تعمیرات کولر گازیتعمیرات

چرا آب اسپیلت به داخل برگشت می‌خورد؟

بررسی دلایل برگشت آب به داخل اسپیلت و راه حل آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برگشت خوردن آب اسپیلت به داخل شاید نشان دهنده یک ایراد جدی باشد. هنگامی که متوجه نشت آب از اسپیلت خود شدید سریعاً لازم است اسپیلت را خاموش کرده و ایراد را رفع کنید. چنانچه به استفاده از کولر گازی در این حالت ادامه دهید امکان دارد به خاطر تجمع آب، کولرتان دچار خرابی شود. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا دلایل رایج برگشت خوردن آب کولر گازی به داخل را و شیوه برطرف کردن فوری آن را  بررسی کنیم .

دلیل اینکه کولر گازی رطوبت محیط را جمع می کند چیست؟

سامانه تهویه مطبوع شما نه تنها دما را حفظ خواهد کرد بلکه بر میزان رطوبت منزل شما نیز تاثیر می گذارد، کولر گازی داخلی متشکل از کویل‌های اواپراتور می باشد. هوای گرم خانه به درون دستگاه کشیده شده و بر روی کویل‌های اواپراتور سرد دمیده می‌شود. این فرآیند سبب متراکم شدن هوا شده و در نتیجه رطوبت کمتری در آن ایجاد خواهد شد. رطوبت حاصل به داخل ظرف تخلیه می چکد که منتهی به خطوط تخلیه میعانات می‌شود. این خط به بیرون از منزل شما رفته و آب را تخلیه خواهد کرد.

آیا امکان استفاده از کولر گازی در هنگام نشت آب وجود دارد؟

اسپیلت شما حتی هنگامی که نشتی آب دارد به فعالیت خود ادامه خواهد داد. با این حال امکان دارد متوجه کم شدن توانایی آن در خنک کردن خانه شوید. از آنجایی که به دلیل نشتی آن آگاه نیستید؛ ایده خوبی است که به محض اینکه متوجه نشت آب از کولر گازی شدید کولر را خاموش کنید. در بعضی موارد آسیب به بخش های داخلی شدید است و چنانچه کولر شما به کار خود ادامه دهد ممکن است  به خرابی کمپرسور منجر شود. برگشت خوردن آب اسپیلت به داخل تهدیدی برای دیوارها، سقف، مبلمان و بقیه وسایل خانه شما است. رطوبت بیش از اندازه ممکن است سبب رشد کپک شود.

چه عاملی سبب برگشت خوردن آب اسپیلت به داخل می‌شود؟

از انسداد خطوط تخلیه گرفته تا کثیفی فیلترهای کولر گازی، دلایل بسیاری ممکن است وجود داشته باشد که اسپیلت شما نتواند رطوبت را از طریق مسیر مناسب حذف کند. بیایید در ادامه به ایرادات متداول کولر گازی که ممکن است سبب برگشت خوردن آب اسپیلت به داخل  شود نگاهی بیندازیم.

انسداد خط تخلیه میعانات

این اتفاق یکی از دلایل متداول نشتی آب اسپیلت می باشد، رطوبت جمع شده توسط دستگاه در طول پروسه رطوبت زدایی حاوی خاک و زباله است. با گذشت زمان چنانچه خط تخلیه میعانات تمیز نشود می تواند تجمع یافته و سبب گرفتگی شود. در نهایت آب در کولر گازی شما شروع به تجمع می کند و منجر می‌شود که از ظرف تخلیه داخل منزلتان بیرون بریزد. بعضی از سیستم های اسپیلت مدرن دارای یک کلید قطع کننده هستند که در صورت تشخیص انسداد خط میعانات، کولر را خاموش خواهد کرد. این راهکار گزینه ای مناسب برای محافظت از منزل شما در برابر آسیب است. با این حال چنانچه کولر گازی شما این آپشن را ندارد لازم است خودتان اقدام کنید.

آب اسپیلت

راه حل گرفتگی خط تخلیه کولر گازی

 • اسپیلت خود را خاموش کنید و ظرف تخلیه را پیدا کنید تا آب ساکن را چک کنید. ظرف تخلیه را خالی کرده و آن را به صورت کامل تمیز کنید تا از رشد کپک جلوگیری به عمل آورید.
 • خط تخلیه را پیدا کنید و میزان انسداد آن را چک نمایید. سپس یک برس سیمی بلند بردارید و خط لوله را کاملاً بشویید تا تمام ضایعات از بین برود. اگر به شدت گرفتگی داشته باشد ممکن است به پمپ یا جارو برقی مخصوص نیاز پیدا کنید.
 • به منظور مطمئن شدن از تمیزی آن، مقدار کمی آب بریزید و اطمینان حاصل کنید که به صورت پیوسته از انتهای دیگر خارج می‌شود.
 • به عنوان اقدامی پیشگیرانه، تمرکز بر نگهداری منظم اسپیلت لازم است در لیست اولویت های شما باشد. به عنوان قسمتی از فرآیند نگهداری هر شش ماه یکبار در خط تخلیه سفید کننده را بریزید تا خط تخلیه میعانات را تمیز کنید. این عمل همچنین به حذف میکروب ها و جلوگیری از کپک زدن کمک خواهد کرد. با این حال تعداد دفعات را افزایش ندهید زیرا ممکن است احتمال خوردگی افزایش پیدا کند.

زنگ زدگی لوله تخلیه یا آسیب دیدن آن

یک تشت تخلیه در زیر کویل‌های اواپراتور اسپیلت یا در کنترلر هوا قرار دارد تا در زمان چکه کردن، میعان را بگیرد. از اینجا آب به خط زهکشی و خارج از خانه می ریزد. حالا چنانچه ظرف تخلیه  زنگ زده یا آسیب دیده باشد آب به جای رفتن به خط تخلیه آغاز به نشت خواهد کرد. هنگامی که تهویه مطبوع حدود ۱۵ تا ۲۰ سال عمر کرده باشد، نشانه های فرسودگی را بروز می دهد و زنگ زدگی خط فاضلاب یکی از اتفاقات متداول است. ظرف تخلیه ممکن است به مرور زمان زنگ زده و خورده شود و علت نشت آب باشد. تشت تخلیه ترک خورده لازم است محکم و به دقت بسته شود. نخست ظرف آبکش را به خوبی تمیز کنید و در مرحله بعد با کمک چراغ قوه و ریختن آب، ترک‌ ها را پیدا کنید همچنین از یک درزگیر مقاوم و با کیفیت استفاده کنید تا ترک ‌ها را از بین ببرید و در نهایت با ریختن دوباره آب، سامانه را آزمایش نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل صدای بلند جاروبرقی چیست ؟

جدایی خط تخلیه

چنانچه خط تخلیه اسپیلت شما به درستی وصل نشده باشد قطع می‌شود و منجر به نشت آب از کولر گازی شما خواهد شد. خط تخلیه امکان دارد به علت نصب نادرست، بعد از تعمیر نامناسب قطع یا با گذشت زمان شل شود. اگر خط تخلیه جدا شود، آب می تواند روی زمین جمع شود یا از سقف چکه کند. منشا نشتی بسته به محل واحد اسپیلت شما ممکن است متفاوت باشد.

شکستن سوئیچ شناور یا پمپ میعانات

چنانچه کولر گازی مرکزی در مکانی مثل زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی قرار گرفته باشد خارج شدن آب از خط تخلیه همیشه راحت نیست. پمپ میعانات نقش مهمی در حذف آب از سامانه دارد. هنگامی که سطح آب در مخزن پمپ میعانات گازی بالا می رود کلید شناور پمپ روشن خواهد شد. سپس پمپ میعانات گازی را فعال می کند تا آب را به بیرون منزل شما تخلیه کند. چنانچه پمپ میعانات گازی ایراد پیدا کند یا سوئیچ شناور خراب شود آب را از پمپ نمی تواند خارج کند. پس آب جمع شده و از اسپیلت شما شروع به ریختن می کند. شما نمی توانید این ایراد را خودتان به تنهایی رفع کنید. به منظور تعمیر یا تعویض پمپ میعانات گازی، بسته به میزان آسیب لازم است با یک تکنسین تماس بگیرید.

به وجود آمدن تراکم

تراکم بخشی طبیعی از پروسه رطوبت زدایی اسپیلت شما است. با این حال تجمع بیش از اندازه میعان ممکن است  سبب نشت آب کولر گازی از مجاری هوا یا دریچه ها شود. آب می تواند روی عایق خانه شما نشت کند و سبب آسیب شود. علاوه بر این می تواند سبب رشد کپک در مجاری هوا شود و کیفیت هوای داخل منزل شما را بدتر کند. تجمع تراکم امکان دارد به دلایل زیر رخ دهد:

 • در صورتی که به درستی عایق بندی نشده باشند هوای گرم می تواند به سطح سرد مجاری هوا برسد و منجر به تراکم شوند. همین ایراد امکان دارد هنگامی رخ دهد که کانال شما از یک اتاق زیر شیروانی عبور کند که یا فاقد عایق است و یا عایق بندی ضعیفی دارد.
 • انسداد مجاری، فیلترهای هوای کثیف و گرفتگی پمپ تخلیه نیز ممکن است سبب نشت آب از مجاری هوا شود. هنگامی  که هوا به دلیل گرفتگی نمی تواند آزادانه در سراسر سامانه گردش کند درون مجاری سرد تر می‌شود و احتمال تعریق مجرای را افزایش خواهد داد.
 • رطوبت زیاد در تابستان امکان ایجاد تراکم را افزایش می دهد. نشتی سقف و عدم تهویه ممکن است سطح رطوبت را بیشتر کند. در حالت ایده آل لازم است رطوبت خانه شما بین ۳۰ تا ۵۰ درصد باشد.

راه حل به وجود آمدن تراکم

 • با عایق بندی کانال کولر گازی آغاز کنید. هنگامی که کانال با مواد عایق پوشانده شود هوای گرم نمی‌تواند به مجاری سرد برسد. چنانچه کانال از قبل عایق شده باشد هر گونه آسیب را چک کنید و در اسرع وقت آنها را تعمیر نمایید.
 • لازم است عایق در اطراف کانال ‌ها نصب شود تا مانع از نفوذ هوای بیرون به داخل شود. حتماً اتاق زیر شیروانی خود را عایق بندی کنید به ویژه اگر کانال از آن عبور می کند.
 • به منظور جلوگیری از افزایش خطر میعان، سقف را با کمک پیمانکار تعمیر کنید. مراقبت از کولر گازی همچنین سبب جلوگیری از ایرادات نشت آب می شود زیرا کثیفی و زباله را از سیستم شما پاک می کند.

انجماد کویل‌های اواپراتور

کویل‌های اواپراتور قسمتی از واحد داخلی اسپیلت شما هستند و به علت نشت مبرد یا انسداد جریان هوا، امکان دارد یخ بزنند. این ایراد می تواند سبب تجمع رطوبت شود و منجر به سرریز شدن ظرف تخلیه و نشت آب به بیرون شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل باد گرم زدن کولر گازی

راه حل مشکل کویل‌های منجمد در اسپیلت

 • چنانچه کولر گازی شما در حال یخ زدن است باید منشا ایراد را پیدا کرده و آن را رفع کنید.
 • چنانچه گرفتگی جریان هوا وجود دارد لازم است فیلترهای هوا، دریچه ‌های برگشت، مجاری و فین کویل‌ها و‌… را چک کنید. تمیز کردن آنها جریان هوا را بازیابی می کند و می تواند به برطرف شدن یخ زدگی و نشت آب واحد کولر گازی شما کمک نماید.
 • چنانچه تمیز کردن فیلترهای کولر گازی ایراد را حل نکرد امکان دارد مبرد کولر شما کم شده باشد. چنانچه مبرد کافی وجود نداشته باشد کویل‌های اواپراتور خیلی سرد می شوند و در نتیجه یخ تشکیل می شود. هنگامی که یخ ذوب می‌شود آب از کولر شما شروع به چکیدن می کند.

آب اسپیلت

پر از زباله بودن فیلتر های هوا

همانگونه که بیان شد فیلترهای هوای کثیف نیز می توانند سبب یخ زدن کویل‌های اواپراتور شوند که باعث نشت آب کولر گازی شما خواهد شد. فیلترها گردش صحیح هوا را تضمین می کنند. آنها آلاینده های هوا را به دام می اندازند و اجازه می دهند هوای تمیز وارد منزل شما شود. این ذرات همراه با گرد و غبار می توانند درون فیلترها جمع شوند و با گذشت زمان آنها را به صورت کامل مسدود کنند. انسداد فیلتر برای کیفیت هوای داخلی شما مضر می باشد و همچنین می تواند به منزل شما آسیب برساند. علاوه بر این باعث جریان ضعیف هوای اسپیلت خواهد شد. همچنین زمانی که فیلترهای هوا دچار گرفتگی می شوند هوای گرم به آسانی از آن عبور نمی کند و در این حالت مبرد گرما را جذب نمی کند و منجر می‌شود که کویل‌های اواپراتور بعد از مدتی یخ بزنند.

زمانی که یخ ها آغاز به ذوب شدن می کنند، امکان دارد متوجه مقدار زیادی آب در داخل منزل خود شوید. اول از همه لازم است آب چکه شده را به شکل صحیح جمع آوری کنید. اجازه ندهید به دیوارها و کف خانه شما آسیب برساند. پس از آن  تمیز کردن فیلترهای کولر خود را آغاز کنید. پیش از اینکه فیلترها را دوباره در دستگاه خود قرار دهید اجازه بدهید کاملا خشک شوند، سپس اقدام به استفاده کنید.

اما مواردی که همیشه باید به یاد داشته باشید این است که، فیلتر هوا را در فصل اوج مصرف که سامانه تهویه مطبوع شما برای مدت طولانی استفاده می‌شود تمیز کنید. لازم است هر دو هفته یکبار آنها را تمیز کنید و هر ۳ تا ۴ ماه یکبار عوض کنید. می توانید یادآوری را تنظیم کنید یا اگر یک مینی اسپیلت، پنجره یا کولر گازی قابل حمل دارید گزینه مناسب تر استفاده از کنترل کننده AC هوشمند است. به عنوان مثال، کنترلر هوشمند می تواند به شما کمک کند تا میزان تمیزی فیلتر هوای خود را کنترل کنید و از زمان تمیز کردن بعدی مطلع شوید.

آب اسپیلت

نصب اشتباه کولر گازی

چنانچه اخیراً یک واحد جدید نصب کرده‌اید و شروع به نشت آب کرده است امکان دارد تعجب کنید که چرا کولر جدید شما نشتی آب دارد. ممکن است این مشکل به دلیل نصب اشتباه به وجود آمده باشد، به عنوان مثال هنگامی که لوله های اسپیلت و تخلیه متناسب نباشند مانع جریان آب از ظرف تخلیه خواهد شد. در این قسمت کولر گازی شما آغاز به نشت آب می کند. به همین ترتیب هنگامی که یک کولر مرکزی تراز نباشد ممکن است آب را به داخل منزل بریزد. محل نصب کولر گازی بسیار مهم است. کولر گازی مرکزی لازم است روی یک سطح صاف نصب شود. اگر روی سطح ناهموار نصب شده بود بهتر است برای حل این ایراد از پد کولر گازی استفاده نمایید. پنجره کولر باید از جلو در جهت بالا متمایل شود تا آب به جای نشت به داخل، از بیرون تخلیه شود.

جمع بندی

با نگهداری صحیح می توانید از بسیاری از مشکلات نشتی آب اسپیلت جلوگیری به عمل آورید. هنگام تنظیم واحدهای داخلی و خارجی، تکنسین با تجربه قطعات اصلی را برای هر گونه ایراد احتمالی چک می کند. علاوه براین سرویس سالانه به عملکرد اسپیلت شما کمک خواهد کرد تا در اوج عملکرد کار کند و منزل شما را در طول سال خنک نگه دارد. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی علل برگشت خوردن آب کولر گازی به داخل و راههای برطرف کردن آن پرداختیم. امیدواریم نکات بیان شده برای شما کاربردی باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چرا آب اسپیلت به داخل برگشت می‌خورد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله بررسی دلایل برگشت خوردن آب اسپیلت به داخل دستگاه

امتیاز کاربر: ۳.۶۳ ( ۲ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا