تعمیرات جاروبرقی

علت صدای بلند جاروبرقی چیست | روش های رفع صدای زیاد جاروبرقی

جاروبرقی از آن گروه وسایل برقی است که هنگام روشن شدن صدا ایجاد می کند. اما بعضی وقت ها صدای جاروبرقی بلندتر از حد معمول است. بی شک حجم بالای آن نشان دهنده مشکل است. اگر در حین جاروبرقی به صورت ناگهانی با مشکل صدای بلند جاروبرقی مواجه گشتید، اصلا نگران نباشید. از آنجایی که علت صدای بلند جاروبرقی به علت های زیادی مربوط می گردد، می توانید با یک بررسی ساده بیشتر آن ها را در خانه تعمیر کنید.

هیچ فردی انتظار این را ندارد که دستگاه جاروبرقی هنگام روشن شدن کاملا بی صدا باشد. اما همچنان، دلایل بسیاری وجود دارد که می تواند حجم صدای آن را افزایش دهد. قبل از بردن جاروبرقی پیش تکنسین به دلیل صدای خیلی زیاد و آزاردهنده، نکات و موارد مربوط به صدای بلند جاروبرقی را بررسی کنید؛ تا بتوانید به راحتی مشکل صدا را حل کرده و جاروبرقی را در منزل تعمیر کنید.

کیسه زباله جاروبرقی پر است

یک کیسه جاروبرقی پر می تواند ساده ترین دلیل ایجاد صدای بلند جاروبرقی تان باشد. توصیه ما این است برای بهترین عملکرد دستگاهتان از مطمئن شوید کیسه جاروبرقی خالی است. وقتی که کیسه گرد و غبار جاروبرقی پر شود، برای شما دردسرهای زیادی ایجاد می کند. اولا صدای دستگاه بالاتر از حالت استاندارد آن است. دوم اینکه قدرت مکش دستگاه کم می شود. در بعضی از مدل ها ممکن است دلیل روشن نشدن دستگاه به همین علت باشد. البته برای این ایراد علت های زیادی وجود دارد که در این بحث توضیح تمامی آن ها نمی گنجد.

گرفتگی لوله و خرطومی جاروبرقی

از دیگر علت هایی که در جاروبرقی صدای زیادی ایجاد می کند، گرفتگی لوله و خرطومی دستگاه است. هنگام تمیز نمودن خانه با جاروبرقی دقت کنید که قطعات بزرگ مثل لنگه جوراب، انواع اسباب بازی های ریز بچه ها و سایر اشیاء در معرض مکش توسط جاروبرقی نباشند. اجسام بزرگ و آشغال ها درشت مسیر خرطومی و لوله را می بندند و پس از ضربه زدن به آنها صدای جاروبرقی به عنوان نوعی هشدار افزایش می یابد. اگر دلیل صدای بلند جاروبرقی گرفتگی شلنگ باشد. برای رفع آن کافیست آن را به آرامی با سیخ باز نمایید.

حتما بخوانید:   لوله جاروبرقی را چگونه تمیز کنیم؟

فیلتر کثیف مهمترین عامل ایجاد صدا در جاروبرقی است

فیلتر قسمت بسیار مهمی از جاروبرقی می باشد که تأثیر بسیاری بر توان  مکش دستگاه دارد. کثیف بودن فیلتر به مرور زمان طبیعی است. فیلتر کثیف مشکلاتی را ایجاد می کند که یکی از آنها این است که صدای زیادی تولید می کند. اگر به دنبال دلیل صدای بلند جاروبرقی خود هستید، باید به سراغ فیلتر دستگاه بروید. اگر متوجه کثیف بودن فیلتر شدید، فیلتر را بردارید تا تمیز کنید و بشویید. توجه نمایید که در بعضی از مدل های دستگاه جاروبرقی قطعه فیلتر هوا قابل شستشو نیست و در مواقع کثیف بودن باید با فیلتر نو تعویض شود.

علت صدای بلند جاروبرقی

ایراد در موتور جاروبرقی

دلیل صدای بالای جاروبرقی گاهی به موتور دستگاه مربوط می شود. موتور جاروبرقی امکان دارد کثیف باشد یا مشکل مکانیکی دیگری داشته باشد. ضمناً ممکن است موتور دستگاه در جای خود ثابت نباشد و باعث ایجاد صدا شود. بارها با بررسی کمپرسور جاروبرقی و روغن کاری یاتاقان های آن به راحتی می توانید صدای دستگاه را کاهش دهید. رایج ترین مشکلات جاروبرقی در مقاله چیست؟ می توانید رایج ترین مشکلات این دستگاه خوش دست و دلایل آن را بدانید.

خرابی فن موتور جاروبرقی

اگر موارد ذکر شده در بالا دلیل صدای بالای جاروبرقی نیست، ممکن است به دنبال ایراد در فن موتور جاروبرقی خود باشید. ایراداتی مانند شکستن پره های فن می تواند باعث ایجاد صداهای غیر طبیعی از جاروبرقی گردد. این ایراد را کاملا جدی بگیرید و در کمترین مان آن را برطرف کنید زیرا بی توجهی به این مشکل دلیلی بر از کار افتادن دستگاه می شود.

وجود نشتی یا سوراخ دلیل صدای خش خش جاروبرقی است

بعضی مواقع امکان دارد در بخشی از دستگاه به ویژه قطعات پلاستیکی آن سوراخ هایی به وجود آید. این ایراد ممکن است دلیل صدای بالای جاروبرقی شما باشد. البته در بیشتر مواقع با شنیدن صدای های سوت مانند جاروبرقی این مشکل قابل تشخیص هست. در لحظه مشاهده سوراخ، خرابی و نشتی در بخش های مختلف دستگاه، در اسرع وقت آن را تعمیر کنید تا مجبور به پرداختن هزینه های زیادتر نباشید.

برس جاروبرقی شکسته

شاید فکر نکنید که شکستگی برس می تواند دلیل صدای بالای جاروبرقی شما باشد. پس از هر بار جارو کردن، برس‌های روی دستگاه را چک نمایید و اگر کثیف هستند و به زباله چسبیده‌اند، آن‌ها را بردارید. اگر متوجه شدید که برس جاروبرقی خراب است، آن را با یک برس جدید تعویض کنید. با توجه به سختی تعویض برس توصیه می کنیم این کار را به تکنسین های حرفه ای بسپارید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات جاروبرقی امرسان Emersun

سرویس نکردن به موقع جاروبرقی چه مشکلاتی ایجاد می کند

اگر چندین سال است که از دستگاه جاروبرقی خود استفاده می کنید و دستگاه را به صورت دوره ای سرویس نکرده اید، به احتمال زیاد علت این صدای زیاد دستگاه عدم روغن کاری قطعات جاروبرقی می باشد. زیرا قطعات جاروبرقی در گذشت زمان فرسوده می شوند و بعد از مدتی ممکن است خشک شوند.

قطعات خشک جاروبرقی باعث این مشکل می شوند که در زمان کار با دستگاه روان نباشد و سر و صدای زیادی را تولید کند. در سرویس های دوره ای این دستگاه بلبرینگ ها روغن کاری می شوند و همچنین قطعات دیگر مانند پروانه موتور را بالانس می کنند. تعمیرکاران در سرویس دوره ای جاروبرقی فیلتر ها و زغال دستگاه را نیز بررسی می کنند و اگر مشکلی داشته باشند این قطعات را تعویض می نمایند.

علت صدای بلند جاروبرقی

دلیل لرزش در بدنه جاروبرقی چیست

در برخی مواقع علاوه بر صدای بلند در جاروبرقی ها لرزش بدنه نیز وجود دارد. در این زمان به احتمال زیاد بخشی از جاروبرقی شما شل گشته و صدای بلندی را ایجاد می کند. این مشکل بیشتر در جاروبرقی های قدیمی تر اتفاق می افتد.

مچنین احتمال دارد این لرزش به دلیل شکستگی یکی از قطعات داخلی جاروبرقی شما باشد. در مواقع وجود لرزش در جاروبرقی باید احتمال شکستگی قطعه را نیز در نظر بگیرید و آن را بررسی نمایید. در صورت وجود شکستگی در دستگاه باید جاروبرقی را به یک تکنسین حرفه ای بسپارید تا بتوانند قطعه معیوب را تعویض نم

صدای جاروبرقی تا چقدر عادی است

طراحی و همچنین ساخت جاروبرقی ها به شکلی است که حتی در عالی ترین شرایط نیز صدا ایجاد می کند. البته باید بگوییم که صدای جاروبرقی بسته به مدل و برند متفاوت هست. واحد مربوط به صدای این دستگاه بر حسب دسی بل می باشد و اگر جاروبرقی های انواع برند ها را بر طبق واحد صدا و دسی بل بخواهیم دسته بندی نماییم، باید آنها را به 4 گروه بی صدا، معمولی، بلند و بسیار بلند طبقه بندی کنیم.

  • اگر صدای جاروبرقی شما کمتر از 60 دسی بل است، این دستگاه جزو دسته سایلنت یا کم صدا می باشد. البته بی صدا بودن به این معنی نیست که جاروبرقی صدایی از خود خارج نمی کند، یعنی صدای آن به قدری کم است که به آسانی می توانید تلویزیون یا رادیو را در زمان استفاده از دستگاه بشنوید.
  • جاروبرقی هایی که در گروه معمولی قرار می گیرند، صدای این دستگاه ها بین 61 تا 70 دسی بل می باشد. در این حالت، صدای تلویزیون و رادیو به سختی قابل شنیدن است.
  • وقتی که صدای جاروبرقی حدود 71 تا 75 دسی بل است در دسته جاروبرقی های پرسروصدا می باشد.
  • جاروبرقی هایی که صدای شان بیشتر از دسی بل است، در دسته چهارم قرار می گیرند. این بدان معنی است که آنها بسیار پر سر و صدا هستند.
حتما بخوانید:   معرفی و بررسی ویژگی های جارو عصایی سایا مدل مرلین Merlin

باید بگوییم که یک جاروبرقی استاندارد نباید صدای بیشتر از 80 دسی بل را تولید نمی کند. البته با توجه به موارد فوق متوجه گشتید که جاروبرقی های برند های متفاوت از لحاظ تولید صدا با هم فرق دارند. هنگامی که صدای دستگاه شما از شکل عادی خود فراتر می رود، که ممکن است شامل هر کدام از مورد های ذکر شده در بالا باشد. برای اینکه صدای آن برای شما بلند به نظر می آید، باید مقداری نگران شوید و دلیل صدای بلند جاروبرقی خود را بدانید.

صدای دستگاه جاروبرقی را می توان گفت یکی از ویژگی های مهم آن است. زیرا هنگام انتخاب جاروبرقی، خریداران از فروشنده در مورد میزان صدای جاروبرقی سوال می کنند. با این وجود، صرف نظر از برند و مدل جاروبرقی که انتخاب می کنید، صدای بلند جاروبرقی ممکن است شما را آزار دهد. دلیل صدای بلند جاروبرقی تنها به نقص فنی آن مربوط نمی شود. همانطور که از این مقاله می بینید، علت های بسیاری برای حجم بالای آن وجود دارد. ما همه تلاش مان را کرده ایم تا برای هر یک از آنها راه حل ارائه دهیم. اگر با رعایت و چک موارد ذکر شده نتوانستید صدای بلند جاروبرقی را کاهش دهید، باید تا جاروبرقی شما از کار نیفتاده باشد و هرگز روشن نشود، تعمیرات این دستگاه را به افراد حرفه ای و متخصص در زمینه تعمیرات جاروبرقی بسپارید.

31

علت صدای بلند جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

علت صدای بلند جاروبرقی چیست | روش های رفع صدای زیاد جاروبرقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x