تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

دلایل روشن نماندن اجاق گاز و حل مشکل روشن نشدن

چرا اجاق گاز روشن نمی ماند و یا بعد از روشن شدن خاموش می شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تا به امروز با بخش زیادی از اجاق گاز مثل یکسره شدن جرقه اجاق گاز ، صداهای اضافه از اجاق گاز و … کاملا آشنا شده اید، اما قصد داریم که به سراغ مشکلات اجاق گاز و حل این مشکلات برویم، یکی از مشکلاتی که در رابطه با آن زیاد از سئوال می پرسند این است که اجاق گاز در ابتدا روشن می شود اما بعد از چند ثانیه خود به خود خاموش می شود، مشکل روشن نماندن اجاق گاز یکی از مشکلاتی است که به وفور برای مصرف کنندگان اتفاق می‌افتد، در این مقاله از ایبک امداد به شما آموزش خواهیم داد چگونه این مشکل را در منزل و بدون نیاز به تعمیرکار حل نمایید.

قبل از هر چیز این مورد را باید برای شما یادآور شوم که اجاق گاز وسیله ای بسیار مهم و در عین حال خطرناکی در آشپزخانه است، پس دو مورد را به یاد داشته باشید ، ابتدا اینکه برای عیب یابی اجاق گاز باید دانش فنی خوبی داشته باشید و مورد دوم اینکه برای تعمیر و یا تعویض قطعات اجاق گاز از لوازم اصلی و باکیفیت استفاده کنید چرا که اهمیت ندادن به هر کدام از این دو مورد می تواند پیامدهای سنگینی برای شما و در نهایت برای خانواده تان داشته باشد و از شما می خواهم که اگر در زمینه تعمیر اجاق گاز تسلط ندارید حتما از یک تعمیرکار ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

چرا اجاق گاز روشن نمی‌ماند

ابتدا به سراغ این خواهیم رفت چرا اجاق گاز روشن نمی ماند، باید بدانید زمانی که یک اجاق گاز خاموش می شود می تواند علت های زیادی داشته باشد علتهایی نظیر سر رفتن غذا و یا خرابی در بخش های مختلف اجاق گاز که در ادامه به صورت تخصصی و تشریحی آنها را برای شما شرح خواهیم داد.

روشن نماندن اجاق گاز 

علت های روشن نماندن اجاق گاز

اما ابتدا به سراغ بررسی مواردی می خواهیم رفت که باعث خاموش شدن شعله های اجاق گاز شما خواهند شد، باید بدانید در صورتی که اجاق گاز شما خاموش شد مواردی مانند سر رفتن غذا یا جابجا شدن سر شعله های اجاق گاز، خراب شدن ترموکوپل اجاق گاز و یا بوبین و ولوم و در نهایت از جابجایی الکترودی که باعث ایجاد جرقه در اجاق گاز شما میشود که هر کدام از موارد در صورت وقوع می تواند شعله اجاق گاز شما را به صورت کامل خاموش کند که در ادامه هر کدام را برای شما به صورت کامل و تخصصی شرح خواهیم داد.

سر رفتن غذا به علت وزش باد

موردی اولی که به آن خواهیم پرداخت وزش باد و یا سر رفتن غذا روی اجاق گاز است که می تواند باعث خاموش شدن شعله های اجاق گاز شما شود.
یکی از مواردی که همیشه به آن تاکید زیادی می شود این است که اجاق گاز نباید در کنار پنجره قرار گرفته باشد یا در مکانی که وزش باد دارد نباید قرار بگیرد چرا که وزش باد می تواند باعث خاموش شدن شعله اجاق گاز شما شود.
هم چنین مورد دیگری که می تواند اجاق گاز را خاموش کند سر رفتن غذای روی گاز است است که معمولاً غذاهایی که به صورت مایع هستند را مجبوریم برای مدت زیادی روی اجاق گاز بگذاریم که در این هنگام امکان سر رفتن آنها به دفعات وجود دارد و در صورت سر رفتن و ریختن مایعات درون ظرف اجاق گاز شما خاموش خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی دلایل خاموش شدن یخچال

برای حل این مشکلات بهترین راهکار این است که قبل از نصب اجاق گاز مکان مناسب را برای آن انتخاب کرده باشید تا در مجاورت وزش باد قرار نداشته باشد اما اگر در گذشته محل اجاق گاز را انتخاب کردید به شما شدیداً تاکید می کنم که محل قرارگیری اجاق گازتان را تغییر دهید.
در صورتی که اجاق گاز به خاطر سر رفتن غذا خاموش شده بود چاره‌ای جز تمیز کردن اجاق و روشن کردن دوباره آن ندارید اما در زمان بندی غذا درست کردن دقت بیشتری داشته باشید تا با سر رفتن غذا بر روی اجاق گاز روبرو نشوید.

خرابی ترموکوپل اجاق گاز

مورد بعدی که می تواند باعث خاموش شدن شعله اجاق گاز شما شود خرابی ترموکوپل دستگاه شماست باید بدانید که ترموکوپل اگر خراب شود باعث خاموش شدن شعله اجاق بعد از چند دقیقه خواهد شد زمانی که چنین حالتی را مشاهده کردید پیشنهاد می کنم ابتدا با یک مولتی متر اقدام به تست ترموکوپل نمایید در صورتی که جریان برق را مشاهده نکردید حتماً ترموکوپل اجاق گاز را تعویض نمایید.
قسمتی ترموکوپل قطعه سیمی است که در کنار شعله های اجاق گاز مشاهده می کنید ، که با گرم شدن آن حرارت را به سمت دیگر انتقال می دهد و باعث فعال شدن بوبین و ایجاد میدان مغناطیسی در آن می شود.
باید دقت کنید در صورت خرابی ترموکوپل دستگاه باید آن را تعویض کنید و به دنبال تعمیر آن و یا سرهم کردن قسمت های دیگران نباشد.

روشن نماندن اجاق گاز 

خراب شدن بوبین اجاق گاز

اما قطعه ی دیگری که می‌تواند باعث روشن نماندن اجاق گاز شود بوبین است، لازم است بدانید بوبین قطعه ای است که همراه با ترموکوپل فعالیت می کند، در قسمت قبل متوجه شدید که ترموکوپل از یک سر به بوبین متصل است، بوبین همان شیر یا به اصطلاح ولوم اجاق گاز است و زمانیکه ترموکوپل حرارت را به آن انتقال می دهد یک میدان مغناطیسی درون آن ایجاد می شود و باعث می شود هسته بوبین درون جای خود باقی بماند تا شعله گاز برقرار باشد.
اما اگر شک داشتید که بوبین مشکل دارد یا خیر ، باید آن را از نظر سلامت تست کنید و برای تست آن می توانید سر ترموکوپل را با فندک حرارت دهید و از این سمت انگشت خود را روی هسته ی داخلی بوی این فشار دهید بعد از مدتی انگشت خود را رها کنید در صورتی که هسته‌ای بوئین سر جای خود باقی ماند نشانه سلامت بوی این است.
اما اگر این اتفاق نیفتاد نشانه خرابی بوبین می باشد و شما باید اقدام به تعویض این قطعه نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عیب‌یابی و مشکلات آبگرمکن بدون مخزن بوش | کد خطای آن

جا به جا شدن محل الکترود جرقه زن اجاق گاز

زمانی هم پیش می آید که اجاق گاز شما روشن نمی شود ، در چنین هنگامی پیشنهاد می کنم قبل از اینکه هر کاری انجام دهید مستقیم به سراغ این بخش بروید ، الکترود جرقه زن در صورتی که هر گونه جا به جایی شود نمی تواند جرقه را به سر شعله ها برساند و این باعث روشن نشدن شعله اجاق گاز شما خواهد شد.

جا به جا شدن سر شعله های اجاق گاز

یکی دیگر از دلایل روشن نماندن اجاق گاز این است که سر شعله اجاق شما جابجا شده باشد ، همیشه دقت کنید که اگر اجاق گاز شما روشن نماند و خاموش شد و یا هوای زیادی از کنار سر شعله با صدا خارج می شد مستقیم به سراغ بررسی مکان قرارگیری سر شعله ها کنید، تا در صورت جا به جا بودن آن اقدام به درست کردن محل قرارگیری نمایید ، برای اینکار هم کافی است که سر شعله را مقداری تکان بدهید تا در محل اصلی خود قرار گیرد.

روشن نماندن اجاق گاز 

نتیجه گیری از روشن نماندن اجاق گاز

در این مقاله از تیم ایبک امداد به صورت کامل و تخصصی به بررسی مواردی که می تواند باعث روشن نماندن اجاق گاز شود پرداختیم ، حال به صورت خلاصه موارد را یکبار بررسی خواهیم کرد ، موارد اصلی که بیشتر ممکن است برای هر فرد رخ دهد سر ریز شدن مواد غذایی روی اجاق گاز می باشد و همچنین وزش جریان باد یا کولر که با جریان باد شعله های اجاق خاموش خواهند شد.

موارد بعدی هم می تواند به مشکل در شیر اجاق گاز و یا ترموکوپل اجاق باشد که در این صورت نیاز به تعویض آن ها خواهید داشت ، دو مورد آخر هم به جا به جا شدن سر شعله اجاق گاز و یا الکترود جرقه زن اجاق گاز می تواند باعث خاموش شدن و یا روشن نشدن اجاق گاز شما شود.

همانطور که متوجه شدید بیشتر مواردی که در این مشکل وجود دارند بدون هزینه و یا با کمترین هزینه قابل رفع خواهند بود ، پس حتما دقت کنید تا مشکل را در سریعترین زمان ممکن رفع کنید تا در طول استفاده از اجاق گاز دچار خطرات جبران ناپذیر نشوید ، البته اجاق گازهای امروزی طوری طراحی شده اند که در صورت خاموش شدن شعله جریان گاز قطع خواهد شد اما باز هم نگهداری و احتیاط واجب است.

اگر در این زمینه تجربه ای دارید از شما دعوت می کنم تا از طریق بخش دیدگاه ها با همگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از تجربیات ارزنده و شیرین شما بهره مند شوند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روشن نماندن اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی دلایل روشن نماندن اجاق گاز و راه های حل این مشکل

امتیاز کاربر: ۴.۳ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا