تعمیرات اجاق گاز

دلیل سبز سوختن شعله اجاق گاز | تغییر رنگ شعله‌های اجاق گاز

دلیل سبز سوختن شعله اجاق گاز|تغییر رنگ شعله‌های اجاق گاز، عیب‌یابی اجاق گاز

زمانی که شعله‌های اجاق گاز خود را روشن می‌کنید، باید به رنگ آنها توجه کنید. چون از  رنگ آنها می‌توانید بفهمید، که آیا اجاق گاز شما سالم و ایمن است و یا خیر. چنانچه اجاق گاز دارای ایرادی باشد، شما می‌توانید برای برطرف کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید. هر رنگ شعله اجاق گاز معنا و مفهوم خاصی دارد. در این مقاله به بررسی علت سبز سوختن شعله اجاق گاز می‌پردازیم.

دلیل سبز سوختن شعله اجاق گاز

در این قسمت به دلایل اصلی تغییر رنگ دادن شعله‌های اجاق گاز می‌پردازیم. اجاق گاز با توجه به نوع ماده، امکان دارد فرق داشته باشد:

  • چنانچه شعله اجاق گاز در نزدیکی ضایعات مس و یا در نزدیکی نمک‌های مس قرار داشته باشد، شعله به رنگ سبز خواهد سوخت.
  • سبز سوختن شعله اجاق گاز نشان دهنده آلوده بودن مسیر گاز با یون‌های مسی است.
  • در برخی اوقات کلری که در مواد شوینده وجود دارد، پس از نظافت شعله پخش کن، شعله اجاق گاز را به رنگ سبز تغییر خواهد داد.
  • گرفتگی و مسدودی می‌تواند به وسیله جسم فلزی و یا غذا رخ داده باشد.
  • توجه داشته باشید، که بعضی از نمک‌ها ترکیبات مسی دارند و این ترکیبات را می‌توانید در زمان طبخ غذا، روی اجاق گاز پخش کنید. بنابراین نباید نگران باشید.

رنگ شعله اجاق گاز

در حالت استاندارد و بهترین حالت ممکن، رنگ شعله اجاق گاز باید به رنگ آبی باشد. علت تغییر رنگ دادن شعله اجاق گاز مربوط به اندازه اکسیژن در محیط است و همچنین امکان دارد گاز مضر بیشتر در هوا وجود داشته و موجب تغییر رنگ شعله‌های اجاق گاز شود. هر چه میزان اکسیژن بیشتری در هوا وجود داشته باشد، رنگ شعله اجاق گاز آبی‌تر خواهد بود.

رنگ آبی شعله اجاق گاز

برطرف کردن ایراد سبز سوختن شعله اجاق گاز

برای برطرف کردن ایراد به وجود آمده، شما باید اجاق گاز را به خوبی تمیز نمایید. تنها راهکار برای برطرف کردن این ایراد، نظافت اجاق گاز می‌باشد‌. زمانی که مشغول تمیز کردن اجاق گاز هستید، باید دقت داشته باشید، که مشعل‌های آن آسیب نبینند و اطمینان حاصل کنید، که همه قسمت‌های اجاق گاز را در مکان درست و صحیح قرار داده‌اید.

قرمز سوختن شعله اجاق گاز

وقتی که اجاق گاز کثیف باشد و دارای جرم و آلودگی است، شعله اجاق گاز به رنگ قرمز خواهد سوخت. برای برطرف کردن این ایراد راحت است، شما باید اجاق گاز خود را تمیز کنید و منافذ آن را با استفاده از جسم تیز مثل سوزن باز کنید. هر چقدر که بیشتر از اجاق گاز خود استفاده می‌کنید، باید به دفعات بیشتری این دستگاه را تمیز نمایید، تا با چنین مشکلاتی کمتر مواجه شوید.

رنگ قرمز شعله اجاق گاز

زرد سوختن شعله‌های اجاق گاز

چنانچه نقصی در سوختن گاز شهری وجود داشته باشد،  رنگ شعله‌های اجاق گاز به رنگ زرد متمایل خواهد بود. وقتی متوجه شدید، که شعله های اجاق گاز به رنگ زرد است، باید توجه داشته باشید، که سلامت شما و اطرافیان در معرض خطر جدی قرار گرفته است. سوختن ناقص گاز شهری موجب تولید مونوکسیدکربن شده و سلامت موجودات زنده را به خطر می‌اندازد و حتی امکان دارد موجب مرگ آنها نیز شود. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید باید اطمینان حاصل کنید، که قطعات اجاق گاز به درستی در محل خودشان قرار گرفته‌اند. گاهی اوقات به دلیل نصب اشتباه قطعه‌های مشعل اجاق گاز، این ایراد به وجود می‌آید. اما دلیل اصلی و مهم این مشکل کمبود اکسیژن است. در صورتی که نتوانستید مشکل دستگاه را حل کنید، حتماً با تعمیرکار متخصص تماس حاصل کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مقایسه یخچال دوقلو با ساید بای ساید

شعله زرد اجاق گاز

تنظیمات اجاق گاز

در ادامه مطلب به بررسی تنظیم بخش‌های مختلف اجاق گاز می‌پردازیم، تا در مورد آنها اطلاعات کافی و مفیدی داشته و در صورت لزوم از این اطلاعات بهره ببرید.

تنظیم کردن گاز

شعله اجاق گاز باید به رنگ آبی و مقدار خیلی کم سبز در وسط شعله باشد. اگر شعله اجاق گاز به هر رنگی به جز این رنگ بسوزد، نشان دهنده این است، که شما باید ترکیب هوا و گاز را مجدد تنظیم کنید. برای انجام دادن این کار، چنانچه دکمه مربوط به تنظیم کردن گاز در جهت عقربه‌های ساعت چرخانده شود، در این صورت اندازه گاز بیشتر خواهد شد و اگر بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت چرخانده شود، مقدار گاز کمتر خواهد شد. برای آنکه بتوانید هوا را تنظیم کنید، باید پیچ را شل کنید و صفحه مربوط به مخلوط کن را تغییر دهید.

تنظیم شعله مربوط به پیلوت

طول شعله باید حدود ۶ میلی‌متر  و رنگ آن باید آبی باشد. اگر شعله کوتاه‌تر از این حد باشد، خاموش خواهد شد. اگر قاب پیلوت را بیرون آورید و خوب تمیز کنید، گرفتگی آن برطرف خواهد شد.

تنظیم ترموستات فر

چنانچه حرارت فر اجاق گاز شما کم و یا زیاد بود، حتماً باید ترموستات آن را به خوبی تنظیم کنید. برای این کار می‌توانید از دماسنج جیوه ای استفاده کنید. آن را درون فر قرار داده و در دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد باشد. اختلاف بین دمای فر و دمای دماسنج باید کمتر از ۴۰ درجه باشد. اگر از این اندازه بیشتر بود، مشکلی در ترموستات وجود دارد.

دلایل دود کردن شعله اجاق

در برخی اوقات کاربران با دود کردن اجاق گاز مواجه می‌شوند، این مشکل سلامتی دستگاه تنفس افراد را به خطر خواهد انداخت و همچنین موجب تغییر در طعم غذا می‌شود. در ادامه به دلایل دود کردن اجاق گاز می‌پردازیم.

تازه بودن اجاق گاز

اگر اجاق گازی خود را تازه تهیه کردید، دود کردن اجاق گاز طبیعی خواهد بود و به دلیل خراب بودن دستگاه شما نیست. بلکه به خاطر مواد اولیه‌ای است برای ساختن اجاق گاز به کار می‌رود و امکان دارد که مقداری از آن‌ها بر روی شعله‌های دستگاه باقی مانده باشند و با روشن کردن و اشتعال شعله‌ها دود سیاهی تولید شود. بنابراین زمانی که اجاق گاز خود را تازه روشن کرده‌اید، دود کردن اجاق گاز به خاطر همین پوشش‌ها می‌باشد. وقتی که اجاق گاز را می‌خرید در دفترچه راهنمای آنها معمولاً نوشته شده است، که باید چند دقیقه شعله‌ها را بدون اینکه مواد غذایی بر روی آنها بگذارید و بدون بار  به صورت آزاد بسوزانید.

شعله‌های کثیف

یکی دیگر از عواملی که موجب می‌شود شعله اجاق گاز دود تولید کند، کثیف بودن شعله‌های این دستگاه می‌باشد. اگر در هنگام پخت و پز کردن، مواد غذایی و یا ذرات غذا و چربی باقی بمانند، وقتی که اجاق گاز را دوباره روشن می‌کنید، موجب خواهد شد که دود سیاه رنگی ایجاد شود. این آلودگی‌ها را گاهی به راحتی می‌توانید ببینید. برای برطرف کردن ایراد به وجود آمده، شعله‌های اجاق گاز خود را بصورت کامل تمیز کنید. زمانی که این کار را انجام می‌دهید، باید اطمینان حاصل کنید، که اجاق گاز را از برق کشیده‌اید و با استفاده از محلول ضدعفونی کننده و پارچه‌ای نرم اجاق گاز خود را تمیز کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه جرم گیری بخارشو|آموزش رسوب گیری بخارشو

نقص در عملکرد شعله اجاق گاز

یکی دیگر از دلایل دود کردن اجاق گاز، خرابی و ایراد داشتن شعله می‌باشد. در صورتی که شعله اجاق گاز شما خراب شده باشد، باید توسط متخصص عوض شود.

خطا در المنت اجاق گاز

اگر متوجه شدید، که دود از شعله خارج نمی‌شود، امکان دارد که خارج شدن دود به دلیل خراب و یا شکسته بودن المنت‌های حرارتی اجاق گاز رخ داده باشد. برای برطرف کردن این ایراد، اجاق گاز خود را خاموش کنید و آن را مورد بررسی قرار دهید و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. اگر المنت کار نمی‌کرد و درخشش خوبی نداشت، نشان دهنده وجود مشکل در آن است.

زرد سوختن شعله اجاق گاز

همانطور که گفته شد، شعله در حالت استاندارد و سالم بودن، باید رنگ آبی داشته باشد. چنانچه رنگ شعله تغییر کرد و به سمت زرد رفت یعنی شعله اجاق گاز شما به درستی نمی‌سوزد. علت زرد سوختن شعله در اجاق گاز معمولاً کمبود اکسیژن است. برای برطرف کردن این ایراد، صفحه مخلوط کن را کمی باز کرده و هوای بیشتری وارد مجرای انتقال گاز کنید.

شستن اجاق گاز با مواد شیمیایی

چون با استفاده از اجاق گاز غذاهای مختلف پخته می‌شود، این دستگاه همیشه مستعد آلوده شدن و باقی ماندن ذرات غذا و چربی بر روی آن است. افراد برای نظافت کردن این دستگاه از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می‌کنند. پس از تمیز کردن اجاق گاز باید مدتی اجاق گاز روشن نشود و درها و پنجره‌های آشپزخانه باز بماند، تا در صورتی که مواد شیمیایی بر روی اجاق گاز باقی مانده باشد، خشک شود. در صورتی که مواد شیمیایی باقیمانده خشک نشوند، موجب ایجاد و تولید دود خواهند شد.

نکات مهم نگهداری از اجاق گاز

از اجاق گازها روزانه چندین بار استفاده می‌گردد. برای جلوگیری از خراب شدن و ایراد پیدا کردن آن و عملکرد صحیح این دستگاه، باید مراقبت لازم را از آن داشته باشید. اجاق گازها معمولاً عملکرد و کارکرد خیلی ساده‌ای دارند. شما می‌توانید با تمیز کردن منظم و سرویس دوره‌ای اجاق گاز، تا مدت‌ها از این دستگاه بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.

  • از جوش زدن مواد غذایی بر روی اجاق گاز پیشگیری کنید. این کار موجب افزایش طول عمر مفید دستگاه شما خواهد شد.
  • بعد از هربار استفاده، اجاق گاز خود را با دقت تمیز کنید. در صورتی که لکه‌های چربی باقی بمانند، سخت شده و تمیز کردن آنها مشکل خواهد بود و همچنین می‌تواند احتمال خرابی و همچنین خطرات آتش سوزی را بیشتر کند.
  • به رنگ شعله‌های اجاق گاز خود توجه ویژه داشته باشید و در صورتی که اجاق گاز شما ایرادی پیدا کرده است، در کمترین زمان ممکن برای عیب‌یابی و تعمیر آن اقدام کنید.
  • با توجه به اینکه اجاق گاز با استفاده از برق و گاز کار می‌کند، رعایت نکات ایمنی در آن بسیار مهم است.

دلیل سبز سوختن شعله اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش عیب‌یابی و تعمیر شعله اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا