مجله

ورزش چه تاثیری روی سلامتی دارد ؟

ورزش چه فوایدی برای قلب و عروق دارد

تاثیرات ورزش روی سلامتی

سهم بیماری های قلبی در مرگ مردمان کشور ما ۴۴ درصد است، این در حالی است که میتوان با اختصاص دادن نیم ساعت از وقت خود در روز به ورزش آن را تا حد چشمگیری کاهش داد، امروزه مراکز دارویی و داروسازی به دنبال کشفیات جدید در زمینه قلب و عروق هستند و می کوشند داروهایی با حداکثر کارایی و بهره مندی را خدمت مردمان عرضه کنند، اما تنها چیزی که می تواند ماشین تپنده بدن انسان را تا سالهای سال بیمه کند ورزش است، در این مقاله از مجله ایبک با ما همراه باشید تا با راز زندگی بلند مدت آشنا شوید.

نیم ساعت ورزش در روز با سلامت شما چکار می کند؟

تا به حال به اینکه نیم ساعت ورزش در طول روز چه فوایدی می تواند برایتان داشته باشد فکر کرده اید ؟ شما با کمترین زمان برای انجام این امر مهم می توانید طول عمر بلند و سالمی را برای خود رقم بزنید.

 1. گشاد شدن عروق خونی و افزایش جریان خون.

 2. در اثر افزایش هموگلوبین خون اکسیژن رسانی به سلول ها بهتر انجام می شود.

 3. کنترل میزان چربی خون.

 4. کاهش کلسترول خون و رسیدن به حد مطلوب.

 5. برای کسانی که دیابت دارند ورزش بسیار مفید بوده و سبب کاهش آن می شود.

 6. سبب تقویت عضله قلب می شود در نتیجه قلب با نیروی بیشتری خون را به سوی اندام ها پمپاژ می کند.

 7. با بکارگیری اندام های تنفسی حجم های تنفسی افزایش می یابد و اکسیژن بیشتری به بدن فرد وارد می شود، این سبب می شود تا فرد زود خسته نشود .

برای اینکه بیشتر با اندام های حیاتی بدن آشنا بشیم بهتر است که ساختار آنها رو بلد باشیم، همه رگ های بدن انسان به قلب ختم می شوند ،قلب مانند پمپ آب همه خون ورودی را با فشار زیاد به سوی اندام ها می فرستد، سلول های قلب انسان به صورت توده ای واحد عمل می کنند، بنابراین لازم است با یکدیگر ارتباط داشته باشند ،سلول های قلب انسان تحت تاثیر اعصاب خودمختار می تواند سریعتر یا کندتر منقبض شود، اما هیچگاه اعصاب خودمختار نمی توانند انقباض قلب را متوقف بکنند.

ورزش

چرخه قلب انسان

چرخه قلب انسان از سه بخش تشکیل می شود که در ادامه آن ها را برای شما شرح خواهیم داد.

 • استراحت عمومی: در این قسمت یاخته ها در حالت استراحت هستند و قلب در حال خون گیری است.

 • انقباض دهلیز ها: قلب انسان دارای دو بخش بطنی و بخش بالایی دهلیزی است، ماهیچه های این بخش کمی مسطح تر از بخش بطنی است این قسمت ها از طریق دریچه هایی به یکدیگر متصل هستند . با انقباض دهلیز خون موجود در از طریق دریچه ها به بطن راه پیدا میکند با ورود خون به بطن و پر شدن آن حرکت خون به سمت دهلیز ها سبب بسته شدن دریچه ها میشود.

 • انقباض بطن ها: بطن ها بیشترین حجم خون را درون خود جای میدهند ،با پر شدن بطن ها انقباض ماهیچه های آن سبب شارش خون به رگ ها و دریچه هایی میشود که با آن با رگ ها ارتباط دارند . البته قلب به صورت توده ای حرکت میکند و تفکیک قسمت های کار آن برای سهولت در یادگیری است،

حتما بخوانید:   پرفروش ترین یخچال دو قلو ایرانی و خارجی

چه رگ هایی به قلب متصل هستند ؟

حال که با نحوه کار قلب آشنا شدید بهتر است با تعدادی از رگ هایی که به آن متصل می شوند هم آشنایی پیدا بکنید .

 1. سرخرگ آئورت: این سرخرگ از بطن چپ منشا می گیرد و در ادامه سرخرگ اکلیلی که وظیفه خون رسانی به خود قلب را به عهده دارند را بوجود می آورد خون موجود در این سرخرگ روشن است ،سرخرگ آئورت انشعاباتی را در قسمت بالایی بدن بوجود می آورد و خون روشن را به سمت اندام ها می رساند خون پس از اکسیژن رسانی به بافت ها و سلول ها مقداری از اکسیژن خود را از دست داده و اصطلاحا به خون تیره تبدیل می شود.

 1. سیاهرگ زبرین: خون تیره اندام های بالایی به این سیاهرگ ختم می شوند این سیاهرگ خون را به دهلیز راست وارد می کند.

 2. سرخرگ آئورت: وظیفه خون رسانی به قسمت های پایینی بدن نیز به عهده سرخرگ آئورت است ،انشعابات سرخرگ آئورت خون روشن را به بافت ها و اندام های پایینی بدن انسان می رساند ، خون پس از از دست دادن اکسیژن به خون تیره تبدیل می شود.

 1. سیاهرگ زیرین:این سیاهرگ خون تیره را از اندام های پایینی به دهلیز راست وارد می کند.

 1. سرخرگ و سیاهرگ اکلیلی:همانطور که گفتیم وظیفه خون رسانی به خود ماهیچه قلب به عهده سرخرگ اکلیلی است که از آئورت انشعاب گرفته است،این سرخرگ ها پس از اکسیژن رسان به قلب به سیاهرگ های اکلیلی تبدیل و به دهلیز راست می ریزند.

 1. سرخرگ ششی: منشا آنها از بطن راست است و دارای خون تیره هستند این سرخرگ ها با شش در ارتباط هستند.

 1. سیاهرگ ششی: خون پس از اکسیژن گیری در شش از طریق سیاهرگ های ششی وارد دهلیز چپ می شود.

همه ما صدای قلب را شنیده ایم اما ممکن است دلیل ایجاد این صداها را ندانیم قلب انسان علاوه بر دو صدای پوم و تاک دارای صداهای دیگری نیز هست اما زیاد واضح نیستند، صدای اول قلب انسان پوم است کمی گنگ و عمیق است این صدا به دلیل بسته شدن دریچه های دهلیزی است، صدای دوم قلب انسان تاک است واضح تر اما کوتاه و سطحی و به دلیل بسته شدن دریچه های سینی است، ورزش کردن علاوه بر اینکه سلامت جسمی انسان را تامین میکند بر روح و ذات انسان نیز اثر می گذارد.

نیم ساعت ورزش کردن قبل از شروع روز کاری می تواند انرژی شما را برای یک روز خسته کننده تامین کند، همچنین با زیاد بودن انرژی و حس کردن آن در درون خود می تواند خنده را به صورت شما هدیه دهد، رعایت اصول هر چیزی قبل از انجام آن ضروری و واجب است بنابراین در ادامه ما شما را برای داشتن یک ورزش عالی و اصولی راهنمایی می کنیم.

 1. اولین کاری که قبل از انجام ورزش باید انجام بدید از لباس و پوشش مناسب و متناسب با شرایط خودتان استفاده کنید، شما می توانید از یک شلوار گرمکن با یک کتانی سبک استفاده کنید تا راحت تر بتوانید به ورزش ادامه دهید.

 2. از زیر اندازهای ورزشی استفاده کنید، این نوع زیر انداز ها با داشتن سطحی صاف و نرم باعث می شود شما در هنگام انجام حرکات ورزشی دچار مشکلی نشوید و نهایت لذت را از ورزش ببرید.

 3. حلقه لاغری از دیگر وسایل مورد نیاز شما است .شما می توانید، از فروشگاه های ورزشی آن را تهیه کنید، این حلقه می تواند شادابی شما را در هنگام ورزش دو چندان کند.

 4. اگر شما از علاقه مندان ورزش های ایروبیک هستید و دوست دارید، این ورزش را انجام دهید ما به شما خرید تخت استپ و اسپر را پیشنهاد می کنیم، برای خرید دستگاه اسپر شما طبیعتا نیاز به صرف هزینه ای بیشتری نسبت به تخت اسپر دارید.

 5. اگر بیرون رفتن و پیاده روی برای شما مقدور می توانید از تردمیل یا دوچرخه ثابت استفاده کنید.

حتما بخوانید:   بوتاکس چیست؟ چرا امروزه مورد استقبال قرار گرفته است؟

اگر شما هم مانند من از علاقه مندان به ورزش هستید و دوست دارید بخشی از اوقات خود را به آن اختصاص دهید می توانید در ادامه با ما همراه باشید.

ورزش

انواع رشته های ورزشی

ورزش رشته های پرطرفدار و محبوبی در بین مردم دارد از نمونه آنها می توان به فوتبال والیبال ،شنا و… اشاره کرد که هر کدام تاریخچه و قدمت زیادی دارند و از سمتی باز کردن هر کدام از این رشته ها می تواند هزاران صفحه را پر کند ، در ادامه به صورت کاملا مختصر و تنها جهت آشنایی شما با این رشته ها خواهیم پرداخت.

 1. ورزش های حرکتی: در این نوع از ورزش ها تمرکز بر روی انعطاف و آرامش روانی فرد است و مربوط به رشته های دو میدانی و ژیمناستیک است.انواع آن شامل :پیاده روی، ایروبیک، دو، پرش با نیزه، پرش سه گام، یوگا و بندبازی و … می باشد.

 2. ورزش های رزمی :از سری محبوب در بین جوانان و نوجوانان است، در این نوع از ورزش ها نیاز به آمادگی جسمانی و روحی بالاست. این ورزش ها منشا گرفته از ورزش های پهلوانی و باستانی است انواع آن شامل : کمان دو، جوجیتسو، چوان، شمشیر بازی، ووشو، تکواندو و … است.

 3. ورزش های ماجراجویی:این رشته از انواع ورزش ها مورد توجه جوانان پرشور و حادثه جو است اگر شما سرعت و ارتفاع را دوست ندارید پیشنهاد می کنیم سراغ این نوع از ورزش ها نروید از نمونه های آن می توان به: بانجی جامپینگ، بالن سواری، صخره نوردی، یخ نوردی، پارکور، چتربازی و….اشاره کرد.

 4. ورزش های سواری: سرعت و تمرکز نقش اصلی را در این نوع ورزش ها ایفا می کنند و نیاز به مهارت شخصی و وسیله دارد نمونه های آن شامل :اسب سواری، ماشین سواری، سورتمه سواری، دوچرخه سواری، پاتیناژ، اسنو بوردینگ و …است

 5. ورزش های نشانه روی: هماهنگی بین نیمکره چپ و راست مغز از اصلی ترین نیاز در این دسته از ورزش می باشد و انواع مختلفی دارد که شامل: تیراندازی با تفنگ و کمان، بولینگ، دارت، بیلیارد، گلف و …است.

 6. ورزش های پرورش اندام:ممارست و تلاش حرف اول را در این نوع از ورزش ها می زنند ،شامل تمرین های هوازی و غیر هوازی است و انواع مختلفی دارد که شامل: بدنسازی ، کراس فیت، بادی بیلدینگ و وزنه برداری است.

 7. ورزش های آبی: اگر از عاشقان آب و موجودات زیر دریا هستید ما به شما غواصی و ورزش های آبی را پیشنهاد می کنیم، این ورزش ها علاوه بر مهارت نیاز به دقت و تمرکز زیادی دارد. انواع آن شامل :شنا، واترپلو، غواصی، قایقرانی، موج سواری، ماهیگیری و … است.

 8. ورزش های پهلوانی: علاقه مندان به باستان آشنایی کامل با این نوع ورزش ها دارند، کشتی از باستانی ترین ورزش های ایرانی است، ورزش های زورخانه ای نیز زیر مجموعه این از این نوع ورزش ها است، انواع آن شامل:کشتی آزاد، فرنگی و آلیش ورزش های زورخانه ای می باشد.

حتما بخوانید:   وکس صورت چیست؟ | آرا نیک

نتیجه گیری

داشتن بدن عالی و روی فرم از قدیم الایام مورد توجه علاقه مندان بوده اگر شما در این مورد کنجکاو هستید و دوست دارید اطلاعات خودتان رو در این باره زیاد کنید ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد و در این راه همراه و همیار شما هستیم امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده و لذت را برده باشید.

گوناگونی علاقه و استعداد افراد سبب ایجاد ورزش های گوناگون شده است امروزه افراد با توجه به نیاز و استعداد خودشان رشته ورزشی مد نظر را انتخاب و سلامت بدن خودشان را تضمین کنند، هر عملی و کاری نیاز به رعایت یک سری اصول دارد، اگر شما بدن خامی داشته باشید یعنی چند سالی از ورزش به دور بودید به شما پیشنهاد می کنیم یک و دو روز اول زیاد به بدن خودتان فشار وارد نکنید و اگر چندین سال تجربه دارید و دوست دارید ورزش سنگینی انجام دهید به شما پیشنهاد می کنیم پیشروی خودتان را آهسته و با دقت زیاد به پیش ببرید تا به بدن خودتان آسیب وارد نکنید.

البته مربیان و ورزش مندان گوناگونی وجود دارند و شما می توانید از تجربیات آنها استفاده کنید و بهتر است برای شروع ورزش خود اول سراغ آنها را بگیرید ‌.

امیدواریم نهایت استفاده و لذت را از این مقاله برده باشید .

تاثیر ورزش بر سلامتی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با تاثیر ورزش بر سلامتی انسان و قلب و عروق

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا