مجله لوازم خانگی

بیش از 10روش ساده برای تمیز و براق کردن ظروف و وسایل استیل

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

ظروف و وسایل استیل از جمله پر کاربرد ترین وسایل در آشپزخانه ها هستند که افزون بر دوام به دلیل براقیت و داشتن جلای خاص توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است.

آشکار است که این وسایل پس از چند بار استفاده کدر می شوند و درخشندگی خود را از دست می دهند و یا اینکه به آسانی گرد و غبار، لکه های چربی و آثار انگشت را به خود جذب می کنند. خوشبختانه در این موارد جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد، زیرا برای تمیز و براق کردن ظروف و وسایل استیل نیاز به صرف زمان و هزینه بالایی نیست و با روش هایی ساده می توان آن ها تمیز و درخشان کرد.

تمیز کردن ظروف و وسایل استیل

برای شستن ظرف ها و تمیز کردن وسایل استیل نیاز به تهیه محلول و مواد خاص نیست چرا که می توان با در دسترس داشتن وسایل و یا موادی در دسترس به سادگی استیل را بدون آن که اثر لک و یا کدورت بر روی آن باقی بماند تمیز کرد. این مواد عبارتند از؛ آب و مایع ظرفشویی ملایم، اسفنج نرم، دستمال میکروفایبر و یا دستمال مخصوص پاک نمودن موادی هم چون شیشه.

با استفاده از این مواد و به روشی ساده می توان نسبت به تمیز کردن ظروف و وسایل استیل اقدام کرد که در ادامه به آن پرداخته می شود:

نخست باید با استفاده از آب و مایع ظرفشویی محلولی ملایم (رقیق) را تهیه نمود و سپس اسفنج ظرف شور را در آن خیس کرد و به آرامی روی سطح مورد نظر کشید. پس از انجام این مرحله باید با بهره مندی از دستمال میکروفایبر باقی مانده های محلول را از روی استیل پاک کرد و در نهایت با استفاده از دستمال دیگر سطح ظروف و وسیله ها را خشک نمود.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از مایکروفر بوش BOSCH و راهکارهایی جهت مراقبت از آن

در اینجا ساده ترین روش برای شستن و تمیز کردن وسایل استیل مورد بررسی قرار گرفت در ادامه به روش های دیگری نیز که در تمیز و براق کردن وسایل استیل موثر هستند، اشاره می شود.

تمیز کردن ظروف و وسایل استیل

روش هایی برای براق کردن ظروف و وسایل استیل  

افزون بر محلول شوینده می توان از روش های موثر نام برده در زیر برای تمیز کردن وسایل و ظرف های استیل استفاده کرد.

 • تمیز کردن استیل با آرد

آرد یکی از ساده ترین و ملایم ترین مواد لایه بردار است که می توان برای درخشان نمودن و همچنین از بین بردن خط و خش های ریز روی وسایل استیل از آن استفاده کرد.

برای تمیز و براق کردن استیل ها با استفاده از آرد تنها کافی است که مقداری آرد روی سطح استیل پاشید به گونه ای که لایه ای نازک از آرد سطح آن را کامل بپوشاند. سپس کافی است که با یک تکه پارچه نرم به صورت دورانی و با فشار تمام سطح ظرف را به مدت چند دقیقه دستمال کشید تا درخشان شود.

در صورتی که ظرف دارای خطوط ریز و یا جرم باشد برای تمیز کردن در این روش بهتر است از یک مسواک بهره گرفت.

 • تمیز کردن ظروف و وسایل استیل با روغن زیتون

برای براق کردن وسیله ها و ظروف استیل با استفاده از روغن زیتون باید آن ها را تمیز کرد و همچنین اطمینان پیدا کرد که اثری از مواد شوینده بر روی آن باقی نمانده است.

برای براق کردن وسایل استیل با استفاده از روغن زیتون کافی است که تنها چند قطره روغن را روی تکه پارچه ای تمیز ریخت و سپس آن را بر روی تمام سطوح استیلی با اندکی فشار مالش داد تا جایی که تمام سطح را بپوشاند و به خط و خش های آن نفوذ کند. در نهایت پس از اطمینان از براق و درخشان شدن استیل باید آن را با استفاده از مواد شوینده ملایم شستشو داد و خشک نمود.

در اینجا ذکر این نکته الزامی است که عدم شستشوی ظرف و یا وسیله در مرحله پایانی و باقی ماندن روغن زیتون بر روی آن منجر به کدر شدن استیل در طی زمان می شود.

تمیز کردن ظروف و وسایل استیل

 • تمیز کردن ظروف و وسایل استیل با سرکه

سرکه سفید به دلیل دارا بودن اسید استیک یکی از بهترین مواد برای تمیز کردن وسایل استیل است. برای تمیز کردن استیل با سرکه سفید تنها کافی است که مقدار کمی سرکه را روی سطح استیل اسپری و سپس آن را با یک دستمال پاکیزه، تمیز نمود.

 • تمیز کردن وسایل استیل با جوش شیرین

برای تمیز کردن لکه ها و همچنین آثار سوختگی، تیرگی در اثر سوختگی و سیاه شدگی از سطح ظروف و وسایل استیل می توان از جوش شیرین استفاده کرد. برای این کار کافی است که مقداری جوش شیرین را روی سطح مورد نظر پاشید و سپس آن را با یک اسفنج نرم پاک کرد.

 • تمیز کردن وسایل استیل با سرکه و جوش شیرین

یکی دیگر از روش های موثر برای تمیز کردن ظرف ها و وسایل استیل استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین می باشد. برای این کار می توان مقداری جوش شیرین را روی سطح استیل خشک پاشید و با یک پارچه مرطوب آن را پخش نمود. سپس باید مقداری سرکه سفید را روی آن ریخت و اجازه داد تا ده دقیقه بماند و در نهایت بایستی سطح استیل را به خوبی شست و خشک نمود.

حتما بخوانید:   هواپز چیست | نحوه کار با هواپز به چه صورت است؟

در اینجا باید اشاره کرد که این روش یکی از موثرترین و رایج ترین روش ها برای تمیز کردن سینک های استیلی ظرفشویی است.

 • تمیز کردن استیل با آبلیمو

آب لیمو نیز همانند سرکه ترکیبی اسیدی است، بنابراین می توان برای تمیز و براق کردن ظروف و وسایل استیل از آن بهره گرفت. برای این کار می توان مقداری لیمو را بر سطح استیل اسپری کرد و با یک پارچه نرم روی آن کشید تا ظرف تمیز شود و یا اینکه یک لیمو را از وسط برش داد و آن را روی سطح ظرف یا وسیله کشید و در نهایت آن را شست و با یک دستمال نرم خشک نمود.

 • تمیز کردن ظروف استیل با استفاده از لیمو و نمک

نمک و لیمو از جمله دیگر ترکیبات ساده و بسیار موثر در تمیز کردن ظروف و وسایل استیل می باشد. برای تمیز و براق کردن استیل ها با استفاده از این دو ماده تنها کافی است که مقداری آبلیمو روی سطح مورد نظر اسپری کرد و روی آن نمک پاشید و سپس با یک اسفنج نرم شروع به تمیزی آن کرد و در پایان آن را شست و خشک نمود.

 • استفاده از خمیر دندان برای تمیز کردن ظروف و وسایل استیل

خمیر دندان ترکیبی آنزیم دار است و به همین دلیل می توان برای تمیز کردن انواع ظروف و وسیله های استیل از آن استفاده نمود. برای این کار کافی است که مقداری خمیر دندان حاوی سیلیس را روی سطح استیل با استفاده از یک پارچه نرم به خوبی پخش کرد و در پایان آن را شست و خشک نمود.

تمیز کردن ظروف و وسایل استیل

 • تمیز و براق کردن ظرف ها و وسایل استیل با سس گوجه فرنگی

برای تمیز کردن قابلمه، کتری، بدنه سماور، سینی و دیگر اجزای استیل موجود در خانه می توان از سس گوجه فرنگی استفاده کرد چرا که اسیدیته این سس موجب براق کردن استیل می شود.

حتما بخوانید:   تابه گریل چیست و چه کاربردی دارد؟ | مزایای استفاده از تابه گریل

برای براق نمودن ظروف استیلی با استفاده از سس گوجه فرنگی می توان مقداری سس به شکل یکنواخت روی سطح استیل ریخت و پس از گذشت چند دقیقه آن را شست.

افزون بر این روش برای ظروف استیل کوچک نیز می توان مقداری سس گوجه فرنگی را داخل آب ریخت و روی اجاق گاز گذاشت تا شروع به جوشیدن کند و سپس ظرف های استیل را داخل آن گذاشت و اجازه داد تا به مدت 10 دقیقه بجوشد و سپس آن را آبکشی و در نهایت خشک کرد.

 • براق نمودن ظرف و وسیله استیل با روغن لیمو

پس از شستن و پاک کردن اثر چربی و مواد غذایی روی ظروف استیل پس از اینکه با آب و شوینده ملایم شسته شدند می توان از روغن لیمو برای براق کردن آن ها استفاده کرد به شرطی که کاملا خشک شده باشند.

برای اینکار کافی است که مقدار اندکی روغن لیمو روی سطح مورد نظر پخش گردد و سپس با یک دستمال میکروفایبر سطح آن تمیز شود با این کار آثار روغن از روی ظرف و وسیله استیل پاک و سطح آن براق و درخشان می شود.

 • تمیز کردن ظرف استیل با استفاده از شیشه شوی

برای براق و تمیز کردن ظروف و وسایل استیل می توان از شیشه شوی نیز استفاده کرد. برای کاربرد این روش می توان مقداری محلول شیشه شوی را روی سطح استیل اسپری کرد و سپس آن را با یک دستمال میکروفایبر تمیز کرد.

 • تمیز کردن ظروف و وسایل استیل با روزنامه

استفاده از روزنامه های مچاله شده یکی از ارزان ترین روش ها برای تمیز و براق کردن ظروف و وسایل استیل است. برای این کار کافی است که روزنامه مچاله شده را محکم روی سطح استیل کشید تا پاک گردد.

تمیزی ظروف و سایل استیل

 

در متن بالا به برخی از روش های ساده برای تمیز و براق کردن استیل اشاره شد که با کمک آن ها می توان نسبت به حفظ و نگهداری ظروف و وسایل استیل اقدام نمود. با این وجود در پایان پیشنهاد می شود که ضمن استفاده از این روش ها، به شکلی درست از این وسایل استفاده و از آن ها در مکانی مناسب نگهداری کرد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

بیش از 10روش ساده برای تمیز و براق کردن ظروف و وسایل استیل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بیش از 10روش ساده برای تمیز و براق کردن ظروف و وسایل استیل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x