تعمیراتتعمیرات یخچال

سیر تا پیاز نقشه سیم کشی ترموستات یخچال فریزر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یخچال فریز را می‌توان قلب یک آشپزخانه تصور کرد که اگر دچار خرابی شود، اعضای خانواده به مشکل بر خواهند خورد. یکی از مهم‌ترین قطعه‌های این وسیله ترموستات است. ترموستات یخچال فریزر به عنوان یک کنترل کننده و تنظیم کننده دما در یخچال عمل می‌کند. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با این قطعه‌ی مهم، نحوه‌ی عیب یابی و همینطور نقشه ترموستات یخچال فریزر آشنا کنیم. با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

ترموستات چیست؟

ترموستات دستگاهی است که قادر می‌باشد سطح دمای تنظیم شده خاصی را حس کند و بار خارجی را قطع یا تغییر دهد. چنین وسایلی می‌توانند انواع الکترو مکانیکی یا انواع الکترونیکی پیچیده تر باشند.

ترموستات‌ها معمولاً با وسایل تهویه مطبوع، تبرید و گرمایش آب مرتبط هستند. برای چنین کاربردهایی، دستگاه به بخش مهمی از سیستم تبدیل می‌شود که بدون آن ممکن است دستگاه به خرابی منجر شود.

تنظیم سوئیچ کنترلی ارائه شده در وسایل فوق تضمین می‌کند که ترموستات پس از عبور دما از حد مورد نظر برق دستگاه را قطع می‌کند و به محض بازگشت دما به آستانه پایین‌تر، مجدداً سوئیچ می‌کند. بنابراین دمای داخل یخچال یا دمای اتاق از طریق کولر گازی در محدوده مطلوب حفظ می‌شود.

ایده مدار ترموستات یخچال می‌تواند به صورت خارجی روی یخچال یا هر وسیله مشابه‌ای برای کنترل عملکرد آن استفاده شود.

ترموستات چگونه کار می کند؟

ترموستات سیستم خنک کننده یخچال را کنترل و جریان برق را به کمپرسور خنک کننده می‌رساند. هنگامی که هوا خیلی سرد است، ترموستات قطع شده و کمپرسور خنک کننده را خاموش می‌کند. وقتی هوا خیلی گرم است، ترموستات کمپرسور را دوباره روشن می‌کند.

ممکن است یک نوار دو فلزی وجود داشته باشد که به دلیل تغییرات دما، شکل آن را تغییر می‌دهد و تماس‌های الکتریکی را در داخل ترموستات شما درگیر یا جدا می‌کند. یا یک محفظه گاز در داخل وجود دارد و گاز یک پیستون را فشار می‌دهد، که یک میکروسوئیچ را جدا می‌کند.

ترموستات یخچال فریزر

 

نحوه تست ترموستات یخچال فریزر

تست ترموستات یخچال فریزر همواره چالشی سخت برای تعمیرکاران و استفاده کنندگان یخچال فریزر بوده است. در این بخش می‌خواهیم مرحله به مرحله به شما توضیح دهیم که چگونه تست ترموستات یخچال فریزر خود را انجام دهید.

کنترل ترموستات یخچال فریز 

اولین چیزی که باید بررسی شود خود کنترل ترموستات است. این به این دلیل است که شایع‌ترین علت تغییرات دمایی عمده در اگر همه اقلام یخچال شما یخ زده‌اند، ترموستات را بررسی کنید تا بدانید که آیا آن را روی بالاترین سطح تنظیم کرده‌اید یا خیر.

دسترسی خوبی به ترموستات داشته باشید

این روش بسیار ضروری است. اما، هر کاری که انجام می‌دهید، قبل از انجام این مرحله مطمئن شوید که یخچال از منبع برق جدا شده است. برای دسترسی به ترموستات، تمام وسایل اطراف ترموستات را از یخچال خارج کنید تا بتوانید راحت کار کنید. احتمالاً برای این مرحله به یک چراغ قوه نیاز دارید زیرا در حین انجام این کار چراغ‌های داخلی خاموش می‌شوند.

پوشش پلاستیکی روی ترموستات را بردارید تا به سیم‌هایی که دما را کنترل می‌کنند دسترسی کامل داشته باشید. در بیشتر موارد، قبل از اینکه کاور باز شود، باید صفحه را بردارید.

آن را در فریزر در حال کار تست کنید

اگر مولتی متر شما همان‌طور که در بالا نشان داده شد، عدد صفر را نشان داد، این احتمال وجود دارد که همچنان خوب کار می‌کند. در مرحله بعد، کل ترموستات را از یخچال خود خارج کنید و صفحه را روی گرم‌ترین حالت قرار دهید. سپس آن را به مدت حدود ۳۰ دقیقه در فریزر در حال کار قرار دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای فارسی یخچال هیوندای Hyundai

ترموستات یخچال فریزر

چگونه بررسی کنیم که ترموستات یخچال فریزر خراب است؟

  • گرم بودن بیش از حد یخچال : خراب بودن ترموستات می تواند باعث گرم شدن یخچال شود.
  •  یخچال خیلی سرد است: اگر سردتر از حد معمول باشد، ترموستات کمپرسور را خاموش نمی‌کند. همچنین احتمال خرابی ترموستات وجود دارد.
  • یخچال دمای ثابتی را حفظ نمی کند: دما باید بین ۳۲ تا ۴۰ درجه فارنهایت باشد. اگر دما بیش از حد نوسان داشته باشد، به احتمال زیاد ترموستات علت آن است.

چگونه ترموستات یخچال فریزر خود را چک کنم؟

بررسی نمایید که آیا یخچال فریزر شما روشن است یا خیر و اینکه قطع کننده مدار به درستی کار می کند یا خیر، فیوز های یخچال را چک کنید. در صورت لزوم جایگزین کنید. سیم برق یخچال را چک کنید.
پوشش ترموستات را بردارید، باتری ها را تعویض کنید، اگر داخل آن باتری وجود دارد. البته دفترچه راهنمای مالک خود را بخوانید.

چگونه ترموستات یخچال فریزر را ریست کنم؟

سیم برق یخچال را چک کنید و آن را جدا کنید. سیستم خنک کننده یخچال ممکن است صدای تق تق تولید کند. اما خوب است برای مدتی یخچال را از برق جدا کنید.
کنترل‌های فریزر و خود یخچال را خاموش کنید. یخچال خود را روشن کنید ترموستات را روی تنظیمات مورد نیاز خود قرار دهید و ۲۴ ساعت صبر کنید تا دما ثابت شود.
اگر درجه حرارت در حد مطلوب نباشد، ممکن است یخچال نیاز به تعمیر داشته باشد. اگر خودتان نمی‌توانید این کار را انجام دهید با یک متخصص تماس بگیرید.

نقشه سیم کشی ترموستات یخچال فریزر

در نقشه سیم کشی ترموستات یخچال فریزر دو نوع کلید اتصال ترموستات داریم. یکی برای اصلی و دیگری برای خروجی کمپرسور است. در برخی از کلیدهای ترموستات اتصال اصلی یا مشترک با دو ترمینال داریم که یکی برای تغذیه ورودی و دیگری برای نور است.
در برخی از ترموستات ها فقط دو اتصال داریم که یکی برای ورودی و دیگری روشن برای خروجی به بار یا کمپرسور می‌باشد.
اتصال سیم کشی ترموستات یخچال به صورت سری انجام می‌شود. به این منظور که بین کمپرسور و جریان تغذیه القا می‌شود.
در یخچال، یک سیم تغذیه به رله ptc و دیگری به ترموستات می‌رود که سیم دوم از آن به کمپرسور می‌رسد. سیم کشی یخچال مستقیم سرد و بدون برفک متفاوت است. اما اگر در مورد نمودار سیم کشی و اتصال ترموستات یخچال صحبت کنیم، در هر دو یکسان می‌باشد.

ترموستات یخچال فریزر

عوامل بهبود دهنده‌ی ترموستات یخچال فریزر

ترموستات را با روش‌هایی که در ادامه مطرح می‌شود بهینه کنید.

دمای یخچال را در سطوح بهینه تنظیم کنید

یخچال باید روی ۳۷ درجه تنظیم شود و فریزر باید روی ۰ درجه تنظیم شود. هر چه دما سردتر باشد باعث می‌شود یخچال شما سخت تر کار کند. این امر باعث می‌شود انرژی بیشتری مصرف کند. با این حال، طبق گزارش Consumer Reports، بسیاری از یخچال‌ها به شما اجازه نمی‌دهند دما را دقیقاً تنظیم کنید.

حتی با نمایشگرهای دیجیتال، گاهی اوقات تنظیمات دما همیشه دقیق نیستند. در عوض، بهتر است یک دماسنج لوازم خانگی برای اندازه گیری دمای واقعی یخچال خود تهیه کنید.

 یخچال خود جا باز کنید

یخچال‌ها برای داشتن گردش هوای خوب به فضا نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که بین یخچال و دیوارهای اطراف آن حداقل دو اینچ فاصله وجود دارد. به همین ترتیب، یخچال برای خنک نگه داشتن غذا به جریان هوا در داخل نیاز دارد.

بنابراین مطمئن شوید که اقلام را خیلی محکم در قفسه ها بسته بندی نکنید. بدون گردش هوای مناسب در داخل و خارج دستگاه، انرژی بیشتری برای خنک ماندن مصرف خواهد کرد. هرچه میزان انرژی بیشتر باشد فشار بیشتری بر روی ترموستات یخچال فریزر وارد می‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  حل مشکل بسته نشدن درب یخچال فریزر

بررسی مهر و موم‌های درب یخچال

با گذشت زمان، درزگیرهای اطراف درهای یخچال می‌توانند شل یا فرسوده شوند. برای بررسی مهر و موم، یک ورقه کاغذ بین درب یخچال و درزگیر قرار دهید و این کار را در مکان‌های مختلف در اطراف لبه درب تکرار کنید. اگر ورقه کاغذ به راحتی جابه‌جا می‌شود، وقت آن است که مهر و موم خود را تعویض کنید. با تعویض مهر و موم‌های درب یخچال انرژی هدر نمی‌رود. همچنین ترموستات یخچال فریزر سالم می‌ماند.

ترموستات یخچال فریزر

مراحل تعویض ترموستات یخچال فریزر

کابل برق یخچال را بکشید

اولین کاری که باید قبل از انجام این کار انجام دهید، خاموش کردن دستگاه از برق است. این کاری است که به دلایل ایمنی باید با تمام وسایل برقی انجام شود. اگر متوجه شدید که دوشاخه در پشت کمدها یا پانل‌ها پنهان شده است، باید مدار شکن اختصاص داده شده به آن پریز را خاموش کنید.

محل ترموستات را پیدا کنید

در مرحله بعد، باید ترموستات و محل قرارگیری آن در داخل یخچال را پیدا کنید. برای اکثر یخچال‌هایی که فریزر در سطح بالایی دارند، ترموستات درست در پشت یخچال یا روی سقف یخچال در زیر پانل فریزر قرار می‌گیرد. اگر یخچالی دارید که در کنار فریزر است، ترموستات را باید در پشت فریزر پیدا کنید.

سخن آخر

در این مقاله از تیم ایبک امداد به سراغ سیر تا پیاز نقشه سیم کشی ترموستات یخچال فریزر رفتیم و شما را به صورت کامل با این مورد آشنا کردیم، همچنین دانستید که چگونه می توان به سراغ ترموستات یخچال رفت و آن را تعویض نمود، موردی که هیچگاه نباید فراموش شود این است که قبل از شروع کار حتما یخچال را از برق بکشید، چرا که انجام ندادن این کار ساده می تواند پیامدهای سنگینی را برایتان داشته باشد.

از شما دعوت می کنم تا اگر تجربه ای در زمینه ترموستات یخچال فریزر دارید حتما از طریق بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا همگان بتوانند از این تجربیات شما بهره مند شوند.

قفسه بندی را بردارید

اطمینان حاصل کنید که تمام مواد غذایی یخ زده و قفسه‌هایی را که ممکن است تحرک شما را در محیط کار محدود کند بیرون بیاورید. برای بیرون آوردن قفسه‌ها در داخل، ممکن است مجبور شوید چند پیچ ​​را باز کنید و گیره‌هایی را که آن‌ها را در جای خود نگه می دارد، بردارید.

سیم ها را بردارید

تعدادی سیم وجود دارد که به ترموستات متصل می‌شوند. باید به آرامی با استفاده از انبردست آن ها را جدا کنید. شما باید مطمئن شوید که در انجام این کار بسیار مراقب باشید، زیرا اگر سیم ها را خیلی محکم بکشید یا از وسط آن ها را بگیرید، ممکن است تحت فشار شکسته شوند.

ترموستات خراب را بیرون بیاورید

هنگامی که هر پیچ یا گیره‌ای که آن را در جای خود نگه می‌دارد برداشتید، اکنون در موقعیتی هستید که می‌توانید ترموستات قدیمی معیوب را از یخچال خارج کنید. اگر ترموستات در اطراف یک لوله اواپراتور قرار دارد، باید هنگام جدا کردن آن مراقب باشید.

ترموستات جدید را نصب کنید

پس از گذراندن تمام مراحل، ترموستات جایگزین جدید را در همان مکان قبلی در یخچال نصب کنید. مطمئن شوید که آن را در جای خود پیچ ​​کرده و همه سیم‌ها را دوباره وصل کنید. پانل را به طور ایمن روی ترموستات قرار دهید. سپس قبل از تعویض ترموستات، قفسه‌هایی را که بیرون آورده‌اید برگردانید.

ترموستات یخچال فریزر

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. در مقاله سیر تا پیاز نقشه سیم کشی ترموستات یخچال فریزر، هرآنچه که باید در رابطه با سیم کشی ترموستات یخچال و همچنین نصب و عیب یابی آن بدانید را در این مقاله شرح دادیم.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

ترموستات یخچال فریزر

امتیاز سردبیر

مقاله ای کامل برای شناخت سیم کشی ترموستات یخچال فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا