تعمیرات کولر گازی

علت صدای زیاد کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن

علت صدای زیاد کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن | نشانه های بروز مشکل در کولر گازی

امروزه در اماکن مختلف یکی از وسایل سرمایشی متداولی که مورد استفاده قرار می گیرد، کولرهای گازی می باشند. با توجه به اینکه از کولرهای گازی استقبال بی‌نظیری شده است، کارخانه های تولید کننده نیز انواع گوناگون این دستگاه ها را تولید می کنند. در حال حاضر کولرهای گازی شامل اسپیلت های پنل دار و کولرهای گازی یک تکه، هر کدام با امکانات مختلف و مصرف انرژی متفاوت، در بازار وجود دارند، که به مشتری ها قدرت انتخاب بیشتری را می‌دهد.

استفاده طولانی مدت و مداوم از کولرگازی ممکن است، که موجب خرابی و استهلاک این دستگاه شود. یکی از مشکلات رایجی که امکان دارد کولر گازی با آن مواجه شود، ایجاد صدای زیاد از آن می باشد. در صورتی که با دلایل به وجود آمدن این مشکل آشنا باشید، می توانید در زمان مناسب اقدامات لازم را انجام دهید.

روش کار کولرهای گازی

عملکرد کولرهای گازی به یخچال شباهت زیادی دارد.  در هر دوی این وسایل گاز به مایع تبدیل می شود و بالعکس. این عمل موجب تولید سرما می گردد و سرمایی که تولید می شود، توسط فن به محیط مورد نظر پرتاب می‌گردد.

کولرهای گازی سه بخش اصلی دارند. تبخیر کننده یا اواپراتور که در کولرهای دو تکه درون پنل داخلی هستند و کندانسور و کمپرسور.

اواپراتور هوای سرد تولید شده را به محیط پرتاب می‌کند و هوای مرطوب و گرم درون محیط را به خارج انتقال می‌دهد. کمپرسور وظیفه دارد، که گاز را فشرده کند و درون لوله ها بچرخاند، تا هوای خنک تولید شده و به محیط دمیده شود.

کولر گازی

انواع کولرهای گازی

 • سیستم تهویه مرکزی: در مکان‌های بزرگ معمولاً از این سیستم استفاده می‌شود و برای انتشار هوای سرد از شبکه ای از کانال ها استفاده می گردد.
 • اسپیلت: اسپیلت کولر گازی می باشد، که دو قسمت بیرونی و داخلی دارد. قسمت کندانسور و کمپرسور آن در فضای باز نصب می گردد و از پنل داخلی جدا می باشد. این کولر گازی سرمای یکنواخت و صدای کمتری دارد.
 • کولر گازی پنجره‌ای یا یک تکه: این کولر به صورت یک تکه می‌باشد و معمولاً محل نصب آن چارچوب پنجره ها می باشد. از جمله مزیت های کولر های گازی پنجره ای یا یک تکه می توان به قیمت پایین، نصب سریع و ساده و قدرت خنک کنندگی زیاد آن اشاره نمود.
 • کولر گازی پرتابل: از این کولر گازی برای فضاهای کوچک استفاده می شود و نوعی کولر پنجره ای نسل جدید است. در این کولر گازی با استفاده از لوله شلنگی که در خارج از ساختمان ها قرار دارد، هوای گرم به بیرون انتقال می یابد. مهمترین ویژگی این کولر گازی قیمت مناسب و قابل انتقال بودن آن می باشد.
 • کولر گازی هیبریدی: در کولرهای گازی هیبریدی از دو منبع انرژی گوناگون استفاده می شود. به صورتی که در فصل های گرم سال هوای گرم محیط را گرفته و به خارج انتقال می دهد و در فصل های سرد سال به طور برعکس عمل خواهد کرد. کولر گازی هیبریدی در زمستان تولید گرما را از راه سوخت فسیلی انجام می دهد و در فصل گرما تولید سرما را از راه انتقال گاز انجام می دهد.
حتما بخوانید:   چگونگی شارژ گاز کولر گازی سامسونگ | شارژ گاز کولر سامسونگ در محل

دلایل صدای زیاد کولرهای گازی

کولرهای گازی که امروزه تولید می شوند برای اینکه صدای کمتری داشته باشند، سیستم جدید فناوری کم صدا دارند. بنابراین ایجاد صداهای غیر طبیعی در کولر گازی نشان دهنده اختلال عملکرد دستگاه می‌باشد. صداهایی که در کولر گازی تولید می شود معمولاً به خاطر این به وجود می آید، که به موقع سرویس نمی شوند و این طبیعی خواهد بود. در صورتی که در زمان مناسب سرویس کامل کولرهای گازی انجام شود، صداها برطرف می شوند.

چنانچه پس از اینکه کولر گازی خود را سرویس نمودید، ولی مشکل همچنان پابرجا بود، کمپرسور کولر گازی باید مورد بررسی قرار بگیرد، تا دلیل ایجاد صدا مشخص شود. از جمله مشکلات در کولر گازی صدای زیاد این دستگاه می باشد. در برخی مواقع امکان دارد، که از پنل بیرونی این صدا تولید شود و به فضای درونی هم انتقال یابد. صداهایی که از قسمت پنل بیرونی به وجود می‌آید، معمولاً دلیلش مربوط به کمپرسور کولر گازی می‌باشد، که به دلیل چندین سال استفاده و فرسودگی موجب خواهد شد، که تولید این صداها بیشتر شود.

کمپرسور از قطعه های بسیار مهم هر کولر گازی می باشد، که از سیم پیچ و روتر تشکیل می شود و وظیفه آن این است، که در چرخه حرکت گاز فشار مبرد را بالا ببرد.

بررسی علت‌های صدای زیاد کمپرسور کولر گازی

همان‌طور که گفتیم کمپرسور کولر گازی از روتر و سیم پیچ تشکیل می شود، که درون بدنه فولادی قرار دارد. وقتی که صدای زیادی از کمپرسور تولید می شود، علت آن مربوط به یکی از این دو قسمت خواهد بود. علائم زیر نشان دهنده بروز مشکل در کمپرسور کولر گازی می باشد:

 1. از کمپرسور بوی حرارت یا سوختگی احساس می شود و بیش از اندازه داغ شده است.
 2. وقتی که کولر گازی روشن می شود، چند لحظه پس از روشن شدن برق ورودی قطع می‌شود.
 3. در اطراف کمپرسور کولر گازی نشت روغن مشاهده می شود.
 4. لرزش زیاد کمپرسور در زمانی که شروع به کار می کند.
حتما بخوانید:   مبرد چیست و مبرد R-410A چه کاربردهایی دارد؟

وقتی که هر کدام از این علامت ها را مشاهده کردید، می توانید نتیجه بگیرید، که کمپرسور کولر گازی مشکلی دارد و در این شرایط باید در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم برای تعمیر و یا تعویض آن را انجام دهید. در ادامه هر کدام از این موارد را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

کمپرسور بیش از اندازه داغ شده است

وقتی که حرارت کمپرسور بیش از اندازه بالا رفته است دلیل آن می‌تواند نیم سوز شدن سیم پیچ باشد و همینطور یکی از نشانه های درگیری روتر با بدنه می باشد. در صورتی که سیم پیچ سوخته باشد، کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند، ولی اگر عملکرد آن با صدای زوزه مانندی همراه بود، نشان دهنده نیم سوز بودن آن خواهد بود. در هر دو صورت بهترین راهکار عوض کردن کمپرسور کولر گازی می باشد و دلیل آن این است، که تعمیر کمپرسور هزینه زیادی دارد و همچنین کار مشکلی می‌باشد.

وقتی کولر گازی روشن می شود برق قطع می‌شود

یکی از مشکلات رایج در کولرهای گازی این است، که وقتی کولر گازی خود را روشن می کنید، پس از چند دقیقه برق ورودی قطع می‌شود. در این شرایط معمولاً مشکل مربوط به خازن کمپرسور می باشد. برای اینکه بتوانید این مشکل را برطرف کنید، پیشنهاد می‌شود، که خازن استارتر را تعویض نمایید. با عوض کردن خازن استارتر، معمولاً مشکل به وجود آمده رفع می شود.

در اطراف کمپرسور نشت روغن مشاهده می شود

اگر در زمان بررسی کردن کمپرسور در اطراف آن روغن مشاهده کردید، احتمالاً کمپرسور کولر گازی نیم سوز شده است. در این صورت کولر گازی صدای زیادی تولید می‌کند. برای رفع این مشکل باید کمپرسور کولر گازی عوض شود. اگر کمپرسور کولر گازی در زمان مناسب عوض شود، مشکل نشت روغن و صدای زیاد کولر گازی برطرف خواهد شد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر کولر گازی جی پلاس در محل | نمایندگی تعمیرات کولر گازی G PLUS

لرزش و صدای زیاد کمپرسور

یکی از دلایل مهم صدای زیاد کمپرسور این است، که در محل قرارگیری ثابت نیست. امکان دارد، که نصب پنل خارجی به صورت درست انجام نشده باشد و کمپرسور به صورت نادرست قرار گرفته باشد و یا اینکه کمپرسور شل شده باشد و لرزش زیادی داشته باشد. وقتی که کمپرسور لرزش دارد، عملکرد روتر مختل شده و در کمپرسور صدای زیادی ایجاد می گردد.

وقتی پنل خارجی تثبیت شود و یا پایه‌های کمپرسور فیکس شود، مشکل به وجود آمده برطرف خواهد شد.

در برخی مواقع امکان دارد، که موارد دیگری موجب شود، که در کمپرسور کولر گازی صدای زیادی تولید شود، که می توان به اتصالی سیم پیچ، روغن کاری نشدن کمپرسور، وارد شدن ضربه به کمپرسور و آسیب دیدن آن و ترک خوردن دیواره کمپرسور اشاره نمود. تشخیص دادن هر کدام از این موارد توسط سرویس کار متخصص باید انجام شود. در غیر اینصورت کولر گازی شما خسارت بیشتری خواهد دید.

بررسی دلایل مهم صدای زیاد کولر گازی

 • تراز نبودن پنل بیرونی: چنانچه پنل بیرونی به صورت تراز و روی خط قرار نگرفته باشد، موجب خواهد شد، که از کولر گازی صدای زیادی شنیده شود.
 • در کندانسور جسم خارجی وجود دارد: امکان دارد، که جسم خارجی درون پنل وارد شده باشد. چون در فضای خارجی پنل بیرونی قرار می گیرد ممکن است، که به دلیل وزش باد چیزی وارد این بخش شود. برق کولر خود را قطع کنید و پنل را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که چیزی در آن وجود داشت باید آن را بیرون آورید.
 • امکان دارد، که قسمت جلوی پنل درونی شکسته یا شل شده باشد و موجب ایجاد صدا در کولر گازی شود.
 • احتمال دارد، که تیغه های فن پنل خارجی تاب برداشته و یا شکسته باشد.
 • ممکن است، که پایه های کندانسور شل باشند. در برخی مواقع موتور فن به روغن کاری نیاز دارد.

کولر گازی

نکات مهم برای مواقعی که از کولر گازی صدای زیادی شنیده می‌شود

 • وقتی که پنل بیرونی را مورد بررسی قرار می دهید، باید برق کولر را حتماً قطع کنید.
 • وقتی که از کولر گازی صدای زیادی شنیده می‌شود، فوری باید کولر را خاموش کرده و از آسیب دیدن بیشتر آن جلوگیری نمایید.
 • چنانچه در امور فنی سررشته ندارید، از دست کاری و باز کردن قسمت های گوناگون دستگاه بپرهیزید و در کمترین زمان ممکن با تعمیرکار  تماس بگیرید.

31

علت صدای زیاد کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل صدای زیاد کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x