تعمیرات کولر آبی

آموزش گام به گام تعمیر موتور کولر آبی | عیب یابی موتور کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در تعمیر کولر آبی، تعمیر موتور بسیار اهمیت داشته و حتماً باید به وسیله تعمیرکار ماهر و مجرب انجام شود زیرا تعمیر موتور کولر بسیار تخصصی بوده و اگر درست انجام نشود شما باید موتور را تعویض کنید مهمترین دلیل کار نکردن موتور کولر آبی، سوختن آن است که در این صورت موتور قابل تعمیر نبوده و باید آن را تعویض کنید زیرا تعمیر کردن موتور از جهت اقتصادی به صرفه نیست. در ادامه می خواهیم شما را با مشکلات موتور کولر آبی آشنا کنیم.

آشنایی با موتور کولر آبی

موتور کولر آبی از نوع قفس سنجابی می باشد که تنوع قدرتی مختلفی دارند قدرت کولر آبی به قدرت موتور آن بستگی دارد موتور کولر دارای دورهای ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ دور در دقیقه می باشد که ما آنها را با دور کند و دور تند می شناسیم به همین دلیل آنها را موتور دو دور می گویند.

به دلیل اینکه موتور این کولرها از کلکتور استفاده نمی کنند دارای صدای کمی هستند و طول عمر آنها هم نسبتاً طولانی می باشد کلیدی به نام کلید گریز از مرکز در روی بدنه کولر کار گذاشته شده که جهت اتصال کابل ورودی برق و همچنین خروجی سیم پیچ از این کلید استفاده می شود.

موتور کولر آبی

انواع موتور کولر های آبی

موتور کولر آبی عامل چرخیدن پروانه کولر است و می تواند در نهایت به خنک شدن کولر منجر شود مدل های کولر آبی در دو نوع وجود دارند:

 1. موتور خازنی
 2. موتور با سیم پیچ راه انداز

موتور های خازنی هر دفعه که فعالیت می کنند یک سیم پیچ اصلی و یک سیم پیچ کمکی در مسیر مدار قرار می گیرد و موتور با سیم پیچ راه انداز به این صورت کار می کند که سیم پیچ دور تند به کمک سیم پیچ راه انداز به شکل موازی روشن شده و هنگامی که موتور روی دور  می افتد، سیم پیچ راه انداز به صورت خودکار از مدار خارج می شود.

مشکلات متداول موتور کولر آبی

وقتی کولر شما درست کار نکرد مثلاً سر و صدای زیادی داشت و یا اینکه بوی سوختگی از آن به مشامتان رسید و یا تولید باد گرم می کرد باید حتماً موتور کولر خود را عیب یابی کنید و مشکل را پیدا کنید و در اولین فرصت آن را برطرف کنید در ادامه می خواهیم دلایل کار نکردن موتور کولر آبی و همچنین مشکلات متداول مربوط به موتور را بررسی کنیم توصیه می کنیم در صورتی که متوجه شدید موتور کولر آبی شما با مشکل روبرو شده حتماً به تعمیرکار مراجعه کنید.

عیب یابی موتور کولر آبی

در صورتی که دینام کولر و یا موتور آن دچار مشکل شود و یا بسوزد، کولر آبی به طور کل بلا استفاده می شود. مشکلات موتور کولر آبی به طور کلی به دو قسمت تقسیم می شود:

 1. مشکلاتی که به سیم پیچی و برق مربوط می شود: مشکلاتی که به سیم پیچی و برق مربوط می شود مثل بوی سوختگی و روشن نشدن موتور کولر کار نکردن دور تند کولر
 2.  مشکلاتی که به پروانه و بلبرینگ می شود: مشکلاتی که به بلبرینگ مربوط می شود شامل نچرخیدن پروانه کولر و موارد دیگر است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای نصب و راه اندازی کولر آبی برای مبتدی ها

در ادامه به طور جداگانه به عیب یابی موتور کولر آبی می پردازیم.

روشن نشدن موتور کولر و پمپ آب

اگر شما کلید کولر را زدید و متوجه شدید که پمپ کولر روشن نمی شود احتمالاً اولین تصور شما خرابی موتور کولر است ولی ممکن است مشکل از موتور کولر نباشد احتمال دارد که فیوز برق خراب شده باشد. ابتدا به وسیله یک فازمتر فیوز را چک کنید و اگر برق نداشت باید فیوز برق را عوض کنید. کلید برق کولر را هم بررسی کنید اگر متوجه شدید که برق در کلید جریان دارد و در ترمینال مربوط به کولر، برق نیست باید مسیر سیم را کنترل کنید ممکن است سیمی در مسیر جریان برق قطع شده باشد زیرا در سیم کشی های ساختمان احتمال قطعی سیم وجود دارد.

موتور کولر آبی نیم سوز شده است

اگر متوجه شدید که موتور کولر آبی شما داغ کرده است و بوی بدی از موتور به مشام می رسد می تواند نشانه نیم سوز شدن موتور کولر باشد. تولید باد گرم به وسیله کولر، یکی از نشانه های نیم سوز شدن موتور کولر است البته احتمال دارد تولید باد گرم بدلیل مشکل در فیوز یا پمپ آب هم باشد، اگر فیوز یا پمپ آب مشکل نداشت باید به سراغ تعمیر کردن موتور کولر آبی خود بروید.
در مرحله اول جریان ثابتی را که در روی بدنه موتور وجود دارد با جریانی که در روی آمپر متر نشان می‌دهد مقایسه کنید اگر عدد روی آمپر متر بیشتر از عددی باشد که در روی بدنه موتور درج شده، متوجه خواهید شد که موتور کولر شما نیم سوز شده است.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند نشان دهنده نیم سوز شدن موتور کولر باشد آسیب دیدن صفحه فیبری داخل آن است و یا اکسیده شدن کلید گریز از مرکز که در روی موتور قرار دارد، در این صورت باید کلید را عوض کنید.

چرا کولر آبی باد گرم تولید می کند؟

در صورتی که کولر باد گرم تولید می کند ممکن است مشکل از موتور کولر نباشد اولین دلیلی که می توانید در هنگام باد گرم کولر، تصور کنید مشکلات مربوط به پمپ آب و همچنین کم بودن فشار آب ساختمان است زیرا در صورتی که به پوشال ها آب نرسد پوشال ها خشک شده و باد سرد هم تولید نمی کند.

دلیل روشن و خاموش شدن موتور کولر آبی به طور اتوماتیک چیست؟

در کولر آبی یک از اورلود قرار دارد برای تنظیم کردن جریان ورودی برق، احتمال دارد دلیل روشن و خاموش شدن اتوماتیک موتور کولر مربوط به اورلود باشد. البته این را هم بگوییم که اورلود وقتی مشکل پیدا خواهد کرد که موتور کولر نیم سوز شده باشد.

دلایل سر و صدای موتور کولر چیست؟

اگر صدایی که از کولر می شنوید از موتور آن باشد احتمالاً به دلیل درگیر شدن پروانه خنک کننده و درپوش ها با یکدیگر است که صدا تولید می شود در این صورت یا فن تاب برداشته و یا یاتاقان خراب شده است. ولی اگر صدا از موتور نبود ابتدا دو طرف فن را باز کرده و به وسیله چند واشر مخصوص می توانید لقی یاتاقان ها را بگیرید.

تعمیر موتور کولر های آبی

همان طور که گفتیم موتور های کولر آبی انواع مختلفی دارند ولی تعمیر آنها با یکدیگر فرق نمی کند. حتی موتور کولر آبی کوچک را هم شما می توانید به روش زیر تعمیر کنید. در ادامه می خواهیم تعمیر موتور کولر آبی را به شما آموزش دهیم تا بهتر بتوانید عیب یابی و تعمیر موتور کولر را انجام دهید:

 1.  در مرحله اول برای تعمیر موتور کولر، ابتدا باید موتور را باید باز کنید در اطراف موتور، چهار پیچ بلند وجود دارد که باید پیچ ها را باز کنید.
 2. به وسیله پیچ گوشتی و ضربه آرام چکش در پوش هایی که در دو طرف موتور کولر است را باز کنید. دقت داشته باشید روی درپوش های کناری و همچنین حلزونی موتور یک علامت بزنید تا هنگامی که می خواهید دوباره آن را ببندید دچار اشتباه نشوید.
 3. در روی درپوش عقبی یک صفحه پلاتین نصب شده است که به دو کلید مجهز می باشد، کلید اول سیم پیچ استارت را در مدار وارد می‌کند و باعث می‌شود موتور راه اندازی شود و کلید دوم هم که کلید تبدیل می باشد و باعث راه اندازی موتور با دور تند می شود .
 4. درپوش جلو که به فنر مجهز است و به آن کلید گریز از مرکز می گویند. کلید گریز از مرکز برای روشن شدن کولر به صفحه پلاتین فرمان می دهد.
 5. یاتاقان ها در وسط درپوش های موتور وجود دارد که باید آن را روغن کاری و تمیز کنید. از عقب حلزونی و یا قسمت استاتور هم چند سیم بیرون آمده که به درپوش عقب وصل می شود.
 6. در داخل حلزونی سه سیم پیچ وجود دارد که یکی از آنها برای دور کند، یکی برای دور تند و دیگری برای استارت است.
 7. سیم هایی را که بیرون آمده اند به این سیم پیچ ها مربوط می شوند که بر طبق رنگ ها، متعلق به سیم پیچ ها هستند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع پوشال برای کولر | نحوه تعویض پوشال کولر آبی

عیب یابی موتور کولر آبی

حالا با توضیحاتی که در مورد قسمت های مختلف موتور کولر دادیم باید به سراغ عیب یابی موتور بروید تا مشکل را برطرف کنید برای عیب یابی موتور به روش زیر عمل کنید:

 1. اگر متوجه شدید که دور کند کولر آبی کار نمی کند ابتدا باید صفحه پلاتین را بررسی کنید اگر صفحه پلاتین خراب بود آن را عوض کنید.
 2. اگر صفحه پلاتین را تعویض کردید ولی باز هم مشکل رفع نشد باید کلید گریز از مرکز را چک کنید در صورتی که فنر های کلید رها شده باشد مجدداً آنها را وصل کنید.
 3. اگر قسمت هایی را که برایتان گفتیم بررسی کردید ولی مشکلی برطرف نشد باید سیم پیچ ها را چک کنید ممکن است سیم پیچ ها قطع شده باشد و یا سوخته باشد.
 4. در صورتی که متوجه شدید موتور کولر آبی کار می کند اما صدای زیادی دارد ممکن است مشکل از یاتاقان های کولر آبی باشد آنها را روغن کاری کنید و اگر درست نشد یاتاقان ها را تعویض کنید.
 5. در مرحله آخر با توجه به علامت هایی که در هنگام باز کردن درپوش زده اید، باید درپوش های موتور را ببندید و سپس پیچ های موتور را هم ببندید.

همانطور که گفتیم تعمیر موتور کولر آبی کاری تخصصی بوده و به مهارت بالایی نیاز دارد در صورتی که موتور کولر شما با مشکل روبرو شد به تعمیرکار مراجعه کنید اکثر تعمیرکاران توصیه می کنند که موتور کولر را تعویض کنید زیرا تعمیر کولر از جهت اقتصادی به صرفه نیست.

موتور کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با عیب یابی و تعمیر موتور کولر آبی آشنا کنیم تا بتوانید ریشه مشکل کولر را به راحتی تشخیص دهید و با عیب یابی موتور کولر آبی خود، از خراب شدن قطعات دیگر جلوگیری کنید ولی توجه داشته باشید که تعمیر موتور کولر کار تخصصی بوده و حتماً باید به وسیله تعمیرکار حرفه ای انجام شود.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آموزش گام به گام تعمیر موتور کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل روشن و خاموش شدن موتور کولر آبی به طور اتوماتیک چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا