خدمات نظافتی

بهترین روش تمیز کردن هود آشپزخانه | اهمیت تمیز بودن هود

بهترین روش تمیز کردن هود آشپزخانه | اهمیت تمیز بودن هود، روش آسان برای تمیزکاری هود

نظافت و تمیز کردن وسایل آشپزخانه اهمیت زیادی برای ما دارد. تفاوت ندارد که هود آشپزخانه در کدام قسمت قرار دارد، مهم نظافت، تمیزی و پاکیزگی آن است.

هود یکی از اجزای آشپزخانه است که بسیار کاربردی می‌باشد. هود در هر آشپزخانه ای وجود دارد. با توجه به اینکه هود آشپزخانه با پخت و پز ارتباط مستقیم دارد، بسیار مهم است که پاکیزه، تمیز و بدون هیچ گونه آلودگی باشد. نظافت هود آشپزخانه کار ساده ای نیست، به دلیل اینکه بخار غذا به تمام قسمت های هود وارد شده و لایه ای از چربی روی بخش داخلی و خارجی آن می‌نشیند و در آن بخش میکروب ها و باکتری های زیادی وجود خواهد داشت.

به دلیل اینکه از هود برای بیرون کشیدن دود و هوای کثیف و آلوده استفاده می شود؛ در صورت عدم نظافت درست و کثیف بودن آن باعث مسدود شدن مسیر دود ها و خراب شدن فن هود می‌شود. و همچنین به دلیل این که چربی ها روی آن انباشته می شوند، بوی بدی را در آشپزخانه ایجاد می کند.

چگونه هود را تمیز کنیم؟

می دانید که هود از دو بخش بیرونی و درونی تشکیل شده است، که هر کدام از این قسمت ها به شیوه خاصی باید تمیز شوند.

اولین قدم برای تمیز کردن هود آشپزخانه پاک کردن گرد و غبار از روی هود می‌باشد. اول با گردگیری شروع کنید. حتماً قبل از گردگیری هود، پارچه ای را روی اجاق گاز قرار دهید، تا گرد و غبار خاک روی گاز نریزد. برای این کار با استفاده از یک دستمال مناسب گردگیری تمامی ذرات گرد و غبار را از روی سطح هود پاک کنید. تمام لبه ها، گوشه ها و نقاط را گردگیری کنید تا از تمیز شدن سطح هود از غبار و گرد و خاک مطمئن شوید.

چگونه بدنه هود را تمیز کنیم؟

  • برای تمیز کردن بدنه هود می توانید با استفاده از پارچه و مواد شوینده به‌ خوبی هود را تمیز کنید.
  • به این نکته توجه کنید که باید به نوع شوینده انتخابی خود دقت کنید، تا به هود آسیبی نرسد. زیرا هود انواع مختلفی دارد از جمله پلاستیکی، آهنی ضد رنگ و مسی. پس در خرید شوینده دقت کنید، برای هر هودی مواد شوینده مخصوص استفاده کنید.
  •  ترکیب سرکه، جوش شیرین و آب هم ترکیبی بسیار خوب برای تمیزی هود می باشد.
  • برای تمیز کردن هود های مسی، پاک کننده های مسی مناسب ترین گزینه برای نظافت آنها هستند.
حتما بخوانید:   راهنمای فنگ شویی خانه به صورت اصولی | فنگ شویی تحولی اساسی در خانه

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

فیلتر قسمتی از هود است، که در مسیر خارج شدن آلاینده ها و رطوبت قرار می گیرد و از ورود آنها به درون موتور و آسیب به آن جلوگیری می کند. فیلتر یکی از بخش‌های مهم هود می باشد. فیلتر ها همانند خود هودها جنس ها و انواع مختلفی دارند. به طور کلی فیلترها به سه دسته تقسیم می شوند:

  •  فیلتر های آلومینیومی: فیلتر های آلومینیومی از جنس آلومینیوم می‌باشند. نظافت این فیلترها نیز ساده است. کافی است آن را در داخل ظرفی که حاوی جوش شیرین و آب است، بگذارید و به مدت یک ساعت به آن زمان دهید، سپس آن را برداشته و با پارچه ای آن را خشک کنید.
  • فیلترهای الیافی: فیلتر های الیافی از جنس پشم شیشه و الیاف هستند. این فیلترها یکبار مصرف بوده و بعد از یکبار استفاده یا یک بار کثیف شدن باید آن را دور ریخته و یک مدل جدید را برای آن جایگزین کنید.
  •  فیلترهای زغالی: این نوع فیلتر ها برای هودهای توکار که خروجی تهویه ندارند، استفاده می شوند. فیلتر های ذغالی مانند فیلتر های الیافی قابل نظافت و تمیزکاری نیستند و آنها را باید تعویض کنید‌.

هود آشپزخانه

چگونه با سرکه هود را تمیز کنیم؟

سرکه یکی از قوی‌ترین و بهترین موادی است که شما می‌توانید برای تمیز کردن آلودگی ها و لکه ها از آن استفاده کنید. مقداری سرکه را به آب اضافه کرده و به سطح داخلی هود اسپری کنید. اجازه دهید این محلول روی هود باقی بماند و سپس آن را زود پاک کنید تا سطح هود بوی بدی نگیرد.

چگونه با ترکیب جوش شیرین و سرکه فیلتر هود را تمیز کنیم؟

تمیز کردن فیلتر هود با موادی مانند سرکه و جوش شیرین مهم‌ترین بخش آن است. این کار باید بعد از جدا کردن فیلتر ها از هود انجام شود. برای این کار اول باید با کمک یک دستمال فیلتر را تمیز کنید تا ذرات درشت خارج شوند.

پس از آن سینک را پر از آب کنید. برای پانزده تا بیست دقیقه فیلتر را در آب بگذارید، اجازه دهید کمی آن در آب بماند.

حتما بخوانید:   چگونه رطوبت خانه را از بین ببریم ؟

سپس یک محلول از جوش شیرین و آب تهیه کنید؛ با کمک برس یا مسواک محکم شروع به تمیز کردن فیلتر کنید. بعد از آن فیلتر را با آب گرم بشویید و مقداری سرکه روی فیلتر اسپری کنید.

با کمک یک پارچه سرکه را از روی سطح فیلتر پاک کنید. اگر با این روش و با این کارهایی که انجام دادید، احساس کردید که فیلتر شما تمیز نشده است، دوباره این پروسه را تکرار کنید.

بهتر است هر سه تا شش هفته یکبار این کار را انجام دهید تا هود آشپزخانه شما عملکرد بهتری داشته باشد.

 چگونه با قرص ماشین ظرفشویی هود را تمیز کنیم؟

می‌توانید از قرص ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن فیلتر هود استفاده کنید. برای انجام این کار باید در سینک ظرفشویی آب ریخته و فیلتر هود را برای ده دقیقه داخل آب قرار دهید. سپس قرص ماشین ظرفشویی را خیس کنید و روی فیلتر بکشید.

مقدار کمی آب جوش روی قرص بریزید، تا کمی نرم تر شود. سپس با یک مسواک یا برس شروع به تمیز کردن فیلتر هود کنید. در نهایت فیلتر را با با آب گرم بشویید و آن را کاملاً خشک نموده و روی هود با دقت نصب نمایید.

ترکیب جوش شیرین و سرکه، آب برای تمیز کردن هود

بهترین راه برای پاک کردن چربی هود استفاده از ترکیب برنده است. ترکیب برنده همان ترکیب آب، جوش شیرین و سرکه است. این ترکیب را داخل یک شیشه اسپری دار بریزید و با کمک یک پارچه مناسب هود را تمیز کنید.

وقتی این کار را انجام می دهید هود آشپزخانه شما بسیار تمیز شده و از نتیجه کار راضی خواهید بود.

 چگونه فیلتر هود را با آب جوش، مایع ظرفشویی و جوش شیرین تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن هود قدیمی بهترین راهکار، استفاده از ترکیب آب جوش، مایع ظرفشویی و جوش شیرین است. برای انجام اینکار ابتدا یک ظرف بزرگ که حاوی آب جوش است را آماده نمایید، بعد به مقدار کمی در لیوان جوش شیرین ریخته و مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و خوب هم زده و باهم ترکیب نمایید.

فیلتر را در آب قرار دهید. ده دقیقه صبر کنید و سپس با استفاده از یک برس غیر فلزی فیلتر ها را بشویید. در صورت نیاز شما می توانید مقداری مایع ظرفشویی روی برس بریزید، تا فیلتر راحت تر تمیز شود. و آخرین کار این است که فیلتر ها را آبکشی کنید و خوب خشک کنید.

حتما بخوانید:   از بین بردن خط و خش های روی اجاق گاز

هود آشپزخانه

چگونه بدنه هود و فیلتر هود را با اسپری های تمیز کننده تمیز کنیم؟

استفاده از مواد شوینده شیمیایی راه درست و پیشنهادی نیست، ولی برای پاک کردن لکه های بسیار سخت پیشنهاد خوبی است. البته باید در استفاده از مواد شوینده شیمیایی مانند قرص ماشین ظرفشویی، پودر لباسشویی و یا پاک کننده های چند منظوره، پیش از استفاده آنها حتماً باید از دستکش استفاده کنید.

برای تمیز کردن فیلتر هود و بدنه آن می توانید از اسپری های تمیز کننده چند منظوره که در بازار نیز موجود است استفاده کنید. بعضی از این اسپری ها طوری طراحی شده‌اند که پاک کننده قوی چربی بوده و ذرات چربی و آلودگی را به آسانی در خود حل می کنند.

در اولین قدم باید اسپری های تمیز کننده را روی بدنه هود اسپری کنید و بعد فیلترها را از هود خارج کنید و مقداری از تمیز کننده را روی آنها نیز اسپری کنید. حدود پانزده دقیقه صبر کنید. سپس با استفاده از یک پارچه بدنه هود را پاک کنید.

برای تمیز کردن فیلتر های هود بهتر است از یک برس غیر فلزی استفاده کنید تا باقیمانده های چربی کاملاً از لابلای فیلتر تمیز شوند. مرحله آخر این است که فیلتر را بشویید و خوب خشک کنید. اسپری های چند منظوره علاوه بر پاک کردن هود ها برای تمیز کردن کابینت ها هم نیز مناسب هستند.

چگونه با جوش شیرین چربی های هود را از بین ببریم؟

جوش شیرین یک ماده طبیعی همه کاره برای تمیز کاری شناخته می شود. به راحتی وسایل راه تمیز کرده و برق می اندازد. برای از بین بردن چربی هود با جوش شیرین، باید جوش شیرین را در اسپری ریخته و یا آن را به صورت خمیر آماده کرد.

در شیوه خمیر بودن جوش شیرین، آن را شما باید با یک مسواک به بدنه هود آشپزخانه بزنید و در شیوه از بین بردن چربی هود با جوش شیرین در حالت اسپری باید اول محلول جوش شیرین تهیه کنید و ترکیب آب و جوش شیرین را بر روی هود آشپزخانه اسپری کنید و بعد با کمک یک اسفنج و یا مسواک به خوبی لکه ها را از بین ببرید.

هود آشپزخانه

تمیزکاری هود آشپزخانه را در فاصله زمانی کوتاه تر انجام دهید، تا این کار برای شما سخت و زمان بر نباشد. در صورتی که چربی ها برای مدت زمان بیشتری روی هود آشپزخانه بمانند، تمیز کردن آنها سخت تر خواهد بود.

31

بهترین روش تمیز کردن هود آشپزخانه | اهمیت تمیز بودن هود

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی روش های تمیز کردن هود آشپزخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x