مجله ساختمان

آموزش لکه گیری دیوار رنگ شده

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در کل یکی از مهم ترین عناصر در هر فضا و دکوراسیون دیوار ها هستند. با گذشت زمان تغییرات زیادی در دیوار ایجاد می شود و ممکن است به علت فرسودگی و خراش ها یا لکه هایی که کودکان روی دیوار به وجود می آورند این اتفاقات پیش آید. به این علت بهترین انتخاب برای از بین بردن این آسیب ها استفاده از رنگ و لکه گیری دیوار ها است. با استفاده از این روش می توانید منزل خود را بازسازی کرده و مرتب نمایید.

پیش از آغاز مقاله باید نکته ای را بگوییم که شاید شما نیز جزو افرادی باشید که فکر می کنید لکه گیری دیوار بسیار آسان است. اما باید بگوییم که سخت در اشتباهید. این کار باید توسط افراد حرفه ای و با ابزار تخصصی و تکنیک های خاصی انجام گیرد. اگر بدون داشتن مهارت اقدام به انجام این کار نمایید باعث ایجاد مشکلات زیاد و لکه های بسیار ناخوشایندی در سطح دیوار می شوید. به همین دلیل لازم می باشد قبل از انجام این کار آموزش های لازم در این باره را ببینید و به بهترین روش کار را انجام دهید.

گام اول در لکه گیری دیوار چیست

اگر دوست دارید که یاد بگیرید لکه گیری های روی دیوار را به درستی و به صورت یکپارچه انجام دهید به صورتی که به زیبا ترین شکل ممکن باشد و لکه گیری ها به چشم نیاید لازم می باشد از رنگ ها و غلتک های استاندارد و مناسب برای این کار استفاده کنید. این وسایل مثل وسایل رنگ آمیزی دیوار است.

احتمال دارد از رنگ آمیزی قبلی دیوار های خود مقداری رنگ در خانه داشته باشید و بتوانید از آن برای انجام لکه گیری استفاده نمایید. اگر رنگ نداشتید باید برای خرید رنگ به مغازه رفته و دقیقا مطابق با رنگ دیوار ها مقداری رنگ خریداری نمایید. باید دقیقا از نظر براقیت و تنالیته رنگی مطابق با رنگ دیوار خریداری کنید. با استفاده از روش های زیر می توانید رنگ درستی را برای لکه گیری دیوار خریداری نمایید:

 • از رنگ آمیزی های اپلیکیشن استفاده کنید: امروزه انواع اپلیکیشن و نرم افزار وجود دارد که به شما در انتخاب رنگ درست دیوار برای لکه گیری کمک می کند. البته احتمال دارد که از این روش نتوانید درست ترین رنگ را انتخاب نمایید.
 • از فناوری مخصوص تطبیق رنگ استفاده کنید: امروزه انواع فروشگاه های حضوری و اینترنتی در حال فعالیت می باشند که با تحلیل و تجزیه رنگ دیوار می توانند مناسب ترین و بهترین رنگ را برای لکه گیری دیوار انتخاب کنید. برای انجام اینکار تکه ی کوچکی از رنگ دیوار را کنده و به فروشگاه ببرید و یا عکسی بسیار شفاف از رنگ دیوار انداخته تا از روی آن رنگ مورد نظر ساخته شود.
حتما بخوانید:   چسب هبلکس چیست؟ | طرز تهیه و فرمول ساخت چسب هبلکس

نکات ایمنی در لکه گیری دیوار چیست

بوی رنگ باعث ایجاد مشکلاتی مانند مشکلاتی بینایی، سرگیجه، مشکلات ریوی، سوزش چشم و سردرد می شود. برای جلوگیری از این مشکلات می توانید تمامی پنجره ها پر درب های بیرونی و داخلی اتاق ها را باز نمایید تا هوا بتوانید تخلیه شود و بوی رنگ برایتان آزار دهنده نباشد. همچنین می توانید از یک ماسک برای محافظت از دستگاه تنفسی خود در مقابله با بوی بد و آزار دهنده رنگ استفاده نمایید.

برای لکه گیری رنگ چه وسایلی لازم است

 • رنگ مطابق با رنگ دیوار
 • غلتک مناسب
 • برس فومی سایز کوچک
 • برس سایز کوچک
 • کاردک مناسب
 • مقداری پارچه خشک و تمیز
 • مقداری پارچه نم دار
 • پنکه در صورت تمایل
 • ماسک صورت در صورت تمایل

لکه گیری دیوار

مراحل لکه گیری دیوار چیست

در ادامه تمامی مرحله های مربوط به انجام لکه گیری دیوار را به صورت گام به گام شرح داده ایم. اگر مقداری در زمینه کار های فنی سلیقه داشته باشید می توانید با مطالعه ادامه مقاله به بهترین شکل لکه گیری منزل خود را انجام دهید.

ابتدا دیوار مد نظر را آماده نمایید

در اولین قدم باید اقدام به آماده کردن دیوار برای انجام لکه گیری و رنگ آمیزی است. دیوار نباید اصلا هیچ گونه سوراخ، لکه و آلودگی داشته باشد. زیرا این موارد باعث می شوند رنگ نتواند به خوبی روی دیوار قرار گرفته و سطح را بپوشاند.

برای انجام این کار با استفاده از یک اسفنج مرطوب دیوار را به خوبی نظافت کنید. توجه داشته باشید که از لکه ها و کثیفی ها هیچ گونه اثری روی دیوار باقی نماند. در ادامه با استفاده از یک دستمال خشک و تمیز نم دیوار را گرفته و به طور کامل خشک نمایید. اگر دیوار شما دارای سوراخ را ترک خوردگی است درون آن را نیز با دستمال مرطوب به خوبی تمیز کنید تا گرد و غبار و آلودگی درون آن باقی نماند.

حتما بخوانید:   راهنمای خارج کردن کلید شکسته از داخل قفل

مقدمات لازم برای لکه گیری دیوار را آماده کنید

برای افزایش یک دستی و ماندگاری لک روی دیوار باید مقدمات این کار را انجام دهید. برای این منظور با استفاده از تجهیزات و وسایل مورد نظر (که برای مثال می توان پرایمر های مخصوص این کار را نام برد) می توانید یک دستی و چسبندگی رنگ روی دیوار را افزایش دهید.

لکه گیری دیوار

استفاده از سمباده برای ترمیم سطح

بعد از بتونه کاری قسمت های زخمی دیوار باید منتظر بمانید کاملا خشک شوند. بعد از خشک شدن با استفاده از یک بتونه سطح را به خوبی صاف نمایید. اگر قبل از خشک شدن کامل اقدام به سمباده کاری سطح نمایید باعث ایجاد ناصافی در سطح دیوار می شوید.

برای سنباده کاری دیوار می توانید از موارد زیر استفاده نمایید:

 • استفاده از یک اسفنج سنباده با بافتی سفت
 • یک تکه کوچک سنباده
 • از یک ورق سنباده که دور یک چوب پیچیده شده است.
 • سنباده مدل دایره ای

به راحتی می توانید سنباده را روی سطح دیوار قرار داده و با کمی فشار عمل سنباده کشی را انجام دهید. دقت کنید که بیشتر از اندازه سنباده نکشید و بعد از کمی سنباده کشیدن سطح را بررسی کنید و در صوت نیاز کار را تکرار کنید تا سطح صاف و بدون برجستگی شود.

حالا باید رنگ را برای کار آماده نمایید

حالا نوبت به آماده سازی رنگ رسیده است. در این مرحله باید قوطی رنگ را باز کنید و آن را به خوبی هم بزنید تا تمام مواد داخل رنگ و رنگدانه ها به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند. این کار را به راحتی می توانید به صورت دستی و یا با استفاده از میکسر های مخصوص صنعتی انجام دهید.

به یاد داشته باشید که با توجه به کیفیت رنگ و برند آن باید اقدام به تنظیم میزان غلظت آن نمایید. برای این کار می توانید از دستور العملی که روی قوطی رنگ نوشته شده استفاده کنید. با استفاده از این اطلاعات می توانید میزان آبی که برای رنگ لازم است را متوجه شوید. رقیق کردن رنگ و زیاد ریختن آب درون قوطی رنگ می تواند باعث نازک شده لایه رنگ و همچنین روشن تر شدن رنگ شما شود که در لکه گیری باعث ایجاد مشکلاتی مانند دوگانگی در رنگ منزل می شود.

رنگ آمیزی دیوار را شروع کنید

حال باید قلمو یا غلتکی که تهیه کرده اید را رنگی کرده و از آن روی سطح مورد نظر استفاده نمایید. باید از قسمت وسط قلمو شروع به رنگ آمیزی نمایید. بهترین روش برای رنگ آمیزی این است که اول گوشه ها و کناره های دیوار و اطراف پریز ها را رنگ آمیزی کرده و در ادامه بخش های دیگر دیوار را رنگ نمایید. همچنین برای قسمت های ریز دیوار که نمی توان آن را با غلتک رنگ آمیزی کرد باید از قلمو های سایز کوچک استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   نکات مهم برای دکوراسیون زرد منزل

چه دلایلی باعث کنده شدن رنگ از دیوار می شود

 • دیوار روغنی یا کثیف: در این مواقع رنگ روی مواد روغنی و خاکی که روی دیوار قرار دارد می چسبد و این چسبندگی استحکام ندارد و کنده می شود.
 • بدون بتونه کاری نقاشی کنید: در این مواقع بدون آستر کشی رنگ آمیزی انجام میگیرد که رنگ روی دیوار خشک ماندگاری زیادی ندارد و کنده می شود.
 • بتونه کاری اشتباه : در این روش بدون رفع ناهمواری ها زیر سازی دیوار به صورت نازک و نامرتب انجام شده است.
 • استفاده از رنگ با کیفیت پایین: در این مواقع رنگ دارای کیفیت مناسبی نیست و یا به دلیل کهنگی به خوبی به دیوار نمی چسبد.
 • رنگ آمیزی با عجله: در این شرایط برای خشک شدن لایه ها زمان مورد نظر داده نمی شود و باعث کنده شدن رنگ ها می شود.
 • استفاده از رنگ لاتکس روی دیوار با رنگ آمیز روغنی: رنگ های روغنی آب موجود در رنگ های لاتکسی را دفع می کنند زیرا روغن آبگریز است. این مورد باعث می شود رنگ لاتکس پوسته پوسته شده و نچسبد.
 • رطوبت: اگر دیوار نم و رطوبت زیادی داشته باشد باعث آسیب به رنگ شده و پوسته پوسته می شود.

نتیجه گیری

با مطالعه این آموزش می توانید روش درست لکه گیری دیوار را بیاموزید و با کمک این راهکار را از ایرادات احتمالی که ممکن است پیش بیاید پیشگیری کرده و به درستی این فرآیند را انجام دهید. درست است که در این متن به صورت کامل پروسه لکه گیری دیوار را می آموزید اما باید در انجام مراحل تمام دقت خود را قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید. اگر احساس می کنید که به تنهایی قادر به انجام این کار نیستید و امکان دارد خراب کاری به بار آورید بهتر می باشد برای انجام لکه گیری از افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه کمک بگیرد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

لکه گیری دیوار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با مراحل لکه گیری دیوار مرحله به مرحله آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x