تعمیرات هود

مناسب ترین زمان برای تعویض فیلتر هود آشپزخانه

راهنمای تعویض و نصب فیلتر هود آشپزخانه آلومینیومی، ذغالی و... | زمان مناسب تعویض فیلتر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

هود اجاق گاز وسیله ای است که به شما کمک می کند تا تمام بوها و ذرات را از داخل آشپزخانه پاک کنید. هود با هر برند یا مدلی، زیبایی خاصی به آشپزخانه شما می دهد. اما بسیاری از کاربران از نحوه نگهداری و زمان مناسب برای تعویض هود اطلاعات درستی ندارند. در این مقاله ایبک امداد شما را در راه نگهداری و تعویض به موقع فیلتر هود راهنمایی می کند.

هود چگونه کار می کند؟

هود یکی از لوازم کاربردی و ضروری در آشپزخانه های مدرن می باشد. آشپزی ساعت ها طول می کشد در هنگام پخت غذا بسیاری از بوهای مطبوع یا نا مطبوع مانند روغن سوخته و پیاز داغ در فضای آشپزخانه پراکنده شده و آشپزخانه پر از ذرات چربی و دود می شود. هود اجاق گاز به کمک شما آمده و تمام ذرات و چربی ها را کشیده و از فضای آشپزخانه بیرون می برد.

انواع فیلتر های هود

فیلتر های هود اجاق گاز دارای انواع متفاوتی می باشند. در این بخش به معرفی فیلترها و همچنین نحوه تمیز کردن آنها می پردازیم:

فیلتر الیافی هود اجاق گاز

این فیلتر ها امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد چون کیفیت پایینی دارند و بیشتر در هود های قدیمی استفاده می شود. جهت تمیز کردن آن، باید فیلتر را از داخل هود خارج کنید و در محلول مواد شوینده و آب قرار دهید تا تمیز شود.

فیلتر ذغالی

این فیلتر به عنوان مکمل هود استفاده می شود و در کنار فیلتر آلومینیومی قرار می گیرد و دائمی نیست. این فیلتر هوای آلوده آشپزخانه را جذب و سپس تصفیه کرده و به داخل آشپزخانه باز می گرداند.

فیلتر آلومینیومی هود اجاق گاز

این نوع فیلتر ساخته شده از ورق های مشبک آلومینیومی می باشد و سه لایه دارد، که روی هود اجاق گاز نصب می شود. این نوع هود تا وقتی آسیب نبیند اصلا نیاز به تعویض ندارند.

تعویض فیلتر هود

تعویض به موقع فیلتر هود اجاق گاز

ذرات ریز آشپزی، گرد و غبار و چربی همه اطراف فیلتر هود جمع می شوند. ممکن است که قابل مشاهده نباشند ولی ذرات بسیار ریز شیمیایی و همچنین آلاینده های بسیار مضر وارد محیط خانه شما می شوند و چنانچه فیلتر هود اجاق گاز تمیز نباشد، این ذرات ریز در هوای آشپزخانه باقی می ماند. پس بهتر است محیط زندگی خود را سالم و ایمن نگه دارید. فیلتر ها بوی غذا ها را از بین می برند ولی این بوها و ذرات غذا در داخل هود ذخیره می شوند. فیلتر هود را تمیز کنید، تا سلامت خود و اعضای خانواده تان حفظ شود.

زمان مناسب تعویض فیلتر هود اجاق گاز

زمان تعویض فیلتر هود شما به نوع هود و فیلتر آن بستگی دارد. معمولا در راهنمای استفاده از دستگاه هود، زمان تعویض فیلتر را مشخص می کنند. باید دستورالعمل های هود را بررسی کنید تا زمان تعویض فیلتر برای شما مشخص شود.

وقتی زمان تعویض فیلتر هود کوتاه می شود که، شما به درستی از هود استفاده نکنید. چنانچه مواد غذایی را زیاد سرخ کنید و فیلتر هود را بموقع تمیز نکنید، فیلتر هود به سرعت فرسوده و خراب می شود.

روش تعویض انواع فیلتر هود

بیشتر فیلتر ها تقریباً روش تعویض یکسانی دارند و بسیار کار ساده و راحتی است که فقط کمی دقت لازم دارد. در ادامه روش تعویض فیلتر هود اجاق گاز را با شما بررسی می کنیم:

 • روش تعویض فیلتر هود آلومینیومی
 • روش تعویض فیلتر هود ذغالی
 • روش تعویض فیلتر هود قدیمی
پیشنهاد آی‌بک امداد :  طریقه استفاده از هود آشپزخانه | راهنمای استفاده از هود آشپزخانه

تعویض فیلتر هود آلومینیومی

اگر فیلتر هود آلومینیومی آسیب دیده است، فیلتر را بردارید و میله نگهدارنده را به سمت پایین بکشید. فیلتر جدید را در جای قبلی قرار دهید. چنانچه از فیلتر آلومینیومی بخوبی استفاده کنید و همیشه آنرا تمیز کنید عمر فیلتر افزایش پیدا کرده و می توانید بمدت طولانی از این فیلتر استفاده کنید. فقط موقع تمیز کردن این نوع فیلتر مراقب باشید به فیلتر آلومینیومی صدمه نزنید.

تعویض فیلتر هود ذغالی

عمر این فیلترها کوتاه است و شما باید سالی یکبار آن را تعویض کنید. اگر دیر تعویض شوند شما را دچار مشکل می کنند، سعی کنید فیلتر ذغالی با کیفیت تهیه کنید. فیلتر ذغالی در مدل های مربعی و دایره ای در بازار موجود می باشند، مانند دیگر فیلتر ها می توانید آنرا تعویض کنید. اصلا کار سختی نیست فقط به عایق بندی هوای فیلتر ذغالی توجه داشته باشید.

تعویض فیلتر هود الیافی

فیلتر الیافی با کیفیت خوب و باید سنگین باشد دقت کنید که مرکز فیلتر باید وزن بیشتری نسبت به کناره های آن داشته باشد.

فیلتر قدیمی را با فشار روی چفت های هود به آرامی جدا کنید و میله های نگهدارنده فیلتر را بردارید. برای اینکه تکه ها شکسته نشوند این کار را خیلی آرام انجام دهید. بعد از اتمام این کار فیلتر جدید را نصب کنید.

انواع هود اجاق گاز

هودهای اجاق گاز انواع متنوعی دارد که هر کدام زیبایی خاصی به آشپزخانه شما می بخشد. شما باید با توجه به حجم فضای آشپزخانه خود هود مناسب را انتخاب کنید. در این بخش برای آشنایی شما با انواع هود اجاق گاز به معرفی هودهای مختلف اجاق گاز می پردازیم:

هود اجاق گاز مدل زیر کابینتی

این مدل هود بالای گاز و زیر کابینت نصب می شود. که به آن هود دیواری هم می گویند. این هود ریموت کنترل ندارد و دارای کلید فشاری می باشد.

هود دیواری یا زیر کابینتی در دو مدل تک موتوره و دو موتوره تولید و به بازار عرضه می شود.

مزایای این هود نگهداری آسان، اشغال فضای کم و قیمت مناسب دستگاه می باشد.

در مقایسه با مدل های جدیدتر، معایب این مدل هود قدرت مکش کم و صدای زیاد است.

هودهای جزیره ای

اندازه این نوع هود از دیگر هودها کوچکتر است و ظاهری بسیار مدرن و شیک دارد. اصولا این مدل مناسب آشپزخانه هایی است که پخت و پز زیادی در آن انجام نمی شود.

با اینکه صفحه مکش هود جزیره ای کوچک است ولی قدرت مکش خیلی خوبی دارد. هود جزیره ای هود هوشمند، زیبا و منحصر بفرد است. در مدلهای استوانه ای، مکعب و کره ای ساخته شده است.

هودهای شومینه ای

این هودها دقیقاً شکل قیف برعکس است که روی دیوار بالای اجاق گاز نصب می شود.

 • دارای طرح های شیشه، ترکیب شیشه و استیل و تمام استیل است و فیلتر هود شومینه ای، آلومینیومی می باشد.
 • عملکرد هود شومینه ای با دکمه مکانیکی، ریموت کنترل و یا صفحه لمسی می باشد.
 • بعضی از هودهای شومینه ای دارای صفحه نمایش و سنسورهای گاز و دود هستند.
 • لامپ های موجود در هود شومینه ای لامپ هالوژن یا LED می باشند.

هودهای تلسکوپی

این نوع هودها مناسب آشپزخانه هایی هستند که فضای کمی دارند. هود تلسکوپی در کنار اجاق گاز نصب می شود و دود یا بخار به جای بالا رفتن به سمت کنار کشیده می شوند. برای آشپزخانه های کوچک هود تلسکوپی انتخاب ایده آلی می باشد.

هودهای مورب

در مقایسه با مدل های قدیمی، هود مورب ظاهری متفاوت و شیک تر دارد. به شکل مورب و با زاویه ۴۵ درجه ای نسبت به اجاق گاز نصب می شود.

 • به دلیل اینکه به حالت مورب است و بالای صفحه اجاق گاز قرار نمی گیرد مکش خیلی خوبی ندارد و بو کامل بیرون نمی رود.
 • هود مورب از جنس شیشه، استیل و یا ترکیبی از هر دو ساخته شده است و دارای فیلتر آلومینیومی می باشد
 •  همچنین مجهز به سیستم تعویض یا زمان شستشوی فیلتر است.
 • صدای هود مورب به موتور بستگی دارد ولی صدای زیادی ندارد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیرات هود اخوان Akhavan

هودهای تو کار یا مخفی

هودهای تو کار با هودهای مورب تفاوت چندانی ندارند، میزان صدا و مکش دستگاه مانند هود مورب است.

 • هود تو کار در آشپزخانه فضای زیادی اشغال نمی کند و بالای اجاق گاز و در زیر کابینت نصب می شود.
 • بهترین هودهای مخفی که از کیفیت آن می توان مطمئن بود و از کم صدا ترین هود های مخفی می توان نام برد، هود مخفی کن می باشد.

مزایای استفاده از هود

جلوگیری از تکثیر و رشد قارچ ها و کپک ها، همچنین نابود کننده باکتری‌ها و ویروس ها

 • استفاده از هود باعث تهویه مطبوع هوا می باشد و برای کسانی که مشکل آسم و آلرژی دارند کمک بزرگی است. تهویه هوا باعث می شود مشکلات آنها کم شود.
 • گازهای سمی و مضر که در هوا وجود دارد را جذب می کند مانند کربن مونوکسید.
 • آلوده کننده های دستگاه های الکتریکی مثل لامپ های مانیتورها و فلورسنت را نابود می کند.

نحوه نگهداری انواع هود

برای استفاده بهینه از هود اجاق گاز باید از این دستگاه پرکاربرد بخوبی استفاده و نگهداری کنید تا هود اجاق گاز شما عملکرد خوبی داشته باشد و عمر دستگاه افزایش پیدا کند. در این بخش به بررسی نحوه نگهداری هود اجاق گاز می پردازیم:

 • هود های شیشه ای را پس از خاموش کردن باید یک ساعت بعد تمیز کنید.
 • برای جلوگیری از خراب شدن هود در هنگام آشپزی آنرا روی درجه کم تنظیم کنید تا قطعات داخلی هود آسیب نبیند. سعی کنید شعله گاز زیاد نباشد تا حرارت زیاد به دستگاه صدمه نزند.
 • هود های استیل را با استفاده از تمیز کننده های مخصوص استیل تمیز کنید.
 • برای نصب هود باید توجه داشته باشید، فاصله هود تا اجاق گاز باید بین ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر باشد.
 • برای شستشو یا تعویض فیلتر، به علامت مشخص شده توجه کنید و در آن زمان فیلتر را تمیز یا تعویض کنید.

تعویض فیلتر هود

راهنمای خرید هود اجاق گاز

هنگام خرید هود اجاق گاز باید به نکات مهمی توجه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید، چون باید سالیان زیادی از وجود این دستگاه مفید و کاربردی استفاده کرده و لذت ببرید. برای خرید هود مناسب به نکات زیر توجه کنید:

 • یک هود مناسب و خوب نه تنها مکش ذرات چربی و دود را بخوبی انجام می دهد بلکه هوا را نیز تصفیه می کند.
 • مدل هایی که قابلیت تصفیه هوا را دارند، نیازی به کانال کشیدن ندارند چون هوا را به داخل می کشند و پس از تصفیه کردن به بیرون می فرستند.
 • مدلی را انتخاب کنید که قدرت مکش و سرعت آن ایده آل باشد.
 • هود نباید زیاد صدا داشته باشد در غیر اینصورت آرامش ساکنین خانه را بر هم می زند.
 • به سایز هود دقت داشته باشید باید با گاز شما هماهنگ باشد. هود کوچک برای اجاق گاز مبله مناسب نیست.
 • در هنگام خرید هود، با توجه به دکوراسیون آشپزخانه باید آنرا انتخاب کنید.

کلام آخر

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی زمان مناسب برای تعویض فیلتر هود و همچنین انواع هود های آشپزخانه و نحوه نگهداری این دستگاه و نکات مهم هود آشپزخانه پرداختیم. چنانچه در این زمینه مشکلی داشتید می توانید با بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ایبک امداد شما را راهنمایی کنند.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

زمان مناسب برای تعویض فیلتر هود

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

هود چگونه کار می کند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا