تعمیرات یخچالتعمیرات

دلیل روشن نشدن فریزر سامسونگ چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یخچال و فریزر یکی از مهمترین  و کارآمد ترین وسایل منزل ماست که خرابی یا از کار افتادن آن می تواند برای ما دردسر ساز باشد. علاوه بر آن این وسیله دائما در حال کارکردن است و به همین خاطر امکان خراب شدن آن نیز بیشتر است. روشن نشدن فریزر سامسونگ  می تواند از نگران کننده ترین مشکلاتی باشد که برای مصرف کنندگان پیش می آید و ممکن است به وجود آمدن این مشکل مشتری ها را به دردسر بیندازد.

اگرچه علت های بسیاری وجود دارد که ممکن است فریزر شما را با مشکل روبرو کند اما با این حال راهکارهای ساده ای نیز وجود دارد که می توان به کمک آنها فریزر خود را دوباره راه اندازی و یا تعمیر کنید. ایبک امداد در این مقاله سعی دارد به بررسی دلیل روشن نشدن فریزر سامسونگ بپردازد و در ادامه به طور مختصر هر علت را شرح دهد.

دلیل روشن نشدن فریزر سامسونگ

روشن نشدن یخچال فریزر سامسونگ می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اینبار در بخش تعمیرات ایبک امداد به سراغ برند سامسونگ می رویم و دلایل روشن نشدن آن را بصورت کامل و تخصصی با همدیگر بررسی خواهیم کرد.

جریان برق

اولین و ساده ترین دلیل روشن نشدن فریزر سامسونگ می تواند نرسیدن برق به فریزر  باشد در این مواقع باید مواردی مانند خرابی پریز، دوشاخه و یا محافظ برق را مورد بررسی قرار داد. اولین قدم چک کردن پریز و برق ساختمان می باشد. ابتدا باید از سالم بودن آنها و همچنین وجود جریان برق در آن مطمئن شوید به این منظور می ‌توانید به وسیله یک فازمتر پریز را تست کنید.

بعد از آن به سراغ  کابل برق و یا سیم یخچال بروید. از سالم بودن آن مطمئن شوید و اطمینان حاصل کنید که سیم پوسیدگی و یا پارگی نداشته باشد. گاهی اوقات به دلیل کشیده شدن یا گذشت زمان ممکن است مشکلاتی از این قبیل در بعضی از قسمتهای سیم ایجاد شود. چنانچه از سیستم برق رسانی بیرونی مطمئن شدید و همچنان یخچال شما خاموش بود اکنون باید به سراغ سیستم داخلی از جمله برد الکترونیکی و یا سیم کشی داخلی یخچال بروید و آن را به صورت کامل بررسی و بازدید کنید باید. توجه داشته باشید که این کار نیازمند تخصص و تجربه کافی در این زمینه   می باشد و باید توسط یک تکنسین یخچال که در کارش ماهر و متخصص و با تجربه است انجام شود.

دلیل روشن نشدن فریزر سامسونگ

سیم کشی داخلی

یکی از دلایل روشن نشدن فریزر سامسونگ   می تواند مربوط به سیم کشی داخلی یخچال باشد. اگرچه احتمال کمی وجود دارد که خرابی مربوط به سیم کشی داخلی باشد ولی به هر حال ممکن است. این امکان وجود دارد که سیم کشی هر کدام از قطعات داخلی دچار خرابی یا شل شدگی شده باشد. به عنوان مثال امکان دارد سیمهای موتور رها و شل شده باشد که نتیجه آن روشن نشدن کمپرسور فریزر می باشد. با این حال باید به این نکته توجه کنید که تعمیر خرابی و یا بررسی آن نیازمند مراجعه کردن به تکنسین متخصص و با تجربه در این کار می باشد. با اطلاعات مقدماتی و ابتدایی نمی‌توان در تعمیر فریزر موفق بود.

آسیب رله متداول ترین علت روشن نشدن فریزر سامسونگ

یکی از متداول ترین قطعاتی که ممکن است خراب شود رله استارت کمپرسور می باشد که همین باعث روشن نشدن فریزر سامسونگ میگردد. نام دیگر رله کنترلر نیز می باشد. رله  برای به کار انداختن و روشن کردن سیم پیچ های راه اندازی کمپرسور استفاده می شود و معمولاً شامل شاخصه  حفاظت از اضافه بار نیز  می گردد. اگر کنترلر یا رله خراب و معیوب باشد کمپرسور نیز روشن نمی شود. رله در کنار کمپرسور قرار دارد و تداوم آن را می توان با مولتی متر بررسی کرد. شما باید به دنبال علائم داغ شدن بیش از اندازه روی دستگاه باشید باید توجه داشته باشید که قبل از اقدام به تعمیر دستگاه را از برق جدا کرده باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای یخچال سوزان | بررسی یخچالSoozan

صدمه دیدن برد کنترل الکترونیکی

چنانچه فریزر مدل نمایشگر الکترونیکی شما روشن نمی شود این امکان وجود دارد که مشکل از برد کنترل باشد. برد کنترل الکترونیکی فریزر فرمانروای یخچال و هسته اصلی فریزر  می باشد. تمامی قطعات اصلی موجود در فریزر دستور را از برد الکترونیکی دریافت می کنند. در یخچال های قدیمی  وظیفه این کار بر عهده تایمر بود. اگر می خواهید بدانید که برد الکترونیکی چگونه آسیب می بیند پاسخ را می توان اینگونه توضیح داد که برد الکترونیکی یکی از گران ترین و مهمترین قطعات موجود در دستگاه میباشد و از حساسیت نسبتاً بالایی نیز برخوردار است که در اثر نفوذ رطوبت، ضربه، نوسانات الکتریکی و همچنین دمای بالا می تواند دچار آسیب شود و این خرابی می تواند در سطوح مختلفی ایجاد شود.

این آسیب ممکن است با تعمیر کردن کارایی آن به طور کامل بازگردانده شود و یا اینکه قابل تعمیر نبوده باشد و به طور کلی تعویض گردد. در بعضی از مدل ها از این برد الکترونیکی برای نظارت، نمایش، تنظیم دمای درونی فریزر و همچنین برای کنترل کارایی کمپرسور، موتور فن، اواپراتور یخچال و مدارهای برفک زدایی بخاری استفاده می شود. در بعضی از مدل ها ممکن است یک برد کنترل الکترونیکی به صورت جداگانه در قسمت عقب وجود داشته باشد که این مدار را کنترل می کند. اگر یکی از این بردهای الکترونیکی کار نکند این امکان وجود دارد که کمپرسور روشن نشود.

برد کنترل الکترونیکی را باید از نظر وجود هرگونه علامت خوردگی یا قوس مورد بازبینی و بررسی قرار دهید و در صورت مشاهده هر گونه مشکل در این قسمت آن را تعویض کنید. اگر نیازمند به آزمایشات بیشتری بود باید با استفاده از مولتی متر ولتاژ موجود در مدار برق را بررسی کنید ولی به خاطر داشته باشید که این کار حتما باید توسط تکنسین های با تجربه و آموزش دیده انجام شود.

دلیل روشن نشدن فریزر سامسونگ

ترموستات کنترل دما

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن فریزر سامسونگ ممکن است مربوط به ترموستات کنترل دما باشد. وظیفه ترموستات روشن و خاموش کردن کمپرسور یخچال است. این قطعه موجود در دستگاه بسیار حساس است و معمولاً زود آسیب می بیند. در صورتی که ترموستات دچار مشکل شود به دنبال خود مشکلات متعددی را برای یخچال به وجود می آورد.

به طور مثال وقتی که یخچال خاموش است یا به عبارت دیگر کمپرسور در حال کار کردن نیست، اگر ترموستات خراب باشد یخچال نیز خاموش می ماند و روشن نمی شود زیرا قادر به ارسال دستور برای روشن نشدن کمپرسور نمی باشد. اما در چه صورتی آسیب دیدن ترموستات علت روشن نشدن یخچال است؟  اگر یخچال خاموش باشد ولی چراغ پاور آن روشن باشد در اینصورت باید یکبار یخچال را به مدت ۵ دقیقه از برق بکشید و دوباره آن را به برق وصل کنید. در صورتی که  از نظر برق رسانی مشکلی وجود نداشته باشد اما همچنان یخچال خاموش باشد، دلیل آن را می توان به احتمال بسیار زیاد به خرابی ترموستات ربط داد که در این صورت با تعویض آن مشکل به طور کلی برطرف خواهد شد.

ترموستات کنترل دما یا چرخشی با استفاده از یک سنسور لوله مویین کار خود را که نظارت بر دمای داخلی فریزر است شروع می‌کند. این سنسور دارای تعدادی از کنتاکت های الکتریکی داخلی می باشد که وظیفه آن تامین برق مدار کمپرسور است. وقتی که دما در سنسور زیاد   می شود تغییر فشار ایجاد می گردد و کنتاکتهای سوئیچ بسته می شود و در نتیجه کمپرسور روشن می شود. اگر کنتاکت ها خورده شوند و یا اگر لامپ سنسور صدمه دیده باشد این امکان وجود دارد که کمپرسور روشن نشود و کنترل باید تعویض گردد. همچنین می توان از مولتی متر برای کنترل تداوم بررسی کرد. به خاطر داشته باشید قبل از هر اقدامی باید فریزر را از برق بکشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فریزر صنعتی چیست و نحوه تعمیر آن به چه صورتی است؟

دلیل روشن نشدن فریزر سامسونگ

 خازن استارت

علت دیگر روشن نشدن فریزر سامسونگ خازن استارت می باشد. این امکان وجود دارد که خازن استارت صدمه دیده و معیوب شده باشد. وظیفه خازن حفظ عملکرد درست یخچال فریزر است که با شروع به کار کمپرسور بار الکتریکی را ذخیره و بعد آن را آزاد می کند. اگر خازن آسیب دیده باشد ممکن است کمپرسور صدا های ضعیفی از خود ایجاد کند اما روشن نشود و در نتیجه یخچال شما خنک نمی شود و ممکن است مواد غذایی درون آن فاسد شود. خازن در کنار کمپرسور قرار دارد. به جستجوی هرگونه علامت قوس در خازن یا داغ شدن بیش از حد  در خازن باشید و قطعه پیشنهادی سازنده را جایگزین کنید. آزمایشات بیشتر بر روی خازن نیازمند نوع خاصی از مولتی متر می باشد. باز هم خاطرنشان می کنیم که قبل از هر اقدامی یخچال یا فریزر را از برق جدا کنید.

تایمر یخ زدایی

دلیل آخر روشن نشدن فریزر سامسونگ می تواند تایمر یخ زدایی آن باشد که امکان دارد دچار مشکل شده باشد. اگر فریزر شما روشن نمی شود و مدل آن مدل بدون برفک است این امکان وجود دارد که تایمر یخ زدایی آن آسیب دیده باشد. این مدل ها دارای چرخه یخ زدایی دوره ای می باشند و هر یخ زدگی که روی سیم پیچ اواپراتور انباشته شده است را ذوب می کنند. تایمر قسمتی از این مدار است. تایمر یخ زدایی دارای کنتاکت های درونی است که به صورت متناوب برق مورد نیاز مدار کمپرسور و مدار گرم کن یخ زدایی  را تامین می کند.

اگر تایمر در حالت یخ زدایی از کار بیفتد و یا کنتاکت ها دچار خوردگی بشوند کمپرسور روشن نخواهد شد. تایمر معمولاً در پشت فریزر است و همچنین باید دارای یک محور شکاف باشد تا به شما امکان پیش برد تایمر را به صورت دستی بدهد. اگر تایمر را به صورت دستی به جلو بردید و این باعث شد که کمپرسور شروع به کار کند باید تایمر را تعویض کنید ولی  اگر کمپرسور روشن نشد باید بررسی شود که آیا برق از کنتاکت های تایمر تامین    می شود یا خیر؟

سخن پایانی

همانطور که می دانیم یخچال فریزر یکی از اصلی ترین وسایل موجود در منزل می باشد که عملا زندگی بدون آن بسیار سخت خواهد بود. از آنجایی که یخچال فریزر دائما در حال کار کردن است بنابراین ممکن است پس از مدتی استفاده از آن، دچار مشکل شده و خراب شود. بسیاری از افراد در چنین مواقعی به شدت نگران می شوند و جهت برآورد هزینه های ناشی از آن آرامش خود را از دست می دهند . برای عیب یابی و علت روشن نشدن فریزر سامسونگ راه های ساده ای وجود دارد که به شما این مژده را می دهیم که ممکن است جهت رفع مشکل فریزر خود نیازی به صرف هزینه های گزاف نداشته باشید و خودتان در منزل مشکل آن را برطرف کنید. ایبک امداد در این مقاله سعی کرده است به بررسی دلایل روشن نشدن فریزر سامسونگ بپردازد. امیدواریم با خواندن این مطالب نظر شما را جلب و توانسته باشیم پاسخگوی سوالات شما در مورد این مشکل باشیم.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلیل روشن نشدن فریزر سامسونگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای شناخت دلیل روشن نشدن فریزر سامسونگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا