خدمات ساختمان

انواع سنگ نما ساختمان | ویژگی‌های سنگ نمای ساختمان

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

امروزه اجرای سنگ نما و طراحی ساختمان در مقایسه با زمان گذشته تغییرات زیادی کرده است و متفاوت از کارها و نمونه‌های سنتی انجام می‌شود. نمای سنگی اکنون با عناصر ترکیبی و مدرن طراحی می‌گردند تا روی افراد تأثیر زیادتری بگذارند. در این مواقع انتخاب نوع سنگ نما عامل بسیار مهم در بیشتر شدن کیفیت ساخت و طراحی می‌باشد.

سنگ‌ها بر اساس استحکام بدنه، ظاهر، جنس، رنگ و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی طبقه‌بندی می‌گردند. انتخاب سنگ با توجه به مقدار بودجه و نیازهای طراحی انجام می‌شود.

انواع سنگ نما ساختمان

در بازار انواع گوناگون سنگ نما وجود دارد که کاربرد آنها برای نمای ساختمان می‌باشد. سنگ‌ها برای اهداف گوناگون ساختمانی معمولاً از معادن سنگ استخراج می‌گردند. سنگ‌هایی که به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید با دوام، محکم و مقاوم در برابر عوامل مخرب مثل آفتاب، باران و دیگر شرایط باشند. با توجه به مقاومت و سختی سنگ‌ها این نوع مصالح ساختمانی کاربردهای گوناگونی دارند. به همین علت در ادامه ‌سنگ‌های مناسب برای نمای ساختمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سنگ نما ساختمان

سنگ بازالت

سنگ بازالت یکی از سنگ‌های آذرین می‌باشد که در هر جای دنیا به راحتی یافت می‌گردد. سنگ بازالت یک سنگ سخت و متراکم می‌باشد که در طبیعت در رنگ‌های گوناگون وجود دارد. بیشتر کاربرد صنعتی دارد و به عنوان سنگ نمای ساختمان‌های گوناگون صنعت راهسازی و کنار پل‌ها، کناره رودخانه‌ها و دیوارهای سد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساختار سنگ بازالت به حالت دانه‌های ریز متراکم می‌باشد. قدرت سنگ بازالت تقریباً ۲۰۰ الی ۳۵۰ مگاپاسکال می‌باشد. این سنگ در برابر هوا زدگی مقاومت بسیار خوبی دارد. اما در مقابل رطوبت کمی ضعیف می‌باشد. سنگ بازالت به رنگ‌های گوناگون مثل خاکستری تیره تا سیاه وجود دارد. الیافی که از بازالت تشکیل می‌شود، دارای خاصیت کشش، سایش، چسبندگی و استحکام بالایی می‌باشد.

سنگ گرانیت

سگ گرانیت از جمله سنگ‌های آذری می‌باشد که از میکا، کوارتز و فیلد اسپات تشکیل گردیده است. این سنگ به فراوانی در طبیعت وجود دارد. سنگ گرانیت بسیار مستحکم و سخت می‌باشد. استحکام بالای سنگ گرانیت موجب شده است که این سنگ بیشتر در پروژه‌هایی که به استحکام بالا نیاز است مورد استفاده قرار بگیرد.

حتما بخوانید:   آرماتور بندی و نکات فنی اجرایی آن که باید حتما بدانید | مراحل تقویت در فونداسیون بتنی

سنگ گرانیت به علت تخلخل و سختی برای استفاده در دکوراسیون داخلی انتخاب مناسبی خواهد بود. با توجه به اینکه این سنگ در مقابل نفوذ آب مقاومت خوبی دارد، محصول بسیار عالی برای نمای مدرن ساختمان خواهد بود. گرانیت برای مصارف صنعتی نیز استفاده می‌شود و همچنین برای اهداف مهندسی مانند دیوارهای پل، دیوارهای پیش ساخته بتنی، ریل‌های راه آهن، سنگریزه‌های بتنی و ستون‌های سنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ مرمر

سنگ مرمر از جمله سنگ‌های رسوبی می‌باشد که از آراگونیت یا دولومیت و کلسیم تشکیل می‌شود. این سنگ ساخته شده در آب گرم می‌باشد و  با فشارهایی که رسوبات لایه‌های فوقانی وارد می‌کند، ایجاد می‌شود. وزن مخصوص این سنگ ۲۶۷۰ کیلو بر متر مکعب می‌باشد و در مقایسه با سنگ‌های مرمر کریستال چگالی کمتری دارد. در جهان از سنگ مرمر طبقه‌بندی خاصی وجود ندارد. در کشور ما به این سنگ، سنگ سنندج هم می‌گویند.

سنگ مرمر به رنگ سفید خواهد بود، اما امکان دارد به علت ناخالصی‌هایی که در آن وجود دارد به رنگ‌های سبز، خردلی، مشکی، صورتی، قهوه‌ای، قرمز و کرم ایجاد شود. گل بر جذب آب سنگ مرمر بسیار کم می‌باشد اما در مقابل آتش بسیار مقاوم است به همین علت برای سنگ نما یک انتخاب عالی می‌باشد.

ماسه سنگ

ماسه سنگ از جمله سنگ‌های رسوبی است که از فلدسپات و کوارتز ساخته می‌گردد. در حقیقت این سنگ از پیوند دانه‌های سیلیکس تشکیل می‌گردد. این سنگ در رنگ‌های گوناگون مثل زرد، قهوه‌ای، قرمز، خاکستری و سفید وجود دارد.

تخلخل این سنگ بین پنج الی بیست و پنج درصد در نوسان می‌باشد. همچنین به علت هوازدگی بهتر است که برای سنگ نما ساختمان در مناطقی که آب و هوای گرم و خشک دارد، مورد استفاده قرار بگیرد. این سنگ برای ساخت سدها، بنادر، اسکله‌ها و پل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای استفاده در کف سازی و ریخته‌گری با توجه به استحکام بالا، این سنگ انتخاب مناسبی خواهد بود.

سنگ کوارتزیت

سنگ کوارتزیت از سنگ‌های دگرگون می‌باشد. این سنگ گران‌تر و مقاوم‌تر از گرانیت است و شباهت زیادی به سنگ مرمر دارد. اما از لحاظ خلوص سبک‌تر و مقاوم‌تر است و طیف رنگی آن بیشتر خاکستری، قرمز و قهوه‌ای می‌باشد. برخلاف دیگر سنگ نما ها، این سنگ نیاز به نگهداری و مراقبت خاصی ندارد. چون سختی زیادی دارد، انتخاب مناسبی به عنوان سنگ نما ساختمان می‌باشد.

نسبت به سنگ‌های ساختمانی دیگر این سنگ در برابر گرما، سرما، سایش، هوا زدگی و مواد اسیدی بسیار مقاوم‌تر بوده و یک سنگ کاربردی و جامد است. از سنگ کوارتزیت به عنوان سنگ تزیینی برای کف و راه پله نیز استفاده می‌کنند.

حتما بخوانید:   تمامی نکات پیرامون لوله کشی گاز خانگی و تجاری

سنگ لوح

یکی دیگر از سنگ نما ساختمان‌ها سنگ لوح می‌باشد. این سنگ از جمله سنگ‌های دگرگون است و بسیار مقاوم بوده و در برابر یخ زدگی، رطوبت و آب توانایی بالایی دارد. در نمای سنگی ساختمان‌ها می‌توان از این سنگ استفاده کرد و در بخش بالا در طراحی پنجره نما، در نمای اصلی ورودی ساختمان، طراحی ایوان‌ها و ورودی مساکن استفاده می‌شود. همچنین از این سنگ در سنگ فرش پله‌ها، پیاده‌روها و خیابان‌ها استفاده می‌کنند.

سنگ تراورتن

معروف‌ترین سنگ نما سنگ تراورتن است که امروزه برای نمای بیرونی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنگ از جمله سنگ‌های آهکی است که از ترکیب کربنات کلسیم و آب تشکیل می‌شود.

در چشمه‌های آب گرم سنگ تراورتن یافت می‌شود. رگه‌های آن به صورتی می‌باشد که می‌توان آن را به دو صورت بدون موج و موج‌دار طبقه‌بندی نمود.

این سنگ در مقابل برف، باران و دیگر تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم می‌باشد و تنوع رنگی آن نیز زیاد است. رنگ سنگ تراورتن در طبیعت خاکستری، لیمویی، زرد، گردویی، قرمز، شکلاتی و کرم می‌باشد.

سنگ اونیکس

یکی از سنگ نما پرکاربرد سنگ اونیکس است. طیف رنگی این سنگ بسیار وسیع می‌باشد و دارای بلورهای زیادی است که از مگنتیت و کوارتز ساخته شده است.

با توجه به اینکه این سنگ شفاف است، در کارهای تزیینی و همچنین جاهایی که انعکاس نور لازم است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ اونیکس برای سنگ نما به ندرت استفاده می‌شود. چون قیمت آن بسیار گران می‌باشد. به همین علت برای طراحی دکوراسیون داخلی مناسب‌تر است. اکثر افراد معتقد هستند که این سنگ دارای انرژی مثبت بسیار زیادی بوده و خواص درمانی دارد. این سنگ متفاوت با سنگ مرمر اونیکس می‌باشد.

مزایای استفاده از سنگ نما ساختمان

برای ساخت بنا از سنگ به عنوان اصلی‌ترین متریال در تاریخ باستان استفاده می‌شد. امروز هم نمای سنگی از پرکاربردترین نماها در ایران بوده و در بیشتر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده زیاد از سنگ در ساخت و ساز به علت مزایایی است که این سنگ‌ها دارند. برخی از مزایای سنگ نما ساختمان عبارت هستند از:

 • نمای ساختمان عمر مفید بیشتری خواهد داشت.
 • زیبایی و جذابیت نمای بیرونی ساختمان بیشتر خواهد شد.
 • نما مدرن و لوکس به نظر می‌آید.
 • از آسیب‌هایی مانند رطوبت، سایش و فروپاشی جلوگیری خواهد شد.
 • با استفاده از سنگ نما از هدر رفت انرژی درون ساختمان جلوگیری می‌شود.
 • سنگ نما به عنوان عایق صدا نیز شناخته می‌شود.
 • در اشکال و طرح‌های گوناگون می‌توان سنگ نما را طراحی کرد.
 • استادکاران راحت می‌توانند با سنگ نما کار کرده و آن را نصب کنند.
 • سنگ نما مشتری پسند بوده و موجب می‌شود ملک بهتر به فروش برسد.
حتما بخوانید:   سیستم اعلان حریق چیست و عملکرد آن چگونه است؟

سنگ نما ساختمان

نکات مهم انتخاب سنگ نما ساختمان

بسیار مهم است که سنگ نما به صورت درست و مناسب انتخاب شود. چون از آسیب‌دیدگی و تعمیر و همچنین هزینه‌های اضافه جلوگیری می‌کند. سنگ‌ها هر کدام مشخصات و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هنگام انتخاب سنگ نما ساختمان باید به این موارد توجه داشته باشید:

 • رنگ و زیبایی سنگ نما ساختمان

سنگ نما ساختمان در حقیقت پوسته و نمای بیرونی آن را نشان می‌دهد. بنابراین باید دارای رنگ و طرح زیبایی باشد همچنین حفظ کیفیت و ثبات رنگ با گذشته زمان بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

 • طول عمر و دوام سنگ نما ساختمان

از ویژگی‌های اصلی و مهم سنگ نما ساختمان، طول عمر و دوام آب و هوایی مختلف می‌باشد. طول عمر و دوام نشان دهنده مقاومت سنگ نما در برابر هوازدگی، ضربه و… می‌باشد.

 • تخلخل سنگ نما ساختمان

از پارامترهای مهم میزان تخلخل سنگ نما می‌باشد. تخلخل به معنی وجود حفره در سطح سنگ می‌باشد که مقدار کیفیت چسبندگی و مقاومت آن را تعیین می‌کند. اگر چسبندگی مناسب نباشد، احتمال دارد که با گذشت زمان ریزش سنگ وجود داشته باشد.

 • نگهداری و تمیز کردن سنگ نما ساختمان

چون سنگ نما در مجاورت فضای بیرون می‌باشد و در معرض آلودگی است، باید نظافت آن راحت باشد. سنگ نما اگر دارای سطح براقی نباشد، خاک را جذب می‌کند.

سخن تکمیلی

طراحی و اجرای سنگ نما با استفاده از سنگ‌های طبیعی مثل سنگ مرمر، تراورتن، کوارتزیت و گرانیت انجام می‌شود و با توجه به پارامترهای مختلف هزینه‌های آن با هم فرق خواهد داشت. با توجه به سهولت دسترسی، ظاهر و قیمت مناسب در بین سنگ نماهای مختلف، سنگ تراورتن محبوبیت بیشتری دارد. استفاده از سنگ نما در معماری موجب چشم انداز بهتر شهر شده و نمای زیبایی به وجود می‌آورد. در هنگام انتخاب سنگ نما باید به مواردی مانند کیفیت، زیبایی و دوام آن توجه کافی داشته باشید.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

انواع سنگ نما ساختمان و ویژگی هر کدام از آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی ویژگی‌های انواع سنگ نما ساختمان

امتیاز کاربر: 1.35 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

3.7 13 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x