله سرمایشی می باشد که با تخلیه کردن آب، باعث سرمای محیط خواهد شد بنابراین روش کار کولر آبی به شکل سرمایش تبخیری می باشد همانطور که می‌دانید سرمایش تبخیری یعنی از پدیده تبخیر به عنوان جاذبه گرمایی استفاده می کنند به شکلی که گرمای هوا جذب شده و این گرما برای تبخیر مورد استفاده قرار می گیرد هر چه آبی که به داخل کولر برمی گردد بیشتر باشد خنک کنندگی دستگاه هم بیشتر خواهد بود.

روش کار کولر آبی چگونه است؟

قبل از اینکه برای شما مزایا و معایب کولر آبی را توضیح دهیم شاید بهتر باشد با روش کار کرد آن آشنا شوید. همانطور که گفتیم در مناطقی که دارای آب و هوای خشک می باشند در تابستان استفاده از کولر آبی می تواند بهترین گزینه باشد کولر آبی علاوه بر اینکه سرمای محیط را فراهم می کند می تواند باعث لطافت و همچنین مرطوب شدن هوای داخل منزل شود در مناطقی که آب و هوای شرجی دارند مانند شمال و جنوب کشور، استفاده از کولرهای آبی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

کولر های آبی از قدیم مورد توجه افراد بسیاری بود و امروزه هم طرفداران زیادی دارد زیرا هم باعث تهویه مطبوع می شود و هم انرژی کمتری مصرف می کند البته باید دقت کنید که کشور ما با بحران کم‌آبی روبرو است و کولر آبی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ لیتر در روز آب مصرف می کند.

در اصل می توان گفت که کولر های آبی مانند جعبه های پلاستیکی و یا فلزی می باشند که کناره های آن برای مکش هوا باز گذاشته شده است سانتریفیوژی که در داخل کولر آبی قرار دارد به وسیله موتور و تسمه، میچرخد و کارکرد مداوم پمپ، برای خنک سازی باعث مرطوب شدن پوشال ها می شود.

هوا به وسیله فن از طریق روزنه‌ی دریچه کولر و از پوشال های خیس، عبور می کند و هوای خنک از دریچه وارد محیط خواهد شد. کولرهای آبی می توانند با تبخیر کردن آب، هوای خانه را خنک کنند دو قطعه مکانیکی در کولر آبی که همان فن موتور و پمپ آب می باشند باعث می شوند هزینه نگهداری کولر کم شود به شکلی که با گذشت زمان و خراب شدن، با هزینه کمی می توانید آنها را تعویض کنید.

کولر آبی

مزایای کولر آبی

کولرهای آبی هم مانند تمام وسایل دیگر دارای مزایای زیادی هستند که در ادامه برایتان بیان می کنیم:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با کولر آبی رومیزی | آموزش مراحل نصب کولر آبی

۱- کولر آبی مقرون بصرفه است

یکی از مزایای مهم کولر آبی این است که قیمت خرید این دستگاه به نسبت کولر گازی  پایین تر است و قطعات آن هم ارزان بوده و مصرف انرژی کمتری هم دارد تقریباً می‌توان گفت که قیمت خرید یک دستگاه کولر آبی نصف کولر گازی می باشد و حدوداً یک سوم قیمت کولرهای گازی اینورتر می باشد.

۲- مصرف انرژی کولر آبی کم است

یکی از مزایای مهم کولر آبی که مورد توجه بسیاری از کاربران هم می باشد مصرف برق پایین این دستگاه است مقدار مصرف برق در این دستگاه حدوداً ۵۰ تا ۹۰ درصد کمتر از مصرف برق در کولر های گازی می باشد البته مصرف برق بستگی به ظرفیت کولر آبی هم دارد.

۳- کولر آبی برای مناطق آب و هوایی خشک مناسب است

همانطور که گفتیم کولر آبی به وسیله ایجاد رطوبت، دمای محیط را کم می کند به همین دلیل برای مناطقی که دارای باران کمی بوده و آب و هوای خشک دارند بسیار مناسب است مانند مناطق شمال شرقی کشور.

۴- نصب و نگهداری راحت کولر آبی

یکی از مزایای کولر آبی این است که به راحتی می توان آن را راه اندازی کرد و نگهداری آن بسیار آسان است. کارکرد کولر آبی با یک پروانه و پمپ آب بوده و نیاز به تجهیزات پیچیده مثل کمپرسور، گاز مبرد و غیره برای سرمایش ندارد.

اگر کولر آبی را با کولرهای گازی مقایسه کنید متوجه خواهید شد که نصب کولر گازی فقط باید به وسیله اشخاص متخصص انجام شود در حالی که کولر آبی نصب راحتی داشته و شما برای نصب، نیاز به افراد متخصص ندارید و با استفاده از سیستم لوله کشی به راحتی می توانید از کولرهای آبی استفاده کنید.

در صورتی که کولر آبی دچار خرابی شود به دلیل ساده بودن اجزا، تعمیر آن هزینه کمتری هم دارد می‌توان گفت کولر آبی در مواردی مانند هزینه تعمیر، قیمت دستگاه، هزینه سرویس و مصرف انرژی بهتر از کولرهای گازی هستند.

۵- کولرهای آبی دوستدار محیط زیست می باشند.

یکی دیگر از مزایای مهم کولر آبی این است که دوستدار محیط زیست است زیرا این وسایل سرمایشی هیچ سم و آلودگی را وارد محیط زیست نمی کنند و این مزیت به دلیل این است که کولر آبی در سیستم خود از گاز مبرد استفاده نمی کند همانطور که می دانید مبرد ها باعث خواهند شد که گازهای گلخانه ای در جو آزاد شوند، پس می‌توان گفت کولرهای آبی جزو سیستم های پاک کننده محسوب می‌شود زیرا برای محیط زیست خطرناک نیستند به همین جهت به این وسایل سرمایشی، دوستدار محیط زیست هم می گویند.

در هنگام نصب و سرویس دستگاه، به محیط زندگی شما آسیبی نمی رسانند کولرهای آبی برای زیاد شدن قدرت سرمایش، به عایق‌بندی نیاز ندارند به طوری که اگر در یا پنجره هم باز باشد عملکرد کولر بهتر می شود.

معایب کولر آبی

کولرهای آبی در کنار مزایای زیادی که دارند دارای معایبی هم هستند. در ادامه می خواهیم شما را با معایب کولر آبی آشنا کنیم. معایب کولر آبی عبارتند از:

۱- قدرت کم سرمایش

یکی از معایب مهم کولرهای آبی این است که نسبت به کولرهای گازی قدرت سرمایش کمتری دارند. قدرت پایین سرمایش در کولر آبی باعث کم شدن بازدهی این کولر در هنگام تولید سرما است طوری که کولر های گازی می توانند دمای خانه تا ۱۶ درجه کم کنند ولی کولر های آبی فقط می توانند دمای خانه را حداقل به ۲۰ درجه برسانند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر پمپ کولر آبی پرتابل | خرابی های پمپ آب کولر پرتابل

۲- عدم استفاده از کولر آبی در مناطق مرطوب

یکی از معایب کولر آبی این است که در مکان هایی که دارای هوای مرطوب می باشند نمی توان از آن استفاده کرد زیرا کولر آبی در هنگام خنک کردن خانه، رطوبت زیادی تولید خواهد کرد و اگر محیط هم دارای رطوبت باشد و شما از کولر آبی استفاده کنید باعث تولید گرمای شرجی می شود و این می تواند بسیار غیرقابل تحمل باشد.

۳- ایجاد خسارت و بیماری‌های تنفسی به دلیل تولید رطوبت

یکی از معایب کولر آبی خسارت هایی است که از رطوبت کولر آبی می تواند به وجود بیاید رطوبت زیاد کولر آبی امکان دارد باعث به وجود آمدن و رشد انواع قارچ ها و یا کپک زدگی شود. رطوبت خیلی زیاد باعث مشکلات تنفسی و آلرژی خواهد شد این آلرژی احتمالاً به دلیل باکتری های موجود در هوا می باشد.

۴- معایب دیگر کولر آبی

در ادامه می خواهیم شما را با معایب دیگر کولر های آبی به طور کامل آشنا کنیم:

  1. صدای کولر آبی گاهی آزاردهنده است.
  2. میزان مصرف آب در کولر آبی بالا بوده و با توجه به کم آبی، جزو معایب این دستگاه محسوب شود.
  3. در صورت استفاده مداوم از کولر آبی در خانه، ممکن است هوای ناسالم در منزل به وجود بیاید.
  4. پوشال های کولر آبی باید به صورت سالانه عوض شوند که جزو هزینه های اضافه محسوب می شود.
  5. احتمال خوردگی و زنگ زدگی در قطعات کولر آبی بیشتر از کولر گازی می باشد.
  6. خنک‌ کنندگی این دستگاه به نسبت دستگاه های سرمایشی دیگر کمتر است.
  7. نمی توان از آن به صورت شبانه روز استفاده کرد زیرا باعث رطوبت زیاد محیط می شود.

مزایای کولر آبی بیشتر است یا معایب آن؟

از مطالب بیان شده می توان اینگونه نتیجه گرفت که مزایای کولر آبی بیشتر از معایب آن به چشم می آید. همانطور که گفتیم قیمت پایین دستگاه، هزینه های پایین و مناسب برای تعمیر قطعات، تعمیر راحت قطعات در صورت خراب شدن، نصب آسان و نگهداری راحت، مصرف برق کم و…. جزو مزایای کولر آبی می باشد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

بیشتر معایب کولر آبی به رطوبت تولید شده توسط کولر، مربوط می شود البته سر و صدای کولر هم گاهی ممکن است آزاردهنده باشد البته اگر شما به طور مرتب و دوره ای، کولر آبی را سرویس کنید از سر و صدای کولر هم جلوگیری می شود.

کولر آبی

 

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد مزایا و معایب کولر آبی را به طور کامل برای شما توضیح دادیم ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که موارد بیان شده، برای کولرهای آبی استاندارد می باشد تهیه کردن یک کولر آبی استاندارد به سلیقه شما بستگی دارد. برای خرید کولر آبی حتماً به سراغ برندهای معتبر بروید که دارای ضمانت نامه هم باشند.

اگر در زمینه کولر آبی و تعمیرات آن سؤالی داشتید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید متخصصین ما در ایبک امداد پاسخگوی شما خواهند بود.

روش کار کولر آبی چگونه است و چه مزایا و معایبی دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مزایای کولر آبی بیشتر است یا معایب آن؟

امتیاز کاربر: ۲.۲ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا