تعمیرات کولر گازی

علائم خرابی خازن کولر گازی | عوامل خرابی خازن کولر گازی

علائم خرابی خازن کولر گازی | عوامل خرابی خازن کولر گازی، اهمیت خازن کولر گازی

یکی اصلی ترین قطعات کولر گازی، خازن کولر می‌باشد که در فواصل گرما و در اوج استفاده از کولر بیشتر از سایر اجزای کولر امکان خراب شدن آن وجود دارد. خراب بودن کولر گازی مشکلات بسیاری برای افراد در فصل تابستان به وجود می‌آورد.

این قطعه یکی از مهمترین قطعات کولر گازی است. تعمیرات کولر نیاز به برخورداری از تخصص و مهارت ویژه‌ای دارد. ترمیم و بررسی خازن در مرکز تعمیرات کولر بر عهده کارشناسانی است که تجربه و تخصص بالایی در این حوزه دارند.

تشخیص خرابی این قطعه را کاربران عادی نمی‌توانند بدهند و تنها تعمیرکاران با تجربه می‌توانند این مسئله را به درستی تشخیص دهند.

خازن کولر چه نقشی دارد، خازن کولر چیست؟

پیش از آنکه نشانه های خراب بودن خازن کولر گازی را بدانید، اول باید از نحوه کار کردن این قطعه و نحوه عملکرد آن در کولر گازی بیشتر آشنا شوید.

خازن کولر به شکل استوانه ایی فلزی است. خازن ها از دو مدار فلزی تشکیل شده اند و در مدار قرار می‌گیرند و انرژی الکتریکی را نگهداری و ذخیره می‌کنند. این قطعه ها در آخر باعث راه اندازی فن کولر گازی و کمپرسور می‌شوند. روی هر خازن ظرفیت آن نوشته شده است؛ خازن ها به سه گروه، خازن فن داخلی، خازن فن بیرونی و خازن کمپرسور در کولر گازی تقسیم بندی می‌شوند.

خازن در کولر گازی توان لازم برای راه اندازی و روشن کردن موتور با ذخیره و بعد رها کردن انرژی فراهم می‌کند. اما اگر خراب باشد و یا اختلالی وجود داشته باشد، این قطعه دیگر نمی تواند این فرایند را انجام دهد.

چه چیزهایی باعث خرابی خازن ها می شوند؟

یکی از مهمترین و اصلی ترین دلیل خرابی خازن کولر های گازی، رطوبت و گرما هستند. گرمای کمپرسور و گرمای شدید و خیلی زیاد هوای تابستان موجب ایجاد اختلال در کار کرد خازن کولر خواهد شد. دلیل زنگ زدن بدنه خازن کولر گازی رطوبت می‌باشد. پایین و بالا شدن نوسانات جریان برق را نمی شود نادیده گرفت. به دلیل اینکه نوسان ها به مرور باعث کمتر شدن توان خازن و در آخر سوختن خازن می‌شود. نوسانات جریان برق علاوه بر اینکه باعث خرابی خازن می‌شود، همچنین باعث خرابی برد الکتریکی کولر گازی می‌شود.

علائم خرابی خازن کولر گازی؟

برای اینکه متوجه شوید خازن کولر گازی با خرابی و مشکلاتی مواجه شده است یا خیر، می توانید به برخی از علائم که نشان دهنده خرابی خازن کولر گازی است توجه داشته باشید. با دیدن هر کدام از این علائم باید اقدامات لازم برای رفع خرابی خازن کولر گازی را انجام دهید:

کولر گازی به سختی روشن می شود

یکی از اولین نشانه های خرابی خازن کولر گازی این است که کولر گازی به سختی روشن می‌شود و کولر گازی استارت زیاد می‌خورد. اگر چنین حالتی به وجود آید یعنی کارکرد کمپرسور سیستم با مشکل مواجه شده است. در برخی مواقع کمپرسور روشن نمی‌شود و یا با لرزیدن یونیت بیرونی به سختی روشن می‌شود. در به وجود آمدن این مشکل عوامل بسیاری ممکن است تأثیر داشته باشد، اما مهمترین دلیل آن خرابی خازن کولر گازی است و این نقص فنی به شمار می‌رود. برآمدگی و نشت روغن، فرسودگی، از مهمترین و اساسی ترین علت خرابی خازن محسوب می‌شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر کولرگازی زانتی Zanetti | نمایندگی تعمیرات کولرگازی زانتی

خازن کولر گازی

به مشام رسیدن بوی سوختگی

استشمام بوی سوختگی هنگامی که کولر را روشن می‌کنید، یکی از نشانه های خراب بودن خازن کولر گازی است. وجود بوی سوختگی، هنگام شروع کار کردن کولر، به معنای خرابی و نقص خازن کولر است.

در سیستم های برقی، داغ شدن قطعه های الکتریکی باعث سوختن خازن دستگاه می‌شود. اگر در هنگام کار کردن کولر دودی را مشاهده کردید، به دلیل سوختگی و از بین رفتن کامل خازن دستگاه می‌باشد.

تعویض قطعه خازن یکی از بهترین روش ها برای هنگامی است که شما بوی سوختگی به مشامتان می‌رسد. هنگامی که بوی سوختگی در یک سیستم الکتریکی به مشامتان رسید به معنای سوختن و فرسوده شدن خازن دستگاه و نیاز به تعویض آن خازن است.

کولر گازی با کندی روشن می‌شود

بعضی مواقع کولر گازی با کندی و سختی روشن می‌شود یا کولر گازی اصلا روشن نمی‌شود. همچنین شما ممکن است واکنش نشان ندادن یا با مکث کار کردن کولر گازی را مشاهده کنید. دلیل اصلی به وجود آمدن این مشکل این است که خازن دستگاه خراب و یا معیوب شده است. خازن برای اینکه در مدار قرار گرفته است، زمینه خوبی را برای ذخیره و نگهداری انرژی الکتریکی را فراهم کرده است. فرایند در آخر به کارکرد فن و راه اندازی کمپرسور کولر گازی می‌انجامد. پس می توان گفت، توان مورد نیاز برای روشن کردن موتور کولر گازی از خازن تأمین می‌شود.

به خاطر همین، اگر خازن خراب باشد توان الکتریکی مورد نیاز برای کارکرد کمپرسور تأمین نمی‌شود.

اول شما باید از خراب بودن و ایراد داشتن خازن مطمئن شوید و در صورت مطمئن شدن از خراب بودن خازن، با تعویض این قطعه مشکل به احتمال خیلی زیاد از بین می‌رود.

روشن نشدن فن

کار نکردن فن یکی از نشانه های خراب بودن خازن کولر گازی است. روشن نشدن کمپرسور و فن کولر گازی به دلیل وجود قطعه خازن انجام می‌شود. کار نکردن فن می‌تواند ناشی از خراب شدن خازن دستگاه باشد. دقت کنید در صورت خراب بودن موتور فن، فعال کردن کلید فن، باعث می‌شود کاملاً آن بسوزد.

باید الکتروموتور و فن کولر گازی را به خوبی چک کنید. هنگامی که مطمئن شدید این بخش سالم است، پس به احتمال زیاد مشکل، خراب بودن خازن دستگاه است. با تعویض این قطعه می‌توانید نقص فنی کولر گازی را برطرف کنید.

کمپرسور کولر گازی از کار می‌افتد

برای روشن شدن کمپرسور گازی سالم بودن خازن راه انداز دستگاه لازم است. پس در صورت بروز مشکل در خازن، کمپرسور دستگاه کار نمی‌کند. به همین دلیل تا مشکل خازن حل نشود، امکان کار کردن موتور کولر گازی وجود ندارد.

کمپرسور قلب کولر گازی است و بسیار قطعه مهمی در کولر گازی می‌باشد. هنگامی که کمپرسور کولر گازی خراب می‌شود، کارکرد این دستگاه به مشکل بر می‌خورد و از طرفی هزینه تعمیر آن خیلی زیاد است. بروز این مشکل در کارکرد این قطعه خیلی نگران کننده است و باید در صورت مشاهده کوچکترین نشانه از سوختن کمپرسور کولر گازی، به دنبال دلیل بوده و از تعمیرکار کولر گازی بخواهید که کولر شما را چک کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لیست کامل از انواع کد خطای کولر گازی گری GREE | نحوه رفع عیب کولر گازی گری

آمدن صدای وزوز از کولر گازی

علائم خرابی خازن کولر گازی شنیده شدن صداهای غیر عادی مانند وزوز می‌باشد. زمانی که این صدا را از کولر شنیدید حتماً همان لحظه کولر را خاموش کنید زیرا می‌تواند موجب آسیب دیدن بقیه قطعه های کولر شود.

باید خازن دستگاه را بررسی کنید و در صورت فرسودگی یا خرابی، با تعویض خازن این مشکل برطرف خواهد شد.

خازن کولر گازی

استفاده بیش از حد انرژی

یکی دیگر از نشانه های خراب شدن خازن کولر، گازی افزایش غیر منطقی و غیر معقول میزان مصرف انرژی به ویژه برق دستگاه می‌باشد.

در چنین شرایطی، شما باید قطعه خازن را بررسی کنید. برای رفع مشکل احتمالی، تعویض کردن خازن دارای عیب و فرسوده، از بهترین اقدامات می‌باشد.

نحوه تعویض خازن کولر گازی

  •  اول باید جریان برق دستگاه را قطع کنید.
  • با یک پیچ گوشتی بست خازن بدنه را از مدار جدا کنید و پس از آن خازن قدیمی را جدا کنید.
  • هر سیم از خازن را به ورودی مورد نظر اتصال دهید. روی هر خازن اصولاً علائم مختلفی مثل s و c وجود دارد. علامت s به معنای رانینگ و استارت و علامت c به معنای com می‌باشند. علامت main، نشان دهنده سیم پیچ راه انداز و علامت های sub به معنای سیم پیچ اصلی است.
  • سیم هایی را که به خازن قبلی وصل بودند را به خازن جدید وصل کنید.

(گام های عوض کردن خازن کولر گازی برای همه برند ها شبیه است و فرقی نمی کند سامسونگ باشد یا بکو و یا دیگر برندها.)

آموزش تست کردن خازن کولر گازی

تست کردن خازن، یکی از شیوه های کاربردی برای بررسی کردن سلامت کولر گازی می‌باشد. برای انجام این کار شما می‌توانید از یک ولت متر استفاده کنید. اول دو سر ولت متر را به خازن اتصال دهید. بعد از اتصال دو سر ولت متر، عقربه های آن را بررسی کنید.

اگر عقربه ها سریع به انتها و به وسط صفحه و سپس به نقطه اول با سرعت کم حرکت کنند، نشان دهنده سالم بودن خازن دستگاه می‌باشد. اگر این چنین نباشد خازن کولر شما سوخته است و یا دارای عیبی است.

نمایندگی تعمیرات کولر

نمایندگی تعمیرات کولر جایی است که به صورت تخصصی در زمینه ترمیم انواع مدل های کولر فعالیت می‌کند. این مرکز با کمک گرفتن از تکنسین های کاربلد و کارکشته و استفاده از تجهیزات و ابزار پیشرفته روز جهان، خدمات تخصصی و بسیار عالی را در زمینه تعمیرات کولرهای اسپیلت، گازی، آبی و… به مراجعه کنندگان ارائه می‌دهد. فعالیت های نمایندگی تعمیرات کولر فقط مخصوص یک برند نیست بلکه همه محصولات شرکت ها مثل سامسونگ و ال جی و…. را رسیدگی می‌کند. مدیریت این مرکز در راستای تحقق یافتن اصل های مشتری مداری اقدام به راه اندازی سرویس در محل کولر نموده است. بخاطر این سرویس، نیازی به مراجعه حضوری کاربران به تعمیرگاه نبوده و تکنسین های نمایندگی تعمیرات کولر را در محل مورد نظر آنها، یعنی در خانه و یا هر جایی که کاربران بخواهند اعزام خواهند شد.

علائم خرابی خازن کولر گازی | عوامل خازن کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی علائم خرابی خازن کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا