تعمیرات اجاق گازتعمیرات

دلایل خراب شدن تایمر اجاق گاز چیست ؟

آموزش کامل عیب یابی، تعمیر و تعویض تایمر اجاق گاز

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

دلایل خراب شدن تایمر اجاق گاز چیست؟ در گازهای امروزی برای تنظیم زمان پخت و پز در اجاق گاز و ماکروفر از تایمر استفاده می کنند اگر هر کدام از قطعات اجاق گاز از کار بیفتد و یا خراب شود باعث خواهد شد که تایمر اجاق گاز هم از کار افتاده و کار نکند اگر تایمر اجاق گاز خراب شد شما باید ابتدا دلیل این خرابی را پیدا کنید. ما می خواهیم در این مقاله ایبک امداد دلایل خراب شدن تایمر اجاق گاز را برای شما بیان کنیم.

تایمر اجاق گاز

شاید به نظر شما تایمر اجاق گاز اهمیت زیادی نداشته باشد ولی امروزه به دلیل علاقه خانم های خانه دار به آشپزی و شیرینی پزی یک تایمر پرقدرت و دقیق اهمیت زیادی در اجاق گاز دارد ساختمان تایمر بسیار ساده است ولی کنترل و تنظیم آن نیازمند تخصص و حوصله شما می باشد امکان دارد قطعات تایمر خراب شده و به تعمیر یا تعویض نیاز داشته باشد در ادامه برای شما دلایل خرابی تایمر اجاق گاز و روش تعمیر آن را بیان می کنیم.

جریان برق در تایمر وجود نداشته باشد

برای عیب یابی این مشکل باید عواملی را که احتمال دارد باعث روشن نشدن و کار نکردن تایمر شود، بررسی کنید یکی از این عوامل می تواند وجود نداشتن جریان برق باشد اگر جریان برق در اجاق گاز و یا تایمر نباشد باعث می شود که تایمر روشن نشود عوامل زیادی می‌تواند باعث بروز این مشکل شود مانند نوسانات جریان برق، سوختن پریز، اتصالی سیم، قطع شدن برق منزل و … تمام این موارد می‌تواند باعث نرسیدن جریان برق به تایمر شود و در نتیجه تایمر اجاق گاز روشن نمی شود بنابراین اگر متوجه شدید که تایمر اجاق گاز شما روشن نمی شود در مرحله اول از وجود جریان برق در اجاق گاز اطمینان پیدا کنید.

خرابی برد الکترونیکی یکی از دلایل مهم کار نکردن تایمر اجاق گاز

اگر برد الکترونیکی در اجاق گاز خراب شود باعث می شود که تایمر اجاق گاز از کار بیفتد برد الکترونیکی در اجاق گاز قطعه ی مهمی است و به عنوان مغز دستگاه عمل می کند برد الکترونیکی وظیفه دارد به تمام قطعات مختلف اجاق گاز دستور را برساند تایمر اجاق گاز هم مانند وسایل دیگر با دستور برد الکترونیکی روشن می شود و فعالیت خود را شروع می‌کند اگر برد الکترونیکی خراب شود  دستور روشن شدن تایمر صادر نمی شود.

روش تعمیر تایمر اجاق گاز

بیشتر اجاق گاز ها دارای تایمر دیجیتال هستند. تایمر وظیفه دارد اعلام خبر، ساعت و کنترل زمان برای خاموش و روشن شدن شعله را انجام دهد این وظیفه به دستور اپراتور برنامه ریزی می شود. بیشتر اجاق گاز های امروزی تایمر های دیجیتال و لمسی دارند این تایمر می تواند برای فر هم به کار رود.

 

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت کولر گازی گری اکسنت با اسفورماتیک چیست؟

برد اجاق گاز چه وظیفه ای دارد ؟

مهمترین وظیفه برد اجاق گاز به نمایش درآوردن ساعت تایمر در روی صفحه نمایشگر است اگر این برد خراب شود قطعات الکتریکی مختل شده و نمی توانند مثل قبل کار کنند خراب شدن برد اجاق گاز نشانه هایی دارد که در ادامه می خواهیم نشانه ها و دلایل خراب شدن برد اجاق گاز را بررسی کنیم.

دلایل خراب شدن برد اجاق گاز:

تایمر اجاق گاز

۱- داغ شدن صفحه نمایش و ولوم

یکی از نشانه های خراب شدن برد اجاق گاز می تواند داغ شدن صفحه نمایش و داغ شدن ولوم آن باشد این مشکل در صورت برطرف نشدن، می تواند آسیب جدی به برد اجاق گاز برساند اگر متوجه شدید که دکمه های لمسی در روی اجاق گاز شما خراب شده است و یا اینکه تایمر و ساعت روی صفحه نمایشگر نشان داده نمی شوند همه اینها دلایل خراب شدن برد اجاق گاز می باشد.

 ۲-  وجود مشکل در میکروسوئیچ:

خراب شدن میکروسوئیچ اجاق گاز یکی دیگر از نشانه های خرابی برد می باشد میکروسوئیچ مثل یک کلید اصلی برای قطع کردن و وصل کردن جریان برق قرار داده شده است این قطعه می تواند جریان برق را به قسمت مدار جرقه زنی دستگاه وصل کند و به این صورت است که عمل جرقه زدن شکل خواهد گرفت خراب شدن میکروسوئیچ یکی دیگر از علائم خراب شدن اجاق گاز به حساب می آید.

۳- نوسانات برق

یکی از مهمترین دلایل خراب شدن برد اجاق گاز می تواند نوسانات برق باشد در بیشتر مناطق و شهرها نوسانات برق همیشگی است و در تابستان به دلیل افت شدید برق این نوسانات بیشتر می‌شود نوسانات برق می تواند باعث خرابی برد اجاق گاز و اختلال در عملکرد آن شود.

۴- استفاده کردن از مواد شوینده

یکی از دلایل خراب شدن برد اجاق گاز می تواند مواد شیمیایی و شوینده باشد مواد شیمیایی دارای خاصیت خورندگی هستند و اگر با صفحه اجاق گاز و برد آن تماس مستقیم داشته باشند به برد اجاق گاز صدمه می زند وقتی مواد شوینده با برد تماس پیدا می کند در یک واکنش شیمیایی باعث اکسیده شدن برد شده و آن را خراب می‌کند.

۵- رشد حشرات

یکی دیگر از دلایل خراب شدن برد اجاق گاز را می‌توان تماس حشرات با برد اجاق گاز دانست در بعضی از اجاق گازها یک مایع ژلاتینی قرار داده شده که از برد محافظت می کند بعضی از گازها این مایع ژلاتینی را ندارند. زیر یخچال یا زیر اجاق گاز می تواند محل خوبی برای رشد حشرات باشد اگر این حشرات به داخل اجاق گاز نفوذ پیدا کند یا اینکه روی برد قرار بگیرد می تواند باعث خراب شدن برد اجاق گاز شود همانطور که می دانید بدن حشرات رسانا است و تماس رسانا می تواند باعث اتصال کوتاه شده و برد را خراب کند.

روش برطرف کردن مشکل خرابی برد اجاق گاز

اگر ارتباط بین منبع تغذیه و بقیه عناصر مدار قطع شده باشد باعث می شود که در کارکرد برد اختلال به وجود بیاید و برد خراب شود در این صورت باید حتماً برای تعمیر برد، به یک تعمیر کار حرفه‌ای مراجعه کنید.

دلایل خراب شدن برد اجاق گاز صفحه ای چیست؟

بعضی از اجاق گازها برد صفحه لمسی دارند برای تمیز کردن این اجاق گاز ها شما باید حتما دستگاه خود را از برق بکشید اگر این دستگاه از برق کشیده نشود و شما بخواهید آن را تمیز کنید، می‌تواند به برد دستگاه شما آسیب برساند برای تمیز کردن این اجاق گازها حتماً باید دوشاخه را از پریز برق در آورید و سپس با یک دستمال نمدار اجاق گاز را تمیز کنید به این ترتیب برد شما خراب نخواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه اتصال سیم ارت در اجاق گاز | نصب، رنگبندی و نحوه اتصال آن

مشکل روشن نشدن تایمر اجاق گاز را چگونه برطرف کنیم؟

اگر تایمر اجاق گاز به دلایلی مانند خراب شدن برد الکترونیکی یا نرسیدن برق خراب شده بود و دیگر کار نمی کرد توصیه می‌کنیم آن را تعمیر کنید و برای تعمیر آن حتماً باید از متخصص با تجربه کمک بگیرید تا این مشکل را عیب یابی کرده و دلیل کار نکردن تایمر اجاق گاز را پیدا کند در بیشتر مواقع با عوض کردن برد الکترونیکی و یا تعمیر کردن آن، مشکل تایمر اجاق گاز برطرف می شود اگر دلیل این مشکل خراب شدن پریز و یا اتصالی برق باشد باید از یک برقکار بخواهید تا مشکل را عیب یابی و برطرف کند.

چگونه تایمر اجاق گاز را تنظیم کنیم؟

تایمر اجاق گاز

اگر متوجه شدید که عملکرد تایمر اجاق گاز با اختلال روبرو شده و به طور مرتب چشمک میزند احتمالاً مشکل از قسمت منبع تغذیه است در این صورت شما باید تایمر را تنظیم کنید و یا این قطعه را تعمیر کنید برای اینکه تایمر را تنظیم کنید به نکات زیر توجه کنید:

  • در مرحله اول سعی کنید تا به صورت دستی تایمر اجاق گاز را تنظیم کنید.
  •  اگر چشمک زدن تایمر برطرف نشده و همچنان چشمک میزد متوجه خواهید شد که اجاق گاز از  اتوماتیک خود خارج  نمی شود.
  • روی تایمر سه دکمه قرار دارد که یکی از آنها برای نشان دادن ساعت و دیگری برای زمان لازم برای پخت غذا و دکمه وسط هم برای تنظیم کردن عملکرد دو دکمه می باشد.
  •  شما می توانید با فشار دادن این دکمه ها تایم و زمان لازم برای اجاق گاز خود را تعیین و تنظیم کنید

نتیجه گیری از دلایل خراب شدن تایمر اجاق گاز

اجاق گاز یک وسیله پر مصرف و ضروری در آشپزخانه ها می باشد و خرابی آن می تواند باعث بروز مشکلات زیادی برای شما شود ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل خراب شدن تایمر اجاق گاز را بیان کردیم همانگونه که گفتیم مهمترین دلیل خرابی تایمر اجاق گاز می تواند خرابی برد دستگاه باشد در ادامه برای شما دلایل خرابی برد اجاق گاز را هم به طور کامل توضیح دادیم همانگونه که گفتیم دلایلی مانند داغ شدن صفحه نمایش، خرابی میکروسوئیچ، نوسانات برق، استفاده از مواد شیمیایی و شوینده، رشد حشرات و… می تواند باعث خرابی برد در اجاق گاز شود اگر متوجه شدید که خرابی تایمر اجاق گاز شما به دلیل خرابی برد می باشد باید حتماً برای تعمیر یا تعویض آن به تکنسین مجرب مراجعه کنید و در صورت نداشتن مهارت از دستکاری کردن اجاق گاز بپرهیزید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل خراب شدن تایمر اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل خراب شدن برد اجاق گاز صفحه ای چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا