تعمیراتتعمیرات یخچال

حل مشکل گرفتگی در ناودان یا فاضلاب یخچال

آموزش کامل قدم به قدم حل مشکل گرفتگی در نادوان یخچال فریزر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یخچال از سالیان دور تا کنون با انسان همراه بوده است. از یخچال های طبیعی، زیرزمینی دست ساز گرفته تا یخچال های گازی، نفتی و سایر یخچال های امروزی که به‌ واسطه برق کار می کنند. یخچال وسیله ای بوده که از طریق یک قطعه تولید کننده سرما در کنار عایق حرارتی و فرایندی برای خراج نمودن گرمای درون محیط دستگاه به بیرون ساخته شده است. این دستگاه برای حفظ ماندگاری مواد غذایی، داروها و و همچنین سرد نمودن آن ها کاربرد غیر قابل انکاری دارد، در این مقاله از ایبک امداد نیز با ما باشید تا با ناودان یخچال که بخش مهمی از این سیستم کارآمد یعنی یخچال است آشنا شوید. 

انسان همواره در تلاش بوده تا راهکاری را برای حفظ مواد غذایی برای طولانی مدت کشف نماید. در این راستا در گذشته اقدام به استفاده از سرمای آب غارها ، چشمه ها و می نموده است. در سال ۱۹۱۵ بشر توانست نسخه یخچالی که برای استفاده در خانه مفید بوده را طراحی کند. لکن این یخچال ها در سال ۱۹۹۴ به دلیل اینکه از طریق گاز موجود درونشان(R-12) موجب آسیب به لایه ازون می شدند از چرخه استفاده خارج شده و دستگاه هایی که گاز (R-134a) جایگزین گاز قبلی شده بود در چرخه تولید و عرضه قرار گرفته و روز به روز دچار تغییرات متعدد شده و به‌ واسطه تکنولوژی طراحی و امکانات جدیدی به آن ها اضافه شده تا جایی که ما در عصر حاضر شاهد یخچال های بسیار پیشرفته و با قابلیت های گوناگون می باشیم.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]اگر صفحه نمایشگر یخچال فریزر شما خراب شد و یا با مشکل روبرو شد حتما قبل از انجام هر کاری مقاله زیر را مطالعه کنید.

[button color=”primary” size=”small” link=”https://eibak.com/what-is-the-reason-for-the-screen-not-working-in-smart-refrigerators/” icon=”” target=”false” nofollow=”false”]رفتن به مقاله حل مشکل نمایشگر یخچال [/button][/box]

انواع یخچال ها ، خانگی و تجاری

یخچال های تجاری: یخچال های تجاری در قسمت جلویی دارای شیشه بوده و اغلب برای نگهداری و خنک نمودن نوشیدنی و سایر مواد غذایی در فروشگاه ها، رستوران ها، سوپرمارکت ها و مورد استفاده قرار می گیرند. این یخچال ها با طراحی ویژه خود می توانند مقدار زیادی اقلام و اجناس فاسد شدنی را در خود نگهداری نمایند. همچنین فرایند انتخاب و خرید توسط مشتری را به شکل چشمگیری تسهیل نموده اند.

یخچال های خانگی: در دنیای کنونی تصور خانه ای بدون یخچال تقریباً غیرممکن است. بشر به دلیل نیاز خود در حوزه نگهداری مواد غذایی در دراز مدت با شرط حفظ کیفیت، وقت و دانش و هزینه زیادی را صرف ارتقاء این دستگاه نموده است. امروزه یخچال ها با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا از قابلیت های متعدد(یخ ساز، آب سرد کن و …) برخوردار بوده و توانسته با طراحی های بسیار متنوع و کاربردی جایی را برای خود در تمامی خانه ها ایجاد نماید.

هر یخچال از اجزای بسیار متنوعی تشکیل شده که هریک وظیفه ای را برای تولید سرما در این دستگاه بر عهده دارند. از اجزای یخچال می توان موتور یا کمپرسور، اپراتور، فن، ترموستات، گاز، ناودان، المنت و را نام برد.

یکی از قطعاتی که در یخچال های امروزی کاربردی انکار نشدنی داشته ناودان یا فاضلاب یخچال است. شاید تا به حال برای شما این سؤال پیش آمده باشد که، چگونه در یخچال های امروزی یخ و برفک تولید نمی شود؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که یخچال های جدید و امروزی به‌ واسطه فناوری ای که در حوزه برفک و یخ زدایی داشته لاجرم در مقادیر اندکی آب تولید می کنند. این آب به‌ واسطه لوله های ناودان یا فاضلاب از محیط داخلی یخچال خارج شده و سپس در محل مشخص شده در زیر یخچال که قابل دسترسی نیز بوده جمع گردیده و نهایتاً تبخیر می شود. اگر این قطعه دچار مشکل شود طبیعتاً کارکرد عادی این دستگاه دچار مشکل شده و ما شاهد یخ و برفک در یخچال خواهیم بود. از مهم ترین نشانه های اختلال در قسمت ناودان و فاضلاب که اکثر ما با آن مواجه شده ایم، سرریز شدن آب در داخل یخچال یا قسمت فریزر، چکه نمودن آب، جمع شدن آب در جای میوه، مرطوب و خیسی در دیواره های یخچال و ایجاد یخ زدگی در فریزر می باشد. گفتنی است که در صورت بروز این مشکل در برخی مدل ها مانند ساید بای ساید آب در بخش فریزر و قسمت پایینی یخچال جمع شده و سپس تبدیل به یخ شده و یا روی زمین می ریزد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات ساید بای ساید ال جی در تهران

علت بروز و ظهور مشکل در ناودان یخچال چیست؟

باید گفت که چند دلیل برای این اتفاق وجود داشته و در اغلب موارد گرفتگی ناودان به دلیل آن ها ایجاد می گردد. این عوامل عبارت اند از:

 1. گرفتگی لوله ی ناودان واقع شده در داخل یخچال از طریق ریختن غذا و یا سایر مواد موجود در یخچال. این موضوع سبب مسدود شدن فاضلاب و جمع شدن آب در جای میوه ای یخچال می شود.
 2. سرمای زیاد و یخ زدن لوله ی ناودان و مسیر خروجی آب.
 3. خرابی و وجود مشکل در برخی قطعات که مهم ترین آن ها المنت و حس‌گر دیفراست می باشد.
 4. احتمال وجود خرابی در قطعه ترموفیوز که بایستی توسط تعمیرکاران متخصص مورد بررسی و تعمیر قرار گیرد.

ناودان یخچال

از مهم ترین عواملی که باعث جلوگیری از بروز مشکل و خرابی در قسمت ناودان یخچال شده عبارت بوده از بررسی نوبه ای و تمییز نمودن ناودان یخچال در زمان های گوناگون که می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

باید بدانیم که برای حل مشکل گرفتگی ناودان یخچال ابتدا باید علت گرفتگی را به‌ درستی تشخیص داده و از باز بودن مسیر لوله های این قطعه آگاهی داشته باشیم. در اغلب مدل های یخچال از جمله دوقلو و ساید بای ساید دسترسی به این لوله ها آسان بوده(در قسمت عقب و پایین جانمایی شده اند) لکن در برخی مدل ها باید برای دسترسی به لوله های مذکور پوشش پشت یخچال جدا شود. اگر شما با مشکل گرفتگی ناودان یخچال مواجه شده و آشنایی به این موضوع نداشته و علت این مشکل را نمی دانستید و یا حتی نمی توانستید لوله های ناودان یخچال خود را کشف کنید پیشنهاد ما این است که به هیچ عنوان خودتان وارد عمل نشوید و در اسرع وقت با تعمیرکاران متخصص و ماهر نمایندگی های مجاز تماس حاصل نموده و از آن ها کمک بخواهید.

راهکار حل و برطرف نمودن مشکل گرفتگی ناودان یا فاضلاب یخچال: برای حل این مشکل و حل خرابی ایجاد شده در قسمت مذکور بایستی مراحل زیر انجام شود:

 1. در اولین گام برق ورودی یخچال را قطع نموده و دستگاه را به صورت کامل خاموش کنید.
 2. تمامی فضاهای درونی یخچال را (اعم از کشو ها و …) به صورت کامل تخلیه نمایید.
 3. مواد غذایی را پاک و خارج کنید.
 4. مقدار آب داغ یا جوش که مقداری نمک درون آن حل شده را در ناودان ریخته و منتظر بمانید که یخ های ایجاد شده در درون لوله ها ذوب گردد.
 5. در ادامه تمامی یخ ها و برفک ها و سایر قطعات و اجزای یخ زده را به صورت کامل تمیز و یخ زدایی نموده و همچنین مواد غذایی را تمیز و پاک کرده و سپس کشوهای دستگاه را در جای خودشان قرار دهید.
 6. بعد از انجام مراحل فوق ابتدا وضعیت یخچال را به صورت کلی بررسی نموده و سپس اقدام به وصل نمودن جریان برق ورود او نمایید.
 7. اگر مشکل حل نشد مجدد برق ورودی یخچال را قطع نموده و مراحل فوق از جمله خارج نمودن کشوها و مواد غذایی را انجام دهید.
 8. در این مرحله یک میله نازک (بسیار نازک مانند مفتول یا میله بافتنی) را پیدا و تهیه نموده و آن را با دقت و آرامی وارد سوراخ لوله کنید.
 9. در هنگام انجام این کار میله را به آرامی بالا و پایین نموده و سپس مقداری آب جوش که نمک در آن حل شده را در لوله مذکور بریزید. در نهایت مطمئن شوید که راه آب باز شده و سپس اقدام به روشن نمودن یخچال نمایید. اگر مشکلتان حل نشد مجدد مراحل فوق را تکرار نمایید.
 10. در صورتی که پس از انجام مراحل فوق و اطمینان از آب شدن یخ های تشکیل شده در لوله ناودان مشکل نشت آب یخچال حل نشد، به احتمال بسیار قوی اختلال مربوط به قطعاتی دیگر مانند المنت، ترموفیوز و یا حس‌گرهای دیفراست می ­باشد. در این صورت بایستی در اسرع وقت با تعمیرکاری ماهر تماس گرفته تا آن ها اقدام به بررسی و تعمیر آن نمایند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل دیر روشن شدن شعله اجاق گاز چیست؟

ناودان یا فاضلاب یخچال

همانطور که گفته شد امروزه یخچال جایگاه بسیار ویژه ای در زندگی انسان ها را بازی می کند. در حال حاضر قریب به تمام مردم کره زمین در خانه خود از نعمت یخچال بهره مند بوده و کمتر کسی است که نسبت به فواید این دستگاه آگاهی نداشته باشد. یخچال ها بدلیل اینکه یکی از مهم ترین نیازهای بشریت یعنی نیاز به نگهداری مواد غذایی را مرتفع می کنند باید لاجرم به صورت شبانه روزی روشن بوده و کار کنند. این اتفاق به خودی خود موجب می گردد که احتمال خرابی و اختلال در این وسیله به شکل قابل توجهی افزایش یافته و همواره این دستگاه در معرض آسیب قرار داشته باشد. یکی از خرابی و اختلالات ساده اما پر دردسر در یخچال ها بدون شک گرفتگی در ناودان یا فاضلاب است. به یاد داشته باشید که تنها علت جمع شدن آب در قسمت پایینی یخچال گرفتگی در لوله های ناودان می باشد. از مواردی که موجب جلوگیری از این خرابی می گردد عبارت است از: نظافت دستگاه، بسته بندی صحیح مواد غذایی (قرار دادن در ظروف دارای درپوش) و … . اگر شما با این مشکل مواجه شدید بهتر است که در ابتدا برق یخچال را قطع نموده سپس اقدام به یخ زدایی لوله های ناودان از طریق آب جوش و یا یک میله نازک نمایید. در صورتی که مشکل حل نشد بایستی برای تعمیر یخچال خود در اسرع وقت با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید. در پایان باشد گفت که می توان از وقوع این مشکل با انجام اقداماتی همچون تمیز نمودن لوله ناودان به صورت ماهیانه با استفاده از آب جوش و میله نازک اشاره نمود. گفتنی است که اگر مشکل و خرابی ایجاد شده در قسمت ناودان حل نشود می تواند در طولانی مدت موجب بروز و ایجاد آسیب های جدی گردد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

ناودان یا فاضلاب یخچال

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

ناودان یا فاضلاب یخچال در یخچال فریزر چیست و آموزش رفع گرفتگی آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا