تعمیرات کولر گازی

بهترین مکان برای نصب کولر گازی | عملکرد صحیح کولر گازی

بهترین مکان برای نصب کولر گازی | عملکرد صحیح کولر گازی، نصب کولر گازی

انتخاب کردن مکان مناسب برای نصب کردن کولر های گازی تاثیر زیادی بر بازده و عملکرد این دستگاه خواهد داشت. مکان‌هایی مانند پشت بام و بالکن معمولاً برای نصب کردن کولر های گازی در ساختمان ها در اولویت می باشند. انتخاب مکان مناسب برای نصب کردن پنل خارجی یا کندانسور کولر های گازی دارای اهمیت ویژه ای است و قبل از اینکه نقشه ساختمان کشیده شود با توجه به نوع ساختمان مکان نصب مشخص می گردد.

تأثیر مکان مناسب نصب کردن کولر گازی بر راندمان دستگاه

برخی از افراد فکر می‌کنند، که مکان نصب کولرهای گازی اهمیت زیادی ندارد، ولی باید به این نکته توجه داشته باشید، که انتخاب کردن مکان مناسب و درست برای نصب کردن کولر های گازی از مراحل مهم این کار می‌باشد و در زیاد شدن بازده کولر گازی تأثیر بسزایی دارد. در انتخاب کردن مکان مناسب برای نصب کولرهای گازی موارد زیر دارای اهمیت می باشند:

 • چنانچه بین دو قسمت کولر گازی اختلاف سطح و ناهماهنگی وجود داشته باشد، آسیب های زیادی به اجزای درونی کولر گازی خواهد رسید.
 • وقتی کولر گازی در محل مناسب نصب می‌شود، موجب خواهد شد، که هوای خنک به صورت مناسب و یکدست در همه قسمت های محیط موردنظر پخش شود.
 • اگر محل نصب کولرهای گازی مناسب باشد، موجب می‌شود، که مصرف انرژی بهینه باشد و از اتلاف انرژی جلوگیری خواهد شد.
 • مناسب بودن محل نصب کولرهای گازی موجب می‌شود، که قطعه های مختلف این دستگاه عملکرد بهتری داشته باشند و در مدت زمان کمتر دچار ایراد و خرابی نشوند.
 • اگر محل نصب صحیح و مناسب باشد، کولر گازی به طور بهینه کار کرده و طول عمر آن بیشتر خواهد بود.

کولر گازی

انتخاب مکان مناسب برای نصب کولر های گازی

چنانچه محل مناسبی را برای نصب کردن کولر های گازی انتخاب کنید، دستگاه شما بازدهی بالاتری داشته و هوای مطلوب بهتر در محیط مورد نظر جریان خواهد داشت. به صورت کلی کولرهای گازی دارای دو قسمت هستند، که یکی قسمت پنل داخلی می‌باشد، که درون ساختمان نصب می‌گردد و قسمت دیگر پنل خارجی است، که در فضای باز، پشت بام و بالکن نصب می‌گردد. برای انتخاب کردن مکان مناسب برای نصب کردن کولر های گازی موارد مختلفی تأثیر گذار می باشند، که عبارت هستند از:

دسترسی به کولر گازی راحت باشد

یکی از موارد بسیار مهم در زمان انتخاب کردن محل مناسب برای نصب کولرهای گازی این است، که باید مکانی را در نظر بگیرید، که در هنگام تعمیر و سرویس کردن، افراد تعمیرکار بتوانند به راحتی به کولرگازی شما دسترسی داشته و آن را راحت بررسی کنند. در غیر این صورت برای سرویس و تعمیر کولر های گازی زمان زیادی لازم خواهد بود و شرایط بسیار سخت می‌شود. در نتیجه هزینه بیشتری برای تعمیر باید بپردازید. بنابراین از همان ابتدا به این موضوع توجه داشته باشید.

محل نصب کردن قسمت پنل داخلی باید تراز باشد

هوای خنک را پنل داخلی کولر های گازی هدایت و انتقال می دهد. بنابراین بسیار اهمیت دارد، که محل نصب آنها مناسب باشد. در پنل داخلی کولر های گازی تجهیزاتی وجود دارد، که دما را نیز علاوه بر انتقال باد خنک تنظیم می کند و در صورتی که دما زیاد یا کم شود، به کنترلر پیامی را ارسال می کند. همچنین باید به این نکته نیز توجه داشته باشید، که پنل از زمین و سقف فاصله مناسبی داشته باشد، تا بتواند هوا را راحت پرتاب و توزیع کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

بنابراین پنل درونی کولر گازی در پایین تر از سقف باید نصب شود. برای آنکه در کویل کولر گاز مبرد به صورت مناسب توزیع گردد، حتماً باید پنل کولر گازی و قسمت های گوناگون آن به صورت تراز نصب گردند.

نصب کندانسور کولر گازی در مکان مناسب

هوای لازم برای ساخت باد خنک و تولید آن در کولرهای گازی با استفاده از کندانسور تولید می‌گردد. بنابراین مکان مناسبی را در زمان نصب کولر گازی برای نصب کندانسور باید انتخاب کنید، که در فضای باز باشد و نور خورشید به صورت مستقیم به آن نتابد. مکان مورد نظر باید سایه باشد.

چنانچه مکان نامناسبی برای نصب کندانسور کولر گازی انتخاب کنید، در هوا سازی کولر اختلال به وجود آمده و فرسایش کندانسور افزایش خواهد یافت. به صورت کلی می توان اینگونه گفت، که برای نصب کندانسور بهترین محل بالکن، پشت بام و زیر سقف ساختمان می باشد.

وقتی کندانسور در سایه باشد، به بهترین شکل هوادهی کرده و به این ترتیب صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی خواهد شد. اگر در زمان نصب کندانسور کولر گازی از سایبان استفاده کنید، می توانید سایه برای کندانسور ایجاد کنید و عملکرد آن را بهبود ببخشید.

نصب کمپرسور کولر گازی در محل مناسب

یکی دیگر از مراحل بسیار مهم در نصب کردن کولر های گازی تعیین محل مناسب برای نصب کمپرسور دستگاه می‌باشد. کمپرسور در کندانسور قرار دارد و سرمایش را ایجاد می کند. برای اینکه عملکرد خوبی داشته باشد، باید در مکان نصب آن موانعی وجود نداشته باشد و در فضای آزاد نصب گردد. اگر مانعی وجود داشته باشد، گرما با محیط تبادل خوبی نداشته و موجب می شود، که کولر گازی بازدهی کمی داشته باشد و از کولر گازی هوای گرم خارج شود.

با گذشت زمان این موضوع موجب خواهد شد، که مصرف برق به شدت در کولرهای گازی افزایش یافته و عمر کمپرسور کاهش پیدا کند. بنابراین برای اینکه صدای کولر به ساختمان وارد نشود و عملکرد کندانسور مناسب باشد، نصب آن باید در فضای بیرون انجام شود.

نکات مهم نصب کولر گازی در بالکن

چنانچه قصد دارید، که در پشت بام یا بالکن کولر گازی خود را نصب کنید، باید به نکات مهم این موضوع توجه کافی داشته باشید. این نکات موجب می شود، که در محیط هوای مطبوع بهتر جریان داشته باشد و کولر گازی شما عملکرد و راندمان بسیار بهتری داشته باشد.

 • برای نصب پنل خارجی محلی از پشت بام یا بالکن را در نظر بگیرید، که سایه باشد.
 • در موقع نصب کردن کندانسور فاصله مناسب از دیوار حفظ شود. چون در غیر این صورت کمپرسور کولر گازی نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد و در مدت زمان کمتری خراب می گردد.
 • در اطراف نصب کولر گازی دستگاه های پر سر و صدا وجود نداشته باشد.
 • فضای پشت بام یا بالکن شما کثیف و آلوده نباشد. چون آلودگی ها با پنل خارجی به محیط ساختمان وارد خواهند شد.
 • در موقع لوله کشی پنل داخلی و کندانسور به مقدار استاندارد از لوله استفاده نمایید. چنانچه لوله زیاد استفاده شود، به قسمت های مختلف کولر گازی و کمپرسور آن آسیب می رسد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  عیب‌یابی و تعمیر کولر گازی یونیوا UNEVA

کولر گازی

فاصله مناسب بین سقف تا پنل کولرهای گازی

فاصله بین زمین و سقف تا پنل کولر گازی باید استاندارد باشد. چون کولر گازی از بالا هوا را دریافت می کند و پس از اینکه تهویه را انجام داد، هوا را از دمپر به خارج انتقال می دهد. فاصله مناسب و استاندارد بین پنل کولر گازی تا سقف ساختمان باید حدود بیست سانتی متر باشد و همچنین فاصله استاندارد میان کولر گازی تا زمین دو و نیم متر است.

نکات مهم نصب پنل داخلی کولرهای گازی

 • محلی را برای نصب کردن پنل داخلی کولر های گازی انتخاب کنید، گرد و غبار نتواند وارد لوله‌های مبرد شود. چون این آلودگی‌ها و گرد و غبار ها به کمپرسور کولر گازی آسیب های زیادی می رساند.
 • وقتی که پنل داخلی را نصب می کنید، باید اطمینان حاصل نمایید، که صفحه نگهدارنده محکم است. همچنین آنها نباید در کنار تجهیزاتی مثل سیستم گرمایشی، شوفاژ و بخاری نصب گردند.
 • برای نصب کردن کولر گازی در مراکز خرید و پاساژ ها باید آنها را در سقف و ارتفاع مناسب نصب نمایید.
 • در هنگامی که برای نصب کولر گازی محلی را انتخاب می‌کنید، باید توجه داشته باشید، که میان پنل خارجی و داخلی حداقل سه و نیم متر و حداکثر ۱۵ متر فاصله وجود داشته باشد.
 • پیشنهاد می‌شود، که پنل داخلی را از اتاق خواب دورتر نصب کنید، تا صدای کولر مانع آسایش شما در زمان خواب نشود.
 • از لوله هایی که مسی هستند برای لوله کشی کولر گازی و نصب آن می توانید استفاده کنید. چون این لوله ها ارتباط میان پنل خارجی و داخلی را راحت می کند.

نکات مهم در کاهش انرژی

 • در زمان نصب کردن کولر گازی دقت داشته باشید، که آلودگی‌ها وارد لوله نشوند. چون آنها به کمپرسور کولر گازی آسیب می‌رسانند.
 • دمای کولر گازی را به صورت صحیح تنظیم کنید. چون تنظیم نادرست دمای کولر گازی موجب می شود، که در زمان کمتری مستهلک شود.
 • اگر لوله های مبرد را عایق کاری کنید موجب می شود، که ظرفیت دستگاه افزایش یابد. بنابراین بهتر است، که بین لوله های گاز و مایع عایق قرار دهید.
 • چنانچه سیم های برق شل باشند، موجب خواهد شد، که به کولر گازی ولتاژ مورد نیاز نرسد و در نتیجه برد الکتریکی با مشکلاتی مواجه گردد.
 • برای لوله کشی کولرهای گازی از اندازه مناسب استفاده کنید، چون اگر لوله ها بیش از اندازه طول زیادی داشته باشند، در کولر گازی گردش نامناسبی داشته و راندمان آن کاهش پیدا خواهد کرد.
 • کولر گازی خود را در کنار وسایلی که سر و صدای زیادی دارند، نصب نکنید. چون در این صورت کولر گازی عملکرد خوبی نخواهد داشت.
 • با توجه به فضای مورد نظر کولر گازی مناسب را انتخاب کنید، تا اتلاف انرژی وجود نداشته و محیط موردنظر به خوبی خنک شود.

بهترین مکان برای نصب کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین مکان برای نصب کولر گازی | عملکرد صحیح کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا