تعمیراتتعمیرات ظرفشویی

علت روشن نشدن برد ماشین ظرفشویی

چرا برد ماشین ظرفشویی روشن نمی شود و برای حل آن چه باید کرد؟

علت روشن نشدن برد ماشین ظرفشویی چیست ؟ خراب شدن برد ، دلیل اصلی روشن نشدن برد ماشین ظرفشویی می باشد . ماشین های ظرفشویی جدید ، نسبت به ظرفشویی های قدیمی ویژگی های بیشتری دارند . هر چند که امکانات در ماشین های ظرفشویی جدید بیشتر است ولی در عین حال پیچیده تر هم هستند .

در خیلی از  منازل ماشین ظرفشویی جزو ضروریات حساب می شود و بدون کمک از آن حداقل یک ساعت باید برای شستن ظرف ها وقت گذاشت . هنگامی که دکمه ی شروع به کار دستگاه را می زنید حتما انتظار خواهید داشت که دستگاه شروع به کار کرده و ظرف ها شسته شود و مسلما خرابی دستگاه ظرفشویی مثل یک فاجعه در آشپزخانه بنظر می آید  .

اگر شما هیچ تخصص و آگاهی در مورد ماشین ظرفشویی نداشته باشید در صورت پیدا شدن مشکل در دستگاه ، نمی فهمید که مشکل از کدام قطعه است . در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی و خرابی برد دستگاه ، آشنا می کنیم لطفا با ما همراه باشید.

 

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی چیست ؟

روشن نشدن برد ماشین ظرفشویی

بیشتر لوازم برقی در منزل ، برد کنترلی دارند که مانند مغز در دستگاه کار می کند . در ماشین ظرفشویی برد کنترلی همه ی اجزای دستگاه را به یکدیگر وصل می کند و عملکردهای ماشین ظرفشویی توسط برد ، کنترل و اجرا می شود .

دلایلی را که می تواند باعث روشن نشدن دستگاه ظرفشویی شود موارد زیر می باشند :

 • وجود مشکل در منبع تغذیه ی دستگاه
 • خراب شدن سوئیچ قفل درب دستگاه ظرفشویی
 • خراب شدن فیوز حرارتی
 • خرابی تایمر
 • ایراد در کنترل پنل ماشین ظرفشویی
 • خراب شدن رله استارت
 • خرابی موتور دستگاه
 • وجود اشکال و یا خرابی برد ماشین ظرفشویی

۱- وجود مشکل در منبع تغذیه ی ماشین ظرفشویی

برای بررسی در مورد خرابی لوازم برقی همیشه در مرحله ی اول سیم برق و دوشاخه را چک کنید زیرا امکان دارد مشکل خرابی دستگاه اصلا مربوط به خرابی قطعات نباشد و به دلیل خرابی دو شاخه یا پریز برق باشد .

حتما بخوانید:    علل متعدد در ایجاد صدا در یخچال ها

برای بررسی در مورد روشن نشدن دستگاه ظرفشویی هم ، در درجه ی اول از محکم بودن دوشاخه روی پریز برق مطمئن شوید ، شاید دوشاخه شل شده باشد ، و سپس سیم برق را چک کنید تا قطعی و ساییدگی در آن به وجود نیامده باشد .

۲ – خراب شدن سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی

در مرحله ی بعد سوئیچ درب دستگاه را چک کنید . در اصل این سوئیچ درب است که باعث قفل شدن درب دستگاه می شود و بعد از قفل شدن دستور شروع کار را می دهد . اگر به هر دلیلی سوئیچ درب خراب شود به هیچ عنوان دستگاه روشن نمی شود. پس خرابی سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی یکی از دلایل مهم روشن نشدن دستگاه می باشد .

برای تست خرابی سوئیچ قفل درب ، کافی است درب دستگاه را ببندید . به این طریق متوجه می شوید درب بسته می شود یا نه ؟

اگر سوئیچ قفل درب سالم بود می بایست کنترل پنل دستگاه را باز کنید و بوسیله ی مولتی متر جریان برق را تست کنید و ببینید آیا برق جریان دارد یا نه ؟

۳- خراب شدن فیوز حرارتی

کار فیوز حرارتی این است که در مقابل گرم شدن بیش از حد دستگاه ، از قسمت های مختلف محافظت کند و از آسیب دیدگی و حتی آتش گرفتن ، جلوگیری کند ، اگر مشکل از فیوز حرارتی بود ، حتما باید سریعا آن را تعویض کنید و تا آنرا تعویض نکردید از دستگاه استفاده نکنید .  زیرا فیوز حرارتی مانع گرم شدن بیش از حد ، برد کنترلی می شود و اگر فیوز خراب شده باشد به برد کنترلی برق نمی رسد .

۴- خراب شدن تایمر

در صورت خرابی تایمر ، احتمال دارد دستگاه ظرفشویی روشن نشود . کار تایمر این است که چرخه ی شستشو را دنبال کرده و کنترل کند . ‌‌تایمر در داخل کنترل پنل قرار گرفته است  و در صورت کار نکردن ، امکان دارد ماشین ظرفشویی کار نکند و در این صورت باید تایمر را تعویض کنید .

۵ – ایجاد مشکل در کنترل پنل

همانطور که می دانید ماشین ظرفشویی هم مانند وسایل برقی دیگر ، از قطعات بسیاری تشکیل شده است در صورت خراب شدن هر کدام از این قطعات ، امکان دارد کنترل پنل دستگاه از کار بیفتد . و البته این را هم بگوییم که بعضی از قطعات دستگاه وقتی خراب می شوند ممکن است باعث خرابی اساسی شده و کل ماشین ظرفشویی شما را تحت تاثیر قرار داده و کارکرد آن را مختل کند .

حتما بخوانید:   باقی ماندن کف در ماشین لباسشویی

کنترل پنل دستگاه ظرفشویی  شامل برد ، دکمه ها ، تنظیمات و کامپیوتر اصلی است که می تواند چرخه ی شستشو را کنترل کند . پس اگر مشکلی به وجود بیاید به این وسیله می توان فهمید که دستگاه شروع به کار خواهد کرد یا اینکه اصلا کار نمی کند ؟

۶ – خراب شدن رله استارت موتور دستگاه

رله استارت ، سیگنال شروع به کار دستگاه را به موتور می فرستد و در اصل می توان گفت که رله استارت به موتور ، فرمان کار کردن می دهد . اگر به هر دلیلی رله استارت دچار مشکل شده و یا خراب شود ، ماشین ظرفشویی ، سیگنال و فرمانی برای روشن شدن دریافت نمی کند و به این دلیل دستگاه روشن نخواهد شد .

۷- خراب شدن موتور ماشین ظرفشویی

وظیفه ی موتور در ماشین ظرفشویی ، گردش آب داخل دستگاه می باشد اگر موتور ایراد پیدا کند و یا روشن نشود ، ظروف تمیز نمی شود .

۸- خراب شدن برد ماشین ظرفشویی

برد ماشین ظرفشویی در قسمت پشت کنترل پنل قرار داده شده است شما با یک روش ساده می توانید بفهمید که کنترل پنل مشکل دارد یا اینکه برد خراب شده است .

دکمه هایی را که روی کنترل پنل قرار دارند ، فشار دهید . اگر متوجه شدید بعضی از دکمه ها کار می کنند ولی بعضی کار نمی کنند یعنی کنترل پنل خراب شده است . ولی اگر هیچکدام از دکمه ها کار نمی کند متوجه می شوید مشکل از کنترل پنل نیست و خرابی از جای دیگری می باشد و می تواند به دلیل خرابی برد هم باشد .

البته احتمال دارد که کثیفی کنتاکت ها هم باشد . اگر کنتاکت ها کثیف بود می توان خیلی راحت با تمیز کردن و یا جایگزین کردن ، این مشکل را برطرف کرد .

 

علائم وجود مشکلات در برد کنترلی ماشین ظرفشویی

روشن نشدن برد ماشین ظرفشویی

بعضی از علائم که نشان دهنده ی مشکل در برد کنترل ماشین ظرفشویی هستند عبارتند از :

 • زمانی که شما دکمه ی استارت را فشار می دهید تا فرایند شستشو شروع شود :

الف : شستشو شروع نخواهد شد .

ب : شستشو با تاخیر شروع خواهد شد .

ج : دستگاه فقط در بعضی از برنامه ها کار خواهد کرد .

 • کد های خطا و چراغ های چشمک زن ، ظاهر خواهند شد .
 • ماشین لباسشویی کار نخواهد کرد .
 • دستگاه در اجرای برنامه ها مشکل دارد .
 • آبگیری کامل انجام نمی شود .
 • تایمر درست کار نمی کند .
 • برنامه های دستگاه کامل نشده و دستگاه خاموش می شود .
 • عمل تخلیه بدرستی انجام نمی شود .
حتما بخوانید:   ایرادات رایج یخچال فریزر و راه حل آن

اگر برد و یا خازن و قطعات دیگر دستگاه نیم سوز شود احتمالا برنامه ها ی شستشو کامل انجام نخواهد شد و گاهی هم امکان دارد که دستگاه کلا کار نکند .

 

دلایل روشن نشدن برد ماشین ظرفشویی

به دلایل متفاوتی ممکن است که بردها از کار افتاده و یا کار خودشان را درست انجام ندهند ، عمده ترین این دلایل عبارتند از:

 • بدلیل رطوبت زیاد محیط ، ممکن است برد آسیب دیده باشد .
 • گرد و خاک زیاد
 • نوسانات برق و افزایش ولتاژ
 •  استفاده کردن از بردهای غیر متعارف در برندهای متفاوت
 • قطعات برد نیم سوز شود
 • اتصالات کوتاه در سیم پیچی

۱ – رطوبت زیاد محیط و آب

گرما و رطوبت می توانند باعث به وجود آمدن اتصال کوتاه در دستگاه شده و در نتیجه برد بسوزد . دقت داشته باشید همیشه دستگاه ماشین ظرفشویی را در محلی مناسب بگذارید و با یک پارچه همیشه آن را تمیز کنید .

۲- استفاده کردن از بردهای غیر متعارف

هر چند که هر قطعه ای به مرور زمان فرسوده خواهد شد ولی اگر می خواهید دستگاه شما عمر بیشتری داشته باشد هیچگاه از بردهای غیر متعارف برای برند های دستگاه خود استفاده نکنید . و در هنگام خرابی دستگاه ظرفشویی ، به تعمیرکارهای مجاز مراجعه کنید تا مطمئن شوید که از قطعات مناسب برای دستگاه شما استفاده می کنند .

۳- نوسانات برق و افزایش ولتاژ

یکی از مهمترین دلایل سوختن برد ، نوسانات برق می باشد . بهترین راه حل برای این مشکل این است که از محافظ برق استفاده کنید و در ساعات اوج مصرف ، از دستگاه خود استفاده نکنید .

نتیجه گیری

اگر با مشکل روشن نشدن دستگاه ظرفشویی روبه رو شدید ، حتما توجه داشته باشید که اینکار بسیار تخصصی می باشد و بهتر است که به تعمیرکار مجاز مراجعه کنید تا هم عیب یابی دقیق صورت بگیرد و هم دستگاه شما درست تعمیر شود . زیرا همانطور که گفتیم در صورت خرابی برد و نیاز به تعویض آن ، حتما باید از برد متعارف با برند دستگاه استفاده شود .

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل روشن نشدن دستگاه ماشین ظرفشویی را بیان کردیم و گفتیم که یکی از مهمترین احتمالات ، خرابی برد می باشد که در صورت نیاز باید تعمیر یا تعویض شود .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

علت روشن نشدن برد ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی روشن نشدن برد ماشین ظرفشویی و راهکارهای حل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا