تعمیرات پکیج و آب گرمکن

اهمیت رسوب زدایی پکیج بوتان | آموزش رسوب گیری پکیج

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از پکیج های معروف ایرانی برند بوتان است و رسوب زدایی پکیج بوتان بسیار حائز اهمیت است. یکی از مشکلات متداول در این دستگاه جرم گیری پکیج بوتان می باشد. بهتر از قبل از مواجه با مشکلات این چنینی برای روش های رفع این مشکل در پکیج آشنا شوید. البته بدانید که رسوب زدایی پکیج و آبگرمکن کاری تخصصی می باشد و نمی توانید بدون داشتن تخصص کافی این کار را انجام دهید.

دلیل اهمیت جرم گیری پکیج بوتان چیست

خیلی از افراد تصور می کنند که اگر برای رسوب زدایی پکیج بوتان هزینه و زمان زیادی را صرف کنند کار بیهوده و اضافی را انجام داده اند. در حالتی که اگر پکیج و آبگرمکن های بوتان را به موقع سرویس نمایید می توانید از خسارات زیاد و غیر قابل جبران پیشگیری نمایید. همچنین این کار موجب می گردد که بازدهی پکیج های شما افزایش یابد.

در اصل اگر آبگرمکن و پکیج خود را رسوب گیری کنید از خرابی های بیشتر دستگاه و هزینه تعمیرات بالا پیشگیری خواهید کرد. همچنین باعث می شود نیازی به تعویض قطعات آبگرمکن خود نداشته باشید. اگر به موقع جرم گیری این دستگاه را انجام ندهید باعث می شود دستگاه خراب شود و هزینه های زیادی را برای تعمیرات به وجود آورد.

برای رسوب زدایی و جرم گیری آبگرمکن بوتان چند روش وجود دارد

به طور معمول از دو روش مدرن و سنتی برای جرم گیری آبگرمکن ها و پکیج ها استفاده می گردد که با توجه به نوع جرم و رسوب باید تشخیص دهید که کدام روش را انجام دهید. بهتر است این کار را به تکنسین های حرفه ای بسپارید.

روش سنتی جرم گیری پکیج بوتان چیست

در این روش از رسوب زدایی از مواد جرم گیر برای انجام این کار استفاده می گردد. استفاده از این مواد دارای حساسیت زیادی است و در موقع استفاده باید نکات ایمنی را رعایت نمایید. در ادامه این روش را شرح داده ایم اما توصیه می کنیم اگر تخصص و تبحر کافی در این زمینه ندارید شخصا این کار را انجام ندهید.

در زمان رسوب زدایی آبگرمکن با نکته های زیر را رعایت نمایید:

 • در زمان کار باید از عینک، لباس کار، ماسک و دستکش مخصوص استفاده نمایید.
 • در زمانی که اسید را درون دستگاه می ریزید مراقبت کنید که بر روی دست یا لباستان ریخته نشود.

مرحله های رسوب زدایی و جرم گیری پکیج های بوتان با روش سنتی چیست:

 1. ابتدا باید برق پکیج را قطع نمایید.
 2. کاور روی پکیج را باز کنید.
 3. در ادامه مبدل پکیج را باز نمایید.
 4. به دو روش باید مبدل ثانویه را جرم گیری نمایید: در ابتدا باید مبدل را با استفاده از جوهر نمک و اسید شستشو دهید. در مرحله بعد اگر رسوب ها به صورت کامل تخلیه نشد باید به مبدل حرارت دهید و با استفاده از ضربات آرام چکش و و همچنین فشار قوی آب رسوبات را از درون مبدل تخلیه کنید.
 5. اگر با استفاده از روش اسید شویی رسوبات تخلیه نشد باید مبدل را بر روی اجاق گاز قرار دهید و بعد از آن که رنگ مبدل سرخ شد آن را به کمک یک پیچ گوشتی از روی اجاق بردارید و با استفاده از ضربات چکش رسوبات آن را جدا کنید و با فشار آب قوی تمام رسوبات را از درون مبدل خارج نمایید.
 6. بعد از تخلیه کامل رسوبات باید دوباره مبدل را نصب نمایید.
 7. بعد از اینکه دستگاه را به صورت کامل نصب کردید باید فشار پکیج را بر روی عدد ۱/۵ تنظیم نمایید.
 8. حال باید پکیج خود را روشن نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر تخصص آبگرمکن در شرق تهران | تعمیر آبگرمکن در محل

رسوب زدایی پکیج بوتان

شیوه مدرن در رسوب گیری پکیج بوتان چیست

در این شیوه نیازی به باز کردن پکیج بوتان خود ندارید، برای این کار فقط لازم است در ظرف اسید پمپ اسید شویی را قرار دهید. بعد از چند دقیقه کار پمپ تمامی جرمی که درون مبدل گرمایی وجود دارد به صورت کامل از بین می رود. بعد از اتمام کار باید یک دور با آب تمیز مبدل را شستشو دهید و در نهایت دستگاه را دوباره نصب نمایید.

اسید شویی پکیج بوتان را چه زمانی باید انجام داد

اگر در دستگاه خود با هر کدام از ایرادات زیر مواجه شدید باید اقدام به اسید شویی پکیج بوتان نمایید:

 • پکیج شما روشن است ولی نمی تواند به خوبی آب را گرم کند.
 • برای گرم کردن آب پکیج به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.
 • در زمان روشن شدن پکیج صدای تق تق به گوش شما می رسد.
 • در فصول سرد سال رادیاتور ها و شوفاژ ها نمی توانند به خوبی منزلتان را گرم کنند.
 • در شیر آشپزخانه و همچنین دوش حمام فشار آب گرم شما بسیار پایین آمده است.
 • در پکیج های بوتان کد هشداری ظاهر می شود که به معنای نیاز دستگاه به رسوب زدایی و اسید شویی می باشد.

رسوب زدایی پکیج های بوتان چه فوایدی را برای دستگاه دارد

رسوب زدایی پکیج های بوتان دارای ۴ فایده اصلی می باشد که به شرح زیر است:

 • اگر به موقع و به صورت دوره ای رسوب زدایی پکیج را انجام دهید از خرابی و تعمیرات پکیج ها و آبگرمکن های بوتان پیشگیری کرده اید.
 • با انجام رسوب زدایی در پکیج ها گرمای شوفاژ ها بیشتر می شود و همچنین فشار آب بیشتری نیز در منزل خواهید داشت.
 • خیلی از افراد به دلایل هزینه هایی که باید بابت رسوب گیری پکیج ها پرداخت کنند از انجام این کار سر باز می زنند. اگر این عمل را انجام ندهید در آینده نچندان دوری مجبور خواهید شد که برای تعمیرات سیستم های گرمایشی منزلتان هزینه های بیشتری را بپردازید. انجام اسید شویی به صورت دوره ای باعث می شود در هزینه های تعمیرات دستگاه صرفه جویی نمایید.
 • اگر درون دستگاه رسوب و جرم زیادی وجود داشته باشد پکیج برای تامین گرمای مورد نیاز مجبور به کار بیشتر است که در طولانی مدت باعث کاهش عمر مفید دستگاه می گردد. همچنین با انجام این کار می توانید راندمان دستگاه خود را تا حدود زیادی بالا ببرید.

مهم ترین معایب اسید شویی پکیج های بوتان چیست

شاید در ذهن شما این سوال پیش آید که آیا اسید شویی برای دستگاه ضرر است یا خیر؟ یا اینکه آیا اسید شویی بیشتر از اندازه پکیج ها باعث ایجاد مشکلاتی در دستگاه می شود یا نه؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه مقاله همراه ما باشید:

 • امکان دارد در زمان اسید زدایی دستگاه به کاشی و سرامیک خساراتی وارد گردد. برای پیشگیری از این اتفاق باید بر روی سرامیک و کاشی ها محافظ اسید قرار دهید و یا این کار را در خانه انجام ندهید.
 • از دیگر معایبی که اسید شویی دارد بوی بسیار زیاد و آزار دهنده اسید است که در فضای منزل می پیچد.
 • برای سالمندان، کودکان و حتی حیوانات اسید بسیار مضر می باشد. حتما کار اسید شویی را در زمانی انجام دهید که این افراد در منزل نباشند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  وظیفه پرشر سوئیچ هوای پکیج چیست | اهمیت کاربرد پرشر هوای پکیج

به جز موارد ذکر شده اسید شویی هیچ ضرر دیگری ندارد . البته مراقب باشید که از این کار بیش از اندازه استفاده نکنید و به صورت میانگین سالی یک تا دو مرتبه انجام این کار مناسب می باشد.

رسوب زدایی پکیج بوتان

در جرم گیری پکیج بوتان چه نکات مهمی وجود دارد

درست است که بسیار اهمیت دارد که رسوب زدایی پکیج بوتان را انجام دهید ولی اگر در انجام آن نکات ایمنی را رعایت نکنید ممکن است مضر و خطر آفرین باشد. در ادامه مهم ترین نکات رسوب گیری پکیج بوتان را شرح داده ایم:

 • ضروری می باشد که با استفاده از تجهیزات اصلی و پمپ مناسب اسید شویی را انجام دهید.
 • زمان رسوب گیری پکیج باید از پمپ هایی که مخصوص اسید شویی است و قوی می باشد استفاده نمایید تا درون دستگاه هیچ رسوبی باقی نگذارد.
 • اگر پکیج شما به هوا گیری و رسوب گیری نیاز دارد، باید از افراد متخصص و با تجربه راهنمایی بگیرید. اگر به وسیله افراد متخصص رسوب گیری پکیج را انجام دهید نتیجه بهتری می گیرید.
 • هیچ گونه ضربه ای به آبگرمکن و پکیج بوتان در زمان رسوب گیری وارد نکنید.
 • اگر برای اسید شویی پکیج بوتان از اسید های رقیق استفاده می نمایید باید حواستان باشد که بیشتر از ۲۰ دقیقه مبدل را درون اسید قرار ندهید.

سوالات متداول

 • به چه دلیل اهمیت دارد که رسوب زدایی پکیج بوتان انجام شود؟

اگر به موقع جرم گیری پکیج های بوتان را انجام ندهید موجب این موضوع می گردد که پکیج خاموش شود و دیگر روشن نگردد. همچنین رسوب زدایی پکیج از خرابی های زود هنگام دستگاه جلوگیری می کند.

 • رسوب زدایی و جرم گیری پکیج را چگونه می توان به تاخیر انداخت؟

اگر فیلتر های مناسبی را بر سر مسیر آب سرد دستگاه نصب نمایید رسوب وارد پکیج نمی شود و باعث به تاخیر افتادن رسوب گیری دستگاه می گردد. همچنین این مورد باعث افزایش طول عمر دستگاه می گردد.

 • برای رسوب گیری پکیج بوتان چند روش وجود دارد؟

به طور معمول برای جرم گیری پکیج های بوتان از روش های مدرن و سنتی استفاده می گردد که با توجه به میزان رسوب ها و جرم تکنسین باید تشخیص دهد که از کدام روش استفاده کند.

نتیجه گیری

اگر به صورت دوره ای پکیج را چک و رسوب زدایی نمایید دستگاه دیر تر دچار مشکل می گردد و همچنین در خرابی هایی که برای دستگاه به وجود می آید هزینه های تعمیرات را کاهش می دهد. یکی از بهترین اقداماتی که در رسوب زدایی پکیج های دیواری انجام می گیرد بهبود کارایی دستگاه می باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

رسوب گیری پکیج بوتان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

رسوب گیری پکیج بوتان امری بسیار مهم و پر اهمیت در این دستگاه است که از خرابی زود هنگام آن پیشگیری می کند.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا