تعمیرات آبسردکن

علت بوی بد آبسردکن یخچال و روش های مختلف برطرف کردن آن

بهترین راه‌های رفع بوی بد آبسردکن یخچال چیست؟ تعمیر آبسردکن یخچال

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در روز گرم تابستان یک آب خنک ‌می تواند حال خوبی را برای شما به وجود آورد اما لحظه ای را تصور کنید که در هنگام نوشیدن آب خنک احساس کنید آب طعم و بوی خاصی دارد. در این صورت نه تنها خوردن آب خنک نمی تواند لذت بخش باشد. بلکه حس ناخوشایندی را نیز در شما ایجاد می‌ کند. بنابراین باید دلیل بوی آبسردکن یخچال را عیب یابی کنید.  به طور کلی دلایل زیادی باعث می شود که آب سرد کن یخچال بوی نامطبوعی داشته باشد. در این صورت با توجه به دلیل آن باید نسبت به تعمیر آبسردکن یخچال اقدام کنید.

آبسردکن یخچال از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

 قبل از هر چیزی بهتر است ابتدا قطعات مختلف آبسردکن یخچال را بشناسید تا با طرز کار آن آشنا شوید و در هنگام عیب یابی بتوانید به درستی مشکل را تشخیص دهید.

 ابتدا یک لیوان را در زیر آب سرد کن یخچال قرار دهید و اهرمی که باعث سرازیر شدن آب از یخچال می شود، را فشار دهید. برخی از یخچال ها دارای قابلیت هایی هستند که بر اساس آن آبسردکن می تواند یخ تهیه کند.

بعد از فشار دادن اهرم دریچه ای باز می شود و آب به داخل لیوان می ریزد. شیر ورودی آب که در قسمت داخلی یخچال وجود دارد آن را از طریق سوپاپ کنترل از یخچال عبور می دهد. در نهایت لوله ها به یک مخزن کوچک وصل می شوند. این مخزن باید آب را خنک کند.

یکی از قطعات مهم آبسردکن ها فیلتر نام دارد که در قسمت دستگاه توزیع کننده آب نصب می شود. این فیلتر باعث می شود میکروب ها و باکتری هایی که باعث تغییر طعم آب می شوند، از بین برود. و مواد سخت و املاح آب را از آن جدا می کنند.

دلیل بوی آبسردکن یخچال

تجربه بوی بد آب از یخچال را همه ما حداقل یک بار در زندگی خود داشته ایم و این تجربه باعث شده هرگاه که از آبسردکن یخچال بخواهیم آب بگیریم، به طور ناخودآگاه آن را بو کنیم و از نداشتن بو و طعم ناخوشایند آن اطمینان حاصل نماییم.

اما بهتر است در چنین شرایطی دلیل بوی آبسردکن یخچال را بررسی کنیم و به طور ریشه ای مشکل را رفع نماییم.

  • در صورتی که بوی کهنگی یا خاک از آب ایجاد شود، نشان دهنده این است که مدت زمان زیادی آب در آبسردکن راکد مانده و کپک زده است.
  • بوی ناشی از آب سرد کن شبیه به بوی پلاستیک می باشد. در این صورت باید قطعات و لوله های آبسردکن را عیب یابی کنید. البته تشخیص اینکه بوی آب شبیه به پلاستیک است یا خیر کمی سخت می باشد.
  • چنانچه آب بوی فاسدی بدهد، مانند بوی تخم مرغ یا شیر مانده. در این صورت باید به داخل منبع ذخیره آب نگاه بیاندازید و به هیچ عنوان از آن آب ننوشید. چرا که ممکن است شما را مسموم کند.
  • دلیل دیگری که می توان برای بوی بد آبسردکن ذکر کرد، خود یخچال است. در صورتی که مواد غذایی مانده و فاسد داخل یخچال باشد، آبسردکن بوی بدی می گیرد.
  • هنگامی که از آبسردکن یخچال استفاده زیادی می کنید، همواره باید یخچال را تمیز نگه دارید. به محض اینکه لکه ای روی آن ایجاد شد، تمیزش کنید. چرا که لکه های مانده روی یخچال می توانند بر طعم و مزه آب داخل آبسردکن نیز تاثیر بدی بگذارند.
  • در برخی مواقع نیز دلیل بوی بد آبسردکن به خاطر رشد کپک است. کپک می تواند در قسمت داخلی لوله های پلاستیکی که آب را به داخل آبسردکن منتقل می کنند، به وجود آیند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نصب مخزن شناوردار در آبسردکن افترون و نکات نگهداری آن

 البته این مسئله بسیار نادر اتفاق می ‌افتد اما در مواردی که لوله های پلاستیکی دچار شکاف یا سوراخ شده باشند، امکان رشد کپک ها وجود دارد. این کپک ها برای سلامتی انسان بسیار خطرناک هستند و می‌ توانند مشکلات تنفسی، سردرد و … را ایجاد کنند.

دلیل بوی آبسردکن یخچال

رفع مشکل بوی بد آبسردکن

برای اینکه بتوانید بوی بد آبسردکن را از بین ببرید، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید.

تمیز کردن یخچال

ابتدا سیم یخچال را از پریز جدا کنید تا با خطر برق گرفتگی مواجه نشوید. در این مرحله می ‌توانید قسمت های داخلی و خارجی یخچال را تمیز کنید و کلیه مواد غذایی و فاسد و مانده را از یخچال دور کنید.

مواد شوینده مناسبی را جهت شستشوی قسمت داخلی یخچال در نظر بگیرید. استفاده از از جوش شیرین و کمی آب گرم یک محلول مناسبی را جهت تمیز کردن یخچال به شما می دهد. در نهایت با یک دستمال مرطوب آن را کامل تمیز کنید.

برای تمیز کردن قسمت داخلی لوله ها می توانید از یک مسواک تمیز استفاده کنید. برای اینکه قطعات داخلی آبسردکن را تمیز کنید، پیشنهاد ما استفاده از یک دستمال تمیز و نو می باشد. چرا که دستمال های کهنه و مرطوب می توانند باعث ایجاد بوی بد در آبسردکن شوند.

در زیر آبسردکن یک سینی تخلیه قرار دارد که باید روی آن را دستمال بکشید و رطوبت اضافی را از آن پاک کنید. مقداری جوش شیرین را داخل یخچال قرار دهید تا بوی بد یخچال را جذب کند.

شستشوی محفظه آبسردکن

برای اینکه بتوانید بوی بد یخچال را از بین ببرید، باید محفظه نگهداری آبسردکن را از جا در آورده و به خوبی بشویید. سپس با استفاده از یک دستمال تمیز آن را خشک کنید. توصیه می کنیم جهت تمیز کردن و شستشوی محفظه آبسردکن یک بازه زمانی را انتخاب کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی علت کار نکردن آبسردکن | عیب یابی و تعمیر تخصصی آبسردکن در محل

مثلاً در هفته دو یا سه بار را اختصاص بدهید به شستشوی محفظه آبسردکن. در صورتی که در بازه طولانی مدت آن را شستشو کنید، کیفیت آب آشامیدنی پایین می آید. بعد از شستشو لازم است لیوان را در زیر آبسردکن قرار دهید و اجازه بدهید که که آب آن خالی شود. چندین بار این فرآیند را تکرار کنید تا بوی بد ناشی از آبسردکن از بین برود.

تعویض فیلتر

بسیاری از سیستم های آبسردکن دارای فیلتر هستند که آلودگی ها و باکتری های موجود در آب را می گیرند. توجه داشته باشید که فیلتر باید به صورت دوره ای تعویض شود. پیشنهاد می کنیم هر سه ماه یکبار فیلتر آبسردکن را عوض کنید. برای این کار لازم است دفترچه راهنمای یخچال خود را مطالعه کنید و مطابق با آن اقدام به تعویض فیلتر نمایید. در صورتی که نتوانستید خودتان اقدام به تعویض فیلتر نمایید، می توانید از متخصصان و افراد کاربلد در این زمینه کمک بگیرید.

رفع طعم ناخوشایند آب در آبسردکن

 در برخی مواقع علاوه بر اینکه آب آبسردکن بوی بدی دارد  طعم ناخوشایندی نیز خواهد داشت یا ممکن است اصلاً بوی بدی نداشته باشد. اما طعم خاصی داشته باشد. برای رفع این مشکل باید فیلتر آبسردکن را بررسی کنید. در صورتی که فیلتر فرسوده شود، نمی تواند مواد آلوده و املاح موجود در آب را بگیرد.

بنابراین شرایط برای رشد میکروب ها و کپک ها فراهم است. در این صورت طعم بدی را از آب شاهد خواهیم بود. در صورت تعویض فیلتر توجه داشته باشید که باید آن را به خوبی شستشو نمایید. عدم شستشوی آن می تواند باعث ایجاد طعم پلاستیک در آب شود.

علاوه بر این در صورتی که مواد غذایی فاسد در یخچال مانده باشد، می ‌توانند بوی خود را به آب موجود در آبسردکن منتقل نمایند. البته غذاهایی که بوی تند و قوی دارند، مانند ترشی ‌ها، ماهی، ادویه جات و … باید در ظروف درب دار قرار بگیرند. همواره یک بسته جوش شیرین را در داخل یخچال قرار دهید تا اگر بوی بدی در یخچال وجود داشت، آن را به خود جذب کند.

دلیل بوی آبسردکن یخچال

تعمیر آبسردکن یخچال

در صورتی که نتوانستید دلیل بوی آبسردکن یخچال را عیب یابی کنید، بهتر است با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید و از خدمات مجموعه ایبک امداد بهره مند شوید.

علاوه بر این امکان ثبت درخواست شما به صورت آنلاین نیز وجود دارد. به محض اینکه درخواست شما در وب سایت ما ثبت شد، تیم پشتیبانی با شما تماس می‌گیرند و هماهنگی های لازم را جهت حضور تعمیرکار در محل شما انجام می دهند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلیل بوی آبسردکن یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل بوی آبسردکن یخچال و نحوه رفع آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا