تعمیرات کولر گازی

دلیل باز و بسته نشدن دریچه کولر چیست | تنظیم دریچه کولر گازی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در برخی مواقع احتمال دارد دلیل باز و بسته نشدن دریچه کولر اتفاقاتی مانند گیر کردن یک وسیله در میان دریچه کولر و یا خراب شدن ریموت دستگاه باشد. اما امکان دارد در بعضی مواقع نیز برد اصلی دستگاه دچار خرابی شده باشد. در این مواقع برای رفع مشکل باید با تعمیرکاران حرفه ای تماس بگیرید.

دریچه کولر گازی چه کاربردی دارد

قبل از اینکه در رابطه با دلیل باز و بسته نشدن دریچه کولر توضیحاتی شرح دهیم، بهتر است در رابطه با کارکرد دریچه کولر اطلاعاتی را به دست آورید.

دریچه کولر در اصل یک مسیر خروجی برای خارج شدن هوا از دستگاه است که در فصول سرد هوای گرم و در فصول گرم هوای سرد از این دریچه خارج می شود. اگر در این قسمت از دستگاه مشکلاتی ایجاد گردد باعث می شود منزل شما به آن صورت که باید خنک و یا گرم نگردد. به صورت کلی باید گفت که عملکرد کولر دچار مشکلاتی شده است.

در حالت طبیعی با استفاده از دریچه کولر گازی می توانید جهت یا زاویه ورود هوا به درون اتاق را کنترل نمایید. همچنین شما قادر می باشید با استفاده از دریچه کولر گازی میزان هوای گرم یا خنکی که تصمیم دارید به فضا پخش گردد را کنترل نمایید و میزان آن را کم یا زیاد کنید.

کولر های گازی دارای دو مدل دریچه می باشند: دریچه عمودی و افقی

 • دریچه های افقی این دستگاه به موتوری متصل می باشند که با استفاده از آن می توانید موقعیت دقیق دریچه را به وسیله کنترل تنظیم نمایید. دریچه افقی دار یا دو حالت چرخشی و ثابت می باشد که می تواند به شما در جریان هوای گرم یا خنک به منزل کمک کند. با استفاده از این ویژگی می توانید جهت خروج هوا را ثابت نگه دارید و یا با گزینه چرخشی هوا را در تمام فضای منزل پخش نمایید.
 • دریچه عمودی کولر را نیز می توانید تنظیماتش را به صورت دستی انجام دهید و بدون احتیاجی به ریموت می توانید به طرف دلخواه خود دریچه را تنظیم کنید.

چرا دریچه کولر گازی ثابت می ماند

یکی از مشکلات متداولی که در کولر های گازی اتفاق می افتد ثابت ماندن دریچه کولر گازی است که افراد بسیاری در این باره از کارشناسان ما سوال می کنند که آیا این موضوع ایرادی ندارد و یا به علت وجود یک مشکل در دستگاه است.

در جواب این سوال باید گفت که به هیچ عنوان این موضوع طبیعی نیست و بلافاصله بعد از خاموش شدن کولر گازی دریچه آن باید به صورت کامل بسته شود. البته در برخی مدل ها بعد از خاموش کردن دستگاه چند دقیقه ای زمان می برد تا دریچه بسته شود اما اگر بعد از گذشت آن زمان همچنان دریچه باز ماند باید به دنبال دلیل این اتفاق باشید . در صورت وجود مشکل مهم برای تعمیرات کولر گازی اقدام نمایید. برخی از علت های ثابت ماندن دریچه کولر گازی به شرح زیر است:

 • برد کولر گازی خراب است.
 • درون دریچه کولر گازی جسمی گیر کرده است.
 • پایه های دریچه دستگاه شکسته است.
 • ریموت کنترل دستگاه خراب شده و یا باتری ندارد.
 • سیم های مربوط به موتور دریچه کولر گازی قطع شده است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیرات کولر گازی اجنرال OGENERAL

بسته نشدن دریچه کولر

چرا دریچه کولر گازی بسته نمی شود

اکنون که با روش کارکرد دریچه کولر به خوبی آشنا شدید وقت آن است که دلیل بسته نشدن دریچه کولر را چک نماییم:

ریموت کنترل خراب شده است

بعد از اینکه کولر گازی را خاموش کردید دریچه کولر باید به صورت کامل بسته شود. ولی اگر دستگاه را خاموش نموده اید و دریچه آن نیمه باز و یا باز باقی مانده است، قبل از هر کاری باید مطمئن گردید که ریموت کنترل دستگاه شما سالم است.

اگر کنترل کولر گازی دچار مشکلی شده باشد نمی تواند به صورت کامل دستورات داده شده را به دستگاه منتقل نماید و باعث می شود کولر گازی نیز دستورات را به صورت ناقص اجرا نماید.

در ابتدا باید اقدام به ریست کردن ریموت کنترل نمایید و اگر بعد از آن همچنان دستگاه دچار مشکل بود دیگر نباید برای بار دوم ریست را انجام دهید و بهتر است برای بررسی های بیشتر دستگاه از تعمیرکاران حرفه ای کولر گازی کمک بگیرید.

در میان دریچه یک جسم خارجی گیر کرده است

یکی دیگر از مواردی که که باعث باز ماندن دریچه کولر گازی می شود گیر کردن جسمی در آن است. این مورد به ایرادات فنی کولر های گازی ربطی ندارد و بهتر می باشد بعد از اینکه ریموت دستگاه را بررسی نمودید اقدام به چک نمودن دریچه نمایید. و اطمینان پیدا کنید که در میان دریچه چیزی گیر نکرده باشد. اگر جسمی در بین آن وجود داشت آن را به آرامی از دریچه کولر گازی به بیرون آوردید و دوباره چک کنید که دریچه بسته می شود یا نه.

دریچه کولر گازی به علت خرابی برد باز مانده است

اگر موارد یک و دو را بررسی کردید و مشکل باز ماندن دریچه کولر گازی از آن دو مورد نبود امکان دارد برد دستگاه دچار سوختگی شده باشد. برد کولر گازی یکی از قطعات تخصصی در این دستگاه می باشد که بررسی آن نیز به افراد حرفه ای و متخصص نیاز دارد. به همین دلیل بهتر است در این مرحله به هیچ عنوان اقدام به بررسی کولر گازی نکنید. بعد از اینکه تعمیرکاران تشخیص دادند برد کولر مشکل دارد می توانند با تعمیر یا تعویض این قطعه مشکل دستگاه را برطرف نمایند.

همچنین باید بگوییم که خیلی از مشکلاتی که در کولر گازی ایجاد می شود به علت خرابی های مدار الکترونیکی و یا برد فرمان می باشد. وقتی در این قطعات مشکلی به وجود آید باعث می شود در کولر گازی نیز خرابی به وجود آید و کارکرد دستگاه را با اختلال همراه نماید.

سیم مربوط به موتور دمپر یا موتور دریچه کولر گازی قطع شده است

موتور مربوط به دریچه کولر گازی یا موتور دمپر وظیفه دارد که دریچه کولر گازی را به چپ و راست حرکت دهد. اگر این قطعه دچار خرابی گردد دریچه کولر گازی نمی تواند به درستی باز و بسته گردد.

اطلاع داشته باشید که وقتی موتور دریچه کولر گازی یا دمپر دچار خرابی شود، سیم های آن اتصالی نماید و یا موتور بسوزد، حتی اگر برد سالم دستگاه نیز دستور بستن دریچه را صادر نماید موتور امکان بستن دریچه را نخواهد داشته و یا نصفه دریچه را می بندد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل صدای بلند کولر گازی چیست

بسته نشدن دریچه کولر

پایه دریچه کولر گازی شکسته است

در برخی مواقع شکستگی در پایه دریچه کولر گازی علتی بر بسته نشدن دریچه دستگاه می باشد. اطلاع داشته باشید که اگر به موقع این شکستگی را تشخیص ندهید باعث از کار افتادن موتور دمپر خواهد شد و برای شما هزینه های بسیار زیادی را برای تعمیرات این قطعه در بر خواهد داشت.

روش های رفع مشکل بسته نشدن دریچه ی کولر گازی چیست

اگر دریچه کولر گازی شما به صورت نیمه باز مانده و یا بسته نمی شود، برای اینکه بتوانید این مشکل ا رفع نمایید از موارد زیر استفاده کنید:

 • ابتدا اطمینان پیدا کنید که ریموت کنترل دستگاه شما خراب است. همینطور چک نمایید که باتری ریموت کنترل کولر گازی سالم است.
 • چک نمایید که میان کولر گازی و ریموت کنترل آن هیچ گونه مانعی وجود نداشته باشد.
 • بررسی نمایید که پایه دریچه در کولر های گازی هیچ گونه شکستگی، آسیب و ترکی نداشته باشد.
 • اگر موارد ذکر شده در بالا را بررسی کردید و مشکل دستگاه بر طرف نشد. باید به کمک یک تکنسین حرفه ای اتصالات دستگاه و برد کولر گازی را مورد بررسی قرار دهید.

دلایل باز نشدن دریچه کولر گازی به چه علت است

در این بخش از مقاله برخی از دلایل باز نشدن دریچه کولر گازی را برای شما شرح داده ایم که با رفع آن ها می توان این مشکل را در دستگاه رفع نمود:

 • حالت گرمایش را در کولر گازی فعال کرده اید: اگر در روی گرمایش دستگاه را خاموش کنید در زمان روشن کردن دستگاه تا تنظیم ئیش دما دریچه را باز نمی کند.
 • ایراد فیزیکی در دستگاه اتفاق افتاده است: وجود ایرادات فیزیکی نیز ممکن است باعث این مشکل گردد که با کمک تعمیرکاران می توانید آن را رفع نمایید.
 • در عملکرد کولر گازی نقص وجود دارد: وجود نقص باعث می شود که دریچه دستگاه باز نشود و برای تعمیر آن باید با تکنسین تماس بگیرید.
 • در حالت گرمایش کولر گازی را خاموش کرده اید: در این مواقع بعد از روشن کردن دستگاه به حالت دیفراست می رود که در تلاش است دمای دستگاه را کنترل کند.
 • حالت Swing را فعال نکرده اید: با فعال نمودن این گزینه می توانید فعال دستگاه را تنظیم نمایید.
 • دستگاه در حال انجام عملیات تمیز کنندگی خودکار می باشد: در این مواقع دستگاه خاموش شده است ولی فن در حال فعالیت است که باعث باز نشدن دریچه می شود.

نتیجه گیری

یکی از بیشتری ایراداتی که امکان دارد استفاده کنندگان کولر های گازی با آن مواجهه شوند باز ماندن یا بسته نشدن دریچه کولر گازی می باشد. این مشکل می تواند به علت هایی مانند خراب شدن برد، معیوب بودن ریموت کنترل، گیر کردن جسمی درون دریچه و یا قطعی اتصالات دستگاه باشد. اگر نتوانستید با استفاده از روش هایی که در این مقاله ذکر شد مشکل دستگاه را بیابید با مراکز معتبر تعمیرات کولر گازی تماس بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مهم ترین علت های بسته نشدن دریچه کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با مهم ترین دلایل بسته نشدن دریچه کولر و همچنین روش های رفع این مشکل آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا