تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلیل خاموش شدن پکیج بوتان چیست؟ | راهکار حل مشکل روشن نشدن پکیج بوتان

حل مشکل روشن نشدن مدل های بیتا، پارما، اپتیما ، راهنمای تعمیرات پکیج های بوتان بدون نیاز به حضور تعمیرکار در منزل

آبگرمکن های زیادی با برند های مختلفی در بازار ایران وجود دارد که یکی از معروف ترین و محبوب ترین آن ها پکیج های برند بوتان می باشد، این برند کارایی بالایی داشته و چنانچه سرویس دوره ای آن به خوبی انجام شود می تواند سال های طولانی به خوبی کار کند. این برند نیز مانند همه وسایل برقی دیگر با خرابی هایی مواجه می گردد که یکی از مشکلات رایج پکیج های برند بوتان فعال شدن سیستم خاموشی خودکار این دستگاه می باشد که این مشکل به دلایل مختلفی رخ می دهد. از دلایل خاموشی خودکار پکیج بوتان می توان به کاهش فشار آب، کاهش فشار گاز، فعال شدن سنسور دود و خرابی برد اشاره نمود، در صورتی که پکیج به دلیل کاهش فشار آب یا گاز خاموش شده باشد می توان به راحتی مشکل را حل کرد اما چنانچه مشکل پیچیده‌تر باشد و خاموشی مربوط به برد یا اجزای مهم دستگاه باشد نباید شخص خود اقدام کند چرا که ممکن است مشکل بیشتر گردد از این رو باید از فرد ماهری که تخصص و مهارت کافی دارد کمک گرفت.

علت خاموش شدن پکیج بوتان 

همان طور که پیش از این بیان کردیم پکیج بوتان به دلایل مختلفی خاموش می گردد اما از دلایل اصلی این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • قطع شدن گاز
 • قطع شدن برق دستگاه
 • سوختن برد کنترل

از ساده‌ترین و راحت ترین دلایل خاموش شدن پکیج بوتان قطعی گاز و برق می باشد از این رو هنگام خاموشی آبگرمکن ابتدا این دو مورد را چک کنید. در صورتی که علت خاموشی دستگاه این موارد نبود می توانید به بررسی موارد زیر بپردازید.

bita 26000

گرفتگی هوا در مدار گرمایش 

وجود هوا درون سیستم گرمایشی نیز می تواند سبب خاموش شدن پکیج گردد، در این شرایط پمپ جلوی جریان آب را می گیرد و اجازه ورود هوا به داخل مدار را نمی دهد‌. بنابراین جریان آب در مدار گرمایشی کم شده و نتیجه این امر فرمان خاموشی پکیج بوتان توسط برد کنترل است، برای اینکه مطمئن شوید علت خاموشی پکیج گرفتگی هوا در مدار گرمایشی می باشد فشار را بررسی کنید زیرا در چنین شرایطی فشار بالا می رود. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید باید رادیاتور پکیج را هواگیری نمایید، وجود دفترچه راهنما که هنگام خرید همراه دستگاه می باشد این کمک را به شما می کند تا بتوانید با اجزای دستگاه و نحوه رفع مشکل آشنا گردید. بنابراین ابتدا دفترچه را به خوبی مطالعه کنید سپس به تعمیر دستگاه بپردازید و چنانچه حس می کنید از عهده کار بر نمی آیید بهتر است این کار را به یک تعمیر کار مجرب بسپارید.

کاهش فشار آب در مدار

در صورتی که جریان آب موجود در مدار گرمایشی کاهش یابد پکیج بیتا و سایر مدل ها با مشکل خاموشی مواجه می گردند. در چنین شرایطی که دستگاه با فشار پایین جریان آب روبه رو شده، کلید نیم بار پکیج فعال می گردد و یکی از دلایل خاموشی در پکیج بوتان و سایر مدل ها به شمار می آید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونگی نصب دودکش آبگرمکن دیواری

از دیگر عواملی که در خاموش شدن پکیج بوتان نقش دارند می توان به اختلال در شیر پرکن پکیج، خراب بودن منبع انبساط و نشتی در مسیر اشاره کرد. با کنترل فشارسنج دستگاه می توانید این مشکل را برطرف نمایید، فشارسنج را چک کنید در صورتی که درجه آن از ۵/۱ بار کمتر بود شیر پرکن را باز نموده و به تنظیم آب دستگاه بپردازید.

رسوب کردن مدار گرمایشی 

زمانی که در مسیر حرکت آب رسوب ایجاد شود جریان یافتن آب در مدار گرمایشی مختل می شود به خصوص در مناطقی که سختی آب بالا است یکی از دلایل اصلی خاموش شدن پکیج رسوب گرفتن مبدل می باشد. کسانی که با این مشکل مواجه هستند می توانند یک سختی گیر روی دستگاه خود نصب کنند، هرگز بدون داشتن مهارت و تخصص به رسوب گیری پکیج بوتان اقدام نکنید چرا که یک کار تخصصی بوده و ممکن است  دستگاه آسیب زیادی ببیند.

خرابی پمپ پکیج بوتان 

پمپ سیرکولاتور آب را درون دستگاه می چرخاند و خرابی آن سبب شده تا آب وارد دستگاه نشود. وجود اشکال در پمپ، خاموش و روشن شدن مداوم پکیج را به دنبال دارد، با این وجود می توان پمپ را تعمیر نمود در صورتی که دچار سوختگی نشده باشد. بنابراین اگر دستگاه به صورت خودکار خاموش و روشن می شود هر چه سریع تر به تعمیر آن اقدام نمایید پیش از آن که دچار سوختگی گردد و هزینه بیشتری به شما تحمیل کند.

مشکل الکترود یون 

با وجود اینکه الکترود یون قطعه کوچکی در دستگاه است اما نقش مهمی در کار دستگاه دارد، از آنجایی که الکترود یون شعله دستگاه را تشخیص می دهد با بروز مشکل در آن دیگر قادر به تشخیص شعله نخواهید بود و یکی از دلایل خاموشی پکیج بوتان می باشد. تنظیم نبودن فاصله جرقه زن از الکترود و تمیز نبودن  سر آن از عواملی بوده که عملکرد الکترود یون را با مشکل مواجه می سازند، برای رفع این مشکل می توانید به راحتی سر الکترود را تمیز کنید و فاصله آن با جرقه زن را تنظیم نمایید.

کاهش فشار گاز دستگاه 

کاهش فشار گاز دستگاه نیز عاملی برای خاموش شدن پکیج می باشد و برای اینکه بتوانید مشکل را از بین ببرید نیاز به تعمیر کار وجود دارد، در این شرایط ممکن است ژیگلور گاز دچار خرابی شده باشد که تعمیر کار می تواند مشکل را بیابد و به رفع آن بپردازد.

عدم تخلیه دود از پکیج ها  

حین سوختن گاز دی اکسید کربن تولید می شود که برای جلوگیری از پخش آن در فضا و آسیب دیدن افراد در پکیج های بوتان محفظه احتراق تعبیه شده است که دود از طریق آن خارج می گردد. خروج دود از محفظه توسط سنسور دود کنترل می شود و عدم خروج دود منجر به خاموش شدن پکیج شده، ممکن است مشکل ایجاد شده به دلیل پرشر دود و عملکرد آن، مکان دودکش و ارتفاع آن باشد از این رو به این نکات توجه نمایید که دودکش در مکان و ارتفاع مناسبی نصب شده باشد و پرشر دود به خوبی کار کند.

خرابی فن پکیج 

زمانی که دود ناشی از سوختن گاز به درستی خارج نشود خاموشی پکیج بوتان را در پی دارد، با حس شدن دود توسط سنسور دود فرمان خاموشی پکیج به برد داده می شود. کار دودکش و فن تخلیه نمودن دود و آوردن هوای تازه می باشد، وجود عواملی چون نصب نادرست دودکش، ارتفاع نامناسب آن و خرابی فن پکیج ممکن است سبب بروز خاموشی پکیج گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مقایسه آبگرمکن شمعک دار و بدون شمعک

حرارت زیاد پکیج 

گاهی ممکن است دمای آب خیلی بالا باشد و بیش از حد استاندارد دستگاه باشد و این شرایط می تواند سبب آسیب دیدن دستگاه گردد برای جلوگیری از این مشکل سنسور های حرارتی از روشن شدن پکیج جلوگیری می کنند. عوامل زیر در بالا رفتن حرارت پکیج بوتان تاثیر گذار هستند.

 • مسیر جریان آب مسدود گردد.
 • خرابی NTC
 • دستگاه مبدل پکیج دچار رسوب گرفتگی شود.
 • تنظیم نبودن شعله

parma 24 rsi

چه عواملی سبب شده تا پکیج بیتا در حالت زمستانه روشن نشود؟

عوامل دیگری در خاموش شدن پکیج بیتا و دیگر مدل ها در حالت زمستانه دخالت دارد، که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تنظیم درجه گرمایش 

پکیج در دماهای پایین قادر به روشن شدن نیست از این رو دما را زیر ۸۰ درجه سلسیوس تنظیم نکنید.

خرابی کلید مخصوص تنظیم مدار 

به سرویس دوره ای پکیج توجه کافی داشته باشید چرا که در این شرایط همه اجزا دستگاه مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت خرابی قطعه ای توسط تعمیرکار تعویض یا تعمیر می گردد.

فعالیت نامناسب ترموستات اتاقی 

خراب شدن ترموستات اتاقی یکی از دلایل روشن نشدن پکیج بیتا و دیگر مدل ها است. این قطعه وظیفه تنظیم دمای اتاق را به عهده دارد، در این حالت پکیج روشن نشده و عملکرد مناسبی ندارد.

باز بودن شیر پای باس  

شیر پای باس مانع از گردش آب داغ داخل پکیج می شود، با رسوب فنر شیر کار پکیج به درستی انجام نمی شود. همین امر خاموشی پکیج بیتا را در پی دارد که با کمک تعمیرکار می توان مشکل را حل نمود.

دلیل خاموش شدن پکیج بوتان مدل پارما 

با دانستن عوامل تاثیر گذار بر خاموشی پکیج بوتان مدل پارما می توان مشکل را به سرعت حل نمود تا دستگاه با آسیب زیادی مواجه نگردد، برخی از این عوامل شامل موارد زیر است.

 • مشاهده علامت کد اخطار که به صورت چراغ قرمز دیده شده و عدد ۰/۵ را نشان می دهد که به دلیل قطع شدن ترموستات حد  و پارازیت انداختن شعله می باشد.
 • اختلال در NTC که با ۰/۲ نمایش داده می شود.
 • اختلال در NTC آب مصرفی که کد خطای آن را می توانید با نمایش چراغ های قرمز و سبز مشاهده کنید.
 • قطعی پرشر آب و دود با کد خطای ۰/۵

عوامل تاثیر گذار بر روشن نشدن پکیج بوتان اپتیما 

عوامل زیادی در روشن نشدن پکیج بوتان اپتیما تاثیرگذار هستند که این روشن نشدن به صورت کد خطای سبز رنگ نمایش داده می شود و هر ۰/۵ ثانیه روشن و خاموش می شود‌‌. بروز این کد خطا سبب روشن نشدن پکیج می گردد، عواملی چون خراب بودن پرشر دود، اختلال در فن دستگاه، خراب شدن کلید فشار هوای کم، تشخیص ندادن سنسورها، قفلی پمپ سیرکولاتور سبب نشان دادن کد خطا می شوند.

 

اصلی ترین دلایل خاموشی پکیج بوتان در این مقاله بیان شد که با مطالعه آن می توانید تا حد زیادی با مشکل دستگاه خود آشنا گردید و اقدامات لازم را انجام دهید همچنین اگر تخصص کافی در این زمینه را ندارید حتما کار را به یک تعمیرکار ماهر و با تجربه بسپارید.

 

دلیل خاموش شدن پکیج بوتان چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل خاموش شدن پکیج بوتان چیست؟ | راهکار حل مشکل روشن نشدن پکیج بوتان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا