خدمات ساختمان

انتخاب نمای ساختمان | عوامل مؤثر در انتخاب نما

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مهمترین چالش‌ هایی که مهندسان معمار و سازندگان مسکن با آن درگیر می‌ باشند انتخاب نمای ساختمان است زیرا انتخاب نوع نما برای هر ساختمان کار دشواری می‌ باشد و عوامل مختلفی مانند دوام، زیبایی، سرعت اجرا، اقتصاد، وزن، مقاومت در مقابل زلزله و حریق، هزینه و دیگر شرایط باید مد نظر قرار گیرد تا در آخر بهترین گزینه برای انتخاب نمای ساختمان اجرا شود. نکته مهمی که وجود دارد این است که بهترین نما برای یک خانه در منطقه مرطوب لزوماً بهترین نما برای یک خانه در منطقه خشک و بیابانی نیست. علاوه بر آن تعداد طبقات ساختمان و سایر موارد هم در انتخاب نما نقش پر رنگی دارد.

انتخاب نمای ساختمان

زمانی که از نمای ساختمان صحبت می‌ شود در واقع منظور ما نمای خارجی ساختمان و قسمت‌ های بیرونی یک بنا می‌ باشد که در معرض دید افراد قرار دارد. در واقع می‌ توانیم بگوییم این مورد حق شهروندی می‌ باشد و در فضای بصری محله و شهر تأثیر زیادی دارد و گاهی اوقات بیانگر موقعیت فرهنگی و وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه نیز است. همانطور که در مورد آن سخن گفتیم انتخاب نمای ساختمان دارای اهمیت زیادی می‌ باشد زیرا می‌ تواند هویت ساختمان را آشکار کند به همین خاطر بسیاری از مکان‌ هایی که پر مخاطب هستند مانند دانشگاه‌ ها، شرکت‌ های معتبر، هتل‌ ها و … به انتخاب نمای ساختمان بسیار اهمیت می‌ دهند و سعی می‌ کنند نمای منحصر به فردی را کار کنند.

بهترین نمای ساختمان

خیلی روشن می‌ توانیم بگوییم بهترین نمای ساختمان با در نظر گرفتن هدف و دید افراد متفاوت می‌ باشد. به عنوان مثال برخی از افراد زیباترین نما را برای یک بنا وقتی می‌ دانند که نمای با دوامی برای آن انتخاب کنند و از مواد و مصالحی استفاده کنند که مقاومت زیادی دارد و تا مدت‌ ها به تعمیر کردن و یا تعویض هیچ نیازی نداشته باشد.انتخاب نمای ساختمان | عوامل مؤثر در انتخاب نما اما برخی افراد ممکن است تصور کنند بهترین نما برای یک ساختمان، ارزان‌ ترین نما می‌ باشد اما نظرات در این زمینه متفاوت بوده و هر شخصی با توجه به سلیقه و روحیات و اهدافی که دارد گزینه‌ های مختلفی را انتخاب کرده و مد نظر قرار می‌ دهد ولی در این میان نوع کاربری ساختمان بر متریال و مصالح سازنده نما تأثیر گذار است. به عنوان مثال نمای ساختمان تجاری و ساختمان مسکونی به یکدیگر شباهتی ندارد و نمی‌ توان از نمای آجری و سنگی برای خانه‌ های مسکونی استفاده کرد. معمولاً این نماها برای برج‌ ها و ساختمان‌ های بلند استفاده می‌ شود و همچنین از نمای شیشه‌ ای برای ساختمان‌ های مسکونی که چندین طبقه دارند نیز نمی‌ توان استفاده نمود. بنابراین کاربری ساختمان از مهم‌ ترین موارد تعیین کننده برای انتخاب نوع نما در ساختمان می‌ باشد. اگر قرار است بهترین نما را برای ساختمان انتخاب کنید باید ویژگی‌ های مختلف آن را مد نظر قرار داده و آنها را رعایت نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کفپوش سه بعدی چیست؟ | مزایا و معایب کفپوش سه بعدی

نوع معماری نمای ساختمان

پیش از این هم گفتیم از مهم‌ ترین اهداف انتخاب نمای ساختمان زیباتر کردن مناظر شهری می‌ باشد و به همین خاطر باید بر اساس نوع کاربری ساختمان و هویت منطقه و محل بهترین نما را برای ساختمان انتخاب کنید و در این میان تناسب را نیز فراموش نکنید. به عنوان مثال چنانچه ساختمان مد نظر شما در بافت تاریخی می‌ باشد نمی‌ توانید از سبک مدرن غربی برای انتخاب نمای آن استفاده نمایید زیرا عدم تناسب باعث می‌ شود که هیچ زیبایی نداشته باشد. ممکن است که این ساختمان به صورت انفرادی خیلی زیبا باشد ولی به علت آنکه تناسبی با اطراف خود ندارد در واقع زیبایی خود را از دست داده و صرفاً هزینه‌ های شما را به هدر خواهد داد.

ماندگاری و دوام نمای ساختمان

با آنکه زیبایی نمای ساختمان مهم‌ ترین ویژگی آن می‌ باشد ولی باید به ماندگاری و دوام نما نیز اهمیت داده و به آن توجه نمایید زیرا چنانچه نمای ساختمان بسیار زود فرسوده شود می‌ تواند اعتبار کل پروژه را از بین برده و آن را زیر سوال ببرد.انتخاب نمای ساختمان | عوامل مؤثر در انتخاب نما در این شرایط نما خیلی زود به تعمیر نیاز پیدا می‌ کند و هزینه‌ های زیادی را هم به دنبال خواهد داشت. بنابراین بهتر است به ماندگاری و مصالحی که در انتخاب نما مورد استفاده قرار می‌ گیرد توجه نمایید.

جدید و به روز بودن

هر روزه متریال و مواد جدیدی در زمینه‌ های مختلف مانند نمای ساختمان به صنعت وارد می‌ شود و گزینه‌ های زیادی برای انتخاب وجود دارد. بهتر است ساختمان را طوری طراحی نمایید که از وسایل به روز و جدید در نما و ظاهر آن استفاده شود زیرا این وسایل و مصالح می‌ تواند ارزش و اعتباری به ساختمان شما ببخشد و نشان دهنده این است که صاحبان ملک و یا سازندگان آن به ساختمان توجه زیادی کرده اند.

سرعت نصب بالا

یکی دیگر از موارد بسیار مهم برای ساختن پروژه‌ های ساختمانی و عمرانی توجه به سرعت اجرای پروژه می‌ باشد زیرا هر چقدر سرعت نصب و اجرای پروژه بیشتر باشد هزینه‌ ها نیز کمتر و مقرون به صرفه‌ تر می‌ شود. چنانچه برای نمای ساختمان مدلی را انتخاب نمایید که سرعت اجرا در آن پایین باشد ممکن است در حین انجام کار و صرف هزینه‌ ها با مشکلاتی مواجه شوید و از نظر اقتصادی چالش‌ هایی برای شما به وجود آید.

ضد حریق بودن

یکی از موارد مهمی که امروزه در انتخاب نما بسیار اهمیت دارد ضد حریق بودن آن می‌ باشد و استفاده از متریال ضد حریق برای ساختمان سازی از اهمیت بسیار ویژه‌ ای برخوردار است و حتی می‌ توانیم بگوییم مهم‌ ترین نکته در مورد انتخاب نما ضد حریق بودن است بنابراین در نمای ساختمان به خصوص ساختمان‌ های بلند که از نظر استراتژیکی ساختمان‌ های مهمی هستند بهتر است از نمای ضد حریق استفاده نمایید تا از پیدایش مشکلات جدی که در آینده ممکن است رخ دهد جلوگیری شود.

دوام و ماندگاری رنگ

انتخاب مصالح برای نمای ساختمان باید با توجه به دوام و ماندگاری رنگ انجام شود. رنگی که برای نمای ساختمان استفاده می‌ شود دارای اهمیت زیادی می‌ باشد و چنانچه برای نمای ساختمان خود مدلی استفاده کرده‌ اید که داخل آن از رنگ آمیزی نیز استفاده شده است باید توجه کنید تعمیر و نگهداری کردن از نمونه‌ های رنگ آمیزی شده سخت‌ تر می‌ باشد زیرا پس از مدتی زیبایی و کیفیت رنگ ها به علت وجود موارد خارجی تحت تأثیر قرار گرفته و ساختمان پس از مدتی به شکل فرسوده به نظر می‌ آید و نمی‌ تواند زیبایی اولیه خود را داشته باشد. تنها در صورتی می‌ توانید از انتخاب نمای رنگی مطمئن باشید که بهترین و بالاترین کیفیت را انتخاب کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با انواع نفربر پله | راهنمای خرید نفربر پله

مقاوم در برابر زلزله

به علت آنکه کشور ما منطقه زلزله خیزی است به همین خاطر باید برای انتخاب نمای ساختمان، مواد و متریالی به کار ببرید که در برابر زلزله مقاومت داشته باشد. این روزها برای مقاوم کردن ساختمان هزینه‌ های زیادی در نظر گرفته می‌ شود اما کمتر کسی است که به نمای ساختمان نیز توجه کند. گاهی ممکن است با مواردی برخورد کنید که ساختمان‌ ها دارای اسکلت سالم می‌ باشند ولی نمای خود را به صورت کامل از دست داده‌ اند به همین خاطر لازم است هزینه‌ های گزافی جهت تعمیر و بازسازی کردن نما انجام دهند. بنابراین بهتر است در انتخاب نمای ساختمان خود حتماً به این مورد که ضد زلزله باشد توجه کنید زیرا اگر نمای ساختمان بر اثر زلزله سقوط کند علاوه بر آنکه هزینه‌ های آتی برای شما به همراه خواهد داشت برای عابرانی که از آن محل می‌ گذرند نیز خسارت جانی به دنبال دارد.

عایق حرارت بودن

نمای ساختمان‌ هایی که اخیراً در سازه‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند عایق حرارت هستند و با این روش و انتخاب این مصالح در نمای ساختمان می‌ توان برای کاهش مصرف انرژی نیز قدم‌ های بزرگی برداشت. چنانچه از مصالحی که عایق حرارت می‌ باشند برای نمای ساختمان استفاده نمایید باعث می‌ شود که در مصرف انرژی صرفه‌ جویی شده و سوخت کمتری مصرف شود.

سبک بودن نمای ساختمان

هر چقدر نمای ساختمان وزن بیشتری داشته باشد در برابر زلزله مقاومت کمتری خواهد داشت و ساخت آن نیز موجب افزایش هزینه‌ های عمرانی خواهد شد بنابراین بهتر است در انتخاب نمای ساختمان از متریال خشک و سبک‌ تر استفاده کنید. بنابراین با توجه به همه مواردی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم بهترین نما برای ساختمان نمایی می‌ باشد که تمامی موارد بالا در آن رعایت شود و در آخر هوشمندی و ایمنی می‌ تواند زیبایی ساختمان شما را تأمین نماید.

ارزان‌ ترین نمای ساختمان

چنانچه به دنبال نمای ارزانی برای ساختمان خود هستید باید توجه کنید مصالحی که در آن به کار می‌ رود در قیمت آن بسیار تعیین کننده می‌ باشد.انتخاب نمای ساختمان | عوامل مؤثر در انتخاب نما مصالح نما با در نظر گرفتن قیمت از ارزان‌ ترین به گران‌ ترین در ادامه بیان شده است.

 • سیمان سفید
 • سیمان شسته
 • سنگ
 • آجر
 • کامپوزیت
 • چوب پلاست
 • تراکوتا
 • سنگ مرمر کلاسیک
 • سرامیک
 • چوب
 • سنگ گرانیت

سخن پایانی

این روزها از مهم‌ ترین چالش‌ هایی که مهندسان و سازندگان مسکن با آن درگیر می‌ باشند انتخاب نمای ساختمان است. در انتخاب نما برای یک ساختمان مواردی از قبیل نوع معماری ساختمان، ماندگاری و دوام نما، جدید و به روز بودن، سرعت نصب بالا، ضد حریق بودن، دوام و ماندگاری رنگ، مقاومت در برابر زلزله، عایق حرارت بودن و سبک بودن نما باید مورد توجه قرار گیرد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

انتخاب نمای ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انتخاب نمای ساختمان، عوامل مؤثر در انتخاب نما

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا