تعمیرات کولر گازی

روش سیم کشی و نصب فن انواع کولر گازی | نکات مهم در زمان سیم‌کشی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

همانطور که می دانید سیم کشی فن کولر گازی در مدل های پنجره ای و اسپلیت با هم متفاوت هستند. چنانچه با روش نصب و سیم کشی های فن کولر گازی آشنا نباشید ممکن است با یک اشتباه یا اتصال کوتاه، موتور فن کولر گازی بسوزد. در این مقاله از ایبک امداد جهت آشنایی شما کاربران تصمیم داریم به نحوه سیم کشی فن کولر گازی در انواع مختلف بپردازیم:

روش سیم کشی و نصب خازن فن کولر گازی

اگر خازن یا موتور فن کولر گازی به هر دلیلی خراب شود حتماً باید خازن جدید یا موتور فن جدید تهیه و بر روی دستگاه به خوبی نصب کنید.

بیشتر موتور های فن معمولاً از نوع ۳ سیم می باشند و ممکن است کمتر از موتور فن ۴ سیم روی کندانسور استفاده شود. بعضی از افراد به جای موتور فن ۳ سیم تصمیم می گیرند از مدل ۴ سیم در فن جدید کولر خود استفاده کنند. یا قصد دارند فن ۳ سیم کولر گازی خود را به خازن راه انداز دوگانه یا خازن راه انداز تک متصل کنند.

در یونیت های خارجی دستگاه اسپلیت روی کندانسور کلید کنتاکتور نصب شده است. این کلید به واسطه ترموستات دستگاه کنترل می شود که نزدیک برق کولر قرار دارد.

هر وقت فن کمپرسور و کندانسور کولر گازی به برق نیاز داشته باشد جریان برق از همین کلید عبور می کند. دقیقاً روی کنتاکتور دو پایه نصب شده است که می تواند برق ۱۱۵ ولت را جهت مصرف قطعات دستگاه و کارکرد صحیح آن ها عبور دهد.

در کندانسور یا یونیت خارجی کولر گازی قطعه ای به نام خازن راه انداز وجود دارد. که این قطعه وظیفه دارد کارکرد کمپرسور و موتور فن را راه اندازی کند.

دو قطعه خازن راه انداز در کولر گازی استفاده می شود، خازن راه انداز تک و خازن راه انداز دوگانه. پس خازن راه انداز دوگانه جهت موتور کمپرسور و موتور فن کندانسور در دستگاه استفاده می شود.

خازن راه انداز تک فقط در کمپرسور کولر گازی یا موتور فن کندانسور سوار می شود. خازن دستگاه نیاز دارد، مانند کنتاکتور به درستی سیم کشی شود تا بتواند عملکرد خوبی داشته باشد.

در ادامه می خواهیم تمامی حالت های اتصال خازن به موتور فن را به خوبی مورد بررسی قرار دهیم. ولی باید قبل از هرکاری برق ورودی به یونیت خارجی دستگاه را به طور کامل قطع کنید، می توانید از جعبه فیوز این کار را انجام دهید:

کولر گازی

سیم کشی خازن راه انداز نوع دوگانه به موتور فن ۴ سیم

چنانچه در سیستم کندانسور کولر گازی خود خازن راه انداز نوع دوگانه استفاده کرده‌اید  فقط باید اتصال  سه پایه را از چهار تا پایه در موتور فن انجام دهید.

دقیقاً به این شکل که ابتدا باید سیم مشکی را پایه موتور فن قبلی که رنگ مشکی بوده متصل کنید. یعنی در واقع سیم مشکی رنگ را باید به کنتاکتور متصل کنید.

سیم سفید رنگ را نیز به پایه ای که قبلی موتور فن اتصال داشته یعنی پایه C و یا ترمینال Common به خازن راه انداز دوگانه متصل کنید.

در این مرحله سیم قهوه ای رنگ را  باید به پایه ایی که قبلاً موتور فن کولر گازی شما به آن متصل بوده، یعنی به پایه F یا اینکه به ترمینال Fan  دقیقاً روی خازن راه انداز دوگانه اتصال دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات کولر گازی پاناسونیک Panasonic

در این مرحله شما می توانید جهت اتصال سیم های نام برده به خازن دستگاه از چسب برق و مغزی سیم نیز کمک بگیرید، تا اتصالات آن بخوبی محکم شوند.

سیم کشی خازن نوع راه انداز تک به‌ موتور فن ۴ سیم کولر گازی

اگر به تازگی موتور فن جدید خریداری کرده اید که ۴ سیم دارد و تصمیم دارید، از خازن راه انداز تک استفاده کنید، حتماً باید به روشی  که در ادامه به آن ها می پردازیم سیم کشی را انجام دهید:

به این شکل که سیم مشکی رنگ را باید به همان پایه ای که قبلاً در موتور فن سیم مشکی رنگ به آن متصل بوده، وصل کنید. یعنی سیم مشکی رنگ را باید به کنتاکتور متصل کنید.

در این مرحله سیم سفید رنگ را نیز به پایه دیگر در کنتاکتور باید متصل کنید. سپس سیم قهوه ای رنگ را به یکی دیگر از دو ترمینال خازن راه انداز تک جدید وصل کنید.

اکنون سیم قهوه ای رنگ دیگر را  به سیم رنگ سفید دقیقاً روی پایه دیگر ترمینال خازن متصل کنید.

 سیم کشی خازن نوع راه انداز تک به موتور فن ۳ سیم کولر گازی

اگر خازن نوع راه انداز تک و موتور فن ۳ سیم را تهیه کرده اید، نحوه سیم کشی آن به این شکل می باشد که ابتدا سیم مشکی رنگ را  به همان پایه که در موتور فن قبلی سیم مشکی رنگ به آن متصل بوده بدقت وصل کنید، یعنی باید سیم مشکی رنگ را به کنتاکتور متصل  کنید.

در این مرحله سیم سفید رنگ را به یکی از پایه های ترمینال خازن جدید متصل کنید و در ادامه باید سیم جامپر را از خروجی ترمینال ها به یکی از پایه های کنتاکتور متصل کنید.

در انتها نیز باید سیم قهوه ای رنگ را با دقت به ترمینال های مخالف آن  روی خازن نوع راه انداز تک جدید اتصال دهید.

نکات مهم در زمان سیم کشی و نصب فن کولر گازی

گاهی اوقات زمانی که بلور یا موتور فن کندانسور کولر دچار مشکلاتی می شود، چاره ای جز نصب خازن جدید و موتور فن جدید روی دستگاه کولر شما و همچنین انجام سیم کشی های جدید آن ندارید.

اکثر موتور های فن کولر گازی  دستورالعمل ساده ای داشته یا نقشه سیم کشی روی بدنه کولر گازی درج شده است. امکان دارد بعضی از تعمیرکاران کولر های گازی جهت انجام مراحل سیم کشی خازن فن دستگاه کولر گازی مشکل داشته باشند.

همچنین بسیار مهم می باشد که بدون اطلاعات لازم از روش سیم کشی خازن و فن، هرگز اقدام به این کار نکنید.

اگر غیر از این باشد احتمال سوختن موتور فن جدید کولر گازی و حتی بوجود آمدن اتصال کوتاه در مدار سیم کشی کولر و یا ذوب شدن سیم های برق دستگاه وجود خواهد داشت.

از این رو لازم می باشد که با نحوه اصولی و صحیح سیم کشی فن دستگاه کولر گازی خود آشنایی کامل را داشته باشید.

فاکتور های زیادی جهت موتور های فن قابل استفاده در کولر گازی اسپلیت و تک فاز وجود دارند که  باید‌، حتماً در هنگام تعویض موتور فن به آن ها بیشتر توجه شود.

همین طور یک سری موارد مهم در هنگام تعویض خازن فن کولر های گازی اسپلیت وجود دارند. عوامل مهم به هنگام سیم کشی خازن و موتور فن کولر گازی اسپلیت عبارتند از:

 1. میزان ولتاژ دریافتی موتور فن کولر گازی
 2. مقدار آمپر موتور فن کولر گازی
 3. میزان قدرت اسب بخار موتور فن دستگاه
 4. جهت چرخشی موتور فن دستگاه
 5. غلاف موتور فن و نوع کاربری آن
 6. پایه های نگهدارنده موتور دستگاه
 7. میزان اندازه خازن راه انداز موتور فن دستگاه
 8. اندازه میکروفاراد خازن دستگاه
 9. مقدار ولتاژ خازن راه انداز
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ارورهای کولر گازی میتسوبیشی Mitsubishi و نحوه برطرف کردن آنها

همچنین بعضی از موتور های فن کولر به سرعت بالاتری نیاز دارند و باید هنگام نصب به صورتی سیم کشی شوند، که از قسمت تنظیمات کنترل مقدار سرعت مورد نیاز خود را دریافت کنند.

مثلاً موتور های فن چند سرعته در کولر های گازی اسپلیت اکثراً به شکلی سیم کشی می شوند که در وضعیت گرمایش کندتر چرخیده و در وضعیت سرمایش نیز دستگاه چرخش تندتری داشته باشند.

توجه نکردن به این موضوع در ظاهر ساده، تأثیر منفی در عملکرد کولر های گازی می تواند ایجاد کند، پس بسیار مهم می باشد که این موارد را به خوبی در نظر داشته باشید.

سیم کشی فن کولر گازی اسپلیت

تا این قسمت تنها به بررسی نحوه سیم کشی فن در کولر گازی پرداختیم. همانطور که در بخش قبل ذکر کردیم، امکان دارد موتور فن، ۳ سیم یا ۴ سیم باشد که نحوه سیم کشی هر کدام از آن ها متفاوت می باشد.

پس در ادامه‌ این مقاله قصد داریم به سیم کشی فن کولر اسپلیت به شکل جداگانه بپردازیم:

قطعات و ابزار مورد نیاز جهت سیم کشی فن کولر گازی

جهت اینکه بتوانید سیم کشی فن کولر گازی را به بهترین شکل ممکن و اصولی انجام دهید، باید حتماً یک سری لوازم و ابزار مناسب این کار مانند رابط های سیم کشی و سیم آماده داشته باشید.

ابزارها شامل موارد زیر می باشند:

 1. اتصال دهنده ها برای اتصال دادن‌ سیم ها به سیم های ترمینال
 2. برای اتصال مناسب و اصولی میان موتور فن و خازن، اتصال دهنده های ترمینال مادگی

همچنین لازم می باشد تا اتصال بهتری از سیم تا کانکتور ایجاد کنید و اتصال درست و محکم نیز از کانکتور تا خازن داشته باشید.

بهتر است توجه داشته باشید، ممکن است، این روش ها برای تمام فن های کولر گازی به یک شکل نباشد.

ولی چنانچه نقشه سیم کشی موتور فن و خازن را داشته باشید،  سیم کشی انجام شده، اطمینان بیشتری خواهد داشت.

نحوه سیم کشی فن ۳ سیم کولر گازی

مراحل سیم کشی فن ۳ سیم به شرح زیر می باشد:

 • از موتور فن کندانسور سیم سفید را به یکی از پایه های کنتاکتور متصل کرده و پس از آن به یک پایه خازن فن اتصال دهید.
 • برق از نوع AC می باشد همچنین خازن راه انداز از نوع دوگانه نیست پس مهم نمی باشد ترمینال شما کدام یک باشد.
 • سیم سیاه رنگ را از موتور فن گرفته و سپس به پایه دیگر برق  کنتاکتور باید متصل کنید.
 • سیم قهوه ای رنگ را از موتور فن کندانسور گرفته و به یکی دیگر از پایه های روی خازن متصل کنید.
 • توجه داشته باشید سیم قهوه ای رنگ استفاده نمی شود.

کولر گازی

جمع بندی

در این مقاله نحوه سیم کشی فن کولر های گازی را با شما بررسی کردیم. همچنین از اتصال سیم های فن کولر گازی اسپلیت به صورت مختصر مطالبی را برایتان بیان کردیم. توجه داشته باشید سیم کشی و نصب فن انواع کولر گازی کاری تخصصی است و حتماً باید توسط فردی متخصص و ماهر انجام شود. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما کاربران گرامی می باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش سیم کشی و نصب فن انواع کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم در زمان سیم کشی و نصب فن کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا