دیجیتال

ساده ترین روش های کالیبره کردن باتری لپ تاپ

چگونه می توانیم باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم؟ | طریقه کالیبره کردن باتری لپ تاپ

اگر به دنبال پاسخ سوال خود در خصوص چگونه باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم هستید، لازم است بدانید که قطعاتی همچون هارد سی پی یو، کارت شبکه، رم و … در لپ تاپ جایگذاری شده اند که هر یک از آنها اگر دچار خرابی شوند، ممکن است خسارت زیادی به شما وارد کنند. بنابراین لازم است تمامی تلاش خود را جهت نگهداری از این قطعات به کار گیرید. و اطلاعات لازم را در خصوص نوع نگهداری از لپ تاپ و قطعات آن به دست آورید.

چگونه باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم

در صورتی که باتری لپ تاپ را به طور کامل شارژ می کنید تا زمانی که باتری به صورت کامل تخلیه شود، از تمامی انرژی موجود در باتری استفاده می کنید. در این صورت یعنی باتری خود را کالیبره کرده اید. در بخش داخلی لپ تاپ حسگری قرار دارد که میزان شارژ باتری را اندازه گیری می کند. به این صورت که میزان شارژ مصرف شده و بخش باقی مانده آن را روی نمایشگر لپ تاپ به کاربر نشان می دهد.

شاید برای شما هم این مسئله پیش آمده باشد که میزان شارژ مصرف شده یا باقی مانده به صورت صحیح توسط این حسگر نشان داده نشده است، در این صورت با کالیبره کردن باتری مشکل به سادگی رفع خواهد شد.

نحوه کالیبره کردن باتری

برای انجام کالیبره باتری لپ تاپ، ابتدا باید اجازه دهید که شارژ باتری تخلیه شود. سپس آن را به طور کامل شارژ کنید. حسگر باتری در این صورت می تواند میزان عمر باتری را به طور دقیق تشخیص دهد و میزان شارژ باقی مانده را تعیین نماید.

برخی از شرکت ‌های تولید کننده باتری نیز ابزارهایی را برای کالیبره کردن آن در اختیار کاربر قرار می دهند که از این طریق به سادگی می توانید از شارژ شدن باتری به صورت کامل اطمینان حاصل نمایید.

حتما بخوانید:   مشکلات صوتی رایج سینمای خانگی | رفع مشکلات متداول در سینماهای خانگی

البته نکته ‌ای که باید همواره به آن توجه کنید، این است که باتری لپ تاپ باید به کمتر از ۳۰ درصد انرژی برسد، سپس دوباره آن را شارژ کنید.

طریقه کالیبره کردن باتری لپ تاپ به صورت دستی

روش دستی برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ بسیار ساده است به این صورت که:

 • در مرحله اول باید باتری را به طور کامل و به صورت صددرصد شارژ کنید.
 • در مرحله بعد لازم است لپ تاپ را به برق وصل نموده و اجازه دهید حدود ۲ ساعت در همان حالت باقی بماند. این مسئله باعث می شود که دمای باتری که افزایش یافته بود، رو به کاهش برود. البته نگرانی از بابت عقب ماندن کارهای خود نداشته باشید. چرا که لپ‌ تاپ شما در حال شارژ نیز امکان استفاده شدن را دارد.
 • حال باید به قسمت تنظیمات مدیریت مصرف انرژی power management settings بروید.
 • تنظیمات آن را به گونه ای تغییر نمایید تا هنگامی که شارژ باتری به ۵ درصد رسید، دستگاه به صورت خودکار به حالت استندبای برود.
 • هر زمانی که احساس کردید باتری لپ تاپ شما عملکرد درستی ندارد، با کالیبره کردن آن مشکل رفع می شود.
 • در مرحله بعد باید لپ تاپ خود را از برق در آورده و اجازه دهید که شارژ آن تخلیه شود. یا در اصطلاح Hinbernate شود و به حالت استندبای برود. البته در حین این مدت نیز می توانید از دستگاه خود استفاده کنید.
 • البته ناگفته نماند که لپ تاپ شما باید به صورت خودکار قبل از خالی شدن شارژ به حالت استندبای برود. بنابراین توجه داشته باشید که هنگام عدم استفاده از لپ تاپ دستگاه Hibernate نمی شود و صفحه نمایش آن روشن است تا بتواند شارژ باتری را تخلیه کند.
 • توصیه می کنیم لپ تاپ را حتماً با استفاده از محافظ برق به پریز وصل نمایید.
 • برای تخلیه کامل باتری لازم است حدود ۵ ساعت دستگاه روشن باشد تا به صورت خودکار شارژ را تخلیه کند.

چگونه باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم

زمانی که شارژ لپ تاپ به طور کامل خالی گشت، لازم است آن را دوباره به پریز برق متصل نموده و تا شارژ کامل آن صبر کنید.

 • البته همچنان می توانید در تمامی مراحل از لپ تاپ خود استفاده کنید.
 • در مرحله بعدی باید به قسمت تنظیمات مدیریت مصرف انرژی بروید و اطمینان حاصل کنید که در حالت عادی قرار دارد. و هنگام عدم استفاده از لپ تاپ گزینه save battery power فعال نیست.
 • تنظیمات لپ تاپ را به گونه ای تنظیم کنید که از حداقل میزان باتری نهایت استفاده شود.
 • با انجام این مراحل علامتی که میزان شارژ باتری را به کاربر نشان می داد، به صورت دقیق این کار را انجام می دهد. در این صورت هیچ گاه به صورت ناگهانی و در حین کار دستگاه خاموش نمی شود.
حتما بخوانید:   درام کارتریج چیست | نقش درام کارتریج در پرینتر

نکته: توصیه می شود هر دو یا سه ماه یکبار عمل کالیبره کردن باتری را با توجه به مراحل گفته شده در بالا انجام دهید. تا سیستم بتواند به درستی میزان شارژ مصرف شده و باقی مانده را تعیین نماید.

آیا می توان از لپ تاپ در حین شارژ استفاده کرد؟

مهندسین و کارشناسان در خصوص استفاده از لپ تاپ در حین شارژ نظرات متفاوتی دارند که البته هر یک از این نظرات نیز قانع کننده است. در صورتی که با لپ تاپ خود به مدت طولانی کار می کنید و دستگاه همچنان به برق متصل است، گاها صبر کنید تا باتری خالی شود.

با این کار کمک می کنید که به باتری لپ تاپ فشار زیادی وارد نشود. البته برخی از برندهای لپ تاپ دارای قابلیت هایی هستند که کمترین آسیب به لپ تاپ وارد نمی شود. به طور مثال شرکت لنوو با ارائه تکنولوژی حالت  Optimize در برخی از مدل های لپ تاپ خود این امکان را به کاربر می‌ دهد که باتری لپ تاپ را حدود ۶۰ درصد شارژ کند.

بعد از اینکه به این میزان شارژ رسید، ادامه شارژ کردن متوقف می شود و برق مستقیما به دستگاه متصل می گردد. با این کار عمر مفید لپ تاپ و باتری افزایش می یابد. شرکت اپل نیز اعلام نموده که کاربران باید حداقل ماهی یکبار باتری لپ تاپ را خالی کرده و دوباره آن را شارژ کنند. البته منظور از تخلیه باتری به صورت کامل نیست.

نحوه استفاده از لپ تاپ بدون باتری

در بسیاری از مواقع اتفاق می ‌افتد که باتری لپ‌ تاپ فرسوده می شود. در این صورت باید دستگاه را بدون باتری استفاده کنید. علاوه براین در صورتی که کارهای سنگین با لپ تاپ انجام می دهید، نیز بهتر است باتری را از آن جدا کنید. اما برای این که بتوانید از لپ تاپ بدون باتری و در سلامت کامل استفاده کنید، لازم است نکات مهمی را تحت نظر داشته باشید. از جمله:

 • استفاده از شارژر اصل لپ تاپ
 • متصل نمودن لپ تاپ به پریز با استفاده از محافظ
 • خارج نمودن باتری از دستگاه زمانی که خاموش است.
 • حتما لپ تاپ را ابتدا خاموش نموده سپس آن را از شارژر جدا کنید.
 • به جایگاه باتری در زمان روشن بودن لپ تاپ به هیچ عنوان دست نزنید.

 البته همه این موارد برای لپ تاپ هایی بوده که امکان جدا شدن باتری از آن وجود دارد.

حتما بخوانید:   اجرای نرم افزار های اندروید روی لپ تاپ

اقدامات لازم برای افزایش عمر باتری های جدانشدنی از لپ تاپ

برخی برندهای لپ تاپ، باتری جداگانه ندارند و از باتری داخلی برای زیبایی در ظاهر لپ تاپ استفاده می شود. لپ تاپ های آیدیاپد لنوو، کروم بوک، اولترا بوک و مک بوک در این دسته از لپ تاپ ها قرار دارد.

به جهت اینکه باتری این لپ تاپ ها جدا نمی شوند، دارای پردازنده های کم قدرت تری هستند تا فشار کمتری به باتری وارد آید. جهت نگهداری درست و اصولی از لپ تاپ های با باتری جدا نشدنی باید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • دستگاه را در محیط گرم قرار ندهید.
 • لپ تاپ باید در جایی قرار بگیرد که امکان جریان هوا به سادگی وجود داشته باشد.
 • از پایه های خنک کننده مانند کول پد برای لپ تاپ استفاده کنید.
 • اجازه ندهید که شارژ دستگاه به کمتر از ۲۰ درصد برسد.
 • از لپ تاپ در هر دو حالت استفاده از باتری و شارژ مداوم بهره مند شوید.

چگونه باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم

تنظیمات باتری لپ تاپ

برای اینکه بتوانید به قسمت تنظیمات باتری لپ تاپ دسترسی داشته باشید، باید از مسیر Control Panel به Power Option اقدام نموده و گزینه های زیر را مشاهده کنید:

Balanced

با استفاده از این گزینه انرژی باتری را می توانید ذخیره کنید و کارایی بالاتری از سخت افزار ها را شاهد خواهید بود.

Hight performance

هنگامی که نیاز به بالاترین عملکرد از سخت افزار دارید از این گزینه استفاده کنید.

Green mode

با استفاده از این گزینه لپ تاپ شما به حالت اسلیپ مود نمی رود و عملکرد بیشتری دارد.

Power saver

انتخاب این گزینه به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند.

یکی از مهمترین کارهایی که در خصوص صرفه جویی در مصرف انرژی باتری می توانید انجام دهید، خاموش شدن خودکار هارد دیسک است. به این صورت که تنظیمات سیستم را به گونه ای تنظیم نمایید که اگر 10 دقیقه از دستگاه استفاده نکنید، هارد دیسک به صورت خودکار خاموش شود.

برای این کار لازم است از طریق مسیر Control Panel گزینه Power Options را لمس نموده و در صفحه جدیدی که باز می شود گزینه  Change plan settings را انتخاب کنید. سپس پنجره دیگری باز می شود که در آن باید گزینه  Change advanced power settings را فشار دهید. سپس دکمه Hard Disk را باز کنید در این قسمت می توانید هر مدت زمانی که می خواهید، آن را تنظیم کنید.

31

چگونه باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x