خدمات ساختمان

نحوه عوض کردن درب کابینت آشپزخانه با روش اصولی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از قسمت‌هایی که در خانه نقش مهمی دارد، کابینت آشپزخانه است. شما بدون ایجاد فضای زیبا و مناسب در آشپزخانه نمی‌توانید با آرامش در آنجا فعالیت روزمره تان را انجام دهید. هرقدر که کابینت آشپزخانه به روز و جدید باشد، باز هم به مرور زمان به ترمیم و یا تعویض نیاز دارد و به همین دلیل گاهی لازم می‌شود شما بخشی از آن و یا گاهی هم تمام کابینت را عوض کنید.

در گذشته کابینت MDF بسیار پرطرفدار و جذاب بود و حتی امروزه هم در بعضی از آشپزخانه‌ها، این کابینت‌ها زیاد دیده می‌شوند زیرا از جهت اقتصادی مقرون به صرفه هستند. البته امروزه کابینت‌هایی از جنس کلاسیک، های گلاس، ممبران و… وارد بازار شده که توجه افراد را به خود جلب کرده است. در این مقاله از آی بک امداد می‌خواهیم شما را با نحوه عوض کردن درب کابینت آشپزخانه آشنا کرده و راه حل‌های مناسبی را برایتان ارائه دهیم تا بتوانید درب‌های جدید و نو را جایگزین درب‌های فرسوده و آسیب دیده قدیمی کنید.

چرا باید درب کابینت را عوض کنیم؟

هرچند که ممکن است کابینت آشپزخانه تأثیر زیادی در آشپزخانه شما نداشته باشد، ولی مسلماً جزو عناصر زیبایی برای ظاهر آشپزخانه محسوب می‌شود. به همین دلیل انتخاب درب مناسب برای کابینت می‌تواند فاکتور مهمی برای ست کردن لوازم آشپزخانه با کل کابینت محسوب شود.

معمولاً کابینت‌هایی که MDF هستند به دلیل نوع روکش، ممکن است به دلایل پیش‌بینی نشده دچار آسیب شده و یا حتی گاهی روکش آن کنده شود و یا دچار خط و خش شوند و یا اینکه ضربه بخورند و این باعث می‌شود آشپزخانه شما ظاهر نازیبا و ناخوشایندی پیدا کند.

کابینت MDF درجه‌بندی داشته و هر قدر که مواد به کار رفته در آن ضعیف باشد، احتمال اینکه کابینت خراب شود بیشتر است. کابینت‌های فلزی هم بعد از گذشت زمان پوسیده می شوند و یا حتی شاید باعث دلزدگی شما شده و تصمیم بگیرید که آشپزخانه را نوسازی کنید. در این صورت اگر شما درب کابینت را عوض کنید بسیار برایتان به صرفه‌تر است تا اینکه کل کابینت‌ها را تعویض کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از سیلر و پرایمر رنگ در نقاشی ساختمان

تعویض درب کابینت روشی مقرون به صرفه و اقتصادی

برای تقویت روحیه و افزایش انرژی اعضای خانواده، تغییر دادن دکوراسیون بهترین راهکار است ولی گاهی تعویض دکوراسیون در آشپزخانه می‌تواند هزینه زیادی در بر داشته باشد. در صورتی که شما می‌توانید با تعویض درب کابینت‌ها نتیجه مطلوبی به دست آورید.

اگر یونیت کابینت سالم است، می توانید درب کابینت را تعویض کرده و ظاهر آشپزخانه‌تان را کلاً دگرگون کنید. معمولاً درب کابینت اولین قسمتی از کابینت است که دچار خرابی و فرسودگی می‌شود. بیشتر کابینت‌ها دارای یونیت سالمی هستند، مخصوصاً  اگر جنس آنها پی‌وی‌سی باشد. در این آشپزخانه‌ها شما می‌توانید با عوض کردن درب کابینت، باعث ایجاد تغییراتی چشمگیر در آشپزخانه شوید.

درب کابینت آشپزخانه

عوض کردن درب کابینت‌های MDF با ممبران

اگر تصمیم گرفتید که درب کابینت خود را با جنس ممبران عوض کنید، بهتر است ابتدا اطلاعاتی در مورد این جنس داشته باشید. ممبران دارای زیبایی بسیار زیاد و غیر قابل انکار است و این باعث شده محبوبیت زیادی بین مشتریان پیدا کند. ممبران ورقی است که در مقابل آب و رطوبت مقاومت زیادی دارد و شما می‌توانید به راحتی آن را به وسیله یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

نکات مهمی که در هنگام تعویض درب کابینت باید به آن توجه شود.

اگر می‌خواهید درب کابینت را عوض کنید باید به نکات مهمی توجه کنید:

۱- اسکلت یا یونیت کابینت ها

برای تعویض درب کابینت باید حتماً یونیت یا اسکلت آن را کاملاً بررسی کنید و از سالم بودن اسکلت مطمئن شوید زیرا اگر درب کابینت جدید را در روی اسکلت یک کابینت پوسیده قرار دهید، مسلماً کار مقرون به صرفه و عاقلانه‌ای انجام نداده‌اید. پس باید ابتدا اسکلت کابینت را خوب چک کنید. اگر متوجه شدید که قسمتی از کابینت پوسیده و یا خراب شده است، بهتر است آن قسمت را ترمیم و یا تعویض کنید تا کارتان در نهایت ایده‌آل و تمیز انجام شود. بعد از اینکه این کار را انجام دادید بهتر است از کابینت ساز بخواهید که برای اندازه گرفتن درب مورد نظرتان، به شما کمک کند.

۲- توجه سبک آشپزخانه

در هنگام عوض کردن درب کابینت، باید به سبک آشپزخانه خود توجه خاصی داشته باشید. کابینت‌هایی مانند کابینت MDF دارای سبک مدرن بوده ولی ممبران در سبک نئوکلاسیک یا کلاسیک می‌باشد. اگر می‌خواهید از کابینت ممبران استفاده کنید، باید بدانید که سبک آشپزخانه‌تان هم تغییر خواهد کرد. بعد از عوض کردن درب کابینت باید به فکر عوض کردن لوسترها و یا سینک ظرفشویی و همچنین دکوری‌های خانه باشید.

حتما بخوانید:   اجرای تخصصی نمای بایرامیکس | مزایا و معایب آن

۳- انتخاب رنگ مناسب

اگر می‌خواهید آشپزخانه‌تان به طور کلی تغییر کند، بهتر است هنگامی که درب کابینت را عوض می‌کنید، رنگ آن را هم تغییر بدهید. در صورتی که آشپزخانه آشپزخانه شما کوچک بوده و یا می‌خواهید کابینت‌ ها را تا حد سقف بالا ببرید، باید از رنگ روشن برای درب کابینت جدید استفاده کنید. استفاده کردن از رنگ‌های روشن باعث خواهد شد که آشپزخانه شما بزرگتر و دلبازتر جلوه کند. رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای روشن، شیری یا سفید و خاکستری جزو رنگ‌های جذاب کابینت می‌باشند که امروزه طرفداران زیادی دارد. البته کابینت‌های رنگی هم جلوه زیبا و بی‌نظیری به آشپزخانه می‌بخشد که انکار ناپذیر است.

۴- اجزای دیگر آشپزخانه را بررسی کنید.

قبل از اینکه درب کابینت را عوض کنید باید شیرآلات و سینک ظرفشویی را هم بررسی کنید. اگر آنها خراب و پوسیده شده‌اند بهتر است سبکی برای این وسایل انتخاب کنید که با درب کابینت جدید همخوانی داشته باشد و البته باید بودجه لازم را هم برای عوض کردن این وسایل آماده کنید.

مراحل عوض کردن درب کابینت آشپزخانه

برای عوض کردن درب کابینت آشپزخانه شما به وسایل زیر نیاز دارید:

  • دریل و مته مناسب
  • پیچ گوشتی
  • لولا
  • پیچ

اگر نتوانستید درب کابینت آشپزخانه را تعمیر کنید، نیاز است که آن را عوض کنید. برای نصب کردن درب کابینت باید به روش زیر عمل کنید:

نصب لولاها

برای اینکه درب را باز کنید باید در مرحله اول لولاهای درب کابینت را باز کنید بعد از آن می‌بینید که در روی شیار کنار کابینت سوراخ‌های قرار دارد که باید درب جدید را در روی همان سوراخ‌ها تنظیم کنید. ولی اگر اولین بار است که می خواهید درب را در روی بدنه کابینت نصب می‌کنید و سوراخی هم آنجا وجود ندارد، باید ابتدا مکان سوراخ را علامت گذاری کنید و به وسیله مته آن را سوراخ کنید.

اگر هم از لولای یک تکه استفاده می‌کنید، باید قبل از متصل کردن لولا به کابینت، لولاها را به درب متصل کنید. البته بعضی لولاها دو تکه بوده که شما باید یکی از آنها را به درب وصل کرده و لولای دیگر را هم به کابینت وصل کنید و سپس آنها را در هم جایی بدهید.

حالا به وسیله پیچ گوشتی باید لولا را در روی کابینت محکم کنید. در حالی که آن را به درب هم وصل می‌کنید بهتر است که از شخص دیگری بخواهید تا درب کابینت را به صورت مستقیم و باز نگه دارد. سپس درب را باز و بسته کنید و چند بار کار خود را تکرار کنید تا مطمئن شوید که درب تراز و صاف است. اگر متوجه شدید که درب به درستی تنظیم نشده، می‌توانید پیچ لولا را تنظیم کنید تا مشکل رفع شود.

حتما بخوانید:   کاربرد انواع شیشه طرح‌دار یا دکوراتیو در دکوراسیون

اگر حس کردید که درب درست در نقطه تنظیم قرار دارد، آنگاه می‌توانید پیچ‌ها را خوب محکم کنید. اگر درب کابینت شما دستگیره‌ای مجزا دارد باید در مرحله بعدی به وسیله پیچ گوشتی با دقت و صاف، دستگیره‌ها را نصب کنید و در جای خود آن را محکم کنید.

درب ها تراز کنید.

اگر کابینت شما دارای دو درب است، باید خوب درب ها را با هم تراز کنید تا هنگام باز و بسته کردن، درب ها در کنار هم به درستی جای بگیرند. برای این کار می‌توانید از چسب نقاشی استفاده کنید .

درب کابینت را سمباده زده و سپس رنگ کنید.

بعد از اینکه درب کابینت را نصب کردید، باید آن را رنگ کنید. برای این منظور ابتدا یک بار در روی آن سمباده بزنید. توصیه می کنیم از سمباده نرم در این مرحله استفاده کنید.

سپس آرام و با دقت رنگ کردن درب کابینت را شروع کنید. ابتدا لایه داخلی را رنگ کرده و سپس لایه بیرونی را رنگ کنید. بهتر است که درب کابینت را باز بگذارید تا رنگ آن کاملاً خشک شود. برای اینکه قسمت‌های دیگر کابینت رنگی نشود، باید قسمت‌های دیگر را به وسیله روزنامه یا لایه ای از کاغذ بپوشانید.

درب کابینت آشپزخانه

سخن پایانی

مسلماً عوض کردن درب کابینت و بازسازی آن می‌تواند بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه‌تر از عوض کردن کل کابینت‌ها باشد. گاهی شما می‌توانید با تعویض درب کابینت به طور کلی سبک آشپزخانه خود را تغییر داده و آشپزخانه خود را جدید و شیک کنید. مخصوصاً کابینت ام دی اف می‌تواند گزینه مناسبی برای عوض کردن کابینت‌های آشپزخانه محسوب شوند، پس باید در تعویض این کابینت‌ها توجه و دقت زیادی داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم برای این کار از کابینت ساز ماهر کمک بگیرید زیرا گاهی مشاوره نادرست باعث می‌شود مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافه در این زمینه شوید.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نحوه عوض کردن درب کابینت آشپزخانه با روش اصولی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا باید درب کابینت را عوض کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x