تعمیرات اجاق گاز

چرا فندک اجاق گاز به طور مداوم جرقه می زند؟

اجاق گاز جزو ابزارهای بسیار کاربردی در هر منزلی است که در صورت خرابی، ممکن است دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کند. اگر وقتی به آشپزخانه می‌روید صدای جرقه‌های مداوم فندک اجاق را می‌شنوید، یعنی جرقه زن یکسره شده و مداوم جرقه می‌زند و شاید مجبور شوید که اجاق گاز را از برق کشیده و برای روشن کردن آن از کبریت استفاده کنید. جرقه زدن‌ های دائمی یکی از مشکلات رایج در اجاق گاز است که می‌خواهیم روش رفع این مشکل را به شما آموزش دهیم:

چرا اجاق گاز دائما جرقه می‌زند؟

معمولاً اجاق گازها برای بهبود روند روشن شدن، به فندک برقی مجهز می‌باشند. گاهی ممکن است این فندک خراب شده و به طور دائم جرقه بزند. دلایل بروز این مشکل عبارت است از:

 • مهمترین دلیلی که می‌تواند باعث جرقه زدن دائم جرقه فندک شود، وارد شدن رطوبت و آب به داخل جعبه فندک می‌باشد که می‌تواند به دلیل سر رفتن غذا و یا شستن اجاق گاز اتفاق بیفتد. رطوبت باعث خواهد شد که سنسورهای فندک فعال شود و برای هشدار دادن به شما مرتب جرقه بزند.
 • یکی دیگر از مواردی که باعث جرقه زدن مداوم فندک می‌شود، نوسانات برق است. نوسانات در جرقه زن اختلال ایجاد کرده و جرقه زن یکسره می‌شود.
 • توصیه می‌کنیم برای اینکه از این مشکل جلوگیری کرده باشید بعد از پختن غذا حتماً اجاق گازتان را تمیز کنید.

فندک اجاق گاز

چگونه مشکل جرقه زدن اجاق گاز را برطرف کنیم؟

اگر متوجه یکسره شدن جرقه زن اجاق گاز خود شدید و به صورت مداوم فندک اجاق گازتان جرقه می‌زد، باید به روش زیر عمل کنید:

 • در مرحله اول باید برق اجاق گاز را از پریز در بیاورید و تا هنگامی که اجاق گاز را به طور کامل تعمیر نکرده‌اید آن را وصل نکنید.
 • کلید فندک را فشار ندهید. اگر فکر می‌کنید که کلید گیر کرده است باید فقط با نگاه کردن آن را تشخیص دهید.

اجاق گاز دستگاه حساسی است و توصیه می‌کنیم برای عیب یابی و برطرف کردن مشکل آن، با تعمیرکار ماهر تماس بگیرید زیرا بعضی از موارد تعمیر اجاق گاز به مهارت و تجربه نیاز دارد، در غیر این صورت ممکن است باعث خسارت‌های مالی و جانی شود.

حتما بخوانید:   نحوه عیب یابی و تعمیر اجاق گاز فلر | رفع خرابی اجاق گاز فلر

فندک اجاق گاز را چگونه تعمیر کنیم؟

بعد از اینکه اجاق گاز خود را از برق کشیدید، حالا باید برای تعمیر آن اقدام کنید. برای این منظور به موارد زیر عمل کنید:

 • اگر متوجه شدید که جرقه زدن دائم اجاق گاز به علت رطوبت داخل جعبه فندک است، باید قطعات را بیرون آورده و به وسیله یک دستمال کاملاً آنها را خشک و تمیز کنید و بعد از این کار، تمام قطعات را به درستی در جای خود بگذارید.
 • ممکن است دلیل جرقه زدن مداوم فندک، اختلال در قطعاتی مثل ماژول و یا الکترود جرقه باشد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید قطعات نام برده شده را تعویض کنید.
 • توصیه می‌کنیم برای این کار به یک شخص ماهر مراجعه کنید.

یکی از مواردی که باعث می‌شود فندک اجاق گاز کار نکند، این است که اتصال ماژول قطع شده باشد. این مشکل ممکن است در هنگام تمیز کردن اجاق برای شما اتفاق بیفتد. در صورتی که خرابی فندک به علت قطع شدن سیم باشد، به راحتی می‌توان مشکل را برطرف کرد. برای این منظور پایه مهر و موم شده و کلاهک شعله را باید از بدنه جدا کنید. در این مرحله شما می‌توانید سیمی را که قطع شده کاملاً مشاهده کنید. در صورتی که سیم قطع شده را تعویض کنید اتصال دوباره برقرار شده و فندک هم کار خواهد کرد.

چرا بدنه اجاق گاز برق دارد؟

همانطور که می‌دانید اجاق گازهای امروزی دارای قطعات برقی مثل فندک می‌باشد و به همین دلیل سیم‌ کشی‌ های برقی در آن قرار داده شده است. گاهی امکان دارد در اثر حرارت این سیم ها فرسوده و یا آب شود و این باعث خواهد شد که سیم‌ها با بدنه اجاق گاز شما تماس پیدا کند و بدنه برقدار شود. در این صورت به روش زیر عمل کنید:

 • زمانی که متوجه برقدار شدن بدنه اجاق گاز شدید، ابتدا دو شاخه برق را از پریز در بیاورید زیرا در این صورت اتصال بدنه می‌تواند بسیار خطرناک باشد و احتمال دارد شما دچار برق گرفتگی شوید.
 • سپس باید برای تعمیر کردن اجاق گاز خود حتماً با یک تعمیرکار اجاق گاز و یا تکنسین تماس بگیرید تا سیم کشی داخلی اجاق گاز تعویض شود.
 • دقت داشته باشید تا زمانی که فندک اجاق گاز شما تعمیر نشده، آن را به برق نزنید.
 • گاهی احتمال دارد برقدار بودن بدنه گاز به سیستم ارت دستگاه و ساختمان مربوط باشد. همانطور که می‌دانید تمام وسایل برقی باید به وسیله سیم ارت، اتصالی به زمین داشته باشند تا بارهای الکتریکی که از تجمع الکترون‌ ها ناشی می‌شود، به زمین منتقل شود. در صورتی که دستگاه اجاق گاز شما با زمین ارتباطی نداشته باشد، بدنه دستگاه برقدار است و شما احساس برق گرفتگی می‌کنید.
 • برای برطرف کردن مشکل باید یک سیم را برداشته و یک سر آن را به بدنه اجاق گاز و سر دیگر آن را به لوله گاز وصل کنید.
حتما بخوانید:   راهنمای اجاق گاز عادل گاز | قطعات تشکیل دهنده اجاق گاز عادل

چه کار کنیم تا فندک اجاق گاز ما خراب نشود؟

بهتر است قبل از خراب شدن فندک اجاق گاز نکات مهمی را رعایت کنید تا از خرابی این قطعه در اجاق خود جلوگیری کرده باشید. شاید اجرای این نکات از تعمیر اجاق گاز بسیار ساده‌تر باشد به همین دلیل برای خراب نشدن فندک به موارد بیان شده توجه کامل کنید:

 • هیچگاه اجازه ندهید غذا در روی اجاق گاز سر برود زیرا سر رفتن غذا در روی گاز باعث خواهد شد که فندک دچار گرفتگی شده و خراب شود.
 • دقت داشته باشید وقتی قطعات گاز را جابجا می‌کنید، باعث می‌شود فندک کار نکند. به همین علت در هنگام پاک کردن اجاق گاز دقت زیادی داشته باشید تا قطعات دستگاه از جای خود تکان نخورد.
 • تمیز کردن اجاق گاز باید به آرامی انجام شود زیرا ممکن است اجزای دیگر آسیب ببیند.
 • ضربه هم می‌تواند باعث خرابی میله فندک شود. پس در هنگامی که اجاق گاز را پاک می‌کنید مراقب باشید که به میله فندک ضربه نزنید.
 • هنگامی که می‌خواهید اجاق گاز را روشن کنید، دکمه فندک را برای مدت زیاد نگه ندارید.
 • هیچگاه اجازه ندهید کودکان برای بازی کردن دکمه فندک را به طور مداوم فشار دهند زیرا باعث خرابی فندک خواهد شد.

دلایل کار نکردن جرقه زن اجاق گاز چیست؟

وقتی از اجاق گاز استفاده می‌کنید گاهی ممکن است با مشکلاتی در مورد جرقه زن روبرو شوید. اجاق گازهای امروزی پیشرفت زیادی داشته و دیگر نیاز نیست شما برای روشن کردن آن از کبریت استفاده کنید و قطعه‌ای به نام فندک دارد که کار شما را راحت کرده است. گاهی ممکن است جرقه زن در اجاق گاز کار نکند مواردی که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

۱- الکترود جرقه زن در جای خود قرار نداشته باشد.

گاهی ممکن است الکترود جرقه زن در جای خود نباشد و فاصله آن از شعله دور باشد. در این هنگام است که فندک عمل نکرده و یا ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا روشن شود. برای اینکه مشکل برطرف شود، باید الکترود را به جای خود برگردانید. فقط دقت داشته باشید که رعایت نکات ایمنی را فراموش نکنید.

۲- فندک اجاق گاز نیم سوز شده باشد.

فندک هم مانند قطعات دیگر ممکن است دچار خرابی شود، در این صورت عملکرد درستی نخواهد داشت. ممکن است فندک نیم سوز شود در این صورت شما در جرقه زن تغییر رنگ را مشاهده می‌کنید و متوجه می‌شوید که این قطعه دچار ایراد شده، پس باید برای برطرف کردن مشکل اقدامات لازم را انجام دهید.

حتما بخوانید:   تعمیرات بوبین اجاق گاز|عیب یابی بوبین اجاق گاز

۳- مشعل و سرشله‌ها دچار رطوبت شده باشد.

یکی دیگر از دلایلی که باعث کار نکردن جرقه زن می‌شود، خیس شدن سرشله‌ها است. اگر رطوبت به اندازه‌ای باشد که به مشعل‌ها برسد، باعث می‌شود جرقه زن کار نکند. در این صورت همانطور که گفتیم به وسیله یک دستمال باید سرشله‌ها را خشک کنید. البته اگر می‌خواهید سریعاً اجاق گاز خود را روشن کنید، می‌توانید از یک راهکار مناسب‌تر هم استفاده کنید. به وسیله یک سشوار، سرشله‌ها را سریع خشک کنید. اگر مشکل جرقه نزدن فندک در اجاق گاز به علت خیسی باشد، باید صبر کنید تا خیسی سرشله‌ها برطرف شود. در صورتی که با تمیز کردن و خشک کردن، باز هم مشکل برطرف نشد، بهتر است به تعمیرکار اجاق گاز مراجعه کنید.

۴- قفل کودک فعال باشد.

بعضی از اجاق گازهای امروزی به قفل کودک مجهز هستند. اگر قفل کودک در اجاق گاز فعال باشد، می‌تواند باعث جرقه نزدن فندک شود. برای رفع مشکل بهتر است دفترچه راهنمای اجاق گاز خود را مطالعه کنید و از روی دستور آن، قفل کودک را غیر فعال کنید. قفل کودک باعث می‌شود کودکان شما امنیت بیشتری داشته و از خطر دور بمانند. برای اینکه قفل کودک را در اجاق گازتان غیر فعال کنید باید ۳ ثانیه کلید قفل را نگه دارید تا غیر فعال شود.

۵- نوسانات برق در اجاق گاز

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود فندک اجاق گاز شما جرقه نزند، نوسانات برق است و یا گاهی ممکن است برق اجاق گاز شما وصل نباشد. در این صورت باید دلایل قطعی برق اجاق را بررسی کنید. اگر سیم اجاق گازتان به برق وصل نباشد، باعث می‌شود که فندک هم کار نکند و یا اینکه ممکن است نوسانات برق باعث شود ولتاژ برق تغییر کرده و فندک جرقه نزند. اگر این نوسانات دائمی باشد، فندک می‌سوزد. برای برطرف کردن این مشکل باید نوسانات برق و همچنین وصل بودن برق اجاق گاز را چک کنید تا مشکل برطرف شود. اگر هم متوجه خرابی فندک شدید آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

فندک اجاق گاز

۶- نصب کردن غیر حرفه‌ای اجاق گاز

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث کار نکردن فندک شود، این است که شما اجاق گازتان را به شکل غیر حرفه‌ای نصب کنید. نصاب اجاق گاز وظیفه دارد که کار قطعه جرقه زن را کنترل کند و از عملکرد و سلامت آن مطمئن شود. اگر دلیل خرابی فندک، نصب غیر حرفه‌ای بود، باید سرشله‌ها را بردارید تا هوای اضافه ‌ای که داخل لوله‌ها وجود دارد، خارج شده و مشکل برطرف شود.

31

چرا فندک اجاق گاز به طور مداوم جرقه می زند؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل کار نکردن جرقه زن اجاق گاز چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x