تعمیرات کولر آبی

معرفی بهترین روغن برای کولر آبی | آموزش طریقه روغن کاری

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

روغن کاری کولر آبی یکی از کارهای مهم در هنگام سرویس کولر آبی می باشد. روغن کاری شاید در ظاهر عمل ساده ای به نظر برسد، اما با این کار تا حد زیادی می تواند از خرابی قطعات کولر و نیاز آنها به تعمیر جلوگیری می کنید. مدل و کیفیت روغن استفاده شده برای کولر آبی بسیار مهم می باشد. بنابراین در ادامه این مقاله به بررسی بهترین روغن برای کولر آبی می پردازیم.

بهترین روغن برای کولر آبی

روغن برای کولر آبی یکی از مواردی است که باید به صورت دوره ای به قطعات مکانیکی و الکتریکی آن اضافه شود تا عملکرد بهتر و طول عمر بیشتری داشته باشند. بهترین روغن برای کولر آبی باید دارای خصوصیاتی مانند مقاومت در برابر حرارت، رطوبت، زنگ زدگی و آتش گرفتن باشد.

همچنین باید دارای ویسکوزیته مناسب باشد تا در سطح قطعات پخش شود.روغن مناسب برای روغن کاری کولر آبی روغن 20W از نوع غیر شوینده SAE است.

بهترین روغن برای کولر آبی دارای ویسکوزیته مناسب و مقاومت در برابر حرارت، رطوبت و زنگ زدگی است. همچنین از آتش گرفتن جلوگیری می کند.

برای روغن کاری کولر آبی، شما می توانید از روغن سرنگ یا روغن دان استفاده کنید.

روغن سرنگ یک وسیله است که با فشار هوا روغن را به قطعات مورد نظر مثل یاتاقان ها، پولی ها و شافت ها می رساند. روغن دان یک وسیله است که با فشار دست روغن را به قطعات مورد نظر مثل محفظه موتور، پمپ آب و … می رساند.

روغن کاری کولر آبی

روغن کاری کولر آبی شامل دو بخش اصلی روغن کاری موتور و روغن کاری یاتاقان می باشد.

حتما بخوانید:   نحوه انتخاب سرویسکار کولر آبی | سرویس کولر آبی به وسیله سرویس کار

برای روغن کاری موتور و یاتاقان کولر آبی، شما به چند وسیله نیاز دارید:

  • روغن مناسب برای موتور و یاتاقان کولر آبی
  • پمپ روغن، روغن سرنگ یا روغن دان برای تزریق روغن به قطعات.
  • پارچه یا دستمال برای پاک کردن روغن اضافه

طریقه روغن کاری موتور و یاتاقان کولر آبی

برای روغن کاری موتور و یاتاقان کولر آبی، مراحل زیر را دنبال کنید:

معرفی بهترین روغن برای کولر آبی

مرحله اول

ابتدا مطمئن شوید که موتور خاموش است و جریان برق قطع شده است.

مرحله دوم

با استفاده از پمپ روغن، روغن را به داخل محفظه موتور بریزید. توجه داشته باشید که روغن نباید بر روی سیم پیچ های موتور بریزید.

مرحله سوم

برای روغن کاری یاتاقان کولر آبی، ابتدا درپوش یاتاقان را باز کنید. با استفاده از پمپ روغن، روغن را به داخل چاله چوله یاتاقان بریزید تا جایی که سرریز شود.

مرحله چهارم

پس از روغن کاری، درپوش چاله چوله و محفظه موتور را ببندید و پارچه یا دستمال خود را بگیرید و هر جای دستگاه که با روغن آلوده شده است، تمیز کنید.

مرحله پنجم

در نهایت، دستگاه را به صورت عادی روشن کنید و عملکرد آن را بررسی کنید.

چه مقدار روغن برای روغن کاری کولر آبی لازم است؟

مقدار روغن برای روغن کاری کولر آبی بستگی به نوع و اندازه موتور و یاتاقان کولر دارد. اما به طور کلی، می توان گفت که برای هر یاتاقان حدود ۵۰ تا ۱۰۰ سی سی روغن لازم است. برای موتور کولر نیز حدود ۵۰ تا ۱۰۰ سی سی روغن کافی است.

پس در مجموع، برای روغن کاری یک کولر آبی با دو یاتاقان و یک موتور، حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ سی سی روغن نیاز دارید.

علائم نشان دهنده که کولر آبی نیاز به روغن کاری دارد

برخی از علائمی که نشان می دهند که کولر آبی نیاز به روغن کاری دارد عبارتند از:

ساییدگی یا پارگی تسمه

 تسمه یک قطعه الاستیک است که به پروانه و موتور کولر متصل است و باعث چرخش پروانه می شود. اگر تسمه ساییده یا پاره شده باشد، باعث می شود که پروانه به درستی چرخش نکند و صدای نامطبوع و زنگ زده از خود بدهد.

صدای زنگ زده یا سوراخ

 صدای زنگ زده یا سوراخ یک صدای بلند و ناجور است که هنگام روشن شدن یا خاموش شدن کولر یا در حین کارکرد آن به گوش می رسد.

حتما بخوانید:   علت کار نکردن دور تند و کند کولر آبی | عیب یابی کولر آبی

این صدا نشان دهنده این است که قطعات مکانیکی کولر، مانند چرخ دنده ها، پروانه ها، چاله چوله ها و … با هم اصطکاک دارند و نقص فنی دارند.

افت فشار هوا

 افت فشار هوا یعنی کولر آبی توانایی خنک کردن محل را ندارد و هوای خروجی ضعیف و گرم است.

این مسئله ممکن است به دلایل مختلف از جمله تغییرات جو، تغییرات فشار بخار، تغییرات سطح آب، تغییرات جرم هوا و … رخ دهد.

اما گاهی این مسئله به خاطر عملکرد نادرست موتور و پروانه های کولر است. اگر موتور و پروانه های کولر روغن کاری نشده باشند، باعث محدود شدن حرکت آن ها و افت فشار هوا می شوند.

بهترین روغن برای کولر آبی چیست

مزایای روغن کاری موتور کولر آبی

روغن کاری موتور کولر آبی دارای مزایای زیر است:

افزایش بازده و خنکای کولر

 روغن کاری موتور کولر آبی باعث می شود که موتور و پروانه های کولر به راحتی و سرعت بالاتر چرخش کنند و هوای خروجی را با فشار و دمای مناسب به محل تحویل دهند. این کار باعث می شود که کولر آبی توانایی خنک کردن محل را بالا ببرد و صرفه جویی در مصرف آب و برق داشته باشد.

افزایش طول عمر موتور

 روغن کاری موتور کولر آبی باعث می شود که قطعات موتور، مانند سیم پیچ ها، شفت ها، چاله چوله ها و … از ساییدگی، خشک شدن، گرم شدن، زنگ زدگی و سوختگی جلوگیری شوند. این کار باعث می شود که عملکرد موتور پایدار باشد و نقص فنی نداشته باشد.

کاهش صدا و لرزش

 روغن کاری موتور کولر آبی باعث می شود که اصطکاک بین قطعات موتور و پروانه های کولر به حداقل برسد و صدای نامطبوع و لرزش ناشی از حرکت آن ها از بین برود. این کار باعث می شود که کولر آبی صدای آزاردهنده ای تولید نکند و راحت تر از آن استفاده شود.

معایب روغن کاری کولر آبی

 روغن کاری کولر آبی هم مانند هر کار دیگری، ممکن است دارای معایب و خطراتی باشد که باید به آنها توجه داشت. برخی از معایب روغن کاری کولر آبی عبارتند از:

استفاده از روغن نامناسب

 استفاده از روغن نامناسب برای روغن کاری کولر آبی ممکن است باعث خسارت به قطعات کولر شود. برای مثال، استفاده از روغن شوینده ممکن است باعث شود که روغن قدیمی و گل و لای آن از قطعات جدا شود و به سایر قسمت ها منتقل شود و باعث گرفتگی چاله چوله ها، سوراخ های روغن خور و … شود.

حتما بخوانید:   کاملترین راهنمای خرید کولر آبی و انواع آن

همچنین استفاده از روغن با ویسکوزیته بالا یا پایین ممکن است باعث شود که روغن به درستی پخش نشود و قطعات را روان نکند. برای این منظور، بهتر است از روغن 20W از نوع غیر شوینده SAE برای روغن کاری کولر آبی استفاده کرد.

برخورد روغن با سیم پیچ های موتور

 برخورد روغن با سیم پیچ های موتور کولر آبی ممکن است باعث خطرات جدی شود.

برای مثال، برخورد روغن با سیم پیچ های خشک ممکن است باعث شود که سیم پیچ ها خورده شوند و عایق بندی آن ها ضعف پیدا کند.

همچنین برخورد روغن با سیم پیچ های خشک در حالت تحت فشار ممکن است باعث شود که اسپارک (جرقه) از خود بدهد و منجر به آتش سوزی گردد.

برای این منظور، بهتر است در هنگام روغن کاری، دقت کافی به سطح سیم پیچ ها داشته باشید و از رسیدن روغن به آن ها جلوگیری کنید.

برخورد روغن با قطعات الکترونیک

 برخورد روغن با قطعات الکترونیک کولر آبی نظیر تابلو فشار، تابلو تحکم، تابلو فروش، ترموستات و … ممکن است باعث خرابی آن ها شود.

برای مثال، برخورد روغن با تابلو فشار ممکن است باعث شود که فیوز ها، رله ها، کلید ها و … از کار بیفتند و کولر را از دسترس خارج کنند.

همچنین برخورد روغن با تابلو تحکم ممکن است باعث شود که سنسور ها، تایمر ها، دیود ها و … عملکرد نادرست داشته باشند و کولر را به حالت خطا ببرند.

 برای این منظور، بهتر است در هنگام روغن کاری، از رسیدن روغن به قطعات الکترونیک جلوگیری کنید و در صورت نیاز آن ها را با پارچه خشک یا ماده الکترونیک پاک کنید.

بررسی بهترین روغن برای کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی بهترین روغن برای کولر آبی پرداختیم و گفتیم که روغن کاری برای قطعات کولر آبی امر بسیار مهمی می باشد.

طریقه روغن کاری برای قطعات کولر بسیار مهم است زیرا روغن با یکسری از قطعات کولر نباید برخورد کند، در این صورت ممکن است باعث خرابی کولر شود.

چنانچه قصد سرویس و روغن کاری کولر آبی خود را دارید، می توانید این کار مهم را به کارشناسان کاربلد مجموعه ایبک امداد بسپارید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

بهترین روغن برای کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین روغن برای کولر آبی چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x