خودرو

علائم سوختن واشر سر سیلندر | وظایف واشر سر سیلندر

علائم سوختن واشر سرسیلندر | وظایف واشر سرسیلندر، زمان عوض کردن واشر سرسیلندر

در صورتی که واشر سرسیلندر آسیب ببیند و مشکلی داشته باشد سرسیلندر با اختلالات و مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. در این مواقع باید به واشر سرسیلندر توجه کنید. در غیر این صورت برای تمیز کردن خودروی خود باید هزینه های بسیار زیادی را پرداخت نمایید.

وظایف واشر سر سیلندر

واشر سرسیلندر از جنس فولاد چند لایه کامپوزیت گرانیت یا مس می باشد که بین سیلندر و بلوک موتور قرار دارد. بلوک موتور محل قرار گرفتن پیستون ها و میل لنگ است و در سر سیلندر سوپاپ و میل سوپاپ قرار دارد.

عکس های مختلفی که در خودرو وجود دارد باید عملکرد درست و صحیحی داشته باشند. در غیر این صورت عملکرد خودرو مختل خواهد شد و دیگر قسمت‌ها نیز آسیب خواهند دید. بهتر است، که وظایف واشر سرسیلندر را بدانید، تا با این قطعه آشنایی بیشتری داشته باشید.

کنترل فشار آب

وقتی که موتور در حال کار کردن است، فشار آب سرسیلندر بالا می رود و در این حالت واشر سرسیلندر فشار آب را کنترل می‌کند، تا سیلندر بهترین عملکرد را داشته باشد.

هدایت کردن مایعات

در سرسیلندر و بلوک های موتور روغن موتور و مایع خنک کننده وجود دارد. واشر سر سیلندر روزنه هایی دارد، تا این مایعات بین بلوک موتور و سیلندر جریان داشته باشند.

نگهداری و حفظ مایعات

از جمله وظایف واشر سر سیلندر نگهداری و حفظ مایعات می باشد. همانطور که گفته شد در بلوک های موتور و سرسیلندر مایع خنک کننده و روغن موتور وجود دارد، که ممکن است با یکدیگر ترکیب شوند. اما واشر سرسیلندر سبب می‌گردد این دو با یکدیگر ترکیب نشوند.

دلایل سوختن واشر سر سیلندر

بالا رفتن آمپر آب: دمای بالا از مهمترین دلایل سوختن واشر سر سیلندر می‌باشد. واشر سرسیلندر در برابر دمای بالا و حرارت زیاد مقاومت بسیار خوبی دارد، اما در صورتی که دما بیشتر از حد مجاز موتور باشد، واشر سر سیلندر به شدت آسیب خواهد دید.

حتما بخوانید:   معرفی اجزای مختلف کمپرسور کولر خودرو | وظیفه کمپرسور کولر

دمای بالا سر سیلندر به علت کمبود آب در رادیاتور است. همچنین دلایل دیگری مانند گرفتگی منافذ، نرسیدن آب به موتور، انسداد لوله های ورودی و خروجی رادیاتور گردش نداشتن آب در موتور، خراب بودن واتر پمپ و مشکل در ترموستات موجب می‌شوند، که دمای سرسیلندر بالا باشد.

واشر سرسیلندر

نشانه‌های سوختن واشر سر سیلندر

علائم زیادی وجود دارد، که نشان دهنده سوختن واشر سرسیلندر خودرو می باشد. با بررسی این نشانه ها و علائم می‌توانید بفهمید، که واشر سرسیلندر خودرو سوخته است. از جمله این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مشکلات در موتور

وقتی که واشر سر سیلندر ایراد دارد مایع خنک کننده زیادی به درون سیلندر وارد می‌شود این شرایط سبب قفل موتور خواهد شد. در این حالت موتور خودرو برای همیشه آسیب های بسیار جدی و جبران ناپذیری خواهد دید.

وجود حباب در رادیاتور

زمانی که واشر سر سیلندر مشکلی دارد به محفظه احتراق، مواد خنک کننده وارد خواهد شد. در برخی مواقع گاز اگزوز نیز وارد مواد خنک کننده می گردد و در آخر حباب هایی در مخزن مایع خنک کننده و رادیاتور به وجود می آید. وقتی در این شرایط درب رادیاتور را باز می‌کنید، این گونه به نظر می آید، که آب در حال جوشیدن است و حباب هایی به وجود آمده است.

نشتی داخلی سر سیلندر

در مواقعی که مشکل به وجود آمده در سرسیلندر زیاد جدی نیست فقط نشتی داخلی بین روغن و حفره های آب وجود دارد. در این حالت افراد عادی متوجه نشتی نخواهد شد و بهتر است برای تعمیر خودرو از افراد تعمیرکاری که در این زمینه تجربه و مهارت کافی دارند کمک بگیرید.

نشتی خارجی

وقتی که موتور خودرو بیش از اندازه داغ کند، مایع خنک کننده از بین شکاف سرسیلندر و موتور خارج می گردد. نشتی خارجی به راحتی قابل مشاهده بوده و در این شرایط روغن و آب خودرو کاهش پیدا خواهد کرد.

از اگزوز دود سفید خارج می شود

در زمان نشت واشر سر سیلندر به موتور مایعاتی نفوذ می کند و به محفظه احتراق نیز مایع خنک کننده وارد خواهد شد. وقتی در محفظه احتراق مایع خنک کننده می سوزد، دود سفید رنگ ایجاد شده و از اگزوز بیرون می‌آید. در فرایند احتراق وقتی مایع خنک کننده می سوزد، حجم آن کمتر شده و موجب داغ شدن بیش از اندازه موتور خواهد شد. در صورتی که رادیاتور موتور نتواند موتور خودرو را به خوبی خنک کند، موتور بیش از حد داغ خواهد کرد.

حتما بخوانید:   علائم خراب شدن هیدرولیک فرمان خودرو چیست؟

روی بدنه موتور روغن و آب وجود دارد

وقتی واشر سرسیلندر می سوزد، از محل اتصال سرسیلندر و سیلندر مایعاتی نشت خواهد کرد. وقتی روی بدنه موتور خودرو آب و روغن مشاهده می کنید، می توانید پی ببرید، که در خودروی شما این مشکل به وجود آمده است.

از اگزوز دود آبی خارج می‌شود

وقتی واشر سرسیلندر می سوزد، به محفظه احتراق روغن وارد می‌شود. به این ترتیب بنزین با آب می سوزد. در این حالت از اگزوز دود آبی خارج خواهد شد. هر اندازه که واشر سرسیلندر آسیب دیدگی بیشتری داشته باشد، روغن بیشتری وارد این محفظه شده و دود خارج شده آبی تر خواهد بود.

کاهش آب رادیاتور

یکی دیگر از نشانه های سوختن واشر سرسیلندر این است، که آب رادیاتور کم می شود و این به خاطر وارد شدن آب بیشتر به محفظه احتراق و بخار شدن آن می باشد. توصیه می گردد، که هر هفته آب رادیاتور را چک کنید.

کم شدن روغن موتور

یکی دیگر از علائم مشکل داشتن واشر سرسیلندر این است، که روغن موتور کاهش پیدا می کند. همانطور که وارد شدن آب به محفظه احتراق موجب کم شدن آب رادیاتور می‌شود، وارد شدن روغن به این محفظه نیز موجب کاهش روغن موتور خودرو خواهد شد.

رنگ آب رادیاتور تغییر کرده است

وقتی که واشر سر سیلندر ایرادی داشته باشد، روغن به محفظه آب وارد شده و موجب می شود، که رنگ آن شیری شود. در این حالت رنگ روغن موتور تغییر کرده و قهوه ای خواهد بود.

تعویض واشر سرسیلندر

عوض کردن واشر سر سیلندر کمی زمان‌بر است، اما نکته مهم این است، که خودروی شما پس از تعویض واشر سرسیلندر به خوبی کار کند. قیمت واشر سرسیلندر در خودرو های گوناگون با یکدیگر متفاوت می باشد. در برخی از خودروها امکان دارد، که این هزینه زیاد باشد.

علاوه بر هزینه خرید، باید دستمزد مکانیک را نیز به هزینه تعویض واشر سرسیلندر اضافه نمایید. چنانچه مایل هستید واشر سر سیلندر را خودتان عوض کنید، می توانید مراحل این کار را از افراد با تجربه و تعمیرکاران مجرب بپرسید. برای این کار در ابتدا باید مایع خنک کننده و روغن موتور تخلیه شود.

پس از تست فشار بلوک سرسیلندر و سیلندر باید سطح بلوک سرسیلندر را تمیز کنید. روی بلوک سرسیلندر واشر قرار می گیرد، بنابراین باید به خوبی آنها را تراز کنید. پیچ ها را سفت کرده و قطعه هایی که جدا شده بودند را ببندید. مایع خنک کننده و روغن را در آخر باید دوباره بریزید.

حتما بخوانید:   علت لاستیک سایی خودرو چیست | بررسی کامل دلایل لاستیک سایی خودرو

ویژگی های واشر سرسیلندر خوب

همان طور که گفته شد، واشر سر سیلندر وظایف بسیار مهمی را بر عهده دارد. برای اینکه واشر سرسیلندر بهترین عملکرد را داشته باشد و بتواند وظایف خود را به صورت صحیح و خوب انجام دهد، باید قابلیت ها و ویژگی های خاصی داشته باشد، که عبارت هستند از:

تراکم پذیری: واشر سرسیلندر خوب باید همه ناصافی ها و منافذ سرسیلندر و بلوک را به خوبی پوشش دهد. این پوشش باید به گونه‌ای باشد، که بلوک و سرسیلندر نفوذ ناپذیر باشند. در این شرایط خاصیت تراکم پذیری واشر سرسیلندر بسیار حائز اهمیت است. با توجه به اینکه از بین واشر سرسیلندر ها واشر مسی تراکم پذیری بالاتری دارد، قیمت آن نیز بیشتر است.

مقاومت در برابر گرما: واشر سرسیلندر همیشه در معرض دمای زیاد و گرما می باشد. بنابراین باید بتواند در برابر این گرما مقاومت خوبی داشته باشد و گرمای محفظه احتراق را دفع کند.

واشر سرسیلندر

مقاوم بودن در مقابل فشار

در برخی مواقع قطعه های مختلف موتور به صورت پیش بینی نشده منبسط می شوند. در این حالت فشار زیادی به واشر سرسیلندر وارد خواهد شد. بنابراین باید واشر سرسیلندر مقاومت خوبی در برابر اینگونه فشارها داشته باشد.

قیمت مناسب واشر سرسیلندر

از جمله مشکلات رایج در انواع خودرو ها سوختن واشر سرسیلندر می باشد. هر زمانی که سیلندر باز می شود، باید واشر آن عوض شود. بنابراین واشر سرسیلندر باید قیمت مناسبی داشته باشد و این موضوع در مورد این قطعه بسیار حائز اهمیت است.

سخن تکمیلی

با توجه به اینکه واشر سرسیلندر از جمله قطعه های بسیار مهم در خودروها می باشد. با دیدن هر کدام از علائمی که گفته شد، باید اقدامات لازم برای تعویض آن را انجام دهید، تا از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری نمایید.

علائمی مانند بد کار کردن سیلندر، نشت مایعات، تغییر رنگ آب رادیاتور، خارج شدن دود آبی از اگزوز و… همگی از علائم و نشانه های ایراد داشتن واشر سرسیلندر می باشد. در مواقعی که می‌خواهید واشر سرسیلندر خودروی خود را عوض کنید، باید به قابلیت‌ها و ویژگی‌های مهم آن توجه ویژه داشته باشید، تا کارایی و عملکرد واشر سرسیلندر جدید شما مناسب باشد. در غیر اینصورت مشکل خودرو برطرف نخواهد شد. انجام دادن این گونه کارها به مهارت و تجربه نیاز دارد. در صورتی که برای عوض کردن واشر سرسیلندر خودرو مهارت کافی ندارید، پیشنهاد می شود از تعمیرکاران کمک بگیرید.

31

علائم سوختن واشر سرسیلندر | وظایف واشر سرسیلندر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نشانه ها و علائم سوختن واشر سرسیلندر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x