خدمات ساختمان

غلتک یا قلم مو؟ | بهترین ابزار برای رنگ آمیزی ساختمان

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

رنگ آمیزی کردن ساختمان علاوه بر آموزش و مهارت نیازمند ابزارهای خاصی نیز می‌ باشد. بسیاری از افراد وقتی اقدام به نقاشی کردن ساختمان خود می‌ کنند به تجهیزات و ابزارهایی نیاز دارند که اقدام به تهیه و خریداری آن می‌ نمایند. حالا این سوال مطرح است که کدام ابزار جهت رنگ آمیزی ساختمان بهتر است؟ غلتک یا قلم مو؟ غلتک و قلم مو از ابزار پر کاربردی هستند که در نقاشی ساختمان مورد استفاده قرار می‌ گیرند. ممکن است افراد برای انتخاب هر کدام از آنها دچار تردید و سردرگمی شوند.

ابزار و تجهیزات نقاشی ساختمان

یکی از ساده‌ ترین کارها جهت تغییر دکوراسیون هر ساختمانی رنگ آمیزی دیوارهای آن می‌ باشد. معمولاً با رسیدن سال نو و یا به علت بازسازی و نوسازی ساختمان، نقاشی کردن دیوارهای آن و رنگ آمیزی ساختمان نیز یکی از گزینه‌ های مهم می‌ باشد. در رنگ آمیزی کردن ساختمان علاوه بر آنکه فرد باید مهارت و توانایی لازم را داشته باشد، ابزارها و تجهیزات نیز بسیار ضروری و مهم می‌ باشند زیرا بدون این تجهیزات و ابزار نمی‌ توان رنگ آمیزی ساختمان را به درستی انجام داد. اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین ابزار در نقاشی ساختمان قلم مو و غلتک هستند. این چالش همیشه وجود دارد و افرادی که قصد دارند دیوارهای خانه خود را رنگ آمیزی کنند بین این دو سردرگم می‌ شوند و نمی‌دانند کدام یک از دیگری بهتر است و کدام ابزار می‌ تواند آنها را به نتیجه دلخواه برساند. افراد بسیاری که نقاشی ساختمان را به صورت حرفه‌ ای انجام می‌ دهند از هر دوی این ابزار استفاده می‌ کنند و غلتک و قلم مو را در تجهیزات و ابزارهای خود دارند.

رنگ آمیزی کردن ساختمان به وسیله قلم مو

یکی از اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین تجهیزات رنگ آمیزی ساختمان قلم مو می‌ باشد. قلم مو دارای اندازه‌ ها، شکل‌ ها و ضخامت مختلف و یا جنس‌ های گوناگون می‌ باشد که توسط تولید کنندگان به بازار عرضه شده است. به همین علت افرادی که برای نقاشی ساختمان خود از قلم مو استفاده می‌ کنند باید در ابتدا نوع رنگ خود را مشخص کرده و بر اساس میزان کار و وسعت آن قلم مو را انتخاب نمایند.غلتک یا قلم مو؟ | بهترین ابزار برای رنگ آمیزی ساختمان به طور مثال می‌ توانیم بگوییم قلم مویی که برای رنگ پلاستیکی استفاده می‌ شود را نمی‌ توان برای رنگ روغن هم استفاده کرد و یا برعکس. همچنین نمی‌ توان از قلم موی کوچک جهت رنگ آمیزی سطوح بزرگ و وسیع استفاده نمود. درست است که استفاده کردن از قلم مو متداول‌ ترین روش جهت رنگ آمیزی ساختمان می‌ باشد اما افرادی که مهارت خاصی در این زمینه ندارند و می‌ خواهند به نقاشی ساختمان خود بپردازند استفاده کردن از قلم مو برای آنها کمی دشوار است زیرا این ابزار نیاز به مهارت زیادی دارد. برای استفاده کردن از قلم مو باید مهارت لازم هم وجود داشته باشد در غیر این صورت سطح نقاشی شده راه راه می‌ شود و رد قلم مو روی آن مشخص می‌ گردد. همچنین می‌ تواند منجر به شره کردن رنگ شود. با این حال استفاده کردن از قلم مو برای نقاشی ساختمان دارای مزایای زیادی نیز می‌ باشد که مهم‌ ترین مزیت آن پوشش دادن سطوح ناصاف و محو کردن فرورفتگی‌ ها و برجستگی‌ ها است. چنانچه در استفاده کردن از قلم مو مهارت کافی نداشته باشید نتیجه کار برای شما سطحی پر از شره رنگ و خطوط راه راه روی دیوار خواهد بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  موزائیک پلیمری چیست؟ | مزایا، معایب و کاربرد آن

رنگ آمیزی کردن ساختمان به وسیله غلتک

یکی دیگر از ابزارهای ضروری و مهم جهت رنگ آمیزی کردن ساختمان استفاده از غلتک می‌ باشد. غلتک هم مثل قلم مو در جنس‌ ها و اندازه‌ های مختلفی تولید و به بازار عرضه شده است و باعث آسان شدن کار و همچنین ایجاد تغییرات زیادی در نقاشی ساختمان گردیده و تحولی در این کار ایجاد نموده است. غلتک ها هم به دسته‌ های مختلفی تقسیم می‌ گردند و شما می‌ توانید حتی بر حسب نوع رنگ مدل غلتک را هم انتخاب نمایید. غلتکی که برای رنگ روغن استفاده می‌ شود قطر کمتر و غلتکی که برای رنگ پلاستیک استفاده می‌ شود قطر بیشتری دارد. ولی چنانچه از رنگ آکریلیک جهت رنگ آمیزی کردن ساختمان خود استفاده می‌ کنید باید غلتکی خریداری کنید که قطر آن بین رنگ پلاستیکی و رنگ روغنی باشد. یک نوع دیگر از غلتک هم می‌ توان به این سه نوع اضافه نمود و آن هم غلتک مخصوص پتینه کاری و یا رنگ‌ های برجسته می‌ باشد. غلتک را می‌ توان از نظر بافت و قطر هم با یکدیگر مقایسه کرد. برای رنگ آمیزی کردن سطوح گوناگونی مثل چهارچوب‌ ها، دیوارها، نرده‌ ها، غلتک‌ ها در اندازه‌ های مختلفی تولید شده و به بازار عرضه گشته‌ اند و بر همین اساس اندازه آنها بین ۵ تا ۳۰ سانتیمتر می‌ باشد. غلتک مخصوص رنگ پلاستیک به علت قطر زیادی که دارد برای رنگ کردن سقف مورد استفاده قرار می‌ گیرد و غلتک‌ هایی که دارای اندازه‌ های ۵ تا ۱۰ سانتیمتری می‌ باشند برای رنگ آمیزی کردن سطوح کوچک مانند نرده‌ ها مناسب هستند و غلتک‌ های بزرگتر هم برای دیوارها کاربرد دارند. به کار بردن غلتک در نقاشی ساختمان دارای مزایای فراوانی می‌ باشد و می‌ تواند کار نقاشی را بسیار راحت کند.

مزایای رنگ آمیزی کردن ساختمان به وسیله غلتک

رنگ آمیزی نمودن ساختمان بوسیله غلتک می‌ تواند کار را بسیار آسان‌ تر کند. استفاده از غلتک به مهارت خاصی نیاز ندارد، سرعت رنگ آمیزی با غلتک بسیار بیشتر است، استفاده از غلتک باعث می‌ شود که سطح پوششی تمیز و کاملاً یکدست باشد.غلتک یا قلم مو؟ | بهترین ابزار برای رنگ آمیزی ساختمان

با همه این‌ ها رنگ آمیزی نمودن ساختمان به وسیله غلتک خالی از نقص و عیب نیست. وقتی که از غلتک برای رنگ آمیزی کردن ساختمان استفاده می‌ کنید گوشه‌ های دیوار، سقف و گچبری آن، تقاطع دو دیوار و … را نمی‌ توان به خوبی رنگ کرد. در این شرایط لازم است که یک قلم مو هم در دسترس خود داشته باشید تا بتوانید این قسمت‌ های ساختمان را رنگ کنید. بنابراین می‌ توانیم مهم‌ ترین ایراد استفاده از غلتک را عدم پوشش مناسب سطوح دیوارها و سقف و گوشه‌ ها و زوایا دانست. همانطور که گفتیم جهت تکمیل رنگ آمیزی زوایا، گوشه‌ ها و محل برخورد دو دیوار و همچنین سقف و دیگر قسمت‌ های برجسته و فرو رفته بهترین گزینه قلم مو می‌ باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کدام نوع رنگ برای نقاشی منزل بهتر است | بهترین نوع رنگ برای خانه

غلتک یا قلم مو؟ مسئله این است

ممکن است هنوز هم این سوال برای شما باشد که غلتک بهتر است یا قلم مو؟ در سالیان گذشته از قلم مو هیچ خبری نبود و نقاشی ساختمان با قلم مو انجام می‌ شد و بیشتر نقاشان برای رنگ آمیزی دیوارها از قلم مو استفاده می‌ کردند. استفاده از قلم مو برای رنگ آمیزی ساختمان هم دارای ضعف‌ های زیادی بود به همین خاطر نقاشی ساختمان خیلی خوب انجام نمی‌ شد مگر آنکه فرد دارای مهارت خیلی بالایی بود. معمولا رنگ روی دیوار شره می‌ کرد و یا رد قلم مو بر روی دیوارها باقی می‌ ماند مخصوصاً اگر قلم مو دارای کیفیت خوبی هم نبود باعث ایجاد سطحی خش‌ دار و غیر یکدست روی دیوارها و سقف‌ ها می‌ شد. اما امروزه با استفاده از غلتک کار رنگ آمیزی ساختمان تا حد بسیار زیادی آسان شده و موجب بهتر شدن کیفیت آن گشته است. با غلتک می‌ توان به بهترین شکل ممکن رنگ را بر روی سطح دیوار و یا سقف پوشش داد. با همه توضیحاتی که در بالا داده شد متوجه می‌ شوید که رنگ آمیزی کردن ساختمان توسط غلتک بسیار تمیز تر و بی‌ عیب و نقص‌ تر انجام می‌ شود اما باید بگوییم که استفاده از غلتک در همه جا نمی‌ تواند کار آمد باشد و برای رنگ آمیزی کردن قسمت‌ هایی از خانه مناسب نیست. در این مواقع قلم مو می‌ تواند مشکل گشا باشد. به همین خاطر باید برای رنگ آمیزی کردن ساختمان علاوه بر غلتک یک قلم مو هم داشته باشید تا به وسیله این دو ابزار بتوانید به بهترین شکل ممکن دیوارهای ساختمان خود را نقاشی کنید.

سوالات متداول

آیا قلم مو دارای انواع مختلفی می‌ باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله، قلم مو بر اساس نوع رنگ و نوع سطح دارای اندازه‌ های مختلفی می‌ باشد. به عنوان مثال رنگ پلاستیکی، رنگ روغنی و رنگ آکریلیک هر کدام دارای قلم موی مخصوص به خود می‌ باشند علاوه بر آنها پتینه و برجستگی‌ های دیوار نیز نیاز به قلم موی خاص خود دارد.غلتک یا قلم مو؟ | بهترین ابزار برای رنگ آمیزی ساختمان

غلتک بهتر است یا قلم مو؟ غلتک دارای مزایای بسیار زیادی می‌ باشد و می‌ تواند به بهترین شکل ممکن کار رنگ آمیزی ساختمان را انجام دهد. مدت زمان رنگ کردن دیوارها به وسیله غلتک بسیار کوتاه‌ تر از قلم مو می‌ باشد اما بهتر است در کنار غلتک از قلم مو هم جهت رنگ آمیزی کردن گوشه‌ ها و زوایای خانه استفاده نمود.

سخن آخر

همانطور که گفتیم رنگ آمیزی نمودن دیوارهای ساختمان نیاز به مهارت و تجربه دارد. علاوه بر مهارت، ابزارهای خاصی نیز باید در دسترس باشد که به وسیله آنها بتوان یک کار بی‌ عیب و نقص انجام داد. غلتک و قلم مو هر دو از ابزارهای بسیار پر کاربرد می‌ باشند که در رنگ آمیزی کردن ساختمان مورد استفاده قرار می‌ گیرند و هر کدام از آنها دارای مزایا و معایبی هستند. قلم مو می‌ تواند در کنار غلتک کار تکمیلی را انجام دهد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

غلتک یا قلم مو؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

غلتک یا قلم مو؟ بهترین ابزار برای رنگ آمیزی ساختمان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا