خدمات نظافتی

نظافت پشت بام و حیاط | ترفندهای ساده برای نظافت حیاط

امروزه به نظافت پشت بام و حیاط کمتر کسی اهمیت می‌دهد و این باعث شده که پشت بام و حیاط خانه ها معمولاً کثیف و پر از گرد و غبار باشد. پشت بام و حیاط مکان مناسبی است برای دورهمی اعضای خانواده بوده و بیشتر مردم در فصل گرما، وقتی هوا خنک می شود در مکان‌هایی مانند حیاط و یا پشت بام دور هم جمع شده و صحبت می کنند و یا گاهی غذا می خورند. ولی متأسفانه دیده شده این مکان ها برای نظافت زیاد جدی گرفته نمی شوند. در صورتی که شما باید حتی از داخل خانه هم بیشتر به نظافت حیاط اهمیت بدهید. آشنا بودن با ترفند هایی برای نظافت پشت بام و حیاط می تواند به شما کمک کند که این مکان های پر استفاده را تمیز نگه دارید.

نحوه تمیز کردن حیاط

به دلیل گسترش آپارتمان نشینی، امروزه شما کمتر حیاط های خانگی را مشاهده می کنید ولی با این حال باز هم خانه هایی هستند که دارای حیاط های رنگی و زیبا می باشند. اگر شما همچین خانه ای داشته و از حیاط زیبایی برخوردارید، توصیه می کنیم حتماً این مقاله را مطالعه کنید تا با نحوه تمیز کردن حیاط خانگی آشنا شوید. برای تمیز کردن حیاط شما نیاز نیست فرایند سختی را پشت سر بگذارید. در مرحله اول اگر حیاط شما درخت دارد باید برگ هایی را که زرد یا خشک شده و بر روی زمین ریخته، از زمین جمع کنید. این می‌تواند اولین کاری باشد که شما برای تمیز کردن حیاط خانه خود انجام می دهید.

در مرحله دوم باید از خاک انداز و جارو استفاده کنید. اگر برای حیاط خاک انداز و جارو ندارید، می‌توانید از مغازه آن را خریداری کنید. در صورتی که سطح حیاط شما موزاییک است، آن را با دقت به وسیله جا رو تمیز کنید. حالا نوبت گرفتن گرد و خاک حیاط است. این کار اولین مرحله برای تمیزکاری اساسی حیاط می باشد. اگر شما گلدان و گل در حیاط دارید، باید به آرامی آنها را جابجا کنید. البته قبل از آن، جایی که می خواهید گل ها را قرار بدهید، کاملاً تمیز کنید. برای این منظور می توانید از آب استفاده کنید، ولی دقت داشته باشید که هیچگاه در مصرف آب اسراف نکنید، مخصوصاً در فصل تابستان.

حتما بخوانید:   روش های تمیز کردن جاکفشی توکار

بهتر است آب را در داخل آب پاش بریزید و با آب پاش سطح زمین را تمیز کنید که به اصطلاح به آن می گویند آب و جارو کردن. توصیه می‌کنیم برای تمیز کردن پشت بام و حیاط حتماً برنامه‌ای منظم داشته باشید و لااقل ماهی یکبار و در صورتی که شرایط مساعد بود، هر دو هفته یک بار این مکان ها را تمیز کنید.

چگونه حوض حیاط را تمیز کنیم؟

در بیشتر خانه های قدیمی، حوض های زیبای کوچک و بزرگی وجود داشت. شاید امروزه شما در کمتر خانه‌ی حوض ببینید ولی باز هم اگر منزل شما حوض دارد و یا در خانه‌ای که به تازگی رفته‌اید، حوض وجود دارد، حتماً باید بدانید چگونه می توان حوض حیاط را تمیز کرد. برای تمیز کردن حوض حیاط اولین قدم این است که شما آب آن را کاملاً خالی کنید. معمولاً در تمام حوض ها یک راه آب وجود دارد که با برداشتن سرپوش، به راحتی آب از آن خارج می شود. وقتی آب حوض کاملاً خارج شد، حالا یک برس نرم را بردارید و به وسیله ماده شوینده ای که برای این کار مناسب باشد، حوض را تمیز کنید. توصیه می کنیم برای این کار از سیم و اسکاج استفاده نکنید زیرا سیم و اسکاج ساینده بوده و ممکن است رنگ حوض شما را ببرند.

نظافت پشت بام

چگونه آلاچیق حیاط را تمیز کنیم؟

ممکن است حیاط شما بزرگ بوده و یک آلاچیق زیبا در داخل حیاط گذاشته باشید، پس باید حتماً یک وقت را برای نظافت آن در نظر بگیرید. ممکن است باران و باد، آلاچیق حیاط را کثیف کند، پس حتماً باید هفته ای یکبار آن را تمیز و نظافت کنید. اول به وسیله جارو سطح آن را از گرد و خاک پاک کنید. در صورتی که دستگاه شستشوی فشار بالا در منزل دارید، می توانید برای تمیز کردن سقف آلاچیق از آن استفاده کنید. حالا به وسیله دستمال، آلاچیق را ضدعفونی و تمیز کنید. دقت داشته باشید که تمیز کردن تراس و بالکن هم مانند پشت بام و حیاط است و فرقی با هم ندارند و به همین طریق می توانید بالکن و تراس را هم تمیز کنید.

چگونه می توان چراغ های حیاط را تمیز کرد؟

بعضی از خانواده ها برای اینکه حیاط خود را زیباتر کنند، از چراغ ها و نورپردازی مختلفی استفاده می کنند. این چراغ ها ممکن است بعد از مدتی کثیف شده و یا حتی لکه های برف و باران در آن باقی بماند. برای اینکه چراغ های حیاط خود را تمیز کنید، باید در مرحله اول چراغ را خاموش کنید و کمی صبر کنید تا حباب ها خنک شوند. حالا به وسیله دستمال و مایع شوینده روی حباب ها را کاملاً تمیز کنید. تمیز کردن این چراغ ها باید در اولویت تمیزی حیاط قرار بگیرد.

حتما بخوانید:   ترفندهایی برای تمیز نگه داشتن خانه | برنامه ریزی برای نظافت خانه

اهمیت نظافت پشت بام

یکی از قسمت های ضروری و مهم در تمام ساختمان ها، پشت بام است و برای همه ساکنین جزء مشاء محسوب می شود. شما باید با نحوه تمیز کردن و نگهداری آن کاملاً آشنا باشید و از خرابی و تخریب آن جلوگیری کنید. برای اینکه عمر پشت بام افزایش پیدا کند، از پوشش های مقاوم و با کیفیتی استفاده شده است که یکی از آنها ایزوگام می باشد. عایق رطوبتی ایزوگام بعد از اینکه بر روی سطح پشت بام نصب و اجرا شد، یک پوشش بادوام و مقاوم را در آن ایجاد کرده و از صدمات محیطی و آسیب ها آن را حفظ می کند. از این عایق رطوبتی هم باید مانند تمام پوشش های دیگر خوب نگهداری شود و به آن رسیدگی کنید. اگر نیاز به تعمیر داشت حتماً آن را تعمیر کنید تا طول عمر آن افزایش پیدا کند.

چگونه پشت بام را تمیز کنیم؟

معمولاً پشت بام تمام خانه ها با توجه به آب و هوایی که دارند، به شکل مختلفی ساخته می‌شوند و مسلماً تمیز کردن هر کدام با یکدیگر فرق می کند. اگر پشت بام شما دارای عایق رطوبتی ایزوگام است، شما می‌توانید به دو روش آن را تمیز کنید

 1. روش شستشوی تحت فشار
 2. روش شستشوی نرم

۱- شستشوی تحت فشار

در این روش شما باید از تجهیزات فشار قوی به وسیله تکنسین استفاده کنید. این روش برای سقف بتنی فلزی مناسب است زیرا ممکن است در سقف های دیگر، باعث آسیب دیدگی و صدماتی به پشت بام شود. به همین دلیل برای تمیز کردن این سقف ها باید از شستشوی نرم استفاده کنید، پس در هنگام استفاده از روش تحت فشار باید به مواد و جنس سقف و کیفیت عایق رطوبتی خود توجه کنید.

۲- نظافت پشت بام با روش شستشوی نرم

در این روش شما برای تمیز کردن پشت بام باید از مواد شیمیایی استفاده کنید و کثیفی و آلودگی های پشت بام را تمیز کنید. البته در این روش هم به دلیل اینکه از مواد شیمیایی استفاده می شود، ممکن است مشکلاتی به همراه داشته باشد و به عایق رطوبتی و همچنین به قسمت های دیگر پشت بام شما آسیب بزند. توصیه می‌کنیم در این روش قبل از تمیز کردن پشت بام حتماً با تکنسین ماهر تماس گرفته و مشورت کنید.

حتما بخوانید:   بهترین روش رفع بوی بد سینک ظرفشویی

مراحل شستشوی پشت بام

برای اینکه پشت بام ساختمان خود را تمیز کنید، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا همه وسایل اضافه در پشت بام و زباله ها را جمع کنید و آنجا را برای شستن آماده کنید.
 • زباله ها، گرد و خاک، سنگریزه، برگ و تمام آشغال های روی پشت بام را به وسیله جارو جمع کنید.
 • بعد از اینکه پشت بام را آماده شستشو کردید به وسیله مواد شوینده و آب پشت بام را تمیز بشویید.

نظافت پشت بام

برای تمیز کردن پشت بام به چه نکات مهمی باید توجه کنیم؟

برای تمیز کردن پشت بام خانه باید به موارد زیر توجه کنید تا پشت بام آسیب نبیند:

 •  نکته مهمی که در تمیز کردن پشت بام باید به آن توجه کنید، عدم وجود ایراد و خرابی در عایق رطوبتی ایزوگام می باشد.
 • اگر در ایزوگام پشت بام خرابی، ترک خوردگی و شکستگی مشاهده کردید، باید توجه کنید که آب و مواد شوینده ممکن است زیر این عایق ها نفوذ کند و عملکرد آن را مختل کند. پس قبل از اینکه پشت بام را تمیز کنید، حتماً آن را بررسی کنید و در صورت خرابی ایزوگام، به وسیله متخصص ماهر خرابی را از بین ببرید.
 • نکته دیگری که در هنگام نظافت پشت بام باید به آن توجه کنید، این است که از مواد شوینده و یا مواد شیمیایی مناسبی برای پشت بام استفاده کنید.
 • معمولاً ایزوگام ماندگاری و دوام زیادی دارد و در برابر آسیب های محیطی کاملاً مقاوم است ولی اگر از مواد شیمیایی و یا مواد شوینده قوی استفاده کنید، ممکن است که روی ایزوگام آسیب دیده و دچار خوردگی شود.
 • نکته مهم دیگری که باید حتماً به آن توجه کنید استفاده کردن از تجهیزات مناسب است.
 • اگر از تجهیزات نامناسب برای شستن پشت بام استفاده کنید ممکن است ایزوگام شما دچار خط و خش شده و یا روی آنها ترک بردارد و باعث شود که عایق رطوبتی ساختمان شما آسیب ببیند. پس بهتر است از تجهیزاتی مثل جارو برای این کار استفاده کنید تا آسیبی به آن وارد نشود.

31

نظافت پشت بام و حیاط

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ترفندهای ساده برای نظافت حیاط

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x