تعمیرات پکیج و آب گرمکن

پکیج چیست؟ و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

امروزه سیستم های سرمایشی و گرمایشی متنوعی را در خانه ها مشاهده می کنید که پکیج جدید ترین آنها است. در این مقاله از ایبک امداد، قصد داریم اطلاعات مهم و دقیقی در خصوص پکیج، نحوه عملکرد آن و مزایا و معایب این وسیله پرکاربرد را در اختیار شما قرار دهیم:

پکیج چیست؟

پکیج شباهت زیادی با آبگرمکن های دیواری دارد و اکثر افراد این وسیله را با آبگرمکن های دیواری اشتباه می گیرند.

 • پکیج نوعی آبگرمکن دیواری است و تفاوت پکیج با آب گرمکن دیواری این است که پکیج مانند موتورخانه ای کوچک می تواند علاوه بر گرم کردن آب مصرفی خانه، گرمایش محیط ساختمان شما را تأمین کند.
 • در واقع پکیج ترکیبی از موتورخانه و آبگرمکن می باشد. نحوه عملکرد پکیج به این شکل است که مثل یک آبگرمکن آب مصرفی آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و حمام را گرم می کند. علاوه بر آنها پکیج مثل یک موتور خانه کوچک عمل کرده و با سیستم گرمایش از کف، رادیاتور ها را گرم نگه می دارد. زمانی که شما شیر آب گرم خانه را باز می کنید پیغام باز شدن شیر به وسیله سنسور های مختلف سیستم مانند فلومتر و فلوسوئیچ به برد دستگاه ارسال می شود. در این حالت مشعل پکیج روشن شده آب سردی که به دستگاه وارد می شود در داخل مبدل گرم شده و به وسیله لوله خروجی به داخل شیر آب فرستاده می شود.
 • چنانچه پکیج را در حالت زمستانه تنظیم کنید وقتی دمای محیط کم می شود، سنسور پکیج تشخیص داده و آب گرم را به سیستم گرمایش کف خانه منتقل می کند تا حرارت آب به واسطه جریان همرفتی به محیط فرستاده شود. با این کار آبی که یک دور گردش داشته حرارتش کم می شود به همین علت از لوله برگشتی آب مجدداً به مبدل بر می گردد تا دوباره گرم شود.
 • این چرخه آب تا زمانی ادامه دارد، که شما هیچ کدام از شیر های آب گرم خانه را باز نکنید. وقتی شیر آب گرم‌ را باز می کنید، چرخش آب به وسیله شیر برقی بسته و متوقف می شود، تا آب گرم مورد نیاز شما به شیر آب برسد. پس هر وقت  شما به آب گرم احتیاج داشته باشید، پکیج آنرا خیلی سریع برای شما آماده می‌ کند.
حتما بخوانید:   آموزش نحوه نصب آبگرمکن گازی ایستاده /نکات مهم نصب آبگرمکن گازی ایستاده

پکیج چیست

انواع مختلف پکیج

با توجه به سوخت مصرفی، نحوه عملکرد سیستم و تعداد مبدل ها می توان پکیج ها را دسته بندی کرد.

 • پکیج ها دو مبدل یا تک مبدل می باشند. اکثراً در خانه هایی با مصرف پایین و کوچک از تک مبدل استفاده می شود. ولی ساختمان هایی که احتیاج به آب گرم بیشتر  و توان حرارت بالایی داشته باشند و یا منطقه آنها سختی آب داشته پکیج دو مبدل برای آنها گزینه بهتر می باشد. زیرا ظرفیت حرارتی بیشتر داشته و همچنین دیرتر دچار رسوب گرفتگی می شوند.
 • عملکرد سیستم احتراق در پکیج ها با توجه به بدون فن یا فن دار بودن آنها متفاوت می باشد. بیشتر ساختمان هایی که پکیج قرار است در آنها نصب شود نوع فن دار را تهیه می کنند، زیرا فن دستگاه به خارج شدن گازهای حاصل از  احتراق کمک بیشتری کرده و امنیت ساکنین ساختمان را تأمین می کند. ساختمان هایی که قرار است پکیج را در فضای باز یا بالکن نصب کنند، می توانند از پکیج بدون فن استفاده کنند.
 • بطور کلی پکیج به دو دسته زمینی و دیواری تقسیم می شوند. که هر یک از آنها کارایی مختص به خود داشته و با توجه به ویژگی های دستگاه در ساختمان های مختلفی نصب و راه اندازی می شوند.

مهم ترین مزایای پکیج ها

پکیج ها دارای یک سری مزایا می باشند. پکیج توانسته جای وسایل حرارتی دیگر مانند آبگرمکن، شومینه، بخاری را در ساختمان های اداری، تجاری، صنعتی و مسکونی را بگیرد. در این بخش به بررسی مزایای پکیج می پردازیم:

ابعاد کوچک پکیج ها

چنانچه با موتورخانه ها آشنایی داشته باشید حتماً می دانید که بیشتر خانه ها در گذشته از سیستم موتورخانه استفاده می کردند و نیاز به مکانی بزرگ جهت راه اندازی تجهیزات در سیستم موتورخانه داشتند. ولی پکیج ابعاد کوچکی داشته که قابل قیاس با تجهیزات موتورخانه نمی باشد. مخصوصاً پکیج دیواری که حتی می توان آنرا در داخل کابینت آشپزخانه قرار داد. دستگاه با بسته شدن درب کابینت هیچ مزاحمتی برای ساکنین ساختمان ایجاد نمی کند.

هزینه کم، تعمیر، سوخت، نگهداری و خرید پکیج

مخارج زیاد راه اندازی، تعمیر، سوخت و نگهداری موتورخانه کم کم کاربران را به سمت خرید پکیج کشاند. سیستم ساختمان به ویژه موتورخانه نیاز به تجهیزات زیادی مانند پمپ، مشعل، منبع انبساط، منبع دوجداره، بویلر و لوله کشی های مخصوص دارد. که تنها خرید آنها نیاز به سرمایه زیادی دارد. تمام این تجهیزات به دلیل زود خراب شدن بسیار پر هزینه می باشد. مصرف سوخت پکیج با سوخت زیاد موتورخانه اصلاً قابل مقایسه نیست.

حتما بخوانید:   آموزش نصب دودکش پکیج های فن دار و بدون فن
تأمین آب گرم سریع در پکیج

مزایای پکیج بسیار زیاد می باشد که در ادامه این مقاله بطور خلاصه به بررسی آنها می پردازیم:

 1. دمای پکیج را می توانید به هر اندازه ای که نیاز دارید تنظیم کنید.
 2. با خرید پکیج علاوه بر آب گرم مصرفی، سیستم گرمایشی نیز گرم می شوند.
 3. کارکرد بدون صدا در پکیج بدون فن عالی است.
 4. مصرف برق و گاز در دستگاه پکیج خیلی کمتر از دیگر سیستم های گرمایشی می باشد.
 5. به دلیل استفاده از سنسور دود و سنسور ترموسوئیچ در این وسیله ایمنی آن بسیار زیاد می باشد.
 6. در صورت احتیاج به تعمیر، این وسیله بسیار دسترسی راحت و آسانی دارد.
 7. پکیج نصب و راه اندازی بسیار ساده ای داشته و کم هزینه نیز می باشد.

معایب دستگاه پکیج

هر وسیله ای با وجود تمام مزایا دارای معایبی نیز می باشد. پکیج ها نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند. در ادامه به معایب پکیج می پردازیم:

عدم توانایی تولید آب گرم و سیستم حرارتی گرمایشی بصورت همزمان

مدل های جدید پکیج بصورتی طراحی شده اند که اگر شیر آب گرم باز باشد، مدار رادیاتور کار نکرده و سرد می شود. چون در دستور کار پکیج تولید آب گرم مصرفی در اولویت قرار دارد به همین دلیل اگر مدت زیاد آب گرم در حال مصرف باشد رادیاتورها سرد می شوند.

در بیشتر مدل های پکیج جدید مخزن آب گرم وجود ندارد. چنانچه بیشتر از یک شیر آب گرم باز باشد احتمال دارد، آب سرد شود. این مدل پکیج ها برای ساختمان هایی با متراژ بالا مانند بیمارستان ها و تالارها جوابگو نمی باشند.

متکی به فشار آب ساختمان

یکی از شرایط روشن شدن پکیج، فشار آب ورودی به دستگاه می باشد و پکیج متکی به فشار آب ساختمان است. چنانچه فشار آب در ساختمان کم شده باشد، پکیج نیز نمی تواند روشن شود، یا احتمالاً دمای آب گرم آن کم می شود تا حدی که تنها راه حل، نصب پمپ های خانگی می باشد تا بتوان فشار آب ورودی پکیج را زیاد کرد.

خراب شدن زود هنگام پکیج

پکیج نسبت به دیگر سیستم های حرارتی حساس تر می باشد. ممکن است بارها دچار مشکلات شود. مثلاً  سنسورهای سیستم پکیج بیشتر در معرض آسیب می باشند. اگر پکیج را سالانه سرویس نکنید امکان دارد خرابی سنسور ها، آنرا از کار بیندازد در اینصورت حتماً هزینه شما را چند برابر خواهد کرد.

حتما بخوانید:   روش شستشو و سرویس رادیاتور شوفاژ
نشتی آب در پکیج

در پکیج از قطعات مختلفی برای آبگیری دستگاه و یا تخلیه آب استفاده می شود. مانند شیر اطمینان پکیج و شیر پرکن،  چنانچه این دو قطعه خراب شوند ممکن است آبریزی در پکیج به وجود بیاید و در صورت عدم حضور شما در خانه، آبریزی ممکن است به اندازه ای ادامه پیدا کند که کل آشپزخانه خیس شده و مطمئناً خطر برق گرفتگی به وجود می آید.

اگر بخواهیم از معایب پکیج نتیجه گیری کنیم، باید بگوییم که اکثر ایرادات دستگاه پکیج را می توانید با سرویس های دوره ای و بموقع پکیج برطرف کنید.

نکات مهم برای انتخاب پکیج مناسب

پس از آگاهی، مزایا و معایب دستگاه پکیج برای خرید بهترین پکیج بهتر است، نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید تا بتوانید از پکیج بهترین استفاده را ببرید. در ادامه به این نکات مهم توجه کنید:

 1. متراژ ساختمان را محاسبه کرده و بر اساس آن پکیج مناسب را خریداری کنید.
 2. به ابعاد پکیج و همچنین مقدار فضایی که قرار است به پکیج اختصاص دهید، بخوبی توجه داشته باشید.
 3. به ارتفاع دودکش جهت نصب پکیج توجه کنید. اگر ارتفاع دود کش کم است باید پکیج بدون فن خریداری کنید. چنانچه ارتفاع دود کش زیاد است برای کمک به خارج شدن گازهای متشکل شده از احتراق بهتر است، پکیج فن دار تهیه کنید.
 4. منبع سوخت پکیج بسیار مهم است. ابتدا سوخت منزل خود را مشخص کنید و بر همان اساس پکیج مناسب را انتخاب کنید.
 5. پکیج ها در دو مدل دو مبدل و تک مبدل می باشند. تک مبدل آب را سریع گرم کرده ولی بیشتر در معرض رسوب گرفتگی قرار دارد.
 6. اگر محیط بزرگی ندارید پکیج دیواری برایتان مناسب تر می باشد. همچنین هزینه نصب پکیج دیواری خیلی کمتر از پکیج زمینی می باشد.
 7. با رعایت نکات ذکر شده می توانید پکیج مناسب را تهیه کرده و بمدت طولانی و بدون مشکل از آن استفاده کنید.

پکیج چیست

جمع بندی

بطور کامل از پکیج، نحوه عملکرد و مزایا و معایب این دستگاه پرمصرف و پرطرفدار مطالب مهمی را برایتان توضیح دادیم. چنانچه مشکلی در استفاده از پکیج داشته باشید می توانید با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

پکیج چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه عملکرد پکیج چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x