تعمیراتتعمیرات یخچال

دلیل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر چیست ؟

چرا لامپ یخچال روشن نمی شود ، آموزش کامل تعویض لامپ یخچال

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در مقاله های گذشته با تاریخچه یخچال و تمام بخش های یخچال بصورت کامل آشنا شدید و در این مقاله نیز با دلایل روشن نشدن لامپ یخچال آشنا خواهید شد ، اهمیت یخچال در زندگی امروز بشر برای همه ما آشکار است و در نیاز اساسی انسان به این وسیله هیچ شکی نخواهد بود ، یخچال های مختلفی تا به امروز وارد بازار شده اند و هر کدام ویژگی های خاصی را دارا هستند ، این ویژگی ها بر اساس نیازهای مختلف انسان ها ساخته می شوند و همچنین پیشرفت هر آپشن هم بستگی به استقبالی که از آن امکانات می شود دارد ، برای مثال یخچال هایی که نمایشگر کوچکی برای نمایش دمای داخل یخچال داشتند به سرعت در میان مردم محبوب شدند به همین علت شرکت های سازنده نیز از فرصت استفاده کردند و محصولات خود را با نمایشگرهای بزرگتر و پر امکانات تر عرضه کردند.

آیا می دانستید که روغن موتور یخچال هم نیاز به تعویض دارد ؟ پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه کنید.

رفتن به مقاله تعویض روغن موتور یخچال

روشن نشدن لامپ یخچال

حتما دیده اید که این نمایشگرها روز به روز در حال پیشرفت هستند و این همان یکی از امکاناتی بود که بنا به خواست و استقبال کاربران رشد روز افزون داشت ، اما از این سمت امکاناتی هم بودند که امکان ارتقا خاصی در آن ها وجود نداشت ، برای مثال لامپ یخچال که وظیفه خاص و ساده ای داشت و تنها وظیفه آن روشن کردن محیط داخل یخچال بود ، اگر دقت کرده باشید تنها تغییری که در این آپشن صورت گرفته تا به امروز عوض شدن نوع لامپ از لامپ های ساده به لامپ های LED خاص و یا اضافه شدن لامپ بصورت نواری در ارتفاع یخچال برای روشن ماندن کل یخچال بوده ، اما همین قطعه اگر خراب شود مشکل بزرگی برای مصرف کنندگان بوجود می آورد ، چرا که شب هنگام زمانی که به سراغ یخچال می روید تا پارچ آب را بردارید ناگهان متوجه می شوید که چراغ یخچال روشن نمی شود و شما در تاریکی تمام باید به دنبال یک پارچ آب بگردید و یا چراغ آشپزخانه را روشن کنید و به مقصود برسید.

تا به اینجا از اهمیت لامپ یخچال صحبت کردیم و از اهمیت سالم بودن اون هم صحبت کردیم و با مثالی ساده به شما نشان دادیم که چقدر می تواند با ارزش باشد ، اما زمانی که این قطعه خراب شد باید چه کاری انجام دهیم ؟ برای عیب یابی لامپ یخچال چکارهایی میتوان انجام داد؟ دلیل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر چیست ؟ در ادامه به این سوالات و نحوه رفع این مشکل پاسخ خواهیم داد.

دلیل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر

حتما می دانید که هر خرابی به هر حالتی که باشد می تواند چند دلیل داشته باشد و لامپ یخچال نیز از این صحبت خارج نیست ، لامپ یخچال هم زمانی که خراب شود دلایل زیادی را در پس زمینه خود دارد اما اصلی ترین و شایع ترین علتی که می تواند باعث خرابی لامپ یخچال فریزر شود سوختن لامپ یخچال است که تقریبا ده برابر مشکلات دیگر لامپ اتفاق می افتد ، اما اگر مشکل از سوختن لامپ یخچال نبود باید به سراغ عیب یابی این مورد برویم که در ادامه عیب یابی کامل این مورد را برای شما شرح می دهیم.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر مخلوط کن یونیک | خدمات تعمیر میکسر Unique

روشن نشدن لامپ یخچال به دلیل سوختن لامپ

مورد اول و همانطور که گفته شد شایع ترین مورد در روشن نشدن لامپ یخچال سوختن لامپ یخچال است ، باید بدانید که لامپ های یخچال هر کدام یک عمر مفید و مشخص دارند که بعد از گذشت از آن عمر مفید ضمانتی برای کارکرد آن نیست و البته ممکن است یک لامپ بعد از سپری کردن عمر مفید خود تا 10 سال نیز برای شما کار کند اما ممکن هم هست بعد از عمر مفید یک ساعت هم دوام نیاورد ، پس حتما به عمر مفید لامپ یخچال خود دقت کنید.

به طور کلی لامپ هایی که در یخچال استفاده می شوند به دو دسته رشته ای و ال ای دی تقسیم می شوند.

  • لامپ های رشته ای در محصولات قدیمی استفاده می شد و خرابی این لامپ ها به مراتب بیشتر از رقیب تازه نفس آن است.
  • لامپ های ال ای دی در نسل جدید یخچال ها استفاده می شود و از سمت دیگر مصرف برق به مراتب کمتری نسبت به لامپ رشته ای دارد.

جالب است بدانید با اینکه مصرف برق لامپ های LED کمتر است اما طول عمر بیشتری نیز دارند و از سمت دیگر احتمال سوختن آن ها تا نود درصد کمتر از نسل قبلی یعنی لامپ های رشته ای است ، حال باید با راه عوض کردن لامپ سوخته آشنا شوید تا در هنگامی که لامپ یخچال شما عمرش به پایان رسید بتوانید این کار را بدون نیاز به حضور تعمیرکار انجام دهید.

روشن نشدن لامپ یخچال

خرابی سرپیچ و مشکل روشن نشدن لامپ یخچال فریزر

گاهی اوقات دیده شده که لامپ را عوض می کنید اما باز هم روشن نمی شود ، لامپ قبلی را در جای دیگر تست می کنید و مشاهده می کنید که کاملا سالم است ، در این مواقع باید به مکانی که لامپ روی آن بسته می شود که به آن سرپیچ می گویند بروید ، معمولا سرپیچ ها دچار زنگ زدگی می شوند چرا که در یخچال ها رطوبت زیادی وجود دارد و این رطوبت می تواند در مدت زمان های طویل باعث زنگ زدگی این قسمت نیز شود و در صورت زنگ زدگی جریان برق به درستی عبور نمی کند و امکان روشن شدن لامپ فراهم نخواهد شد.

حتما بخوانید:   نکات مهم ایمنی برای نصب و تعمیر یخچال ساید بای ساید

عیب یابی در سرپیچ لامپ یخچال فریزر

حتما برایتان این سوال پیش آمده که برای عیب یابی این مورد و بررسی آن چه اقدامی باید انجام داد ، برای بررسی می توانید ابتدا پیچ سوکت های مربوط به لامپ را کامل باز کنید و آن ها را چک کنید ، چک کردن هم به این صورت است که سیم هایی که اتصال دارند و همچنین پایه ها را بصورت کامل بررسی کنید و سپس با استفاده از مولتی متر جریان برق را در این قسمت بررسی نمایید.

روشن نشدن لامپ به علت خرابی میکروسوئیچ درب یخچال

حتما در گوشه های بدنه یخچال قطعه ای را دیده اید که با باز و بسته شدن درب یخچال به داخل فرو می رود ، همان قطعه ای که بر روی درب های خودروها نیز سوار است و نام این قطعه میکروسوئیچ است که وظیفه میکروسوئیچ قطع و وصل کردن جریان برق در مدار مربوط به لامپ یخچال فریزر است ، حال اگر این قطعه خراب شود هم لامپ یخچال شما روشن نخواهد شد ، خرابی این قطعه هم دارای علت های زیادی مثل زنگ زدگی بخشی بر اثر رطوبت یا تمام شدن طول عمر بر اثر استفاده زیاد و… است که برخی از مهمترین و اصلی ترین ها را در ادامه مطرح و شرح خواهیم داد.

  • در داخل میکروسوئیچ یک فنر فلزی تعریف شده است که این فنر با بسته شدن درب و فشار به روی آن جمع خواهد شد و همانطور که در قبل صحبت کردیم رطوبت یخچال بسیار بالا است و این فنر هم از جنس فلز است و زنگ زدگی میتواند عمر این فنر را به مراتب کاهش دهد و یا اگر جنس فنر طوری باشد که در مقابل رطوبت مقاومت کند باز هم در مدت استفاده زیاد ممکن است این فنر از بین برود و خراب شود و در صورت خرابی میکروسوئیچ نمی تواند به درستی کار کند و لامپ روشن نخواهد شد.

معمولا میکروسوئیچ در پایین یا بالای یخچال قرار گرفته است که شما با کمی جستجو می توانید آن را مشاهده کنید ، حال اگر قصد عیب یابی آن را داشتید حتما آن را خارج کنید و قبل از شروع هر اقدامی ابتدا جریان برق را قطع کنید و هنگام خارج کردن میکروسوئیچ دقت کنید سیم هایی که به آن وصل هستند پاره نشوند چرا که این سیم ها حساسند و از دسته سیم های ضخیم نیستند ، حال که آن را خارج کردید می توانید با استفاده از مولتی متر اقدام به عیب یابی فنر کنید و اگر فنر مشکل داشت می توانید یک فنر هم سایز فنر قبلی جایگزین نمایید.

حتما بخوانید:   کمپرسور معمولی یخچال و اینورتر چه فرقی دارد

روشن نشدن لامپ یخچال به علت خرابی برد الکترونیکی

ممکن است بعد از بررسی تمام موارد بالا باز هم به نتیجه نرسید و لامپ یخچال روشن نشود در اینجا است که شما باید به سراغ برد الکترونیکی یخچال بروید ، خرابی یا سوختن یک خازن ساده در مدار یخچال شما می تواند باعث روشن نشدن لامپ یخچال شود ، اما برای عیب یابی این قسمت اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید به هیچ عنوان دست به عمل نشوید و ترجیحا از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید و یا با کمک گرفتن از متخصصین ایبک امداد عملیات عیب یابی خود را پیش ببرید.

آموزش عوض کردن لامپ یخچال فریزر

تمام موارد را در رابطه با روشن نشدن لامپ یخچال ارائه دادیم و حال به این مورد خواهیم رسید که برای تعویض لامپ یخچال چکار باید کنیم ، تعویض لامپ یخچال کار ساده ای است و نیاز به هیچ دانش فنی و زمینه خاصی ندارد و با چند قدم ساده که در ادامه توضیح خواهم داد انجام خواهد شد.

  • باز هم ابتدا قطع جریان برق یخچال
  • قبل از کاری محل لامپ را در یخچال پیدا کنید
  • معمولا در کنار ترموستات یا در قسمت بالایی یخچال قرار دارند
  • باکس محافظ دور لامپ را به آرامی و با دقت از بدنه یخچال جدا کنید
  • حال لامپ قدیمی را که خراب شده با آرامی خارج کنید و لامپ جدید را ببندید

سخن آخر

در این مقاله از ایبک امداد نیز سعی بر این داشتیم که شما با بخش روشنایی یخچال آشنا شوید و علت های خرابی و روشن نشدن لامپ یخچال را بشناسید و در مواقع نیاز بتوانید آن ها را رفع نمایید تا از مراجعه به تعمیرگاه و هزینه های اضافه پرهیز کرده باشید ، از شما عزیزان دعوت می کنم تا تجربه ها و نظرات شیرین خود را در انتهای این صفحه در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا هم ما و هم خوانندگان این مطلب از تجربیات شما بهره مند شوند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روشن نشدن لامپ یخچال

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با روشن نشدن لامپ یخچال و راه های حل این مشکل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x