تعمیرات اجاق گازتعمیرات

دلیل خراب شدن فن فر چیست و چگونه می توان آن را تعمیر کرد؟

چرا فن فر خراب می شود و برای تعمیر آن چه اقداماتی باید انجام دهیم ؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از رایج ترین مشکلات در فر گاز ها، کار نکردن فن فر می باشد که کاربران همیشه دنبال راهکار جهت رفع این مشکل هستند. وجود نقص در فن فر اجازه نمی دهد فر بخوبی گرم شود و باعث خرابی فن فر می شود. این مقاله از ایبک امداد به بررسی علت خرابی فن فر اجاق گاز و تعمیر آن می پردازد.

دلایل کار نکردن فن فر اجاق گاز

فن فر جهت پخش گرما در اجاق گاز کاربرد دارد. با چرخش پره های فن، گرما به همه ی قسمت های غذا می رسد و بدلیل وجود فن فر گرما بطور یکنواخت در تمام قسمت های فر پخش می شود و تمام قسمت های غذا بخوبی پخته می شود. چنانچه فن فر اجاق گاز شما کار نکند، روند پخت غذا با مشکل روبرو می شود. در این مواقع باید هر چه سریع تر برای پیدا کردن علت مشکل، فن فر گاز را بررسی کنید و دلیل خرابی فن فر گاز را پیدا کرده و برای بر طرف کردن خرابی آن اقدام کنید. دلایل زیادی برای خرابی فن فر اجاق گاز وجود دارد و بیشتر اوقات خرابی فن فر اجاق گاز مربوط به خرابی قطعات موجود در فن می باشد. در اینجا به بررسی قطعاتی می پردازیم، که خرابی در آن ها می تواند باعث خراب شدن فن فر اجاق گاز شما شود.

علت کار نکردن فن فر و تعمیر آن چیست ؟

فر هم مانند هر وسیله ی برقی بعد از گذشت مدت زمانی دچار خرابی و استهلاک می شود. فر دارای چند قطعه بسیار مهم می باشد که خراب شدن هر یک از آن ها می تواند  باعث اختلال در عملکرد  کل قطعات را به همراه داشته باشد. تشخیص دلیل کار نکردن فن فر و تعمیر صحیح آن بر عهده ی افراد متخصص و تکنسین های مربوطه می باشد. اما در این بخش راهکارهایی را برای شما ارائه می دهیم که به کمک آن ها شما می توانید تا حدود ی به تشخیص مشکل بپردازید.

اگر بخواهیم در خصوص طریقه  عملکرد فن توضیح دهیم باید بگوییم که هر کدام از قطعاتی که در فر اجاق گاز وجود دارند وظیفه مهمی را بر عهده دارند. فن یکی از ضروری ترین قطعاتی است که وظیفه آن پخش یکنواخت حرارت در داخل فر می باشد. این موضوع باعث می شود تا شاهد پخت یکدست مواد غذایی باشیم. اگر به هر دلیل فن دچار خرابی شود و یا حرارت به طور یکنواخت پخش نشود، حرارت در اطراف المنت بیشتر می شود. از مهم ترین علامت های خراب شدن فن فر، عدم پخت یکنواخت و نپختن مواد غذایی مانند گوشت و مرغ است.

built in oven buying guide

عیب یابی خرابی فن فر اجاق گاز

در عیب یابی فن فر اجاق گاز ایرادات به دو دسته تقسیم می شوند؛ که ابتدا با این دو مورد آشنا خواهیم شد و سپس بصورت تخصصی برایتان شرح خواهیم داد.

 • خرابی های ساده، معمولی و عمومی
 • خرابی های فنی و تخصصی

در حالت اول شما به راحتی می توانید مراحل تعمیر فن فر اجاق گاز را انجام دهید. در حالت دوم شما مجبور هستید از خدمات تعمیر کار اجاق گاز در منزل خودتان استفاده کنید.

علت کار نکردن فن فر اجاق گاز

 1. خراب شدن ترموستات
 2. تنظیم نبودن ساعت فر
 3. خرابی المنت فر
 4. خرابی موتور فن فر

iStock 466607037 1024x683 1

یکی از دلایل کار نکردن فن فر اجاق گاز عدم تنظیم ساعت فر است.

 • چنانچه برق دستگاه ناگهان قطع بشود، ممکن است تنظیمات ساعت فر شما به هم بریزد.
 • ایرادات دیگری هم امکان دارد تنظیمات ساعت را به هم بریزد.
 • در صورت بوجود آمدن این مشکل ممکن است فن فر گاز شما هم در گیر شود.
 • برای بر طرف شدن این مشکل باید ساعت فر گاز را دوباره تنظیم کنید.
 • اگر با تنظیم ساعت فر گاز آشنا نبودید حتما از دفترچه ی راهنمای فر استفاده کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی چیست ؟

فر دارای تنظیمات ساعت می باشد چون زمان پخت و زمان خاموش شدن دستگاه را در زمان مشخص تعیین می کند. اگر این تنظیمات به هر دلیلی دچار تغییر شود و یا به درستی انجام نشود، فن فر گاز از کار می افتد و یا ممکن است ضعیف کار کند. در هنگام مشاهده مشکل در کارکرد فن باید ابتدا  تنظیمات مربوط به ساعت را دقیق بررسی کنید تا اگر ایرادی در آن وجود داشت به سرعت برطرف کنید. بسیاری از افراد نحوه صحیح انجام این کار را نمی دانند باید از راهنمای اجاق گاز خود استفاده کنند.

دلیل دیگر کار نکردن فن فر اجاق گاز خراب بودن ترموستات است

 • خراب بودن ترموستات هم می تواند باعث کار نکردن فن فر گاز شود.
 • باید در چنین مواقعی ترموستات را مورد بررسی قرار دهید.
 • وظیفه ترموستات تنظیم دما در داخل فر گاز می باشد.
 • اگر ترموستات ایراد داشته باشد گرما، در فر گاز بسیار بالا رفته و فن فر از کار می افتد.
 • در صورت خرابی ترموستات حتما باید آن را تعویض کنید.
 • برای تعویض ترموستات از فابریک آن استفاده کنید.

معیوب بودن موتور فن باعث خرابی فن فر اجاق گاز خواهد شد

تمامی انرژی فن فر اجاق گاز بوسیله موتور فن تامین می گردد، اگر موتور فن خراب شود، فن هم دیگر کار نمی کند. اگر زمانی موتور فن نیم سوز شود سر و صدای زیادی در فن دستگاه ایجاد خواهد شد، در چنین حالتی فن را باید باز کرده و موتور فن را تعویض نمائید.

P170503 7z

تاثیر خراب شدن المنت بر روی فن فر اجاق گاز

 • اگر ترموستات و موتور ایرادی نداشتند، ممکن است عیب از المنت فر گاز باشد.
 • المنت قطعه ای بسیار حساس در فر گاز است.
 • جهت بررسی و عیب یابی المنت اجاق گاز، باید حتما اجاق گاز را از برق بکشید.
 • در صورت نیاز می توانید از یک تعمیر کار کمک بگیرید.

تنظیمات اشتباه فر دلیل روشن نشدن فن فر اجاق گاز

بیشتر فرها دارای تنظیمات دیجیتالی می باشند و اگر که این تنظیمات به صورت درست و صحیح انجام نشده باشد، شاهد از کار افتادن فن فر اجاق گاز خواهید بود.

چنانچه فن فر شما  کار نمی کند، احتمال دارد تنظیمات فر گاز در حالت خودکار قرار گرفته باشد. در این شرایط شما باید فر را در حالت دستی قرار دهید تا فن فر گاز شروع به کار کند. در صورتی که  تنظیمات فر گاز دستی انجام شود، تمام موارد مانند درجه حرارت، کارکرد صحیحی خواهند داشت.

زمانی که فر گاز روشن می شود  فن فر اجاق گاز باعث می شود تا حرارت درون فر گاز به طور یکنواخت پخش شود و به همین سبب باعث می شود پخت یکدستی داشته باشید.

اگر فن فر اجاق گاز کار نکند حرارت در اطراف المنت جمع شده و پخت یکسان نخواهید داشت و همین باعث خام ماندن بعضی از قسمتها یا سوختن قسمت های دیگر غذا در فر می شود.

اگر فن فر در اجاق گاز به صورت ضعیف کار کند یا اینکه سر و صدا داشته باشد و چراغ فن روشن باشد و همینطور المنت حرارت کافی را دارا باشد،  حتما مشکل از موتور فن اجاق گاز است.

برای بررسی موتور فن و رفع اشکال آن اول دستگاه را از پریز برق جدا کنید سپس صفحه داخلی درون فر را بردارید، پره های درون فر را از نظر سالم بودن چک کنید پره های فن را با دست به حرکت در آورید اگر به هنگام حرکت دادن، پره ها به مشکل برخوردید باید حتماً موتور فن فر را تعویض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات آبمیوه گیری پاناسونیک Panasonic

در صورتی که فن می چرخد یا چراغ ترموستات روشن باشد و از داخل فر باد گرم خارج شود باید به مشکل داشتن و خرابی المنت شک کنید.

اگر در المنت سوراخ ایجاد شده باشد قادر به کارکرد صحیح نمی باشد چنانچه المنت حرارتی آسیب دیده باشد باید آن را تعویض نمایید.

اگر فر به صورت دستی تنظیم نشده باشد، دستگاه به طور خودکار، مقدار حرارت و جریان هوای فن فر را تنظیم می‌کند.
برای اینکه فن فر گاز کار کند، باید برنامه متناسب با پخت و پز و میزان درجه حرارت لازم در فر گاز را به صورت دستی تنظیم کنید.

اگر فن فر گاز کار نمی‌کند و چراغی هم در فر روشن نیست، احتمالاً مشکل ترموستات فر است. با یک تعمیرکار لوازم خانگی تماس بگیرید تا با بررسی فن فر گاز هر قطعه‌ای از فر را که لازم دارید را جایگزین کند.

خرابی موتور فن فر

فن فر با سروصدا یا اینکه کندتر از حد معمول کار ‌کند.
چراغ فر گاز روشن و المنت داغ داغ است ولی فر گرم نمی‌شود.
فر را خاموش کنید و آن را از برق بکشید، تعمیر کار می‌تواند صفحه داخلی را برداشته و با دست فن فر را بچرخاند. اگر چرخاندن آن مشکل باشد موتور فن خراب است و به تعویض احتیاج دارد.

کارهایی که تکنسین باید انجام بدهد:

باید بررسی کند  که آیا تیغه‌ی فن شل شده است یا نه. چون ممکن است باعث شود فن بخوبی کار نکند و صداهای عجیبی
ایجاد کند.
بررسی کند که آیا چربی و روغن غذا  روی فن را پوشانده ‌است یا خیر. اگر فن را بخوبی تمیز کنید ممکن است مشکل برطرف شود.

در فرهای گازی جرقه زن معیوب است

برای اینکه متوجه شوید که مشکل از لوله های گاز نمی باشد باید یکی از شعله‌های اجاق گاز را امتحان کنید و ببینید جرقه ها کار می کنند و یا شعله گاز روشن می شود زمانی که شما دمایی را برای فر گاز تنظیم می کنید، به هنگام جرقه زدن باید صدای ضعیف کلیک را بشنوید چنانچه به هنگام جرقه زدن  صدای اشتعال گاز را نشنوید باید فر را خاموش کنید و جرقه زن را بررسی کنید. این عمل در مدل های مختلف فرق می کند اما در بیشتر مدل ها فقط لازم است که شما برق را قطع نمایید چند تا پیچ را باز کنید سپس سیم جرقه زن را بیرون بیاورید و جرقه زن جدید را در جای قبلی وصل کنید و همه پیچ ها را دوباره ببندید.

اگر دستگاه فر شما برقی است المنت ها گرمایی آن ممکن است به مرور زمان فرسوده شوند یا بشکنند که تشخیص آن فقط با بررسی چشمی صورت می گیرد و اگر المنت قرمز باشد یعنی مشکلی ندارند.

در صورتی که المنت های فر گاز به طور کامل قرمز نمی شوند یا اصلاً قرمز نمی‌شوند مطمئن باشید زمان تعویض یک یا هر دوی آنها رسیده است. این کار تنها در چند دقیقه با استفاده از المنت های جدید و یک آچار انجام می شود. ابتدا برق را قطع کنید پیچ های نگهدارنده را باز کنید و المنت خراب را درآورید پوشش ها را هم در بیاورید، المنت های جدید را جایگزین المنت های قدیمی کنید پیچ ها را به خوبی ببندید و پوشش ها در جای خود قرار دهید.

در این مقاله از ایبک امداد از دلایل کار نکردن فن فر اجاق گاز و رفع عیوب آن برای شما نکته هایی را بازگو کردیم. به یاد داشته باشید در صورت خرابی فن فر اجاق گاز حتما از تکنسین متخصص اجاق گاز کمک بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلیل خراب شدن فن فر چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با دلایل خراب شدن فن فر و آموزش تعمیر آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا