تعمیرات سرمایش گرمایش

تعمیر و عیب یابی داکت اسپلیت | چرا داکت اسپلیت خنک نمیکند؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

داکت اسپلیت یک نوع سیستم تهویه مطبوع است که از یک واحد خارجی و چندین واحد داخلی تشکیل شده است. این سیستم به دلیل داشتن قابلیت کنترل دمای هر اتاق به صورت جداگانه، کارآمدی بالا، صرفه جویی در انرژی و نصب آسان، در بسیاری از منازل، دفاتر و فروشگاه ها استفاده می شود.این وسیله نیز  در صورت خرابی سریعا نیاز به تعمیر داکت اسپلیت خواهد داشت.

محتوا پنهان

تعمیر داکت اسپلیت

برای تعمیر داکت اسپلیت، باید علت خرابی را شناسایی کرده و قطعات آسیب دیده را تعویض یا تعمیر کرد. برخی از علائم خرابی داکت اسپلیت عبارتند از:

  • روشن نشدن دستگاه
  • خنک نکردن یا گرم نکردن هوا
  • نشت آب از دستگاه
  • سر و صدای زیاد از دستگاه
  • کم شدن باد خروجی از دستگاه
  • نمایش خطا یا ارور روی نمایشگر

برای رفع هر یک از این مشکلات، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات مختلف دستگاه باشد. برخی از قطعات مهم داکت اسپلیت عبارتند از:

کابل های برق و سیم کشی

 این قطعات باید در صورت پوسیدگی یا خراب شدن، تعویض شوند. همچنین باید ورودی برق دستگاه را چک کرده و در صورت نقص، رفع کنید.

لوله های مسی

این قطعات باید در صورت نشت گاز یا آب، تعویض شوند. همچنین باید محل اتصال آنها را با استفاده از فلز جوش چسبانده و محکم کنید.

فن

این قطعه باید در صورت خراب شدن، تعویض شود. همچنین باید پروانه ها، فوئل و سایر قطعات فن را تمیز کنید.

کمپرسور

این قطعه باید در صورت خراب شدن، تعویض شود. همچنین باید فشار و جریان گاز را چک کرده و در صورت نقص، رفع کنید.

کوئل

این قطعه باید در صورت آلودگی یا خوردگی، تعویض شود. همچنین باید آن را با استفاده از آب و مواد شوینده مناسب تمیز کرده و خشک کنید.

فیلتر

این قطعه باید در صورت آلودگی یا سوراخ شدن، تعویض شود. همچنین باید آن را با استفاده از آب و مواد شوینده مناسب تمیز کرده و خشک کنید.

حتما بخوانید:   ترفندهایی برای خنک ماندن خانه و جلوگیری از وارد شدن گرما

برد الکترونیکی

تعمیر داکت اسپلیت برد الکترونیکی نقشی اساسی دارد. در صورت خراب شدن سریعا باید تعویض شود. همچنین باید تمامی قطعات الکترونیکی را چک کرده و در صورت نقص، رفع کنید.

ترموستات

این قطعه باید در صورت خراب شدن، تعویض شود. همچنین باید دمای تنظیم شده را چک کرده و در صورت نیاز، تغییر دهید.

چرا داکت اسپلیت خنک نمیکند

هزینه سرویس داکت اسپلیت

همانطور که گفتیم، تعمیر داکت اسپلیت یک سیستم سرمایشی و گرمایشی است که از دو بخش کندانسور و هواساز تشکیل شده است که به وسیله کانال های هوایی به هم متصل می شوند. سرویس داکت اسپلیت یک عمل ضروری است که باید به صورت دوره ای انجام شود تا عملکرد بهینه و عمر طولانی تر دستگاه را تضمین کند.

هزینه سرویس و تعمیر داکت اسپلیت بستگی به عوامل مختلفی دارد، مانند:

نوع و برند دستگاه

برخی از برندهای معروف مانند ال جی، سامسونگ و میتسوبیشی ممکن است هزینه سرویس بالاتری نسبت به برندهای کمتر شناخته شده داشته باشند.

تعداد و فاصله جلسات

بسته به شرایط فنی و آب و هوای منطقه، تعداد جلسات سرویس دوره ای ممکن است ۱ تا ۲ یا بیشتر باشد. همچنین فاصله زمانی بین هر جلسه معمولا ۶ تا ۱۲ ماه است.

نوع خدمات درخواست شده

بسته به نظر پزشک و نتایج بررسی، نوع خدمات درخواست شده ممکن است شامل شستشو، تعویض قطعات، شارژ گاز، نشت یابی، رفع خطا و غیره باشد.

کارشناس و مرکز تعمیرات

بسته به محل خدمات، کارشناس و مرکز تعمیرات انتخاب شده، هزینه سرویس ممکن است تفاوت داشته باشد. برخی از کارشناسان و مراکز تعمیرات ممکن است قطعات اورجینال، فاکتور رسمی، ضمانت کار و قطعات را ارائه دهند.

بطور کلی، هزینه سرویس دوره ای داکت اسپلیت ممکن است از ۵۰۰٫۰۰۰ تومان شروع می شود. البته این قیمت ها فقط تقریبی هستند و ممکن است با توجه به عوامل فوق تغییر کنند. برای داشتن قیمت دقیق تر، بهتر است با کارشناس یا مرکز تعمیرات مورد نظر خود تماس بگیرید و از آنها استعلام بگیرید.

چرا داکت اسپلیت خنک نمیکند

دلیل خنک نکردن داکت اسپلیت چیست؟ داکت اسپلیت یک سیستم سرمایش و گرمایش است که از دو قسمت کندانسور و هواگیر تشکیل شده است که توسط کانال های هوا به هم متصل می شوند. اما ممکن است این سیستم عملکرد درستی نداشته باشد و خنک نکند. برخی از دلایل خنک نشدن داکت اسپلیت عبارتند از:

کمپرسور آسیب دیده یا معیوب است

کمپرسور بخشی از کندانسور است که گاز مبرد را فشرده کرده و آن را در سیستم به گردش در می آورد. اگر کمپرسور به درستی کار نکند، گاز مبرد نمی تواند گرما را جذب و آزاد کند و در نتیجه عملکرد خنک کنندگی ضعیفی دارد.

لوله های مسی مسدود یا نشتی دارند

لوله های مسی کانال هایی هستند که گاز مبرد را بین کندانسور و هواگیر حمل می کنند. اگر لوله ها توسط خاک، زباله یا یخ مسدود شوند، گاز مبرد نمی تواند به آرامی و کارآمد جریان یابد. اگر لوله ها نشتی داشته باشند، گاز مبرد خارج شده و ظرفیت خنک کنندگی سیستم را کاهش می دهد.

حتما بخوانید:   تفاوت منبع کویل با منبع دوجداره چه می باشد؟

فیلتر کثیف یا گرفتگی است

فیلتر در هواگیر قرار دارد و وظیفه آن جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلاینده ها به هوای داخل است. اگر فیلتر کثیف یا گرفتگی باشد، جریان هوا را محدود کرده و راندمان خنک کننده سیستم را کاهش می دهد. همچنین ممکن است باعث تشکیل یخ روی کویل اواپراتور شود که عملکرد خنک کننده را بیشتر مختل می کند.

فن و موتور معیوب یا خراب هستند

فن و موتور قطعاتی از کندانسور و هواگیر هستند که به گردش هوا و گاز مبرد کمک می کنند. اگر فن و موتور معیوب یا بد کار کنند، نمی توانند جریان هوا و فشار کافی را برای فرآیند خنک سازی فراهم کنند. همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلات نویز و لرزش شوند.

داکت اسپلیت چیست

سیستم نیاز به شارژ گاز دارد

هنگامی که سطح گاز مبرد به دلیل نشتی یا تبخیر پایین است، سیستم نیاز به شارژ مجدد گاز دارد. سطح پایین گاز مبرد بر چرخه خنک کننده تأثیر می گذارد و خروجی خنک کننده سیستم را کاهش می دهد.

سیستم زمانی که علائمی مانند وزش هوای گرم از دریچه ‌ها، تشکیل یخ روی لوله ‌ها یا کویل ‌ها، یا صدای خش ‌خش یا حباب از سیستم را نشان می ‌دهد، به شارژ مجدد گاز نیاز دارد.

محل کندانسور نامناسب است

مکان کندانسور برای عملکرد صحیح آن مهم است. کندانسور باید در مکانی با تهویه مناسب قرار گیرد که در معرض نور مستقیم خورشید، منابع گرما یا زباله نباشد. اگر محل کندانسور نامناسب باشد، بر توانایی آن در دفع گرما و خنک کردن گاز مبرد تأثیر می گذارد.

برد خراب یا معیوب است

برد یک قطعه الکترونیکی است که عملکرد سیستم را کنترل و تنظیم می کند. برای اطمینان از عملکرد بهینه با سنسورها، سوئیچ ها، سوپاپ ها و سایر قطعات ارتباط برقرار می کند. اگر برد آسیب دیده یا معیوب باشد، ممکن است باعث بروز خطا یا نقص در سیستم شود، مانند تنظیمات دما نادرست، سرعت نامناسب فن، یا خاموش یا روشن نشدن.

ترموستات معیوب یا اشتباه تنظیم شده است

ترموستات دستگاهی است که دمای هوای داخل خانه را کنترل و کنترل می کند. سیگنال هایی را به سیستم ارسال می کند تا خروجی خنک کننده خود را با توجه به دمای مورد نظر تنظیم کند. اگر ترموستات معیوب باشد یا به درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است باعث خوانش دما نادرست، دستورات خنک کننده نادرست، یا چرخه های خنک کننده ناسازگار شود.

چرا داکت اسپیلت گرم نمیکند

برخی از علت های گرم نکردن داکت اسپیلت عبارتند از:

تغییر نکردن حالت کنترل دستگاه

برای استفاده از حالت گرمایش دستگاه، باید در تنظیمات کنترل دستگاه، گزینه mode را به حالت heat تغییر داد.

باز نبودن دریچه خروجی دستگاه

برای جریان هوای مناسب، باید دریچه خروجی دستگاه باز باشد. در صورت بسته بودن دریچه، هوای گرم خارج نشده و دستگاه خاموش می شود.

کثیف بودن فیلتر های دستگاه

فیلتر های دستگاه جلوگیری از ورود ذرات خارجی به دستگاه می کنند.

اگر فیلتر ها کثیف باشند، جریان هوا کاهش پیدا می کند و عملکرد دستگاه ضعیف می شود. بنابراین، باید فیلتر ها را به صورت دوره ای تمیز کرد.

حتما بخوانید:   نصب و تعویض مبدل حرارتی موتورخانه استخر | انواع مبدل حرارتی

کمبود گاز مبرد

گاز مبرد نقش مهمی در سیکل گرمایش و سرمایش دستگاه دارد. اگر مقدار گاز مبرد کم باشد، دستگاه نمی تواند حرارت را جذب و منتقل کند.

علائم کمبود گاز مبرد عبارتند از: باد سرد زدن دستگاه، تشکیل برفک روی لوله های مسی، صدای غیرعادی از کمپرسور

خرابی فن و موتور

فن و موتور قسمت های مهم دستگاه هستند که به جریان هوا و گاز مبرد کمک می کنند. اگر فن و موتور خراب یا نقص داشته باشند، دستگاه نمی تواند باد گرم را تولید کند. علائم خرابی فن و موتور عبارتند از: صدای بلند و ناهماهنگ از دستگاه، کاهش سرعت فن، خاموش شدن دستگاه

خرابی ترموستات

ترموستات یک سنسور است که دمای هوای داخلی را اندازه گیری و کنترل می کند. اگر ترموستات خراب یا تنظیم نشده باشد، دستگاه نمی تواند دمای مطلوب را تامین کند. علائم خرابی ترموستات عبارتند از: نمایش داده های نادرست، عدم پاسخ به فرمان های کاربر، عدم همخوانی با حالت دستگاه

تعمیر داکت اسپلیت

علت یخ زدن داکت اسپلیت

به طور کلی، یخ زدن داکت اسپلیت ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی از عوامل موثر در این مشکل عبارتند از:

کمبود گاز داکت اسپلیت

اگر گاز داکت اسپلیت کم باشد، فشار و دمای سیال خنک کننده کاهش مییابد و باعث منجمد شدن رطوبت هوا روی لوله ها و کویل ها می شود. برای رفع این مشکل، باید گاز داکت اسپلیت را شارژ کنید.

کثیف شدن فیلترها و کویل ها

اگر فیلترها و کویل های داخلی و خارجی داکت اسپلیت کثیف باشند، جریان هوا در سیستم تحریک می شود و باعث کاهش تبادل حرارتی و گردش سرمایش موثر می شود. برای رفع این مشکل، باید فیلترها و کویل ها را تمیز کنید.

خراب شدن فن بادبزن

اگر فن بادبزن داخلی یا خارجی داکت اسپلیت خراب شده یا سرعت آن کم باشد، جریان هوای لازم برای تبادل حرارت در سیستم تأمین نمی شود و باعث گسترش یخ روی لوله ها و کویل ها می شود. برای رفع این مشکل، باید فن را تعویض یا تعمیر کنید.

خراب شدن ترموستات

ترموستات قطعه ای است که دمای سروماتور را تنظیم می کند و در صورت خراب شدن، ممکن است باعث عدم قطع شدن سروماتور در زمان مناسب شود. این امر باعث مصرف بالای گاز و گسترش چگالی شدن سطح لوله های دستگاه می شود. برای رفع این مشکل، باید ترموستات را تعويض كنيد.

استفاده زياد از حالت سرمایش

در فصول سرد سال، استفاده زياد از حالت سرمایش دستگاه باعث كاهش دمای هوای خروجی و منجمد شدن رطوبت هوای وارد شده به يونيت خارجی می شود. برای رفع این مشکل، باید حالت سروماتور را به حالت گرمایش تغيير دهيد.

جمع بندی

برای انجام تعمیر داکت اسپلیت، بهتر است از کارشناسان مجرب و متخصص استفاده کنید. شما می توانید با ثبت درخواست در سایت ایبک امداد به راحتی با نزدیکترین متخصصین داکت اسپلیت در محل زندگی خود ارتباط برقرار کنید و بهترین را انتخاب کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تعمیر داکت اسپلیت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عملکرد داکت اسپلیت چگونه است

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x