تعمیراتتعمیرات تلویزیون

عوض کردن بک لایت های تلویزیون ایکس ویژن

تعمیر کردن تلویزیون یک کار بسیار مهم و حساس می باشد و اکثر مواقع تعمیر کردن تلویزیون در خانه امکان ندارد و باید فرد حرفه ای و متخصص این کار را انجام دهد اما عوض کردن بک لایت تلویزیون ایکس ویژن از مواردی می باشد که اگر مهارت کافی را در این مورد داشته باشید می‌توانید بک لایت تلویزیون ایکس ویژن را در خانه تعویض کنید .

بک لایت چیست و چگونه کار می کند ؟

قبل از این که سراغ عوض کردن بک لایت برویم بهتر است که بدانیم بک لایت چیست و چگونه کار می کند؟ بک لایت نور پس زمینه تلویزیون می باشد که باعث خواهد شد تلویزیون شما تصویر باکیفیت تری را نمایش دهد. کیفیت تصویر تلویزیون شما بستگی بک لایت هایی که در تلویزیون استفاده شده است، دارد اگر بک لایت از کیفیت کمی برخوردار باشد یا دچار خرابی شود کیفیت تصویر تلویزیون شما پایین خواهد آمد.

لامپ های فلورسانت در تلویزیون‌های ال سی دی استفاده می شوند. این نوع لامپ ها تولید گرمای بسیار زیادی خواهند کرد اما در تلویزیون های ال ای دی لامپ های ال ای دی استفاده می شود که این لامپ ها بسیار کم مصرف هستند و کیفیت تصویر بیشتری را ارائه می دهند. این نوع لامپ ها روی یک پنل قرار گرفته اند و بعد آن را در تلویزیون گذاشتند این لامپ ها به صورت ردیفی روی لبه تلویزیون یا روی پنل قرار گرفته و ضخامت کمی هم دارد.

مشکلات مهم  در هنگام تعویض بک لایت

رایج ترین مشکلاتی که در هنگام تعویض بک لایت ممکن است رخ دهد را در ادامه برایتان بیان می کنیم :

 • دوتایی شدن رنگ تصویر یا کم شدن کیفیت تلویزیون به این دلیل است که شما بلک لایت اشتباه را انتخاب کرده و روی تلویزیون نصب کردید.
 • استفاده نکردن از قطعه های اورجینال می‌تواند باعث شود که تصویر بی کیفیتی را دریافت کنید .
 • اگر یک ردیف از بک لایت تلویزیون خود را تعویض کردید ،پس از گذشت مدتی لامپ های قدیمی تر خواهند سوخت و لامپ های جدید روشن می ماند پس به جای عوض کردن لامپ های آن، بلک لایت را تعویض کنید.

بک لایت های تلویزیون ایکس ویژن و انواع آن

 • نوع اول بک لایت شاخه ای است این نوع بک لایت از شاخه های افقی ساخته شده است که این شاخه ها در فاصله های مشخصی از هم قرار دارند و بطور مستقیم نور به صفحه تابیده می شود.
 • نوع دوم بک لایت لبه ای است که در لبه تلویزیون قرار گرفته می شود و لامپ ها با تراکم بیشتری در کنار هم قرار گرفته اند در این نوع بک لایت ها ضخامت تلویزیون نیز کم خواهد شد.

نشانه ی خراب شدن بک لایت تلویزیون های ایکس ویژن

 • لوگو ایکس ویژن نمایش داده می شود اما تصویر قطع می باشد.
 • تصویر چشمک می زند .
 • نصف تصویر سیاه می شود.
 • در صفحه نمایش تلویزیون نقاط نورانی به وجود می آید.
 • بر روی صفحه نمایش تلویزیون هاله یا لکه به وجود می آید.
 • تلویزیون تصویر ندارد ولی صدای آن را می شنوید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات پاور تلویزیون سام

دلایل سوختن بک لای

تلویزیون ایکس ویژن

ت تلویزیون های ایکس ویژن چه می باشد؟

وقتی که می خواهید بک لایت تلویزیون خود را عوض کنید باید اول دلیل سوختن آن را پیدا کنید، سوختن بک لایت تلویزیون ایکس ویژن می تواند دلایل زیادی داشته باشد که در ادامه این مقاله برایتان بیان می کنیم :

۱ . استفاده از قطعات بی کیفیت یا باکیفیت متوسط

وقتی که از بک لایت های بی کیفیت در تلویزیون استفاده می کنیم باعث می شود که لامپ های بک لایت زودتر از زمان ممکن بسوزند. اگر این اتفاق بیفتد باید بلک لایت تلویزیون ایکس ویژن را تعویض کنید و حتما این اطمینان را پیدا کنید که از بک لایت با کیفیتی در تلویزیون خود استفاده کردید.

۲ . استفاده طولانی مدت از تلویزیون

وقتی که تلویزیون به صورت مداوم روشن بماند باعث داغ شدن و گرم شدن تلویزیون خواهد شد و این باعث فرسوده شدن قطعه های تلویزیون شما خواهد شد. شما باید در ازای هر دو تا چهار ساعت استفاده کردن از تلویزیون خود، تلویزیون را به مدت یک ربع تا بیست دقیقه خاموش بگذارید.

۳ .  سوختن تلویزیون بر اثر گرمای زیاد

اگر تلویزیون در مکان هایی مانند کنار شوفاژ و یا بخاری و یا جلوی نور مستقیم آفتاب باشد باعث خواهد شد که تلویزیون داغ شود همان گونه که در مطالب قبلی گفتیم داغ شدن قطعات این دستگاه باعث سوختن بک لایت می شود.

۴. بالا بودن مقدار روشنایی نور تصویر تلویزیون

هنگامی که تلویزیون را خریداری می کنید تنظیمات نور تلویزیون روی بالاترین مقدار قرار گرفته است تا با بهترین کیفیت تصویر را نشان دهد. این امر باعث می شود که لامپ ها از انرژی خود زیاد استفاده کنند و زودتر از موقع عادی بسوزند . برای اینکه بتوانید از این مشکل جلوگیری کنید نور صفحه تلویزیون را تا مقداری کم کنید نور صفحه تلویزیون را روی گزینه پویا قرار دهید تا خود تلویزیون متناسب با نور محیطی که در آن قرار دارد، نور را کم و زیاد کند . اگر هم می‌خواهید نور را خودتان دستی تنظیم کنید، نور را بر روی ۶۰ تا ۸۰ بگذارید.

۵ . جدا شدن بک لایت تلویزیون از سینی خنک‌کننده، دلیل سوختن بک لایت تلویزیون

سینی فلزی که در پشت لامپ ها قرار دارد، باعث خارج شدن گرمای لامپ ها می شود ، این امر باعث جلوگیری از خرابی لامپ ها خواهد شد، وقتی که این لامپ ها از سینی فاصله می گیرند دیگر گرمای این لامپ ها به خارج از تلویزیون منتقل نشده و باعث سوختن لامپ ها می شود.

لامپ را به وسیله گیره های فلزی یا چسب به سینی متصل می کنند . اگه چسبی که از آن استفاده می کنند کیفیت بدی داشته باشد و یا از گیره های بی کیفیت در آن استفاده کنند لامپ ها خواهد سوخت .

دلایل خاموش شدن تلویزیون ایکس ویژن چیست؟
 1. آی سی برد پاور خراب شود.
 2. وقتی که از فلش ویروسی استفاده می کنیم.
 3. استفاده از کابل HDMI بی کیفیت.
 4. فرسودگی قطعه های مین برد.
 5. خرابی مین برد
 6. نوسان برق
دلایل روشن نشدن در تلویزیون ایکس ویژن
 1.  خرابی پریز برق
 2. مشکل در کابل برق تلویزیون
 3.  خرابی ریموت کنترل
 4.  خراب شدن برد تغذیه
 5. ویروسی بودن مین برد

بک لایت تلویزیون ایکس ویژن را چگونه تعویض کنیم؟

تلویزیون ایکس ویژن

برای اینکه شما بتوانید بک لایت تلویزیون ایکس ویژن را عوض کنید به دو روش می توانید این کار را انجام دهید:

 • شما می توانید کل بک لایت را تعویض کنید که هزینه آن زیاد است اگر خواستید کل بک لایت را عوض کنید دقت داشته باشید که حتما بک لایت با کیفیت و اورجینال تهیه کنید.
 • یک روش دیگر این است که شما لامپ های بک لایت را چک کنید و هرکدام که خراب شده است آن را تعویض کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ارور یخچال فریزر هیتاچی و برطرف کردن کدهای خطا

تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون ایکس ویژن

همانگونه که می دانید یکی از دلایلی که باعث خرابی بک لایت تلویزیون های ال ای دی می شود این است که برد پاور و ال ای دی های بک لایت تلویزیون با یکدیگر هماهنگ نباشند برای اینکه شما بک لایت تلویزیون را تعویض کنید باید به طور کامل قطعات را از یکدیگر جدا کنید تا بتوانید به ال ای دی های بک لایت دسترسی داشته باشید بعد از اینکه پنل تلویزیون را باز کردید می توانید مدار و همچنین ال ای دی های بک لایت را ببینید سپس باید ال ای دی ها تست شود تا تصمیم بگیرید که باید آنها را تعمیر یا تعویض کنید.

چگونه برد پاور تلویزیون ایکس ویژن را تعمیر کنیم؟

در همه تلویزیون ها قسمتی وجود دارد به نام منبع تغذیه ، که وظیفه دارد ولتاژ مناسب را به برد ها و سایر قسمت های تلویزیون برساند اگر برد پاور تلویزیون شما خراب شد حتماً باید برای تعمیر آن به تعمیرگاه مجاز تلویزیون خود مراجعه کنید و با ارائه دادن ضمانت نامه، تعمیر برد پاور را در کمترین زمان انجام دهید.

در صورت خرابی برد پاور علائم زیر دیده می شود:
 1. تلویزیون به طور کامل خاموش خواهد شد.
 2. تلویزیون روشن نشده و همچنین چراغ استندبای جلوی آن هم خاموش است.
 3. تلویزیون روشن نمی شود ولی چراغ استندبای آن چشمک می زند.
 4.  بعد از چند ساعت تلویزیون ایکس ویژن به طور اتوماتیک خاموش می شود.
 5.  تلویزیون ایکس ویژن دیر روشن می شود.
 6.  تلویزیون بدون دلیل و خود به خود خاموش می شود.

نتیجه گیری:

اگر متوجه شدید که در تلویزیون شما کیفیت تصویر بد شده، باید این احتمال را بدهید که بک لایت تلویزیون خراب شده است. ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل خرابی بک لایت را بیان کردیم و همچنین نشانه های خراب شدن بک لایت تلویزیون را هم گفتیم اگر بک لایت تلویزیون خراب شود باعث می شود که کیفیت تصویر بد شده و یا تصویر دوتایی شود دلایل بروز این مشکل می تواند استفاده زیاد از دستگاه تلویزیون و یا استفاده از قطعات بی کیفیت باشد اگر شما فقط قسمتی از لامپ های بک لایت را تعویض کنید باعث می شود که بعد از مدتی لامپ های قدیمی بسوزد و لامپ های جدید روشن بماند ما به شما توصیه می کنیم در صورت خرابی بک لایت آن را به طور کامل تعویض کنید تا بعدها با مشکل خرابی دوباره بک لایت روبرو نشوید.

دقت داشته باشید که تعویض بک لایت تلویزیون نیاز به مهارت زیادی دارد اگر شما در این زمینه مهارت ندارید بهتر است که تعمیر این قسمت از تلویزیون خود را به تعمیر کاران ماهر بسپارید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کرده باشید.

تعویض بک لایت های تلویزیون ایکس ویژن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل خاموش شدن تلویزیون ایکس ویژن چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا