خدمات آموزشی

روش صحیح برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی | اصول اولیه آموزش زبان انگلیسی

چگونه با یک روش درست و مطمئن برای یادگیری زبان انگلیسی اقدام کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

این نکته بر کسی پوشیده نیست که یادگیری زبان انگلیسی، روندی نیازمند وقت و کوشش بسیار می باشد. افزون براین، حل تمرین های متفاوت و به یادسپاری لغات برای مدت زمان طولانی، کسل کننده و خستگی آور است. همین موضوع سبب دلزدگی فرد می شود. یکی از شیوه هایی که می توان از آن برای یادگیری ساده تر و انگیزشی تر زبان کمک گرفت، تدوین برنامه ریزی آموزشی می باشد. برنامه ریزی برای یادگیری زبان، دستیابی به هدفی که دارید را، ضمانت می کند. ممکن است برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی سخت و نیازمند زمان باشد، ولی از تهیه آن نباید امتناع کرد. با توجه به اینکه موقعیت هر فرد با فردی دیگر فرق دارد، پس نمی توان گفت که یک فرمول برای برنامه ریزی روزمره زبان انگلیسی برای همه صدق می کند. و تنها کسی که می تواند بهترین برنامه را تدوین کند، خود زبان آموز می باشد.

برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی

موارد بسیاری در زبان انگلیسی برای یادگیری موجود می باشد، که سبب می شود باور داشت یادگیری زبان انگلیسی کار بسیار بزرگی است.

  • برنامه ریزی برای زبان انگلیسی به هدایت روند یادگیری زبان انگلیسی بسیار کمک می کند. هم چنین سبب می شود که این کار بزرگ یادگیری زبان انگلیسی را به گام های کوچکتر تقسیم بندی کنیم. وقتی تمرکز بر روی این گام های کوچک باشد، یادگیری زبان انگلیسی دیگر سخت نیست.
  • برنامه ریزی به شما این امکان را می دهد که مقدار پیشرفت خود را مشاهده کنید. سنجش یادگیری در چندین هفته، به شما میزان پیشرفت تان را نشان می دهد. همچنین سبب می شود متوجه شوید چه موردی را باید تغییر دهید.
  • برنامه ریزی روزانه برای زبان انگلیسی شما را مجبور به تعیین هدف می کند. اهداف شما مسیرهای روشنی را پیش رویتان باز می کنند که از کجا و چگونه باید شروع کنید.
  • تدوین برنامه، به این معنا می باشد که قادر هستید با سرعتی که مختص شماست، جلو بروید. نوشتن برنامه، یادگیری زبان انگلیسی را به روندی ساده مبدل می کند. چراکه می توانید مطابق با سبک زندگی خود، هر زمان که می خواهید مطالعه کرده و زبان انگلیسی را یاد بگیرید.
  • برنامه ریزی برای یادگیری ایجاد انگیزه می کند. کوشش برای رسیدن به هدف هایتان به شما در یادگیری کمک می کند.

برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی

گام اول برنامه‌ریزی برای یادگیری زبان: زمان مورد نیاز

انتظار ما از برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی و تاثیر آن بایستی به حقیقت نزدیک باشد. یعنی نباید در مدت کوتاهی انتظار پیشرفت زیادی را داشته باشیم. براساس مطالعات انجام شده، یک شخص برای دستیابی به سطح پیشرفته در زبان انگلیسی نیاز به ۴۸۰ ساعت تمرین و ممارست و  یادگیری دارد. به این معنا که چنانچه برای یادگیری زبان انگلیسی در برنامه ریزی خود ۱ ساعت به صورت روزانه برای این موضوع در نظر گرفته باشیم، فرایند یادگیری زبان یک سال و نیم به طول می انجامد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تقویت زبان انگلیسی با یوتیوب | معرفی های بهترین کانال های آموزش جامع زبان انگلیسی

اکثر زبان آموزان در زمان برنامه ریزی روزمره برای یادگیری زبان، زمان کمتری را در نظر می گیرند. برای نمونه، پس از سه ماه تمرین به صورت روزانه ۱۰ دقیقه، اشتیاق خود را از دست می دهند. در نتیجه، به یاد داشته باشید که یک برنامه کامل و دقیق برای یادگیری زبان انگلیسی شبیه به پیاده روی سریع می باشد تا یک دوی سرعتی.

در همین راستا توصیه می شود در حدود یک ساعت در طول روز، را در برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی به مطالعه اختصاص دهید. چراکه به مرور زمان و پیش روی، فرایند یادگیری آسان تر می شود و به زمان کمتری نیاز دارد.

گام دوم برنامه‌ریزی برای یادگیری انگلیسی: چگونگی مدیریت زمان

یک برنامه کامل و دقیق برای یادگیری زبان باید دربرگیرنده مهارت های (خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن) باشد. در نتیجه در زمان تدارک مراجع مورد نیاز برای برنامه ریزی روزمره برای یادگیری زبان انگلیسی این نکته را مد نظر قرار دهید.

چنانچه نوآموز هستید، در برنامه تدوین شده برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه بایستی قسمتی را برای یادگیری قواعد پایه ای گرامر و لغات منظور کنید. به مرور زمان و آشنا شدن با قواعد گرامر، می توانید در برنامه ریزی روزانه خود مدت زمان این بخش را کاهش دهید و تمرینات بخش شنیداری را با آن جایگزین کنید. البته فراموش نشود یادگیری لغات را باید ادامه دهید.

چنانچه در سطح پیشرفته هستید، جایگزین یادگیری از روی کتاب و به صورت مستقیم در برنامه ریزی برای یادگیری زبان، قسمتی از برنامه ریزی روزمره خود را می توانید برای تماشای فیلم و سریال، گوش کردن موسیقی و مطالعه کتاب منظور کنید.

علاوه براین، قرار دادن زمانی برای افزایش دایره کلمات خود را نیز در برنامه ریزی روزمره خود برای یادگیری زبان انگلیسی یادتان نرود.

گام سوم برنامه‌ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی: چگونگی انجام تمرین

از مهم ترین قسمت های یک برنامه کامل و دقیق برای یادگیری زبان انگلیسی، شیوه تمرین و یادگیری مهارت های چهارگانه می باشد. در این بخش شیوه تمرین در برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی را شرح می دهیم:

برای یادگیری گرامر، چنانچه نوآموز هستید باید قواعد گرامری را یاد بگیرید تا درک صحیحی از ساختار زبان انگلیسی به دست آورید. با خواندن گرامر مرتبط با اسم ها، صفات، قیدها و کاربرد افعال در زمان های مختلف و … در برنامه ریزی روزمره یادگیری زبان انگلیسی، در حال پایه گذاری ریشه های یادگیری تان هستید.

جهت بالابردن دایره کلمات خود از فرهنگ لغات مناسب استفاده کنید. چه پیشرفته باشید یا نوآموز، برنامه ریزی برای یادگیری زبان باید دربرگیرنده فراگیری لغات جدید و تلفظ درست به همراه معنی آن ها باشد. برای یادگیری لغات تنها کافی نیست آن ها را بخوانید و با معانی آن ها آشنا شوید. بلکه باید لغات جدید را در شکل مثال و در جملات نیز به کار ببرید.

مهارت شنیداری هم باید در برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی گنجانده شود. دقت کنید که این مهارت در مسیر یادگیری زبان انگلیسی به طور مستقیم بر قدرت شما در مکالمه موثر خواهد بود. به همین منظور، در جهت بهبود این مهارت از فایل های صوتی متناسب با سطح خود در برنامه ریزی روزانه می توانید بهره بگیرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  در زمان احساس بوی گاز در خانه چه باید کرد؟

نکات طلایی در برنامه‌ریزی آموزش زبان انگلیسی

قبل از شروع برنامه هر روز یا هر هفته، تلاش کنید این نکات را در نظر بگیرید تا با انرژی بیشتری به یادگیری زبان مشغول شوید:

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید!

مسلماً در فضای کاری یا تحصیلی با افرادی روبه رو بوده اید که به علت برخورداری از سطح بالای زبان انگلیسی، همیشه موفق بوده و ترفیع درجه و پیشرفت در زمینه شغلی خود داشته اند. حسد ورزیدن به این افراد تا آنجا که انگیزه ای در شما برای یادگیری به وجود آورد، مشکلی ایجاد نمی کند.

ولی هنگامی که سبب اضطراب و احساس عقب ماندن را به شما منتقل کند، جدای از اینکه کمکی نمی کند، بلکه گزینه ای ترساننده و مانع برای شما به حساب می آید. در چنین شرایطی که این حس را دارید، به این موضوع فکر کنید که، اگر افراد دیگر در این زمینه موفقیت کسب کرده اند، در نتیجه من هم می توانم.

سرسختانه با خود در رقابت باشید!

در سراسر جهان، فقط خود شما هستید که به طور مستقیم بر میزان یادگیری و مهارت های خود تاثیر می گذارید. بنابراین رقابتی سرسختانه با خود داشته باشد. هر روز منِ دیروزتان را مغلوب کنید و از ماحصل آن متحیر شوید و در هر دفعه این جمله را با خود تکرار کنید:

«چنانچه امروز تنها یک درصد نسبت به دیروز بهتر باشم، در انتهای سال، ۳۶۵ درصد از ورژن پیشین خود بهتر خواهم بود»

برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی

نکات مهم در جدول برنامه‌ریزی روزانه یادگیری زبان

برای داشتن جدول برنامه ریزی روزانه یادگیری زبان باید نکات زیر را رعایت کنید:

نکته اول: متنوع بودن منابع و یادگیری همه مهارت ها را در این جدول جای دهید تا با داشتن یک برنامه یکپارچه، اشتیاق خود را از دست ندهید.

نکته دوم: اگر در برنامه روزمره یادگیری زبان انگلیسی ساعات معینی را در روز برای خواندن زبان انگلیسی در نظر بگیرید، این امر به ایجاد عادت خواندن و پایپندی به برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی کمک شایانی می کند.

نکته سوم: بهتر است یک روز در هفته را، به عنوان روز جبرانی منظور کنید تا چنانچه با اتفاقات یا حوادث غیرقابل پیش بینی ای روبه رو شدید، فرصتی برای جبران زمان از درست رفته داشته باشید.

نکته چهارم: در برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی باید تایم های پیوسته ای را برای یادآوری و تکرار مباحث در نظر بگیرید. چراکه بدون لحاظ کردن این نکته، قسمت وسیعی از کوشش شما بی نتیجه می شود.

نکته پنجم: بودن یک شریک در سطح خودتان، موقعیت مناسبی را برای ارتقا مهارت ها و بالا بردن اعتماد به نفس شما به وجود می آورد.

نتیجه گیری

گمان می رود با این مقاله به یک شمای کلی در رابطه با برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی دست پیدا کرده باشید. اگر به درستی برنامه ریزی کنید، تاثیرات مفیدی را شاهد خواهید بود. برای تنظیم و تدوین برنامه خود به اندازه کافی وقت صرف کنید. نسبت به یادگیری اشتیاق داشته باشید و در روند یادگیری تنوع ایجاد کنید. برنامه ریزی درست از شما فردی با تسلط کامل بر زبان انگلیسی خواهد ساخت.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا